www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 99 - Înscrieri


AddRien
 Share

Recommended Posts

marfa, duelul a fost si sper sa inceapa sa fie din nou o mare schema, descoperi lucruri despre oameni cu el :P ontopic : ca sa mearga mai bine de data asta ar trebui sa fie mai la foc automat, o sapt inscrieri, cealalta saptamana votare + inscrieri pt urmatorul and so on...eu unul ma ofer sa fac un negativ o data la doua saptamani , cam asa mi-ar permite timpul 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut doua-trei-zece idei la tema. Am dat drumul la webcam si-am facut ce mi-a venit. Nu e deloc omogen si am si luat-o pe aratura da', na, asta e.

Multe idei dar nu se aude mai nimic din BT .Parca suna din cana  ce se vede in prim plan .

 

Pui BT-ul intr-un DAW pe un track , pe alt track inregistrezi chitara ta ...apoi mixezi sa se auda  si BT si chitara .

 

Salvezi  mp3 sau "".wav  " 44.1/16

In Wideomaker  ...sau alt editor video ..pui la background music   aceasta  versiune , si opresti canalul de sunetul  al videoului ..ce este tras direct la filmare .

 

Sau  daca ai intrare de mp3 player in ampliful tau sau procesor de efecte ...scoti semnal gata mixat si inregistrezi ca sursa de sunet direct ptr video  semnalul de Line/In  al placii de sunet  ...

 

Unele placi de sunet au mixer care poate sa ruteze semnalul dintr-un software  player mp3 /wave intern  in mixerul placii de sunet ce se mixeaza cu semnalul de intrare microfon sau line/in .Ca sa se inregistreze pe video  sunetul mixat ..

 

etc ..in functie de ce scule ai ..

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multe idei dar nu se aude mai nimic din BT .Parca suna din cana  ce se vede in prim plan .

 

Pui BT-ul intr-un DAW pe un track , pe alt track inregistrezi chitara ta ...apoi mixezi sa se auda  si BT si chitara .

 

Salvezi  mp3 sau "".wav  " 44.1/16

In Wideomaker  ...sau alt editor video ..pui la background music   aceasta  versiune , si opresti canalul de sunetul  al videoului ..ce este tras direct la filmare .

 

Sau  daca ai intrare de mp3 player in ampliful tau sau procesor de efecte ...scoti semnal gata mixat si inregistrezi ca sursa de sunet direct ptr video  semnalul de Line/In  al placii de sunet  ...

 

Unele placi de sunet au mixer care poate sa ruteze semnalul dintr-un software  player mp3 /wave intern  in mixerul placii de sunet ce se mixeaza cu semnalul de intrare microfon sau line/in .Ca sa se inregistreze pe video  sunetul mixat ..

 

etc ..in functie de ce scule ai ..

 

Multam fain, Arpi, si-mi cer umile scuze pentru calitatea inregistrarii dar si a cintatului (asta cu cintatul mi se pare mai importanta si chiar ma preocupa). In functie de timpul disponibil voi face ce-mi spui. Din pacate imi ating limita competentei in materie de programe de computer imediat ce ies dintr-un editor de text :)

Link to comment
Share on other sites

Multam fain, Arpi, si-mi cer umile scuze pentru calitatea inregistrarii dar si a cintatului (asta cu cintatul mi se pare mai importanta si chiar ma preocupa). In functie de timpul disponibil voi face ce-mi spui. Din pacate imi ating limita competentei in materie de programe de computer imediat ce ies dintr-un editor de text :)

Da , am uitat sa precizez ca te filmezi in timp ce te inregistrezi in DAW langa /peste BT , adica nu mimezi cantatul pe video ci efectiv te filmezi in timp ce inregistrezi ..apoi mixezi si "pui  fisierul  mixat in video".

Sau dupa cum am scris daca ai placa de sunet cu soft-mixer "destept" pui pe " What you hear "  sau "wave"( la alte mixere de placa de sunet) apoi in recorderul video selectezi ca si sursa  cam aceiasi "iesire" a placii de sunet  ca sa inregistreze ce se aude ...ce auzi si tu cand canti //BT-ul si chitara ta solo ..

