www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Problema Mica.. Mare


Mik3Mik3
 Share

Recommended Posts

Hello RGC.

Habar n-am daca postez asta in thread-ul corect, dar ma rog.

De curand, mi-am cumparat o chitara PRS SE Custom 24, fiind saturat de vechiul Epiphone Les Paul 100 si vreau sa spun ca sunt multumit completalmente de ea. 

Chitara suna excelent, pe orice stil, de la clean pana la metal agresiv.

Now, the actual problem.

Pur si simplu, nu pot gasi tonuri care sa ma satisfaca. Detin un amplificator Fender Mustang I, o pedala de efecte Korg ToneWorks 300g si Guitar Rig 5 pe calculator. Stiu ca o sa spuneti ca este un echipament de incepatori, ca de aceea nu gasesc tonul bun, etc.

Orice ton, efect, preset, ma rog, ce o fi,  suna sec si fara viata. Cu clean nu e o problema atat de mare, dar, de exemplu, daca vreau un efect simplu de overdrive pentru rhythm de rock obisnuit, asa ceva este imposibil. Majoritatea suna infundat si fara agresivitate sau caldura, fapt ce ma face sa maresc gainul => ton plin de gain, difuz, infundat, rece.

Intrebarea mea este urmatoarea: Ce pot face, in afara de a cumpara eu stiu ce Marshall stack, ceea ce probabil ca majoritatea imi veti propune? Vreau pur si simplu un ton cu care imi face placere sa cant.

Link to comment
Share on other sites

Experiment:

  1. Caută pe YouTube sau în alt colț al Internetului o înregistrare care folosește GR5 și al cărui ton ce conține destulă "viață". Să fie un clip însoțit de preset-ul/-urile folosit/e sau să fie altfel prezentate setările.
  2. Încarcă respectivul preset sau setează manual după instrucțiuni.
  3. ?
  4. Profit.

Ce sistem de sunet folosești la calculator? Ce boxe, căști, ce interfață?

Link to comment
Share on other sites

Experiment:

  1. Caută pe YouTube sau în alt colț al Internetului o înregistrare care folosește GR5 și al cărui ton ce conține destulă "viață". Să fie un clip însoțit de preset-ul/-urile folosit/e sau să fie altfel prezentate setările.
  2. Încarcă respectivul preset sau setează manual după instrucțiuni.
  3. ?
  4. Profit.

Ce sistem de sunet folosești la calculator? Ce boxe, căști, ce interfață?

Nu stiu daca procedez corect sincer sa fiu. Deci, chitara => amplificator => scot de pe iesirea Phones pe line-in-ul placii de sunet, am un Creative Audigy 2. Urmeaza GR5, apoi scot pe sistemul audio: O statie (presupun ca n-o stii) numita Zeck PD-6-12, cu niste boxe pe care le am de mult timp facute din bucati, nu stiu exact puterea dar e destul de mare. Faza este ca am un zgomot de fundal foarte mare cu GR5, am citit ca normal iti trebuie o interfata pentru a introduce chitara in calculator. :-??

Link to comment
Share on other sites

Da, sunt mai multe probleme cu setup-ul. Cam toate.

Korg-ul are simulări de amp și cab? Încearcă să-l bagi direct în amplificatorul pentru monitorizare (Zeck).

Sau să folosești ieșirea de căști a Mustang-ului în Zeck, pentru a evita limitările difuzorului său.

Puterea boxelor e degeaba, pentru acasă e suficient și 1W. Important e să ofere un răspuns în frecvență larg și uniform.

Versiunea ta de Mustang nu poate fi folosită ca interfață audio?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Nu mai asculta ce zice 57. El nu canta la chitara ci doar isi da cu parerea din ce a "citit" pe net.

2. Tonul si caldura vin din maini (stanga si dreapta). Canta cat mai mult cu drive cu gain mic si mediu, foloseste comutatorul de doze, potentiometrele de pe chitara, experimenteaza, inregistreaza-te.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu, nu pot gasi tonuri care sa ma satisfaca. Detin un amplificator Fender Mustang I, o pedala de efecte Korg ToneWorks 300g si Guitar Rig 5 pe calculator. Stiu ca o sa spuneti ca este un echipament de incepatori, ca de aceea nu gasesc tonul bun, etc.

