www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 57 votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 57 votare si comentarii  

25 members have voted

  1. 1. Duel 57 votare si comentarii

    • Malmsteen
      8
    • Monyo
      5
    • Karpi
      6
    • Winston
      6


Recommended Posts

Nu va cunosc, nu stiu ce instrumente aveti, ce experienta, dar sper sa fiu cat mai realist cu putinta.

 

karpi:tehnic lasa de dorit,nu ofera o interpretare demna notelor (de altfel foarte bine alese), pe alocuri monoton insa per total o improvizatie f bine gandita, chiar daca a cantat cu viteza melcului grabit.

 

Monyo:Vibrato aiurea, multe pasaje nechitaristice si nemuzicale, acuratetea nu cea mai buna(rapiditatea nu compenseaza).Interpretare buna combinata cu o frazare reusita.

Link to comment
Share on other sites

Nu va cunosc, nu stiu ce instrumente aveti, ce experienta, dar sper sa fiu cat mai realist cu putinta.

 

karpi:tehnic lasa de dorit,nu ofera o interpretare demna notelor (de altfel foarte bine alese), pe alocuri monoton insa per total o improvizatie f bine gandita, chiar daca a cantat cu viteza melcului grabit.

 

Monyo:Vibrato aiurea, multe pasaje nechitaristice si nemuzicale, acuratetea nu cea mai buna(rapiditatea nu compenseaza).Interpretare buna combinata cu o frazare reusita.

 

Nu degeaba am scris zacusca!!! Sunt constient ca acuratetea care obisnuiesc acuma a lipsit... :)

Malmsteen - sculele care le posed gasesti in profilul meu si nu e minciuna, adica chiar nu am scule klumea (deocamdata)... vezi poza despre capul chitarii mele de exemplu :(

Mai uitam sa multumesc lui Andrei pt chitara... partile cu tremolo am facut cu chitara lui.

Merci Andrei!!! :) (scuze ca nu am reusit sa te fac mandru de "scula" ta B) ) :)

Nu cred ca e cazul sa comentez... de data asta am fost mult prea lejer (si presat de timp).

Votul a primit Karpi. ;)

Link to comment
Share on other sites

ca sa faci pe un backtrack din acesta , destul de monoton , o compozitie cere ceva trimp , ciclul de progresie armonica se reperta foarte repede si altceva nu se schimba .

 

totusi trebuie o introducere ...o "tema" ...un punct culminant ...aicea asi are loc un shreding sau orice alta rezolvare in a creste groovul sau tensiunea...apoi iarasi "reamintita tema " apoi o iesire , o coda .

 

oricat de furtunoasa este o improvizatie nu are efect numai daca este bine plasata .

 

eu ascult foarte multe piese pe "sport TV" acolo se pot auzi piese cu minim de "lick"-uri , cate un riff simplu dar de efect exploatat la maxim si suna fantastic , greutate , balans , solouri aproape ca nu exista si totusi simti muzica din orice sunet ...eu va sfatuiesc ca in afara de studiul shredingului sa aruncati o privire pe acest fel de muzica de chitara .

 

ganditi-va ca nu se poate canta 2 ore shreding , in plus trebuie sa canti piese diferite , ca sa aiba efect o piesa de mare vitruozitate trebuie sa fie plasata inteligent intre piese mai "lente" mai linistite dar cu adancime cu nerv ,numai prin contraste poti sa pui in evidenta un solo bun .

 

s-a cantat destul de bine dar atentie la forma si la timing asta e valabilk si ptr mine , practic nu sunt multumit niciodata mai ales la partile lente intodeauna este loc de mai bine , la notele lungi se aude groaznic orice bend fals , orice timing gresit ( timing gresit la bend cu note lungi duce si la note false si este timp berechet sa auda oricine ca e pe langa )

 

de laudat munca si perseverenta colegilor

 

mamsteen .....lickuri bune dar cantate separat fara trecere sau legatura intre ele lipsa de structura cauza ce a dus chiar la usoare greseli de timing in mai multe cazuri.....prea te ai grabit sa postezi lucrasrea , trebuia s-o mai rumegi sa o asculti toata nu numai pasaje , daca aveai doar un solo intr-o piesa era OK dar trebuie sa faci o piesa complecta.

