www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Utilizarea Pedalelor


Coodrut
 Share

Recommended Posts

     Salut , stiu ca o sa para prosteasca intrebarea , dar nu am folosit niciodata pedale de efect ci doar procesoare ...iar toata lumea m-a sfatuit sa trec la pedale . Totusi eu am o nelamurire pe care nu pot sa mi-o deslusesc ...cum se poate trece de la clean la distorsie intr-un live ? Adica banuiesc ca nu se apasa pe toate pedalutele pe rand ...

     Pentru cei care folositi pedale ...imi puteti spune cu ce ar trebui sa incep ? Adica nu as vrea sa imi fac un pedalboard imens si sa nu stiu sa il utilizez ...vreau sa incep usor , mai exact cu un cleam si o distorsie ca si efecte si sa ma descurc cu ele si apoi vreau sa evoluez. Eu am un head marshall avt 150 hx pe care vreau sa il vand cu 1600 lei ( credeti ca e ok pretul ? eu l-am luat cu 2800 ...si e ca nou ca nu l-am folosit mult ca ma lasasem de treaba ) ..iar din banii astia ce pedale credeti ca as putea sa imi iau ...si e principal la un pedalboard ?

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Adica banuiesc ca nu se apasa pe toate pedalutele pe rand ...

Depinde. Dacă diferența dintre "clean" și "distorsie" reprezintă doar un efect de distorsiune, e trivial, că ai o singură pedală de apăsat. Dacă sunt două, uneori le poți acționa pe ambele cu o singură apăsare. Dacă sunt mai multe, se poate folosi un looper pentru a activa/dezactiva un întreg "lanț" sau diverse combinații de efecte, similar preset-urilor din procesoare.

Există însă o problema mai presantă:

 

toata lumea m-a sfatuit sa trec la pedale

Sper că nu e singurul motiv. Ce nu reușești să faci cu echipamentul curent (XT Live?) de ai ajuns la concluzia că trebuie să optezi pentru efecte individuale? După modul în care ai pus problema mi se pare că nu ți-e foarte clar ce vrei să faci.

În plus, ce înseamnă "vreau sa incep usor , cu un cleam si o distorsie ca si efecte"? Marshall-ul ăla nu are deja și clean-uri și distorsiuni și multe altele?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere utilizarea pedalelor deschide o noua lume in ceea ce priveste cantatul la chitara, cu ele poti slefui mai exact tonul la care visezi. asta este partea pozitiva.

si acum partea negative: vei cheltui o suma considerabila pana vei ajunge sa gasesti exact ceea ce ti se potriveste cel mai bine. eu personal, care nu sunt nici pe departe un chitarist, am schimbat vreo 10 pedale de distors pana am gasit ceea ce imi place. si chiar si acum parca as incerca si altceva.

 

ce iti putem ura este bafta si portofel gros. :yay:

Link to comment
Share on other sites

ce ar trebui sa incep ?

 

Cu ce foloseai mai mult si la procesor. Daca de exemplu nu folosesti wah sau flanger, clar n-are rost sa-ti iei asa ceva. Si eu am renuntat de curand la procesoare si m-am apucat de construit un pedalier si subscriu la ce-a zis colegul Airhead, iti va scoate peri albi si multi bani din buzunar (am depasit de mult pretul procesorului si inca nu e gata - si am senzatia ca nici nu va fi vreodata gata :)) insa clar iti va deschide perspective noi.

 

E greu sa-ti recomande cineva ce pedale sa-ti iei pentru ca tine de gusturi, de ce canti, de restul echipamentului, etc. Daca te ajuta cu ceva, cu asta am inceput eu, dar mai e mult pana departe:

 

post-9969-0-77026600-1414331390.jpg

 

Apropo, pedalierul este de vanzare (fara pedale).