Orice ton, efect, preset, ma rog, ce o fi,  suna sec si fara viata. Cu clean nu e o problema atat de mare, dar, de exemplu, daca vreau un efect simplu de overdrive pentru rhythm de rock obisnuit, asa ceva este imposibil. Majoritatea suna infundat si fara agresivitate sau caldura, fapt ce ma face sa maresc gainul => ton plin de gain, difuz, infundat, rece.

Intrebarea mea este urmatoarea: Ce pot face, in afara de a cumpara eu stiu ce Marshall stack, ceea ce probabil ca majoritatea imi veti propune? Vreau pur si simplu un ton cu care imi face placere sa cant.

 

N-am pus mana exact pe ampul tau, insa din lucrul cu destule combo-uri mititele si ieftinele iti pot spune ca n-am intalnit nici unul care sa nu sune. Sigur, n-o sa sune niciodata ca si cum ar fi masterizat pe-un album, asta e alta discutie. 

Te-ar ajuta o vizita de la un amic care stie ce face, ca sa te convingi ca poate sa sune. Daca asta nu e o optiune, va trebui sa ai incredere in ce-ti spunem :)

 

*Mie* lantul tau de efecte mi se pare SF. Baga direct chitara-n amp, si da-i clean. Ar trebui sa sune bine. Fara nimic, maxim un pic de EQ, insa un pic, ok?

Dupa care atinge-i putin drive. Atat. Nu umbla la preseturi, nu stiu cine naiba le face si in ce scop, eu personal am la procesor 2 preseturi din fabrica care se potrivesc cu scopul declarat. Din vreo 60. Cand esti multumit de drive si se leaga treaba, poti sa incepi sa-i mai pui si alte condimente, gen reverb, delay, etc. 

Varianta B e sa folosesti procesorul. Te ASIGURI ca ampul e pe clean, si faci ce ti-am scris mai sus din procesor. Probabil ca rezultatele vor fi si mai bune. 

 

Forma simpla de lant de efecte (care e cea care-ti trebuie tie) este: chitara -> formator de ton -> amplificare. 

 

Vrei sa folosesti GuitarRig, nici o problema. Chitara -> interfata audio -> GR -> boxe. Crede-ma, iti trebuie interfata audio dedicata. Am auzit lucruri bune de-un behringer UCG102 ieftinut, care vad ca se vinde nou pe la 150 RON. Cauta second :)

 

Nu spune nimeni ca nu poti lega altfel sculele, insa trebuie sa stii ce faci, respectiv multicica experienta, pe care aparent n-o ai. As zice ca informatiile esentiale care-ti lipsesc sunt, in ordinea importantei:

1. orice rig poate suna multumitor;

2. preseturile din fabrica sunt majoritatea nasoale

3. Lantul efectelor trebuie mentinut cat mai simplu

 

Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Asculkta pe youtube inregistrari dion concerte facute de amatori , dai si de uinele unde nu distorsioneaza sau comprima urat sunetul din aparatul de filmat.ia asculta acolo melodiile .pisesle care le ai auzit cu inregistrareasi prelucrarea in studio ..NICI NU SEAMANA la cei mai multi !

 

Soundul chitarei nu o sa sune niciopdata ca la acele  din studiouri  acolo NU se stie ce au folosit baietii ...

 

Soundul in cel mai bun caz va fi cel care il au si live acele trupe chitaristi ..

 

Dar repet , sa nu fie inregistrari "oficiale" acelea nu au soundul din sala ci se inregistreazza pe canale separate si se REMIXEAZA  si proceseaza in studio zile si nopti intregi ..adica nu are nimic cu soundul live !

 

Deci video de amatori ...

 

Setarile din FABRICA sunt foarte bune si realiste  la posibilitatile sculei , stiu ei de ce seteaza un anume sound ! la un mic procesor  ce abea duce 6 efecte simultan ... aceste efecte sunt programate cat mai simple

ca sa duca procesorul sa sune cumva ,..dar departe de ce ar trebui .