Link to comment
Share on other sites

Da , am uitat sa precizez ca te filmezi in timp ce te inregistrezi in DAW langa /peste BT , adica nu mimezi cantatul pe video ci efectiv te filmezi in timp ce inregistrezi ..apoi mixezi si "pui  fisierul  mixat in video".

Sau dupa cum am scris daca ai placa de sunet cu soft-mixer "destept" pui pe " What you hear "  sau "wave"( la alte mixere de placa de sunet) apoi in recorderul video selectezi ca si sursa  cam aceiasi "iesire" a placii de sunet  ca sa inregistreze ce se aude ...ce auzi si tu cand canti //BT-ul si chitara ta solo ..

 

astept o incercare si de la dumneavoastra :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

astept o incercare si de la dumneavoastra :)

Poate seara asta ,daca nu uit sa downloadez  BT-ul sa-l transfer in Zoom-R8 , caci altfel ma "scufund" in teste si creatii ciudate cu noile pedale ...hehe ..trebuie sa invat sa le utilizez ..respectiv sa exersez sa cant cu ele  dar si sa descopar ce suna mai bine ,interesant ..Ma apuc sa cant apoi pierd notiunea timpului ..

Nasol ca R8 nu are o mufa USB ptr stick  asa ca trebuie sa ma cuplez la PC ca  sa transfer BT-ul ..asa ca daca nu uit si-mi aduc aminte seara la ora 23  cand nu mai pot canta ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iaca am improvizat ceva ,  am cantat inainte de vre-o doua trei ori sa i-mi intre progresia in freza ..hehe

 

Am mai bagat ceva chitare in backing , a m incercat si orga o singura data( la mixaj am tras-o in spate ca nu era multumit  nu era cantat destul de rganistic  trebuie sa mai exersez) dar nu mai am timp sa fac si  versiune de orga , poate maine ...daca am vreme .

E cam dificila rezolvarea cu  progresia ..sunetul e relativ hard dar progresia este mai soft  mai pop ..etc etc

Asa ca o improvizatie  ca la jamsession ...( ca la nunta ..haha)

DUEL_)99.mp3

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

BT-ul are 92 download -uri

 

Lume lume ...cantati ceva peste BT si postati aici pe rgc.ro !

 

Si sa votati adaugand  si un scurt "review "  mini critica +/-  astfel invata toata lumea cate ceva .

Pe langa demonstratii cu "cover" in care se demonstreaza ca ai putea sa canti cate ceva .... este necesar sa se dezvolte si experienta in a improviza in a acompania  ,in a crea cate ceva  lucru ce va fi apreciat de muzicanti /trupe cu care doresti sa canti .

 

Cu criticile si observatiile se invata multe chiar daca pot fi "enervante" , si nu doar cel vizat invata si poate trage concluzii ci si multi altii care doar urmaresc "din umbra"  criticile ..apoi prind si ei curaj sa posteze cate ceva dupa ce incep sa inteleaga despre ce este vorba cu cantatul ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am mai crosetat o versiune "dubla" cu solo orga si improvizatie mai scurta si mai in background cu chitara ...

Ptr tineri care spun ca inca nu vor sa ia parte la duel ..ascultati linia solo cu "orga"  , simplu si melodic ...asa ceva   este OK si poate sa cante un incepator

este un exercitiu  foarte util ptr a-yi dezvolta  experienta ptr improvizatie ,frazare , rezolvarea formei ..deoarece nu s e poate canta de ex la un show doua ore  15 piese de shred fara tema fara linii melodice /teme diversificate ca spectatorii sa nu plece cu idea ca de fapt poti canta doar o singura "piesa"  si diferenta intre "partii" este doar tempoul si schimbarea gamei ..

DUEL3_ 2X99-01.mp3

 

Nu trebuie votate aceste  exrcitii ale mele , le fac mai mult ptr comunitate cat si ca exercitiu  si ca raspuns ' la o provocare sa vad daca pot scoate ceva  pe un BT care nu-mi convine deoarece  nu vine din stilul meu de a cladi o piesa ..asa mai diversific  i-mi imbogatesc experienta ,scap din cercul inchis al "conceptiei " mele ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.