www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremolo


KILLERSPINU
 Share

Recommended Posts

SALUTARI ! 

AM O HORA ELECTRICA COPIE STRATOCASTER CONFIGURATIE H-S-S SI AS VREA SA INLOCUIESC SISTEMUL TREMOLO CU CEVA MAI PERFORMANT DAR NU FLOYD ROSE CA AM DEJA UNA ECHIPATA IN STILUL ASTA.CE RECOMANDARI IMI FACETI ! CE MERITA DIN PUNCT DE VEDERE AL PRETULUI SI STABILITATII SISTEMULUI !?

ALEX

Link to comment
Share on other sites

de ce vrei sa faci asta? sincer,nu cred ca merita investitia avand in vedere ca un tremolo mai ok costa cam cat toata chitara

se dezacordeaza la benduri sau la chestii dinastea,sau nu revine la acordaj dupa folosire? mai baga-i un arc in spate sau mai strange-le pe alea deja existente (muta suruburile de prindere mai  in fata); el ar trebui sa stea lipit de corp cand nu e folosit

Link to comment
Share on other sites

Sistemul  e de tipul stratocaster cu 6 surube, nu il folosesc deci nu dezacordeaza.Totusi as vrea sa-l schimb cu ceva mai bun care sa poata fi folosit regulat chiar daca doar va cobora sunetul.Chitara imi place mult si as vrea sa o upgradez nitel desi ies probabil cam scump, sunt constient de asta.

Link to comment
Share on other sites

Hora Iris Solo chiar are un tremolo foarte bun, as spune ca-i la fel cu cel de strat mexican sau Squier, daca dezacordeaza cand il folosesti e pentru ca asa-i acest sistem in general, trebuie muncit putin la el si reglat ca sa fie cat de cat in regula. Problema la stratocastere nu-i de la bridge, e mai mult de la nut, string trees si cheite (la Hora Reghin trebuie schimbate cheitele, sunt foarte proaste).

Link to comment
Share on other sites

M-ai cam pus nitel pe ganduri, poate o sa raman la tremolo-ul vechi desi mi-ar placea ceva mai modern.Multumesc de sfat.

pai mai modern de-atat este sistemul de tip floyd-rose.. deci? primul pas ar fi sa-i schimbi cheitele (cum a zis un coleg forumist mai sus) cu unele blocante, nut-ul ala infect si s-o lasi in lumea ei asa cum e acum..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.