 

Mai bun nu-l faci ci eventual il setezi mai inalte mai joase dupa dorinta si dupa necesitatile in mix .

 

De obicei soundurile super ce le faci sa exersezi  acasa .nu suna nici cum intr-un mixaj /trupa .

Ca sa faci sa sune in trupa trebuie ceva experienta ca sa te poti debarasa de "prejudecati" si sa fii realist .sa scapi de acea imagine sonora de obicei  "imposibila" de utilizat .

 

Daca esti incepator oricum ai nevoie de  cativa ani buni sa te lamuresti  asa ca ce am scris este doar ca sa-ti amintesti peste ani si ani .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

N-am pus mana exact pe ampul tau, insa din lucrul cu destule combo-uri mititele si ieftinele iti pot spune ca n-am intalnit nici unul care sa nu sune. Sigur, n-o sa sune niciodata ca si cum ar fi masterizat pe-un album, asta e alta discutie. 

Te-ar ajuta o vizita de la un amic care stie ce face, ca sa te convingi ca poate sa sune. Daca asta nu e o optiune, va trebui sa ai incredere in ce-ti spunem :)

 

*Mie* lantul tau de efecte mi se pare SF. Baga direct chitara-n amp, si da-i clean. Ar trebui sa sune bine. Fara nimic, maxim un pic de EQ, insa un pic, ok?

Dupa care atinge-i putin drive. Atat. Nu umbla la preseturi, nu stiu cine naiba le face si in ce scop, eu personal am la procesor 2 preseturi din fabrica care se potrivesc cu scopul declarat. Din vreo 60. Cand esti multumit de drive si se leaga treaba, poti sa incepi sa-i mai pui si alte condimente, gen reverb, delay, etc. 

Varianta B e sa folosesti procesorul. Te ASIGURI ca ampul e pe clean, si faci ce ti-am scris mai sus din procesor. Probabil ca rezultatele vor fi si mai bune. 

 

Forma simpla de lant de efecte (care e cea care-ti trebuie tie) este: chitara -> formator de ton -> amplificare. 

 

Vrei sa folosesti GuitarRig, nici o problema. Chitara -> interfata audio -> GR -> boxe. Crede-ma, iti trebuie interfata audio dedicata. Am auzit lucruri bune de-un behringer UCG102 ieftinut, care vad ca se vinde nou pe la 150 RON. Cauta second :)

 

Nu spune nimeni ca nu poti lega altfel sculele, insa trebuie sa stii ce faci, respectiv multicica experienta, pe care aparent n-o ai. As zice ca informatiile esentiale care-ti lipsesc sunt, in ordinea importantei:

1. orice rig poate suna multumitor;

2. preseturile din fabrica sunt majoritatea nasoale

3. Lantul efectelor trebuie mentinut cat mai simplu

 

Bafta!

Cred ca esti singurul care a raspuns serios la intrebarea asta, si pentru asta iti multumesc. Acum sa clarific niste chestii: Pe amp-ul meu nu ai cum sa bagi "drive" de exemplu, fiind pe clean. E un amp de modeling, imita alte amplificatoare (din gama Fender majoritatea). Trebuie sa schimbi pe o efect cu distorsie prestabilit, apoi s-o modifici din calculator; am stat ore in sir sa caut pe Fender Fuse (de acolo poti downloada preseturi, amp-ul se poate conecta la calculator), am stat si sa le fac eu ore in sir, dar, din nou, pur si simplu n-a sunat.

Cu procesorul ala, din toate 100 de efecte pe care le are, abia daca ma multumeste unul, si ala e de clean. Si interfata e SF, dupa cum ai zis tu :)), fiecare efect e sortat in blockuri, care se pot modifica, naiba stie. Cred ca trebuie sa ma ocup mai mult de el.

Presupun ca unica varianta buna ramane GuitarRig..

Link to comment
Share on other sites

Cum spunea și 57, sunt cam multe probleme în rig-ul tău.

