www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Fac Un Stratocaster Floating Bridge Sa Fie Hardtail?


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

still,daca pui 500000 de arcuri,oricat le-ai strange ,daca nu eliberezi putin cele 6 suruburi n-ai facut nimica.

repet,asta in cazu in care ai bridge tip vintage...

reglajul ideal pt floating tremolo e undeva pe la 3 mm distanta de corp,cel putin asa sustin domnii de la fender ,cu suruburile infiletate pana in blana capatul din spate al bridgeului se ridica vreo 5 mm.

spun asta deoarece si stratul meu are facuta aceeasi setare -5 arcuri stranse bine si bridgeul lasat pe corp [nu folosesc deloc tremolo si setat floating numai ma scoate din sarite la acordat].

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mdap, eu nu am avut strat in viata mea si nici nu stiu cum arata. Vad ca acel "cu tot respectul" inseamna ca o sa mi se explice la ce folosesc cheitele de acordaj sau potentiometrul de volum. Multumesc frumos, am invatat ceva nou astazi.

 

Cand am facut prima blocare am facut-o cu cele 6 suruburi magnifice infiletate la maxim plus doua pene de lemn. Am cantat si apoi am refacut minunata blocare cu unitatea de tromolo "odihnita" pe corpul chitarei pentru ca citisem undeva niste bullshit-uri. Singura diferenta a fost ca pentru actiune a trebuit sa umblu putin la suruburile din saddle, atata tot.

 

Spre deosibire de altii eu nu ma bazez pe ce spun domnii de la Fender. "Domnii" de la Fender au "bunul" obicei de a vinde gogosi la fiecare 3 cuvinte pe care le spun sau le scriu la ei pe site. Am infiletat cele 6 suruburi si le-am desfiletat ca sa vad ce se intampla. Am ascultat cum suna si am tras concluziile.

 

In ce il priveste pe Eric Clapton probabil isi doreste un reverb cu arc integrat in chitara.

 

La chitarile mele am scos arcurile si am pus doar 2 bucati de lemn. Rezultatul ma multumeste pe deplin. Eu nu judec lucrurile dupa ce spun altii sau dupa masuratori in matlab ca nu ascult muzica in matlab. Daca eu nu aud diferente atunci inseamna ca fie nu exista fie sunt nesemnificative si nu ma afecteaza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mdap, eu nu am avut strat in viata mea si nici nu stiu cum arata. Vad ca acel "cu tot respectul" inseamna ca o sa mi se explice la ce folosesc cheitele de acordaj sau potentiometrul de volum. Multumesc frumos, am invatat ceva nou astazi.

offtopic:

n-am dorit decat sa fiu politicos, considerand ca este vorba despre o discutie principiala.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Ca sa simti cu adevarat diferenta, ar trebui sa ai vreo 3 suruburi in spate care sa fixeze zdravan placuta de chitara, iar cele 6 (daca e modelul cu 6) suruburi sa le strangi apoi la max. Asta nu o poti face deoarece in spate, sub placuta nu este decat o fasie subrite de lemn, deci v-a trebui sa umpli golul cu o bucata de lemn. Solutia cu bolcare si adaugare de arcuri in plus nu se simte la fel, nu rezoneaza corzile cu chitara ca si cu una cu hardtail, eu am testat.

nBlockTrem.jpg

 

 

 Lemnu' trebuie sa fie musai mahon, astfel se strica zen-u' si rezonanta. //end irony

Link to comment
Share on other sites

de mare cacao stimabililor , ca de obicei =)))

omu cere o solutie si se arunca 10 cu solutii care mai de care (nu zic ca nu utile/practice unele) apoi se fac de cacao intre ei , ca asa e obiceiu local =)))

initiatorul topicului e lamurit acum ? :)

Daca  incepatorul in ale Stratocaster-urilor nu cunoste oleaca "tehnica /mecanica " putea sa caute cu GOOGLE ajungea pe youtube ..etc ...se putea sau aici pe rgc.ro unde aceasta  intrebare si rezolvarile propuse a mai fost dezbatuta de 100 de ori .

Si totusi iata toata lumea a raspuns a dat cate o parere o idee ..din nou ...

Raspunsurile nu  sunt numai ptr Initiatori topicului sunt ptr oricine va cauta rezolvarea problemei ...daca vrei numai ptr o persoana se utilizeaza "mesenger"-ul de pe "rgc.ro "  fapt ce ar ocoli de fapt forumul .

Deci marile secrete circula prin mesenger .

 

Ar fi util sa se faca cumva ordine /sa se concentreze- sorteze pe teme ca sa poate fi gasite  mai usor ..daca ar fi ceva "Tool" automat ce cauta dupa text apoi aduna toate topicurile intrun  "director "  in cazul nostru intr-unul sa zice,m "Setarea chitarelor "-- Bridge--Vibrator --Intonatie --Actiune --Sustain.

 

Titlurile topicurilor sa fie clare si sugestive ..sa se vada ce contine un topic ...dar multe sunt cu "HELP . AJUTOR, CE sa FAC, ... si alte d'astea  din care nu se poate deduce  despre ce este vorba .

