www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tc Electronic Alter Ego X4


Recommended Posts

Im momentul in care am vazut primele video-uri promotionale ale acestui produs am stiut ca o fie foarte pe filmul meu aceasta pedala, asa ca in momentul in care a aparut pe net de vanzare am comandat-o instantaneu desi mai aveam vreo 3-4 delay-uri in ograda mea.

Este intr-adevar un Flashback x4 ca si functionalitate si acces la tone prints, dar preseturile ce emuleaza delay-urile „istorice” consacrate ca si „true” sunt superbe, nu am interactionat niciodata cu the real thing, dar am avut ocazia sa ascult si alte companii/pedale gen Catalinbread, Eventide, Strymon, Boss care incearca sa recreeze tonuri de genu’...sincer Tc is the best...cel putin dupa urechea si gear-ul meu.

Evident exista inca neajunsuri, pe care le gasiti in opiniile userilor pe forumul Tc, mai are nevoie de imbunatatiri ca si functionalitate, insa ca si ton (si pana la urma asta este cel mai important) este superb, mie cel mai mult imi plac cele ca E Rec2, DMM C, TR Organ, Copykat si Spaceecho...de fapt aproape toate...mai bine puteam sa scriu ce imi place mai putin: 2290 MOD, care are o modulatie...”gretoasa” dar in rest o diversitate texturala impresionanta.

Nu mai vorbesc de cele 4 toneprint slots, unde am reusit din aplicatie sa imi construiesc un chorus si sa designez la un knob toate efectele lor de modulatie din tail-ul delay-ului, si practic am si chorus si flanger din pedala daca e nevoie cu valoarea delayului mix spre zero si alte cateva setari care acum nu imi aduc aminte, dar nu e greu.

Concluzia: ca si calitate/pret...spectacol, daca va place delay-ul cu modulatie si chestii de atmosfera ar trebui sa incercati aceasta pedala sau chiar versiunea noua si mult mai compacta si accesibilia ca si pret V2 .Tonewise singurul minus inregistrat dupa urechea mea a fost intr-un setup high-gain (doze active+drive metal serios) unde mi s-a parut tonul colorat cam aiurea si subminat/infundat.

Am folosit doar in fx-loop in fiecare situatie descrisa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Boss-ul in sine mi se pare un pic mai steril, am avut un coleg de trupa ce canta pe asa ceva, mie asa mi sa parut,sunetul mai plat, modulatia mai artificiala si uneori chorusata mai putin pe gustul meu ( adica cumva catre vibrato) dar are si niste functii f faine de experiment, again depinde de gusturi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 Cum de nu zici nimic de LOOPER -ul ce poate 40 secunde ?

Alter Ego Delay's Resume
  • Twelve exclusive gorgeous delay sounds, lovingly crafted by TC Electronic and ProGuitarShop
  • TonePrint® enabled 
  • Beam enabled
  • Pedal simple - don't read, rock!
  • Three Presets
  • Tap Tempo
  • 16 Delay Types
  • 40 second looper with undo function
  • Independent loop and delay engines 
  • True Bypass (optional buffered)
  • Analog-Dry-Through
  • Expression pedal input
  • Stereo in- and output
  • MIDI enabled
  • Subdivision selector including dual delay 
  • 9 Volt DC power supply included
  • Humongous headroom

NU vad "modulation " http://www.tcelectronic.com/alter-ego-x4-vintage-echo/

modulatia este foarte OK am avut un ecomachine sovietic  ce avea multe posibilitati ,,dar era mare (rackmount ) asa ca l-am vandut .

...poate pe vre-o iesire doar  efect  adica doar semnalul intarziiat  ( wet out ) ? fara semnalul initial .?

 

Ar fi  treaba utila la un delay ptr chitarist ...

 

Ar fi OK ....cred ca este  cam scumpa ! 239$

 

(   Alesis MMX16 are ca si  efect 100 de preseturi de reverb,delay,chorus,si combinatii  intre acestea  , deci un mic  mixer 16 canale  cu de toate ...etc  ce a costat in SUA in jur de 350 $ ..

 

In Zoom G1 am doua ecouri ce pot fi setate separat  plus reverb separat ce poate functiona impreuna ..pe langa celelalte efecte  ..la 100Euro ..

etc )

 

Daca ai achizitionat ieftin este OK ..daca era ABSOLUT NECESAR .( pe langa celelalte delay-uri ) .este si mai OK ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.