Eu nu cânt prin calculator, deci am să mă refer numai la relația chitară-procesor-amp. 1) Din câte am încercat eu însumi, fx-urile de pe Mustang sunt inferioare procesorului (întrebarea ar fi, totuși, de ce ți-ai luat amp cu fx-uri ȘI procesor, dar asta-i altă poveste), deci cum ți s-a spus deja, pune amp-ul pe clean, dar clean-clean, și caută-ți tonul doar din procesor; Mustang-ul are clean foarte bun, care nu colorează tonurile care ies din procesor; 2) cum ți s-a spus, începi de la simplu la complicat, nu tai mediile și nu te joci cu efectele cu gain mare decât după ce ți-ai găsit drive-ul care-ți place; 3) compresorul este vital, iar cel de pe procesorul tău e foarte bun; cum ți-a sugerat userul ggg, cu un pic de compresie poți rezolva multe. 

Îți mai atrag atenția și asupra unei chestii de care tu nu vorbești: conectica. Dacă acest rig acceptabil este deservit de cabluri proaste, nu-i de mirare că sună plat și fără viață. Un cablu mai bun chiar poate face diferența. 

În principiu, dacă nu înregistrezi, cu Mustang-ul și procesorul ar trebui să te descurci. Calculatorul mi se pare redundant, cât timp rig-ul însuși merge pe efecte digitale și ai un combo. 

În rest, dacă nu te descurci singur nici după ce îți simplifici rig-ul, caută pe YouTube materiale despre setarea procesorului și fă ce ți-a spus 57.

Ca sa-ti raspund de ce am si amp cu fx si procesor, amp-ul l-am cumparat cand incepusem sa cant la chitara si procesorul l-am prins la o oferta foarte buna, si am zis ca probabil are efecte mai bune. Cablurile pe care le am cred ca sunt in conditie buna, oricum, o sa incerc sa fac ce mi-ai zis si tu.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca esti singurul care a raspuns serios la intrebarea asta, si pentru asta iti multumesc. Acum sa clarific niste chestii: Pe amp-ul meu nu ai cum sa bagi "drive" de exemplu, fiind pe clean. E un amp de modeling, imita alte amplificatoare (din gama Fender majoritatea). Trebuie sa schimbi pe o efect cu distorsie prestabilit, apoi s-o modifici din calculator; am stat ore in sir sa caut pe Fender Fuse (de acolo poti downloada preseturi, amp-ul se poate conecta la calculator), am stat si sa le fac eu ore in sir, dar, din nou, pur si simplu n-a sunat.

Cu procesorul ala, din toate 100 de efecte pe care le are, abia daca ma multumeste unul, si ala e de clean. Si interfata e SF, dupa cum ai zis tu :)), fiecare efect e sortat in blockuri, care se pot modifica, naiba stie. Cred ca trebuie sa ma ocup mai mult de el.

Presupun ca unica varianta buna ramane GuitarRig..

Gresesti, cam toata lumea ti-a raspuns serios, insa la diferite nivele de expertiza. Probabil ca eu ti-am raspuns cel mai basic :)

 

Repet, nu stiu amp-ul tau. M-ar mira rau ca Fuse-ul sa nu te lase sa umbli la efecte (intr-adevar, din calculator). Fa-ti un preset clean la care mai adaugi un tubescreamer si joaca-te cu el. 

 

Daca cumva nu te lasa Fuse-ul (repet, m-ar mira!), nu-i bai. Clean in amp, joaca-te din proc. N-ai ce face, trebuie sa citesti manualele, desigur :)

 

Insa keep it simple, merge cel mai bine. Din experienta iti zic :)

 

LE. Se presupune ca stii ce sa faci cu mainile :) Nici un rig n-o sa sune cum trebuie daca nu tehnica de cantat e deficitara.

Edited by leopold
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Citeste manualele. Helpul la programul de editare. Mustang I nu are butoane de volum (gain) si master? Nu prea cred.

 

Pe de alta parte (recitind cele e mai sus) cum ti-ai dat seama ca iti place cum suna PRS-ul daca tonurile de pe echipamentele pe care le ai nu-ti plac?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Citeste manualele. Helpul la programul de editare. Mustang I nu are butoane de volum (gain) si master? Nu prea cred.

