www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Replacement Speaker Pentru Combo Laney Dp 150


Edmond
 Share

Recommended Posts

Ziua buna domnilor.

 

Avem la sala de repetitii un combo de bass Laney DP150 care a trecut printr-o inundatie si unul din difuzoarele Fane, care dealtfel suna foarte bine, a murit. Fiind un amp vintage nu mai am cum sa gasesc unul la fel, caci nu se mai fabrica.

Problema este ca difuzorul are 16 ohmi si tot ce am gasit de la Fane, Eminance, Celestion pentru cabinete de bass e numai pe 8 si 4 ohmi.

Asadar daca cineva are cunostinta in d-ale difuzoarelor de bass, astept niste sugestii.

 

Merci frumos.

Link to comment
Share on other sites

Merci frumos pentru postari. Il cunosc pe Fero, dar nu sunt interesat de a rebobina difuzorul. I-as face doar un recon, daca as avea posibilitatea, dar de rebobinat nu sunt interesat.

V-as fi recunoscator daca mi-ati putea spune de un difuzor pentru bass pe 16 ohmi. Merci frumos 

Link to comment
Share on other sites

te salut. arunca un ochi aici...

 

https://taweber.powweb.com/weber/bass15f.html

 

difurile astea-s facute in USA !!! am avut placerea sa aud cum suna in 2 ampuri de muzicuta de tip Boutique ! sunau demential...

 

vezi ce caracteristici au... poate-s bune si pt. ampul tau... ce putere are ???

 

modelul de 15" este si pe 16 ohmi !

 

pagina principala este: https://taweber.powweb.com/weber/

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Tohmann ->  "16 ohm" ---->

 

http://www.thomann.de/ro/search_dir.html?sw=16+ohm&bn=&gk=

 

sau cauti site-ul  Eminence ..si alegi un dif de bas bun cu randament (SPL) mare cu magnet "neo " .

sio JBL  are difuri bune ..Jensen ,...

Mafgazinele de Muzicale ...aduc orice prin comanda ..de la Tohmann.

 

 

Pe de alta parte daca se repara poate fei la fel sau mai OK decat din fabrica ...in functie de caracteristicile difului original .

Un dif rebobinat cu un "lac de bobinaj " bun  este mai rezistent decat multe difuri in starea "originala" dar costa si asta ceva  ..depinde de cat renteaza ....

 

.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doar ca cele de pe Thomann sunt de 12" si presupun ca Fane-ul este mai mare, probabil de 15", in cazul in care nu e varianta 4x10".

Anyway, manualul spune ca ampliful lucreaza intre 4 si 16 ohmi, deci daca ai varianta cu un singur dif si ii pui unul de 8 sigur nu vor fi probleme. Daca e cel cu 4x10 ... te mai orientezi.

Edited by Liviu.Pop
Link to comment
Share on other sites

Nu, doar ai presupus. Nici eu nu retinut bine toata discutia, dar 

Da, Weber speakers sunty difuri bune. Se pare ca au pe 16 ohmi si la cele de 10" ce ma intereseaza pe mine. Sa vad de unde as putea sa mi le comand.


Deci, omu' vrea de 10", 16 ohmi, ca sa isi completeze 4x10-le

Edited by Liviu.Pop
Link to comment
Share on other sites

ahhh... atunci scuze... eu m-am luat dupa indicativul amplifului Laney DP150... am crezut ca 15 din 150 reprezinta dimensiunea difuzorului 15 = 15"...

 

uneori, la anumite modele, cand apare asa ceva in denumirea modelului, este vorba de dimensiunea difuzorului in inches...

 

My bad... sorry... :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca pana la urma va trebui sa inlocuiesc toate cele 4 difuzoare de 10", caci nu sunt intr-o stare prea buna si cum toate cele 4 difuzoare de 16 ohmi au fost legate in paralel, rezultand 4 ohmi, le voi inlocui pana la urma cu difuri de 4 ohmi, punand doua cate doua in serie si cele doua grupuri in paralel, sa rezulte tot 4 ohmi. In urma a ceea ce am cautat, difuzoarele de bass pe 4 ohmi se gasesc mai usor si am o diversitate mai mare din care pot alege. 

Cu ce difuzoare de bass aveti o experienta buna si puteti sa mi le recomandati? Difuri 10", de 4 ohmi. 

Eu am gasit pe Thomann un Eminence Legend de 10" pentru bass. Ma gandesc ca este un difuzor in care pot sa ma incerd...

http://www.thomann.de/ro/eminence_legend_bp1024.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.