www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Intonatia Chitarei


darkskater96
 Share

Recommended Posts

Am un Ibanez prestige 3570z si are intonatia gresita.Am incercat sa fac intonatia cu coarda libera si prin apasarea tastei 12.Dar acum am intonatia gresita pe primele 5 6 freturi apoi pe 15 16 incolo...Pe toate corzile patesc acelasi lucru.de exemplu coarda mi are frecventa ok dar prin apasarea primului fret urca cu o treime de semiton mai sus iar pe fretul 24 cu aproximativ jumatate de semiton mai jos.Ce sa ii setez acum?habar nu am ce ar putea sa mai fie.

Precizez ca pe 9 10 11 12 13 notele au intonatia corecta

Link to comment
Share on other sites

Da, este aseazat corespunzator.Folosesc corzi de 0.9...deviaza cu o treime de semiton.si cu cat ma apropii de fretul 12 scade si dupa, scade in continuare pana la 24.Si celalalt chitarist din trupa are problema aceasta tot pe un ibanez cu un sistem de floyd asemanator.Apas normal pe tasta, nu pana ating lemnul.

Actiunea e chiar destul de mica, cat sa nu imi faca fret buzz

Link to comment
Share on other sites

30 de cenți pare într-adevăr mult față de puținele date pe care le-am găsit: http://www.precisionstrobe.com/apps/fretbrd/fretbrd.html

Și încă un grafic a cărui sursă n-am identificat-o:

nAvHY.png

 

Poți citi despre cum apare fenomenul și cum se poate compensa aici: http://setitupbetter.com/Picture-Guitar-Intonation.php

Link to comment
Share on other sites

Fara sa sesizezi probabil vizual, ai griful facut barca. Se intinde mult coarda intre starea libera si pana la starea de apasata pe fret. E de 3 lulele sa o rezolvi. Ori apelezi la un priceput ori strangi/relaxezi cate foarte putin din tija si verifici iarasi. Falsul intre coarda libera si freturi mai mari de 3, sa zicem, e dat de curbura grifului. Falsul in primele taste e dat de inaltimea pragusului.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Corzi noi .

Se regleaza octava .

Se intind /streseaza corzile ca sa se " culce" cat mai aproape de punctul de sprijin se apoasa pe coarda chiar langa calus ca sa se "franga " coarda  sa-si capete ":lungimea de oscilatoare " reala  , daca nu "frangi" in acest fel va trebui sa canti o perioada  de timp relativ lunga pana se "frang" corzile de la tensiunea aplicata .

Dupa "frangere " Iarasi se regleaza octava ...si se acordeaza chitara .

 

Coarda G ,B ..se acordeaza cu cativa centi mai jos ptr ca in primele pozitii sa nu fie foarte falsa ( asata ar fi "compensarea " preventiva  posibila ,   asta daca nu ai nut- reglabil si taste "compensate " ( din acelea in "Zig-Zag" )

 

Un timp de folosire/cantat  vei avea intonatia aproape OK ..dupa un timp iarasi  trebuie sa reglezi din calus octava ...apoi cand nu se mai poate regla ..trebuie sa pui corzi noi si incepi de la inceput ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pff, nu stiu ce sa fac...cred ca o sa ma apuc in weekend sa ii fac ceva sau va trebui sa ma deplasez cu ea pana la mc music in iasi sa imi faca chitara ca o mai am in garantie.Ma depaseste.Nu am vazut modificari in sunet prin modificarea curburii gatului...o sa ma documentez si poate rezolv ceva ca e prea de tot sa fie din vina chitarei.Totusi e un prestige si costa ceva, nu e una de 500 600 de lei...mi am dat seama dupa aproximativ un an, acum cand am inceput sa inregistrez de intonatia gresita.Inainte sa ii fac intonatia pe coarda libera si 12, nu imi falsau primele freturi ci doar dupa 12 in sus.Oricum, daca ati mai avut probleme asemanatoare va rog sa ma ajutati fiindca sunt presat de inregistrari.

Corzile sunt foarte apropiate de freturile 1 2 ...cumva vin in diagonala...daca dau de la floyd in jos sa fie aproximativ paralele corzile cu gatul, ajunge chitara sa aiba fret buzz pe 16 17.

Link to comment
Share on other sites

reglarea intonatiei la un bridge floyd este destul de complicata si necesita foarte multa rabdare. nu este o operatiune rapida, necesita mult timp, insa la tipul tau de bridge este mult mai usor decat la alte tipuri de floyd Ibanez.

deci refa intonatia cu multa rabdare, pana la urma o setezi corect, repet la tipul tau de bridge este mai usor decat la altele, la fel si setarea bridge-ului sa fie paralel cu corpul, sistemul Zero te ajuta.

Link to comment
Share on other sites

pai stati sa va spun cum am procedat.Am pus o chestie sub floyd sa stea drept, apoi am crescut tensiunea din arcuri dar nu foarte tare.Am slabit fiecare coarda in parte si apoi dadeam pe liber si apoi apasam pe fretul 12.Daca era mai inalta nota mutam de la Floyd in spate si astfel am ajuns sa fie coarda pe liber si pe 12 in apasare la fel.Cand am apasat pe fretul 1 am vazut buba.Acolo m-am blocat nu am stiut ce sa mai  fac.Am incercat sa ajustez din griful chitarei dar degeaba.Nu se scimba deloc.Stiu cum se procedeaza cu acordarea si toate chestiile  la Floyd doar ca intonatia ma bate.Ca acordor il folosesc cel de pe procesorul zoom g9.2tt si nu cred ca e de 2 bani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.