www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Cablu Gt8 To Mixer


aliorneicev
 Share

Recommended Posts

nu ma pricep la cabluri de aceea intreb: vreau sa contectez un procesor gt8 la un mixer fara di box ca nu mai am bani si pentru asa ceva. daca semnalul iese pe iesire casti jack stereo mare  iar la celalalt capat mufa xlr pentru intrarea in canal de microfon pentru mixer. are rost sa ma complic cu asa ceva? eu acum intru pe canal mixer dar cu cablu mono  in intrarea mixer pentru jack mare direct din iesirea casti a procesorului gt8. Procesorul este setat pentru a prelua sunetul de la iesirea de casti.

Merci!

Link to comment
Share on other sites

iesi cu cablu mono de la iesirea dedicata. setarea de care zici, cea cu phones se refera la faptul ca ai simumarea de cabinet activata . restul optiunilor din aceeasi categorie respectiv JC120, combo ...etc sunt pentru folosirea procesorului cu un amplificator si au cabsimul dezactivat.

Link to comment
Share on other sites

Atat la GT8 cau si la MIXER ai "user manual" unde i-ti este "desenat "  cum si ce se poate interconecta .

 

 

Daca nu ai documentatia ..cauti cu GOOGLE ..."XYZ user manual "

 

Procesor .iesire LINIE ----> MIXER Intrare LINIE ( in manualele de utilizare scrie care ce si cum )

 intrarile Linie pot avea si denumirea de AUX sau Instrument Chanel in functie de producator si complexitatea mixerului .

La Line In nu ai de obicei preamplif ( de microfon sau alt instrument ce da semnal mic )  poate sa aiba EQ sau numai "Volume" si "Pan" .

 

De obicei ptr Line -In Mixerele acestea mici " 8-16 canale "au ultimele 2-4 canale sunt de Line In si sunt stereo "stereo" ce se utilizeaza ptr surse de semnal mare ..de la PLAYER CD , DVD , Receptor  Radio ,Magnetofon ,Pickup ,....sau iesire Line Out de la sintetizatoare /orga electronica ...etc .  .

 

 

Intrare pe XLR  este utila doar daca ai  iesire  ,de la  procesor sau alt "device"  ,balansata/simetrica fata de  "zero " sau masa montajului  ..cablu "balansat" ...Masa-ecranajul + doua fire de semnal ( adica practic 3 fire

Nu cred ca ai XLR pe LIne-In  la MIXER (probabil ai un  mixer mai de" bucatarie" si nu unul super profi de studio sau sala de concert  )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

soundcraft folio fx8 nefolosit decat o singura data . e nou mixerul. merci deci exact cum ma gandeam pe stereo intrarea din mixer. la gt8 iesirea se numeste line out phones.


mai am un compresor 166xl dbx nou , as putea sa bag procesorul rpin el pentru a olosi iesirile balansate de pe acest compresor??

Link to comment
Share on other sites

la gt8 iesirea se numeste line out phones.

Unde? În manual nu (v. pagina 12), pe carcasă nu.

Dacă te referi la selecția din meniul Output Select, aia e altceva. Dacă-i setat pe JC-120 doar n-ai să spui că ieșirea se numește JC-120.

 

as putea sa bag procesorul rpin el pentru a olosi iesirile balansate de pe acest compresor??

Da, dar de ce ai face asta? Tu înțelegi rostul unui cablu balansat?

Link to comment
Share on other sites

eu am specificat ca nu ma pricep/ singurul lucru pe care l am citit era ca e mai bine sa folosesc un di box. si o discutie in care se contraziceau ce inseamna cablu stereo sau cablu balansat unii spuneau ca sunt diferite.deci ca sa se auda la randamentul maxim fara sa mai folosesc di box.asta vroiam . mai ales ca am o chitara slabuta aria xl dlx .

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

iesi cu cablu mono de la iesirea dedicata. setarea de care zici, cea cu phones se refera la faptul ca ai simumarea de cabinet activata . restul optiunilor din aceeasi categorie respectiv JC120, combo ...etc sunt pentru folosirea procesorului cu un amplificator si au cabsimul dezactivat.

deci am inteles eu gresit in carte? o sa iau semnalul de la iesirea left?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.