www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eventide H9 Harmoniser


Recommended Posts

Continui seria de recenzii si descoperiri...Eventide H9...un alt concept de „must have” in momentul in care am vazut ca a iesit pe piata, imi doream de mult un Space reverb pe la ei, dar mereu nu prea m-a lasat inima sa dau 500 de euro pe el, iar la licitatii pe net nu ieseam cu mult mai ieftin.Cred ca H9 rezolva multe probleme si te indemna clar la cumparaturi prin modul extrem de ingenios prin care este conceputa interactiunea cu pedala si mai ales posibilitatea de a asculta si canta pe algoritmii pe care apoi poti sa-i cumperi si introduci in pedala, mai ales pt cei care nu au detinut o pedala Eventide din seria Factor inainte. Diversitatea asta m-a atras sa incerc si altceva decat reverb de la ei si mi s-a parut ca sunt si mai castigat ca si spatiu in pedalboard (un issue continuu).

Ce presupune pedala...se poate afla de pe net...cum suna?well si asta se poate afla de pe net dar va zic si eu: extraordinar! Delay-ul este capitolul la care sunt cel mai subiectiv...sincer nu sunt prea pe gustul meu cele din Timefactor(dar sunt alese oricum cele mai cool-Vintage si Tape)...extrem de cheesy/dulci, cristaline, printese..basme...d’astea, mie personal nu prea imi plac, cu exceptia Flutterwows..super cool recreat tape machine-ul, in rest si celelalte incercate cu aplicatia de try de pe contul personal (5 min. per algoritm) nu m-am impresionat...Alter Ego de la Tc imi place mult mai mult.

Default din Mod Factor sunt algoritmii de chorus si tremolo...not my favorite sincer amandoua destul de plate, am alte preferinte la capitolul asta dar totusi utilizabile,in schimb algoritmii de Rotary, Vibrato si Ringmod suna genial, mai ales ultimul, poti obtine sound-uri a’la Muse sau Mars Volta excelente.

Space-ul este cum ziceam si mai sus motivul pentru care am achizitionat acest device...Hall-ul si Shimmer sunt default, suna ok si iti poti face treaba cu amanadoua fara sa mai ai nevoie de altceva, dar Blackhole si Modechoverb mi se par cele mai faine si deja este momentul in care incepi sa ai pretentii de la sectiunea de reverb, sincer cred ca o sa le achizitionez pe toate, fiecare din cele 12 tipuri sunt destul de personalizate si cu o arie f  larga de utilizare, cel putin in sound-ul meu,pana si Spring-ul care eu nu am folosit vreodata sau nu ma gandeam ca o voi face m-a cucerit cu niste tonuri extraordinare, acesta este motivul pentru care nu imi pare rau de loc de achizitia facuta.

Pitchfactor-ul este cea de-a patra sectiune mostenita din seria de pedale...uiii mult experiment si sunete weird chiar si pt urechea mea extrem de orientata spre asa ceva, dar again blow’n away si ma uit deja cu simpatie spre one of my most trusted pedals BOSS PS-6 Harmonist din pedalboard,pff s-ar putea in curand sa ajunga la vanzare pentru ca deja ma gandesc sa aplic modelul lui Pete Thorn si sa mai imi iau inca un H9, inafara de delay, phaser (nu am gasit inca ceva mai cool pt mine decat Mxr 1974 phase 90) si compresor totul suna utilizabil de aici. Algoritmii default H910/H949 si Crystals sunt superbi si extrem de variati mai adaugam si cel de Octaver si deja e genial. Apropos de compresor pe langa aceste 4 sectiuni mai vine si una nou-nouta cu algoritmi special creati pentru acesta pedala:Ultra tap delay...o chestie extrem de interesant construita si greu de explicat „live” pana nu este ascultata...o repetare f rapida a delayului pana aproape zici ca e reverb,interesant... Resonator (nu prea impresionant) si cel mai neinspirat algoritm din pedala este cel de Eq/Compresor, complet neutilizabil, nu stiu care a fost logica dar suna groaznic orice setting incerci pe acolo, m-am straduit onorabil sa fac ceva pt ca ma interesa f mult topicul dar neah...

Concluzia este clara, o pedala care isi merita banii care chiar daca a fost aspru criticata pentru faptul ca este extrem de scumpa (peste 500 de euro) dupa care mai vine si partea in care trebuie sa iti cumperi algoritmi cu 20 de $ bucata...totusi f customizabila pt orice tip de gen muzical, nu mai vb de cei cu cover-banduri...si mai este si varianata mai ieftina Core ce nu contine nici un algoritm dar poti sa iti achizitionezi strict ce iti doresti sau mai avantajos este daca ai deja una si vrei sa canti cu 2 sau mai multe in pedalbord (un algoritm poate fi inclus si folosit pana la 5 pedale simultan).Discutabil ar fi daca am urmari cele 4 pedale Factor la second-hand probabil ca ajungem la o cheltuiala asemanatoare comparabila cu 2 pedale H9+algoritmi, dar locul in pedalboard devine atunci principalul avantaj din punctul meu de vedere, deasemenea am avut un feeling nasol ca o sa sune artificial/digital/fara profunzime...nicivorba, nici nu stiu daca intra sau nu in mult hulita (pt puristii vintage) categorie de procesoare, nici nu ma intereseaza, deviceul ruleaza complet pt orice tip de aplicatie, jos palaria Eventide!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.