www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Europe in Romania de Anul Nou!


Guest Breezer
 Share

Recommended Posts

Guest Breezer

Nu este un eveniment popularizat si intr-o mare masura trist si nedrept: formatia Europe va fi prezenta cu ocazia intrarii in Uniune (bla bla) la Reveionul organizat la Romexpo.

Din cate am inteles nu mai exista bilete puse in vanzare sau oricum sunt mult prea scumpe pt fanul obisnuit,mai pe scurt si mai concis:este o petrecere mai mult pt persoane publice si snobi,care, bineinteles, NU asculta Europe.

Cine se incumeta sa astepte in frig pe la intrari si usi de hotel este binevenit. Dupa cum stau lucrurile,eu nu pot nici sa ma gandesc ca voi fi atat de aproape de "Europe" si totusi atat de departe (dar cam asta e soarta in cazul nostru si acum si dup 2007...). Asha ca singura varianta care imi ramane este sa lupt cu singurele arme pe care le am:rabdarea si speranta (mai tre sa lupt si cu frigu ce-i drept).

Cu putin (mai mult) noroc poate apuc sa-l vad pe John Norum,sa iau un autograf... :)

Daca aflati ceva legat d concert, va rog sa ma anuntati.

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

ok, m-am mai uitat pe siteuri si se pare ca biletele sunt totusi pt marea masa si se pun in vanzare imediat dupa Craciun la Primaria sect 5 (lu' Vanghelie), cine vrea intr-adevar sa ii vada p cei d la Europe tre' sa se grabeasca in achizitionarea biletelor deoarece din cate am inteles e bataie mare.

cine poate sa cumpere si nu are alt program,sa nu se sfiasca...oricum oaza d manelari si pomanagii o sa fie mare,asa ca fiecare rocker conteaza!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod
Din cate am inteles nu mai exista bilete puse in vanzare sau oricum sunt mult prea scumpe pt fanul obisnuit,mai pe scurt si mai concis:este o petrecere mai mult pt persoane publice si snobi,care, bineinteles, NU asculta Europe.

mno da fuse acum 2 ani concert frumos mare in brasov pe nu stiu ce arena. te pomenesti ca erai la stufstock atunci? :) (i know i was)

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer
mno da fuse acum 2 ani concert frumos mare in brasov pe nu stiu ce arena. te pomenesti ca erai la stufstock atunci? :) (i know i was)

am fost si atunci,merg si acum si voi merge de cate ori am ocazia...to me it's not just an 80's one hit wonder, it's kinda one of my fave bands...

Link to comment
Share on other sites

... nu uitati ca Europe a cam rupt pe ultimele 2 albume... nu sunt nici pe departe "one hit wonder".

 

PS: va recomand cu caldura albumul "Start from the dark"... iar ce face tata John Norum pe chitara ar trebui sa fie o lectie pentru multi care se cred chitaristi.

 

glass si marcel, mai documentati-va aici: http://www.europetheband.com

Link to comment
Share on other sites

Super-marfa, i-am vazut acum 2 ani si m-as mai duce sa-i vad. Chiar, ar trebui sa ma uit cand vin in turneu pe aici.

Ultimul album rupe tot!

Una dintre cele mai tari trupe. Din pacate sunt mereu identificati cu "piesa aceea cu inceputul acela"...

 

Edit: 02.02.2007, Stuttgart (exact unde i-am vazut si prima data)

Link to comment
Share on other sites

... nu uitati ca Europe a cam rupt pe ultimele 2 albume... nu sunt nici pe departe "one hit wonder".

 

PS: va recomand cu caldura albumul "Start from the dark"... iar ce face tata John Norum pe chitara ar trebui sa fie o lectie pentru multi care se cred chitaristi.

 

glass si marcel, mai documentati-va aici: http://www.europetheband.com

fugi ba d-aci cu expiratii tai...nu dau 2 bani pe europe...eu sper sa invatz de la alti chitarishti ( joe pass, john mclaughlin,eric johnson , etc...) si nu de la norum care nu shtie decat sa traga de floyd...

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

ok..gusturile nu se discuta...dar ar fi frumos din partea celor care nu au nici o treaba si nu prea stiu ce vorbesc sa nu mai posteze doar de dragu' de a face opinie separata.

Acum...despre turneul pe care il fac cei de la Europe. Din pacate nu vin si pe la noi,dar cine vrea sa-i vada at any cost poate sa se uite pe europetheband.com la tour.

