www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Bass Incepator


the.eldritch
 Share

Recommended Posts

As dori cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unui bass de buget (cam 1500 de lei imi permit momentan) care sa fie bun (mai ales) pentru jazz fusion/prog-rock/tech-metal. Am aruncat si eu un ochi si am vazut vreo doua seturi (Ibanez IJSR190 si Squier Affinity JBass set) si un Squier Standard Precission. Astea 'mi-au facut cu ochiul', acum am nevoie de niste sfaturi. Se merita vreunul din cele doua seturi? Sau sa iau P-ul si daca nu gasesc un amp decent la banii de care dispun sa-l frec o vreme fara pana mai strang bani? Etc, etc. sper ca n-am uitat de nimic :D

Edited by the.eldritch
Link to comment
Share on other sites

Mai bine iei un bas mai bun decat sa iei un bas mai prost + un amp care sigur e prost (15W nu e suficient ca sa canti decent la bas).

Adaugand si criteriul ca corpul basului trebuie sa fie cat de cat decent, chiar daca e ieftin, eu as lua asta:

 

http://guitarshop.ro/chitara-bass-squier-vintage-modified-jazz-bass-70_p449.html

 

Are corpul din soft maple care suna decent, s-ar putea ca celelalte doua variante de culori sa aiba corp din basswood sau agathis, ceea ce nu recomand.

 

Daca vrei sa iei SH criteriile sunt aceleasi.

 

P.S. Am folosit mult cuvantul "decent" pentru ca ma doare sa vad oameni care iau tepe :)

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare.Nu sunt un expert dar eu zic ca te descurci si cu un amp de15.

Eu tocmai am achizitionat un marshall mb15 si in mare parte sunt multumit de el.park ar mai merge ceva volum.

Dar pentru exersat acasa eu zic ca e ok.Cel mai bine este sa te duci si sa  probezi asa iti poti face o ideie.

Edited by Andu Dementu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.