 

Pe de alta parte (recitind cele e mai sus) cum ti-ai dat seama ca iti place cum suna PRS-ul daca tonurile de pe echipamentele pe care le ai nu-ti plac?

 

Just curious, aveai acelasi setup si cu Epi ? Epi iti placea cum suna ?

Nu am spus ca nu are buton de Master si Gain, logic ca are. Am spus doar ca distorsia poti sa o adaugi doar schimband presetul (pe amplificator). Pe calculator poti sa o modifici cu soft-ul lui, insa niciuna nu suna destul de dura sau "curata", niciuna nu iese in evidenta.. nu stiu cum sa ma exprim, si da, stiu ca am modificat ce am scris mai sus, sunt incurcat rau :)).

Mi-am dat seama ca imi place cum suna PRS-ul pur si simplu deoarece.. suna mai bine decat Epi-ul 100, chiar daca am preseturi care nu imi plac. Suna mult mai bine mai ales pe clean. 

Da, foloseam acelasi setup si cu Epi, si nu imi placea deloc cum suna. Pe PRS suna mult mai bine in general, insa, dupa cum am zis, distorsia amp-ului sucks.

Am impresia ca m-am indepartat complet de problema propriu-zisa: Nu pot obtine un overdrive/distorsie simpla din rig-ul meu fara sa sune infundat sau fara vlaga. E ceva obisnuit amp-urilor cu fx si procesoarelor ieftine? Imi bat oare capul degeaba?

Link to comment
Share on other sites

E ceva obisnuit amp-urilor cu fx si procesoarelor ieftine?

Nu. Difuzoarele mici au constrângeri inevitabile, și de aici pleacă majoritatea nemulțumirilor utilizatorilor de "amplificatoare pentru începători" sau de ampsim-uri pentru PC monitorizate prin boxe de laptop și alte setup-uri dubioase.

Dar se pot obține tonuri utilizabile și cu mijloace modeste. Poate ce cauți tu nu se află în această categorie, e o chestiune de using the right tool for the job.

 

 

Imi bat oare capul degeaba?

Greu de spus. Dacă ai putea măcar descrie clar problema ar fi un mare pas înainte.

Link to comment
Share on other sites

Pe orice ampsim obtii overdrive (mai mult sau mai putin) crescand gainul si micsorand volumul sau masterul. Experimenteaza, fa niste game si incet incet, peste ceva timp incepe sa sune.

Documenteaza-te (inclusiv privind persoanele care iti ofera sfaturi). Nu vei face niminc mai mult cu un amplificator mai mare sau mai bun. In urechi si maini este puterea ta si sunetul tau. Inregistreaza-te.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Man, ai mentionat ca sunetul e "infundat". Problema ta s-ar putea sa fie cauzata de faptul ca folosesti 2 simulari de cabinet in serie. Asadar, daca canti cu procul direct in amp, asigura-te ca ai anulat simularea de cabinet din proc, si, daca tii neaparat sa intri cu procesorul in GR (fie ca treci prin Mustang, fie ca nu), din nou, trebuie sa scapi de simularea de pe procesor.

Cel mai ok mi s-ar parea sa intri cu procesorul direct in sistemul audio (folosind, in cazul asta, simularea de cabinet), si sa incerci sa experimentezi cu diverse setari.

Privitor la zgomot, de obicei asta e inevitabil, mai ales pe setari high gain, si, cu cat ai mai multe elemente in lant, cu atat va fi mai pronuntat.

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt un fin cunoscator al PRS-urilor dar de curand am intrat si eu in posesia unui SE Custom 24 si am observat acelasi lucru. Suna infundat comparativ cu toate celelalte chitare pe care le am sau pe care le-am probat in conditii similare (fie ele cu single-coil sau cu humbucker) si asta ma obliga sa-i ridic inaltele din EQ pentru a compensa diferenta. Asta nu e neaparat ceva rau, mie unul imi place chitara, insa nu o pot folosi pe setup-ul de Strat de exemplu pentru ca suna prost, ceea ce e si firesc pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Daca iti permiti, cumpara un head Blackstar ht-1 si un cabinet.

