www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

As Dori Parerea Voastra Despre Cumpararea Axe Fx Din Afara Tarii


geormtl
 Share

Recommended Posts

legat de ce vine in tara din afara EU:  declaratia vanzatorului legata de pret are legatura directa doar cu valoarea asigurata la transport - daca transportul include asigurare sau daca faci separat prin alta firma asigurare.

in acest moment s-au trezit si cei de la vama, deja de vreo 3-4 ani din experienta mea si verifica produsele pe net - pretul de referinta dat de producator

poti scapa cu un axe fx declarat ca valoare la 500 $ sa zicem, cu o taxa de 27 % aprox tva + vama , insa sansele is mici sa nu verifice produsul si sa aii afle valoarea reala

nu zic ca nu ai sanse sa iesi ok  da ia in calcul un eventual pret de lista si taxe aferente :)

Link to comment
Share on other sites

dar el ia second. nu stiu daca se deranjeaza cineva sa caute si daca da, nu vad ce relevanta are pretul de nou cu pretul pt second.

 

oricum nou nu mai are cum sa ia decat axe fx 2.

 

personal eu sunt de parere ca mai bine cauti local si mergi, vezi si testezi. 

e o jucarie scumpa si "plina de tehnologie" care daca se strica sau vine gata stricata ai dat de dracu. ca nu ti-o repara service-ul autorizat, sau chiar daca o face, te costa si transportul + interventia poate un sac de bani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In teorie, pt. ce vine din spatiul extracomunitar trebuie sa platesti TVA-u' de 24% din valoarea declarata. In momentu' in care ridici coletul de la vama trebuie sa duci si dovada platii. Daca suma depaseste 150 de euro se platesc si taxe vamale, valoarea se poate calcula la ei pe site (nu stiu momentan care ii, da' google ii de treaba pe partea asta). Astea le spun din proprie experienta in urma colaborarii cu niste cetateni ce mananca mult orez la ei acasa, vamesu' era destul de contrariat deoarece pe langa datele mele, restu' datelor de pe colet erau scrise in chineza, in plus era cam greu pt. dimensiunile lui.

Link to comment
Share on other sites

dar el ia second. nu stiu daca se deranjeaza cineva sa caute si daca da, nu vad ce relevanta are pretul de nou cu pretul pt second.

 

oricum nou nu mai are cum sa ia decat axe fx 2.

 

personal eu sunt de parere ca mai bine cauti local si mergi, vezi si testezi. 

e o jucarie scumpa si "plina de tehnologie" care daca se strica sau vine gata stricata ai dat de dracu. ca nu ti-o repara service-ul autorizat, sau chiar daca o face, te costa si transportul + interventia poate un sac de bani.

Multumesc cred ca cea mai buna solutie sa-l iau din tara second sau nou,asa am sansa sa-l verific daca merge sau strang bani si-l iau iau nou de pe g66.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.