Eu merg,norocul meu este ca multe date pica in vacanta dintre semestre :)

Edited by Breezer
Link to comment
Share on other sites

:) ce porc sunt...ba daca nu-mi place europe iti dai seama k nu am idee pe ce canta...ok my bad...

@bezele: ba frate...oricine are dreptul sa posteze ce vrea bicepsul si sternocleidomastoidianul lui...asa k postez ce vreau...ptr mine europe n-au avut nimic de spus niciodata...nu gust genul asta de rock ptr femei singure...

 

later edit: bezele..pai tu eshti femela??...:) pai d-aia ne plictisesti cu europa ta cu tot..:)

Link to comment
Share on other sites

:) ce porc sunt...ba daca nu-mi place europe iti dai seama k nu am idee pe ce canta...ok my bad...

@bezele: ba frate...oricine are dreptul sa posteze ce vrea bicepsul si sternocleidomastoidianul lui...asa k postez ce vreau...ptr mine europe n-au avut nimic de spus niciodata...nu gust genul asta de rock ptr femei singure...

 

later edit: bezele..pai tu eshti femela??...:) pai d-aia ne plictisesti cu europa ta cu tot..:(

:) bah da rau esti bah!!! asa de craciun B)

Link to comment
Share on other sites

Europe, as vrea sa vad, nu imi plac in mod special dar as vrea sa vad si asta in decursul vietii mele :) Nu sunt deloc one hit wonder, pot enumera multe piese care merita ascultate si reascultate si care sunt hit'uri :) rock the night, superstitious, in the future to come, the final countdown (piesa cu inceputul ala :)), carrie, seven doors hotel, scream of anger :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

True :) ...hit mai e si Cherokee,dar marfa sunt multe:Time has come,Ninja,Heart of stone,Danger on the track. Totusi,eu sper sa nu cante nimic de pe ultimele 2 albume,cel putin nu de pe ultimul!

Cat despre concertu' lu' Vanghelie...s-ar putea sa fie mai utila o pila buna,decat speranta la vreun bilet...

Link to comment
Share on other sites

fugi ba d-aci cu expiratii tai...nu dau 2 bani pe europe...eu sper sa invatz de la alti chitarishti ( joe pass, john mclaughlin,eric johnson , etc...) si nu de la norum care nu shtie decat sa traga de floyd...

ce inseamna expirati pt tine?oameni care sunt de mult timp implicati in industria muzicala?daca da atunci ai numit deja 3 expirati,3 giganti ai muzicii,cu norum 4.cred ca norum e unul dintre chitaristii mari alaturi de eric johnson,andy timmons,satriani,vai si multi,multi altii din sfera rock-ului.ma mir ca poti afirma cu usurinta ca norum nu stie decat sa traga de floyd,dar e explicabil de ce spui asta.nu stii cine e norum.incearca sa asculti lucrarile lui solo.

Edited by mario_d
Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

Am sunat acum la Primarie si cica nu s-au pus inca in vanzare,dar se vor pune any time now.

Mi-au dat o adresa,unde cica s-ar vinde: Bd. Regina Elisabeta, nr 29-31

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop
Nu uitati ca pe afis se mai afla si Joe Cocker :)

Offtopic! Scuze Breezer!

Joe Cocker tot la Romexpo cinta?

:)

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca nea' Marcel se referea la Kee Marcello si nu la John Norum... un chitarist f. bun si f. melodic oricum; el apare pe ultimele albume (din '91 si '88).

 

Europe a fost un super grup. Celor cu ochelari de cal care ii asociaza in totalitate cu fenomenul glam din ultima parte a anilor '80, le recomand sa asculte ultimul album al trupei, penultimul de fapt, Prisoners in Paradise (1991) si pe urma sa il compare cu alte albume gen Bon Jovi - Theese Days ce aveau sa apara in anii '90. Au fost o formatie de "FM", dar au lasat ceva in urma lor.

 

Cat despre concertul de la Brasov de anul trecut, lucrurile s-au schimbat destul de mult si nici vocea lui Tempest nu mai e aceeasi, nici tonusul formatiei nu s-a pastrat. Ultimul album, aparut in 2004 parca... o dezamagire. Baietii s-au reunit ca sa mai scoata si ei un ban.

Link to comment
Share on other sites

daca stai sa asculti piesa "just the begining" o sa realizezi ca este un solo cum nu se poate mai copmplex felu in care foloseste minorul melodic este absolut original si nu cred ca este cazu sa ne luam de el la fel ca si de Norum

atat imi pot permite sa spun despre acesti oameni oricare ar fi dintr-o trupa mare pe care moi i-am ascultat si stim ca exista si si-au pus amprenta in rick-ul mondial :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.