Ai reverb, clean si overdrive la puterea perfecta pentru apartament.

Daca mai ai nevoie de un boost, gasesti pedale foarte bune si foarte ieftine pe forum.

Eu unul mi-am luat aproape tot setup-ul de pe RGC la preturi intre 50% si 65% fata de pretul din magazin, toate in stare perfecta, o singura electrica  e luata din magazin.

Link to comment
Share on other sites

Deci

- echipament de "incepator "  ---    chitara , efect ,amplif

 

-echipament ptr "terminator "  ---   chitara .efect ,amplif   ...aceleasi  ,,,diferenta este ca "terminatorul " stie ce sa faca cu acestea .

 

Echipament mai simplu ( sa nu zic de ca;itate destul de precara ) decat o chitara Strat , un Marshall ,si un FuzzFace cred ca nu exista sui totusi  mai toti se chinuie sa sune ca si Hendrix ....cu scule copiate remake cat mai exact .

 

Deci diferenta este ..Hendrix ,Clapton ,....................Steve Vai , ..etc

 

Ca sa utilizezi efectele trebuie sa inveti cater ceva despre acestea , cativa ani butonezi efecte din DAW dupa acea incepi sa stii ,chiar daca nu intelregi partea tehnica ; fenomenul si setarile usuale ce vor suna OK .

 

In HELP-ul DAW-urilor de obicei ai ajutor si ptr setarea efectelor cu explicatii sau /si sample-uri ptr exemplificare .

Daca nu ai DAW cu tot HELP-ul  se gasesc pe interrnet zeci si zeci de turoriale cum se utilizeaza efectele .

 

Este normal ca daca tu trebuie sa setezi din PC soundul din pedala si nu stii ce setezi nu va iesi un sound ca lumea .

 

Nimeni nu a invatat sa seteze cate un sound in doua zile ...trebuie rabdare ,studiu , timp ,...ca sa dobandesti ceva pricepere , si abea dup asta incepi sa vezi /auzi diferentele de "calitate " estetica .

 

Pe incercate /test cand mai cant undeva sa vina chitaristi tineri sa le arat ca setez unul sau doua trei sounduri care la mine suna iar ei poate nici  nu o sa poata sa cante ceva "inteligibil " !!!

Neavand tehnica de a "produce" soundul se asteapta ca "efectele" sa produca singure cea ce nu exista ..tonul il face chitaristul din "mana" ,

Din efecte ( formator de ton ) reglezi timbrul , plaja  de armonice posibile ,dar TONUL acela il faci tu din deget/pana ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt un fin cunoscator al PRS-urilor dar de curand am intrat si eu in posesia unui SE Custom 24 si am observat acelasi lucru. Suna infundat comparativ cu toate celelalte chitare pe care le am sau pe care le-am probat in conditii similare (fie ele cu single-coil sau cu humbucker) si asta ma obliga sa-i ridic inaltele din EQ pentru a compensa diferenta. Asta nu e neaparat ceva rau, mie unul imi place chitara, insa nu o pot folosi pe setup-ul de Strat de exemplu pentru ca suna prost, ceea ce e si firesc pana la urma.

Cine stie ce PRS sunt acestea ce suna infundat ???

 

Eu am auzit cateva  si am si incercat  suna perfect ..fara "infundatura "  definitie super , brilianta ,,,suna egal peste tot ,,super ,,,

am comparat trei identice una suna mai bine decat cealalta ..dar totusi una din ele avea o definitie si clariitate superioara  .probabil din foarte mici diferente ale lemnului din care sunt construite ..

Link to comment
Share on other sites

Cine stie ce PRS sunt acestea ce suna infundat ???

 

A mea este un PRS SE Custom 24 25th anniversary, Korea, cu doze G&B stock. Nu vreau sa fiu inteles gresit, imi place chitara si suna foarte bine. Insa deficitul de inalte l-am sesizat din prima clipa cand am amplifcat-o. Nu e ceva grav, trebuie doar ridcate putin mai mult inaltele din EQ comparativ cu toate celelalte chitare pe care le am.

