www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tab Trooper (Balaurul) Melodia "the Morse Code" De Pe Youtube


laviana1980
 Share

Recommended Posts

salut rgc

sunt noua pe rgc si am o mare rugaminte la voi.

Am nevoie de un tab la melodia Balaurului de la Trooper si anume "The Morse Code" de pe youtube

Va rog daca stie cineva si se poate deranja sa il poata scrie. Vreau foarte mult sa o studiez si sa o invat si eu. Am incercat sa o deslusesc dar nu imi iese , sunt si incepatoare. 

Va foarte multumesc.

Edited by laviana1980
Link to comment
Share on other sites

Ai gasit tu solutia.de unde stii tu ca nu s_a discutat?

 

Exact am gasit solutia si nu e vorba de discutat ci de actionat, mai exact de dat un nenorocit de PM.

 

Dar esti prea arogant si intelegi prea putine altfel ai fi rezolvat problema de mult. Eu nu am nevoie de tab deci nu ma intereseaza dar nu am nevoie nici de aroganta si ignoranta ta. Pastreaza-le pe ambele pentru tine ca vad ca-ti sta bine cu ele.

Edited by ADIDAS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu ma scuz ca ma acuz. Nu am vrut sa par arogant. Am vb. cu Balaurul insa nu are un tab scris pentru piesa, insa vb. cu el si imi da indicatii. Cu toate astea e mult prea greu, as prefera un tab ca sa invat mai repede si mai usor

Multumesc.

 

Daca-ti da progresia ar trebui sa fie absolut suficient. Cel putin pt mine ar fi mai mult decat suficient.

 

In fine, fiecare cu durerea lui.

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata nu mi_a dat progresia de acorduri ca era simplu. Am incercat cu riffstation dar imi da alte acorduri de ex la inceput un c#m si un Amajor.nu prea au legatura cu piesa.am incercat cu riffststion da izolez chitara de backing track si nu am obtinut nici un rezultat satisfacator.

Rog pe cineva mai experimentat daca poate face progresia de acorduri sau un tutorial video

Eu unu cu urechea mea de tabla nu ii dau de cap neam

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Asta se cerea sau nu am inteles eu bine?

 

Mi ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

La ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------7-------------------

Sol-------------------4---------------------------------------------------------------7-------------------------------------------6------7------6----4----------------4-----------------

Re---------------------------------6----------------------------------------------------------4---------6-------6-------4----------------------|-------------------------------------------

Si -----------------------------------------4-------5--------5-------5------4---------------------------|-----------------|----------------------|-----------------------------------------

Mi -------------------------------------------------|--------------------------|----------------------------|----------------|----------------------|---------------------------------------

 

    |Solbm                                                   |Mi                             |Labm                          |Rebm           |Mi                         |Solbm

 

 

Acordurile cu barre, formate cu tonica pe coarda Mi(exceptie face Rebm care are tonica pe coarda La).

 

!?!!?!

Link to comment
Share on other sites

Primul acord e Re bemol minor(adica degetele in forma de La minor si barre pe tasta 4).

 Se da pe corzile Sol-Si-sol.

Se ridica degetul de pe coarda Si

Se canta pe corzile Si-Sol-Re

Se repeta totul cu degetul de pe coarda Re mutat cu o tasta mai departe de barre.

Ultima nota e pe coarda Si cu degetul la locul initial(adica pe tasta 5).

 

Ce am pus mai inainte e linia melodica de la 0:30 pana pe la 1:09, cu acordurile respective sub nota unde incep.

Link to comment
Share on other sites

O sa incerc eu sa il scriu dar nu am timp sa scriu in gp nici nu cred ca mai stiu sa il folosesc. Am sa incerc sa il scriubpe o foaie si o sa il postez.

intre timp poate ajuta cu ceva asta. Eu o cant cu un semiton mai jos decat Balaurul adica cu un ton mai jos decat acordajul E standard.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Ascultati-l pe Andrew, stie ce spune ;)

 

Finics a intuit bine, piesa e un modest tribut pentru Steve Morse, un chitarist pe care-l iubesc. Sometimes I feel like screaming, Fingers to the bone si Clearly Quite Absurd sunt doar cateva exemple foarte elocvente pentru a vedea radacinile piesei. Titlul e un joc de cuvinte care se refera la "modus operandi"-ul lui Steve, nu la mai celebrul alfabet Morse. Ascult Steve Morse (si cu Band-ul sau, si cu Dixie Dregs, si cu Purple) si m-a fascinat mereu modul lui de a compune, cu insiruirile de acorduri pe care le face si apoi le invarte in toate felurile, le transpune, etc. Asa ca am facut piesa asta unde am compus o suita de acorduri in stilul lui, apoi am folosit tehnici si lick-uri "a la Morse" si am transpus totul de o sumedenie de ori. Melodia reflecta starea mea din clipa aia, pentru ca am finalizat-o si imprimat-o la scurt timp dupa ce am aflat ca voi fi tata :)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.