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca la cum s-a pus problema, este clar ca nu stie foarte bine cum sa-si faca sunetul si/sau cum functioneaza in detaliu toti parametrii efectelor in general, ca sa-si gaseasca ceea ce-i place ca sound. Asadar il resfatuiesc sa mai tina XT Live-ul ala pana o sa invete bine de tot cum sta treaba si dupa aia daca o vrea peste vreo 2 ani, poate sa treaca la pedale daca a epuizat ce-i oferea Line6-ul. Insa pariez 99% ca nu a explorat nici macar suprafata procesorului ca si capabilitati (cum o fac de altfel cam toti cei care se satura de al lor procesor, al lor amp sau ale lor doze si cred ca sound-ul vine dintr-o investitie noua si scule noi). Iti spun asta pentru ca sunt oameni care fac asta for a living si multi dintre ei au XT Live-ul tau si il folosesc extrem de bine.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

     Salut , stiu ca o sa para prosteasca intrebarea , dar nu am folosit niciodata pedale de efect ci doar procesoare ...iar toata lumea m-a sfatuit sa trec la pedale . Totusi eu am o nelamurire pe care nu pot sa mi-o deslusesc ...cum se poate trece de la clean la distorsie intr-un live ? Adica banuiesc ca nu se apasa pe toate pedalutele pe rand ...

     Pentru cei care folositi pedale ...imi puteti spune cu ce ar trebui sa incep ? Adica nu as vrea sa imi fac un pedalboard imens si sa nu stiu sa il utilizez ...vreau sa incep usor , mai exact cu un cleam si o distorsie ca si efecte si sa ma descurc cu ele si apoi vreau sa evoluez. Eu am un head marshall avt 150 hx pe care vreau sa il vand cu 1600 lei ( credeti ca e ok pretul ? eu l-am luat cu 2800 ...si e ca nou ca nu l-am folosit mult ca ma lasasem de treaba ) ..iar din banii astia ce pedale credeti ca as putea sa imi iau ...si e principal la un pedalboard ?

 

Va multumesc!

 

Eu zic sa mai astepti sa vezi cum se schimba (parerile la ) "toata lumea" .de fapt NU te lua dupa ce spune "lumea" ..in plus care" lume " detine adevarul absolut ?

 

Distorsiune /clean ai o singura "pedala" ( cutiuta .stomp-box )....apesi pe buton cu piciorul ..si introduci  efectul de distors apoi daca apesi din nou decuplezi efectul si estio pe "direct" pe clean .,

 

Dezavantaj la pedale in loc de procesor ar fi   utilizarea de multe cabluri  in /out de interconectare  ,probleme cu alimentarea separata a fiecarui efect ( curent , ground-loop ,,zgomot  ) gabartit mult mai mare ,lipsa posibilitailor de a face preseturi ...si multe multe altele .

 

Mai intreaba "lumea" care ar fi argumentele  utilizarii pedalelor in loc de un procesor care practic este un multiefect  diferenta fata de un pedalboard -multiefect ar fi ca este cablat intern  SI are si posibilitatea de a memora  la majoritatea tipurilor de multiefect in jur de 60 de setari diferite cea ce cu un pedalboard nu poti rezolva ..

Un pedalboard cu un Switcher ( NU looper ..looper este altceva ) poate doar sa introduca si sa sscoata din circuit cate o pedala sau grup de pedale de pe pedalboard ..dar nu ai  memorarea setarilor "interne" ale pedalelor ..asa ca fiecare efect va functiona doar cu o singura setare al efectului ,,doar manual poti sa reglezi alt mod/efect al pedalelor  cea ce live nu este OK ..dar nici in studio sau acasa nu este OK in loc sa canti pierzi vremea sa setezi cauti  un sound pe care l-ai avut la o data anterioara .si de obicei nu mai poti sa setezi exact acelasi sound ...=> pierdere de timp pretios in care in loc sa canti butonezi ...

 

In cea ce priveste Analogic vs Digital ..exista si procesoare/multiefecte analogice .

 

Multiefect inseamna o intrare , o iesire si un singur adaptor de alimentare de la retea .si in plus  are si posibilitati de "preset" !!! cea ce este cel mai  super sa presetezi 60 de tonuri ...

