www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot de fundal


Guest drackush
 Share

Recommended Posts

Guest drackush

Salut!

Am o chitara Les Paul Epiphone si un v-amp2. Am dat de o problema... zgomotul de fundal. La inceput am crezut ca e cablul, pentru ca e un cablu ecranat banal cumparat de mine... Dar a cam cazut teoria asta pentru ca am pus in loc de chitara un nenorocit de microfon (poate ca totusi e bun el de ceva) fara sa umblu la setari la V-amp2 si zgomotul de fundal e simtitor mai mic. Atunci mi-am zis ca cablu ala de la microfon e mai bun si l-am pus pe ala la chitara... la fel. Asta se intampla numai pe Distortion sau cum e la V-amp pe Gain dat la maxim... Tot facand eu probe am ajuns la o concluzie... ca dozele de la chitara sunt de vina... asa e? Daca este asa de care doze ar trebui sa imi iau? Daca se poate sa ma lamuriti si cu cablu cel mai potrivit pentru o chitara... Mersi.

Link to comment
Share on other sites

da si nu

dozele sunt de vina in sensul ca ele vor prelua si niste zgomot de fundal..daca canti pe clean o sa vezi ca nu se simte, inse pe distors, datorita gainului mare se va amplifica mult si zgomotul; recomand niste doze active-nu ai zgomot de fundal mare; poti sa iti iei emg 81 (cum am eu...doze foarte bune :))

 

de asemenea un noise gate e foarte bun la casa omului

Link to comment
Share on other sites

Guest wintzy

Eu am cabluri proel shi pot sa zic k-s foarte mutzumit. Daca ai grija de ele, te tzin pana imbatraneshti :) Oricum, mufele sunt destul de rezistente. Shi ontopic, probabil k daca ai avea shi nishte cabluri mai serioase, nu ai mai avea probleme de genu (oricum, la distorse cu gain la maxim ishi face aparitzia shi zgomotul de fond, dar se rezolva cu noise gate sau noise supressor)

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Foarte ciudat...

Au disparut cateva reply-uri de la acest post si un mesaj personal.... fara sa le sterg eu... :)

Link to comment
Share on other sites

Recent mi-am luat si eu Cordial CGK122 de la Senia si intr-adevar, are un sunet foarte deschis si pare si f bine facut (made in Germany).

 

! Cu toate acestea:

Mai mult ca sigur zgomotul de care te plangi nu vine ca o consecinta a unei eventuale calitati mai slabe a cablului. Alta trebuie sa fie explicatia in cazul acestui zgmot de fond iar variantele ar fi (pot fi de asemenea cumulate):

 

1. Sa fie rupta masa la cablu sau undeva prin chitara sa ai o problema de acest gen.

2. Ai un efect cu gain masiv si fara noise-gate (in acest caz e firesc sa ai un zgomot de fond)

3. Daca stai in fata monitorului cand canti sau inregistrezi sau langa alte surse generatoare de interferente, o sa apara zgomot, mai ales pe un single coil, un humbucker legat in serie cu high-output s.a. Vad ca ai un Epi, deci presupun ca nu se pune problema de single. Oricum, FERESHTE-TE DE MONITOR :) asta ar fi ideea :)

4. Se poate sa fie si de la impamantare, transformatoarele care le mai ai prin prize etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.