www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Precautii Cand Folosim Un Amplificator Pe Lampi - Impamantarea Prizei


Draykor
 Share

Recommended Posts

Zilele astea mi-am achizitionat un combo pe lampi de 4W (primul meu amplif pe lampi) pentru exersat acasa...si am tot citit ca trebuie avut grija foarte mare la ce sursa de energie se conecteaza (aka priza), pentru a evita evenimente tragice...Problema mea e ca nu am prize impamantate in camera, ci doar pe hol si in bucatarie (si sper sa fie impamantate si acelea...au pinii acolo dar nu prea am cum verifica)...daca il conectez printr-un prelungitor la acele prize e vreo problema? Sau trebuie conectat direct la priza impamantata? (sau nu trebuie neaparat priza impamantata?!). Multumesc!

Stima,

Dragos

Link to comment
Share on other sites

mai in gluma mai in serios, ne mai " ciupeau" pe vremuri diverse amplificatoare cu sau fara impamantare, dar sa vad vreun chitarist din care iese fum, nu am vazut.. daca ai priza cu impamantare, foloseste-o si gata, precautia e mama intelepciunii.

Edited by Pava
Link to comment
Share on other sites

si sper sa fie impamantate si acelea...au pinii acolo dar nu prea am cum verifica

 

1. Iei un voltmetru;

2. Bagi sondele in priza si identifici faza. Daca sonda rosie o pui la faza voltmetrul iti va indica +230 V (fara plus +, doar 230), iar daca pui sonda rosie pe nul voltmetrul iti va indica -230 V (cu minus inainte);

3. Odata ce-ai gasit faza, mentii sonda rosie pe faza, iar sonda neagra o pui pe borna de impamantare;

4. Daca voltmetrul iti indica 230 V, inseamna ca priza ta este impamantata.

Link to comment
Share on other sites

La curent alternativ ?! :D

 

Stai ca m-ai bagat in dubiu, ca n-am mai cautat faza in priza de mult timp. Verific cand ajung acasa.

 

Copii, nu disperati, mai avem solutii! Identifici faza cu ajutorul unui creion de tensiune (se aprinde becul daca pui pe faza). Apoi masori cu voltmetrul tensiunea dintre faza si impamantare (sonda rosie pe faza). Daca e zero n-ai impamantare, daca e 230 atunci treaba-i buna.

 

FC10.jpg

 

Ok, am aflat ca pot face rost de un multimetru maine, cum ma sfatuiti sa determin daca prizele din casa mea au sau nu impamantare?

 

Pai tocmai am explicat.

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

cum ma sfatuiti sa determin?

Nu prea e instrumentul corect: http://ecmweb.com/contractor/failures-outlet-testing-exposed (Citiți tot articolul, are exemple foarte relevante pe celelalte pagini.)

 

Poți afla cel mult dacă tab-urile alea pentru împământare sunt conectate la ceva. Dacă sunt și corect conectate e altă poveste.

 

Copii, nu disperati, mai avem solutii!

Așa-i, cel mai bine determini faza cu "creionul de tensiune". Dar nu e necesar, sunt doar 3 măsuri de făcut pentru a afla tesiunea între trei puncte.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Nu prea e instrumentul corect: http://ecmweb.com/contractor/failures-outlet-testing-exposed (Citiți tot articolul, are exemple foarte relevante pe celelalte pagini.)

 

Poți afla cel mult dacă tab-urile alea pentru împământare sunt conectate la ceva. Dacă sunt și corect conectate e altă poveste.

 

Așa-i, cel mai bine determini faza cu "creionul de tensiune". Dar nu e necesar, sunt doar 3 măsuri de făcut pentru a afla tesiunea între trei puncte.

 

Ok, so after reading that...I'm kinda scared... deci cum anume sa procedez pana la urma??

Link to comment
Share on other sites

I'm kinda scared

Ține minte că împământarea e pentru siguranță. În mod normal ești izolat de rețea prin transformatorul de alimentare. Împământarea e pentru situațiile anormale, în cazul în care carcasa devine în urma unui defect legată la un potențial periculos. Sunt circumstanțe foarte improbabile, but better safe than sorry.

Cum e ilustrat și în articol, situații nefericite apar mai degrabă când electricienii fac treabă de mântuială.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sa mor eu, zici ca si-a luat masina de spalat Albalux 9 cu storcator si s-a curentat bunica la ea din lipsa impamantarii, dar bag-o ma in priza si canta neste Metalice la ea, mai da-o dracu ca nu a murit nimeni de la asa ceva, cat despre tipul cu +220V la priza din bucatarie, ce sa mai zic, nu mai zic nimic... mama ei de chimie moleculara.

dar ca sa nu avem totusi probleme, am pus mai jos cateva formule simple de bagat chestii in priza.

derivate.gif

Link to comment
Share on other sites

Ne potolim sau intru la moderat topicul asta?! Am citit 90% ineptii de la un cap la altul pe acest topic.

 

Sa va aduc aminte intrebarea:

Zilele astea mi-am achizitionat un combo pe lampi de 4W (primul meu amplif pe lampi) pentru exersat acasa...si am tot citit ca trebuie avut grija foarte mare la ce sursa de energie se conecteaza (aka priza), pentru a evita evenimente tragice...Problema mea e ca nu am prize impamantate in camera, ci doar pe hol si in bucatarie (si sper sa fie impamantate si acelea...au pinii acolo dar nu prea am cum verifica)...daca il conectez printr-un prelungitor la acele prize e vreo problema? Sau trebuie conectat direct la priza impamantata? (sau nu trebuie neaparat priza impamantata?!). Multumesc!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Însă reiterez ideea mea anterioară: se întâmplă foarte rar. Asta nu înseamnă că nu se întâmplă deloc.