 

Intentionez sa-i schimb dozele cat de curand cu unele de pe un PRS american si atunci voi putea face o comparatie relevanta. In rest e tzatza de matza :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Nu mai asculta ce zice 57. El nu canta la chitara ci doar isi da cu parerea din ce a "citit" pe net.

2. Tonul si caldura vin din maini (stanga si dreapta). Canta cat mai mult cu drive cu gain mic si mediu, foloseste comutatorul de doze, potentiometrele de pe chitara, experimenteaza, inregistreaza-te.

Iar dai p'afara? era vorba de conexiune chitara - pc...nu ti se pare problema adaptarii de impedanta o problema de electronica?

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

A mea este un PRS SE Custom 24 25th anniversary, Korea, cu doze G&B stock. Nu vreau sa fiu inteles gresit, imi place chitara si suna foarte bine. Insa deficitul de inalte l-am sesizat din prima clipa cand am amplifcat-o. Nu e ceva grav, trebuie doar ridcate putin mai mult inaltele din EQ comparativ cu toate celelalte chitare pe care le am.

 

Intentionez sa-i schimb dozele cat de curand cu unele de pe un PRS american si atunci voi putea face o comparatie relevanta. In rest e tzatza de matza :)

 

Am si eu exact un din asta :) Foarte multumit de cum suna cleanul. In ceea ce priveste inaltele, mie mi se pare ca suna destul de egal. Fireste, nu are twang de tele :)

 

Daca schimbi dozele, lasa un feedback. Sunt foarte curios.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am schimbat astazi amp-ul si prima chitara cu care l-am probat a fost PRS-ul, direct in amp, fara efecte, fara nimic. Pe clean, abia cu inaltele la 10/10 suna cum trebuie. Daca voiam mai mult nu aveam din ce sa mai ridic (decat din pedale evident). Cu toate celelalte chitare nu ma duc cu inaltele mai sus de 5/10.

Cu pedalele la fel. Pe majoritatea chitarelor stateam cu inaltele (din efecte) cel mult la ora 12, cu PRS-ul trebuie sa ma duc spre ora 3. Despre asta e vorba... De ce, nu stiu pentru ca e primul PRS care imi pica in mana si nu am grad de comparatie cu alte modele asa ca am luat-o ca atare.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e si o chestie de gust, stil, preferinte/dorinte personale. Mie imi plac mult de tot PRS-urile. Cam toate care mi-au cazut in mina, de la modele de intrare pina la cele "high end" au fost "spot on". Na, ca m-am anglezit de tot.

Chitara mea de zi cu zi e un 24 SE Custom cu doze zebra, dar nu-mi place mai deloc sunetul ei de clean. Hai, pe doza neck ii iese un ton "gras" si "plin", "rotund" daca trebuie sa cint in liniste e ok. Dar pe bridge nu-mi place mai deloc clean. Hai ca oleaca de twang iese din ea dar Fender e departe tare. Asa ca am cam invatat sa o folosesc la ce mi se pare mie ca e facuta (sau la ce sint eu in stare sa scot din ea) si, Sam, ai dreptate, ma uit in setari si vad ca am inaltele si mediile la blana (Marshall). Desi n-am bagat-o vreodata intr-un amplif Fender as inclina sa cred ca asta-i filmul in care joaca ea, cu sunet mai "bassy" si-atunci nu-i cer altceva.

Link to comment
Share on other sites

Iar dai p'afara

? era vorba de conexiune chitara - pc...nu ti se pare problema adaptarii de impedanta o problema de electronica?

Offtopic:

Vorbesti discutii? Esti aparatorul diletantilor? Discutam orice problema electronica (am terminat si profesat automatica si electronica industriala) dar pe forumul electronistilor.

Asa ca dau pe-afara. N-ai chitara, nu stii unde-i do major, mergi si latra la alta poarta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Vorbesti discutii? Esti aparatorul diletantilor? Discutam orice problema electronica (am terminat si profesat automatica si electronica industriala) dar pe forumul electronistilor.

Asa ca dau pe-afara. N-ai chitara, nu stii unde-i do major, mergi si latra la alta poarta.

Dai pe afara la alt capitol si dai in continuare. Ramble on!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.