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

my 2c: 

aplificator pe lampi (un Bugera V22 de ex - relativ ieftin, nu foarte mic, nu foarte mare, ce poate deveni mare la nevoie - cu un cabinet legat la el) in care intra o pedala de overdrive (electroharmonix are unele la pret decent - glove sau east river) in care intra o chitara decenta. Si-apoi invata sa folosesti chitara (de ex: volumul chitarii te lasa sa treci de la clean la dirty si invers) ... daca functioneaza asta, atunci poti sa explorezi altele (si sa iti bagi banii), daca nu, paguba nu e mare ... 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

pai omul vrea sa vanda monstruozitatea de Marshall ... 

 

1600 - 1440 = 160 ... ii raman si bani de corzi 

 

paguba? sa ai 3-4 les paul/strat customs si 2 Marshall Majors full stacks in garsoniera, yea ... suna a paguba... 

 

in alta ordine de idei, lasa-l pe om sa se bucure ... 

Link to comment
Share on other sites

pai ..eu nu mai am line 6 ...l-am avut doar vreo 2 luni de zile . Iar ceea ce am e marshall-ul ...care e head, si aveam un cabinet in sala unde repetam acu ceva timp...si nu as vrea sa il pastrez ca nu pot sa il car dupa mine unde as vrea sa cant . O idee buna este sa folosesc microfon de la un amp in live si atunci sigur am sunetul meu cu care am plecat de acasa....si sa imi iau un procesor simplu pe care il setez asa cum vreau . Si cateva idei am putut sa le adun din raspunsurile voastre si va multumesc mult ... iar acum raman cu o singura intrebare ...este ok pretul unui head marshall avt 150 hx ...1600 lei? http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/marshall/avt150h

Link to comment
Share on other sites

Cat de o e pretul pt amp iti va spune piata o data ce il vei scoate efectiv la vanzare.

 

La prima mana, mie personal mi se pare un pret ok, mergand pe scenariul in care ampul este cu tolex intact, butoane in erfecta stare si lampi inca in vana.

 

 

Un pic tardiv a propos de pedale - vei deschide o cutie a pandorei - iti spun ca unul patit, caruia i-a luat aprox 2 ani sa isi seteze o configuratie multumitoare si tot ar mai merge cate o pedala :)

 

In acest moment exista procesoare de o calitate foarte buna, asa ca apuca-te de a-ti face un pedalboard doar daca nu te multumeste sunetul d e procesor.

 

 

Inca ceva: inainte de a te arunca la pedale incearca sa fii foarte multumit de chitara si amp - acolo e de fapt esenta sunetului, pedalele doar amplifica smanes-ul cuplului chitara/chitare - amp.

 

Mult noroc (o sa ai nevoie :) )

Link to comment
Share on other sites

Uite, ai un amplificator foarte versatil. Trebuie butonat si studiat ca se comporta diferit la volume diferite dar chiar ai ce scoate din el.

Ai si 3 canale si efecte bune. Nu crezi ca e mai bine (si cu siguranta mai ieftin) sa ii iei o boxa ca lumea? Un 2 x 12 de 150W ii e de-ajuns si lui si tie.

Vrei un distors zdravan din el la volum mic? Ok, faci ca mine in birou: gain la maximum sau pe-acolo si controlezi volumul din Master (abia-l atingi dar asta e, lampa e saturata, Mossfeturile abia misca, relax, volumul e mic, poti cinta si noaptea). Umbla si in efectele lui, ai un DFX acolo, impreuna cu poturile de bas-mid-treb dau multa culoare. Incearca si asa inainte sa-l vinzi. Mare lucru nu iei pe el si vii apoi cu firu' la sunetist sa te primeasca si pe tine?

Vei voi nu stiu ce alta pedala? Ok, ai o bucla la el, o pui acolo daca e de timp, vrei un TS, il pui in fata.

Vei voi si un procesor, e ok, il iei si pe-ala cind vei putea, AVT-ul se impaca bine si cu ala. Una peste alta de butonat nu scapi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doar dacă pleci de acasă cu tot cu amp, cab și microfon, și îl poziționezi pe cel din urmă la fel.

Consistența e ușor de obținut cu majoritatea procesoarelor, dar nu cum ai zis mai sus.

Doar dacă pleci de acasă cu tot cu amp, cab și microfon, și îl poziționezi pe cel din urmă la fel.