 

 Cam ca si fuljeru'.

 @ initiator: daca amp-ul nu este DIY de catre cineva care are doar o vaga impresie legata de ceea ce face nu trebuie sa-ti faci griji atat timp cat nu-ti bagi degetele in el ca sa "sune mai bine".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ne potolim sau intru la moderat topicul asta?! Am citit 90% ineptii de la un cap la altul pe acest topic.

 

Sa va aduc aminte intrebarea:

Zilele astea mi-am achizitionat un combo pe lampi de 4W (primul meu amplif pe lampi) pentru exersat acasa...si am tot citit ca trebuie avut grija foarte mare la ce sursa de energie se conecteaza (aka priza), pentru a evita evenimente tragice...Problema mea e ca nu am prize impamantate in camera, ci doar pe hol si in bucatarie (si sper sa fie impamantate si acelea...au pinii acolo dar nu prea am cum verifica)...daca il conectez printr-un prelungitor la acele prize e vreo problema? Sau trebuie conectat direct la priza impamantata? (sau nu trebuie neaparat priza impamantata?!). Multumesc!

si i-au raspuns absolut toti colegii, conecteaza-l la o priza impamantata printr-un prelungitor cu impamantare, cum verifici daca priza are impamantare? simplu, o desfaci din perete si vezi daca are toate firele legate la toate suruburile, mai exact, toate cele 3 fire prinse pe priza, daca ma intrebi cum verifici daca blocul are impamantare, ei bine, asta nu mai stiu.. mai jos prelungitorul cu pricina.

1330456555PrelungitorCuProtectieSCHUCKO5

Link to comment
Share on other sites

Băi, da' mai las-o-n brânză, ce mare lucru, adică, cât poți cânta cu amplificatorul într-una , 2-3 ore, nu ?

Se duce, dom'le, la postul trafo și își aduce o găleată de monofazat, cu tot cu împământare și-i ajunge pt o seară întreagă, ce tot chinuiți omu' cu multimetre și prostii d-astea !

 

 

În altă ordine de idei [ și de fapt ], are you out of your minds ?!!? Dați linkuri sofistificicate cuiva care nu știe nici cum sa găsească împământarea într-o priză ( v. #11 ) ?

C'mon, guys ! :)

 

De altfel postul #12, al lu' Giorgică, e super-mișto, cu ilustrațiile alea [ fără glumă ]. Nu de alta da' mi-a adus aminte de revistele "Cutezătorii" din copilărie ! :P

 

 

 

 

 

PS :

 

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[...] pentru a evita evenimente tragice [...]

 

In conditii de functionare si exploatare normala, cred ca e mai mare riscul sa te ranesti scapandu-ti amp-ul pe picior decat sa mori electrocutat de la chitara in casa.

 

Totusi, o impamantare nu stica. Personal mi-am tras una de la panoul electric direct in prelungitorul 'chitaristic'. Nu atat de frica sa nu-mi incretesc parul ci din cauza unor paraziti de pe retea pe care i-am eliminat cu ocazia asta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Precautii Cand Folosim Orice aparat electric cuplat la reteaua de 230V ~ Impamantarea  este  OBLIGATORIE  !

 

In cazul aparatelor electro-casnice  ce nu au prevazuta impamantarea NU se ating partile din metal in timpul ce sunt cuplate la reteaua de 230V~

 

In cazul Chitarei electrice ...aceasta trebuie sa aiba un circuit  ( un rezistor si un condensator  nu direct doar cu un simplu fir  cu GOOGLE se pot gasi scheme ) de legarea corzilor la masa montajului electronic  .)

 

NU atingeti alte aparete electrice pe scena ( corzile altui chitarist , stattivele de microfon , carcasa din metal al  microfonului in timp ce aveti mana pe corzi !!!.

 

Cand ai un aparat legat la impamantare si celelalte aparate ce se cupleaza la axcesta trebuie sa aiba impamantare  ...acest lucru este necesar ca sa se previna distrugerea blocurilor de intrare in cazul cand exista o diferenta de potemntial intre aparate ( diferenta de poptential electric chiar de curent mic poate distruge o intrare  de inalta impedanta ce nu are protectie  fapt ce face inutilizabil tot aparatul ..de ex  un sistem de procesor la care nu ai cum sa inlocuiesti componentele dintr-un "CIP" )

..Legand aparatele  la impamantare diferenta de potential dintre ele  dispare astfel probabilitatea de distrugere scade la aproape zero ..

 

In cazul amplifurilor pe TUBURI .ca si in cazul a ORICE aparat cuplat la retea .NU  se "umbla" in interiorul montajului ..

 

Atentie la orice aparat partea de alimantare poate sa aiba tensiune mare inmagazinata in condensatoare chiar si dupa deconectare  ...a nu se atinge mai nimic in interior daca nu ne pricepem  .

 

Da preiau linkul http://www.dedeman.ro/resita/verificator-prize-41760.html

 

un dispozitiv util ptr verificarea prizelor .

  Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

http://www.dedeman.ro/resita/verificator-prize-41760.html

Costa putin si va scuteste de experiente neplacute.

Asta era exact ce aveam nevoie! Am fost aseara, am luat dispozitivul si mi-am testat toate prizele din casa. Acum pot sa stau fara grija! Multumesc din nou pentru sugestii si ajutor.

 

Stima,

Dragos

Edited by Draykor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.