 

De fapt

 

Intrebare :-Cum sa fac sa nu se "miste" vibratorul ...?

raspuns  :-se blocheaza ...(exact ca si in cazul cand blochezi o usa sau o fereastra .sa nu fie  trantite  curent,  sau sa se blocheze intrarea  .)

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca doresti doar sa scapi de problemele de dezacordare ale floating-ului

oricare di solutiile de pina aici sunt bune.Daca doresti mai mult atunci iti

recomand urmatoarele:

-demontezi tot mecanismul floating-ului in partile lui componente.

-arunci "undeva departe de unde sa nu o mai aduci inapoi niciodata" blocul

 din zamac pe care este prinsa platforma cromata pe care stau saddle-urile.

-din alama sau si mai bine din bronz de "clopot"(adica din bloc de bronz

 obtinut prin turnare) faci o piesa asemanatoare cu cea din zamac pe care

 tocmai ai aruncat-o dar cu latimea cu 1-2 zecimi mai mare decit locasul din

 chitara;asta necesita atelier cu freza,bormasina de banc etc.

-introduci noua piesa putin fortat in chitara.

-montezi la loc placuta port saddle.

 dai un anunt pe RGC "donez arcuri,6 suruburi etc."

Link to comment
Share on other sites

Daca doresti doar sa scapi de problemele de dezacordare ale floating-ului

oricare di solutiile de pina aici sunt bune.Daca doresti mai mult atunci iti

recomand urmatoarele:

-demontezi tot mecanismul floating-ului in partile lui componente.

-arunci "undeva departe de unde sa nu o mai aduci inapoi niciodata" blocul

 din zamac pe care este prinsa platforma cromata pe care stau saddle-urile.

-din alama sau si mai bine din bronz de "clopot"(adica din bloc de bronz

 obtinut prin turnare) faci o piesa asemanatoare cu cea din zamac pe care

 tocmai ai aruncat-o dar cu latimea cu 1-2 zecimi mai mare decit locasul din

 chitara;asta necesita atelier cu freza,bormasina de banc etc.

-introduci noua piesa putin fortat in chitara.

-montezi la loc placuta port saddle.

 dai un anunt pe RGC "donez arcuri,6 suruburi etc."

sau te fti pe ea de chitara si-ti iei alta cu chestiunea fixa, sau te faci solist vocal..

Link to comment
Share on other sites

La ce mai trebuie arcuri ? daca totul este "blocat " cu   ce vrea fiecare ..poti sa torni  si beton sau gips ..

De arcuri nui mai este nevoie odata ce totul este fixat /blocat .

 

Teoretic n-ai nevoie, practic, le laşi acolo ca să nu se bălăngăne gheara de care se prind arcurile şi împământarea. O poţi prinde cumva şi renunţa la arcuri, dar na, dacă tot sunt acolo, e cea mai simplă soluţie.

 

Vorbăraie multă pe marginea subiectului, fără rost. Datele problemei sunt destul simple. Ai nevoie de o bucată de lemn care să-ţi blocheze blocul sistemului de tip "tremolo". Slăbeşti puţin şuruburile ghearei, bagi maneta, tragi de ea, ca să distanţezi la maxim blocul, bagi bucata de lemn şi eliberezi tensiunea. Dacă bucata de lemn cade, o iei de la capăt şi faci una mai mare. Dacă nu intră, poţi încerca să mai slăbeşti puţin cele 6 şuruburi. Odată ce intră bucata de lemn, depinde şi de duritatea ei, ea se va mai presa puţin. Chiar dacă îţi stă puţin înclinat la început, poţi mişca puţin de bară. Dacă stă înclinat şi nici nu mai poţi mişca bara, eşti în situaţia ok, înseamnă că mai trebuie bucata îngustată puţin. Mai dai puţin pe şmilgher, mai pui la loc, până stă fix. Pe urmă poţi strânge la loc şuruburile, dacă le-ai slăbit mai mult. 

 

Şi ce ziceam, cu vorbăria multă, se pare că şi eu am dat o explicaţie lungă şi greu de înţeles. În sine treaba e simplă, dar e greu de explicat. Principiul e acelaşi cu fixarea unei mese care se bălăngăne cu o bucată de hârtie. Aş putea explica şi aia, dar, practic, iei o bucată de hârtie şi faci masa să stea fixă. Spor!

Edited by 'mnezău
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Salut,

 

Ca sa transformi un bridge floating in hard tail trebuie sa impiedici (mecanic) miscarea relativa a blocului de tremolo - fata spate.

Acest lucru se realizeaza de obicei cu doua bucati de lemn asezate in fata-spatele blocului de tremolo, pentru a impiedica orice deplasare.

 

Nu umbla la arcuri, suruburi si altele decit daca tii neaparat sa ajungi la un lutier, pentru reparatii ulterioare.

 

S-auzim de bine!

Link to comment
Share on other sites

sa nu te superi pe mine cristi  :beerchug:  da nu faci decat sa reiei niste idei care deja au fost expuse si clarificate, sau care sunt un fel de common sense :captain.obvious:  si le mai condimentezi cu mici aberatii :), cam in toate post-urile tale de azi. no -offence

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.