Dar!  si cu camera de acasa  și te poziționezi  la fel. Nu stiu daca este nevoie si de mobila, eventual  unii spectatori  din sala  sa aiba haine fonoabsorbante iar altii in alte poziti gin sala  haine fonoreflectorizante  plus palarii Helmholz (http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0CFkQFjAI&url=http%3A%2F%2Fpreserve.lehigh.edu%2Fcgi%2Fviewcontent.cgi%3Farticle%3D2015%26context%3Detd&ei=3VdRVP6JMIr-ygOV94CwCg&usg=AFQjCNHhRsiPe1cH8distBweDz9S5FmSKg&bvm=bv.78597519,d.bGQ) in anumite noduri de unda ...ca galeti sau baloane din sticla nu ai voie la concert ,,ca sa corecteze/compenseze raspunsul acustic al salii.i

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aceleași facilități (simulările de amplificatoare și cab-uri) din procesoare care permit consistența tonurilor îți oferă și opțiunea de a monitoriza prin căști sau sisteme audio compatibile cu viața de cămin.

În alea două luni totuși cât ai apucat să folosești procesorul? Nu suficient încât să observi ieșirea pentru căști?

PS: Nu zic că-i cea mai practică soluție, dar până și Marshall-ul ăla are o ieșire pentru căști. Ai putea plimba doar head-ul și lăsa cab-ul la sală.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

E ditamai namila ...si ba da, procesorul era super ...doar ca nu imi permit sa imi mai cumpar unul, doar daca as da marshall-ul la schimb...si dupa cate am aflat de aici, pana la urma tot pe procesor o sa ma bag , iar daca voi stiti pe cineva interesat de un marshall ...puteti lasa un pm .

Va multumesc mult de raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

E ditamai namila ...si ba da, procesorul era super ...doar ca nu imi permit sa imi mai cumpar unul, doar daca as da marshall-ul la schimb...si dupa cate am aflat de aici, pana la urma tot pe procesor o sa ma bag , iar daca voi stiti pe cineva interesat de un marshall ...puteti lasa un pm .

Va multumesc mult de raspunsuri!

Un  VOX amPlug ..150 Lei de nou ..daca gasesti unul folosit ...cu casti ...suna bestial ..

 

https://www.google.ro/search?q=vox+amplug+ac30&client=firefox-a&hs=fxP&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=6NNRVJChLYTmyQPVlIHQAw&ved=0CDUQsAQ&biw=1024&bih=638

 

linku-i ptr  "simulator" de  AC30 dar exista si   versiune "Metal" sau "Bass".in functie de cum vrei sa sune chitara in overdrive/distors .

Nu mai ai nevoie de nimic altceva .la nevoie pe scena atasezi cablu la iesirea lu' amPlug  cuplezi la un amplif , sau la mixer/ PA si poti sa canti .

 

"Efectele "  sunt foarte scumpe si sunt "inutile" ...anumite  efecte le  potii folosi doar   la o singura piesa dintr-un program ..altfel devine plictisitor si repetitiv...deci la fiecare piesa ar trebui alt efect  daca pe asta vrei sa te bazezi ptr  a da cate un caracter aparte fiecarei piese .

Alte efecte  chiar si in muzica ambientala /electronica   la fel devine totul plictisitor ..nu poti sa tii un concert intreg repetand "efectul  surpriza "..http://www.youtube.com/watch?v=o62tBdhTd0w

 

Efectele sunt OK dar sunt o cheltuiala in plus ..de care te poti liopsi in perioada de studiu /invatare ..cxand ajungi la "creatie " prima data utilizezi programe soft cu PC  ptr incercari .inregistrari , si incercat invatat ce-i cu efectele si cum se pot utiliza ..care este necesar care nu ...apoi inveti ca pe scena nu-i ca si pe inregistrare ascultata stereo in casti ...etc ..

 

Un procesor folosit ai rezolvat treaba ..ai de toate si in cel mai simplu ieftin procesor .....precis sunt de vanzare cate vrei ..baietii se "upgradeaza"  si mai vand ..cate ceva .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.