 

monyo ...structura buna ...cum a spus si el nu a terminat munca

 

winston ...idee buna dar executie mai neglijenta

 

karpi ...incercare de structura pe un backtrack monoton si exercitiu de arpegi largi si asezate totodata inregistrare "one take" ca sa exersez ptr interpretare live,mai trebuia lucrat reluat si tras un sreding pe la "mijloc" ..dar....

 

votat @monyo .....cu mentiunea ca sa nu mai supraliciteze cu shreding , insista pe structura si pe balans plus timing intr-o piesa este destul un sreding de un "verse" sau un "chorus" prea mult devine "linear" si monoton ...

 

eu cred ca ar trebui ca comentariile sa devina autocritice caci doar cativa iau parte la eveniment , nu vad nici un rost sa fie neintelegeri si suparari , sa invatam unul de la altul asta-i rostul "duelului" ,

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca ar trebui ca comentariile sa devina autocritice caci doar cativa iau parte la eveniment , nu vad nici un rost sa fie neintelegeri si suparari , sa invatam unul de la altul asta-i rostul "duelului" ,

 

De acord! :)

Link to comment
Share on other sites

cel mai mult, mi'au placut karpi si winston :) ... winston a cantat mai neingrijit si cu un ton de "Albinutza" dar totusi il votez pe el, pt. tema de la inceput care imi place la nebunie :) .....(ps. undeva pe la mijloc am auzit de doua ori o tema ce semana cu ceva tema din folclor...doamne ocroteste'i pe romani sau ceva.... :(:) )

Link to comment
Share on other sites

cel mai mult, mi'au placut karpi si winston :) ... winston a cantat mai neingrijit si cu un ton de "Albinutza" dar totusi il votez pe el, pt. tema de la inceput care imi place la nebunie :) .....(ps. undeva pe la mijloc am auzit de doua ori o tema ce semana cu ceva tema din folclor...doamne ocroteste'i pe romani sau ceva.... :(:) )

la @Winston prima tema este inspirata din muzica greceasca iar "folclorul" este ...."Casuta noastra cuibusor de nebunii......", a si mentionat in postul sau mai in gluma intr-o traducere libera si simpatica in engleza...hehe ..

Link to comment
Share on other sites

Inca o data sunt dezamagit de ..nu stiu daca "promovarea" este cuvantul potrivit, poate aprobarea sau incurajarea non valorii.

Nu vbesc despre piesa mea, ar fi prea subiectiv si copilaresc sa spun "a mea e mai buna votati-ma pe mine" insa voturile dintr-o comunitate restransa consider ca se reflecta la un nivel mai extins(national, poate mondial). Asta e.. calitatea muzicii este de mult compromisa si este intr-o continua degradare odata cu aparitia trupelor gen metallica/nirvana ajungandu-se la prostiile ce se canta in ziua de azi, datorita inconstientei interpretilor, insa mai mult a publicului, prea putin educat muzical.

Revenind la duel, piesele lui karpi sau monyo au fost mult peste ceea ce s-a votat excesiv.

Poate asta se intampla la fiecare duel, eu nu am urmarit decat cele la care am participat, pentru a putea aprecia realist toti concurentii.

 

Va doresc un an nou fericit !

Link to comment
Share on other sites

Inca o data sunt dezamagit de ..nu stiu daca "promovarea" este cuvantul potrivit, poate aprobarea sau incurajarea non valorii.

Nu vbesc despre piesa mea, ar fi prea subiectiv si copilaresc sa spun "a mea e mai buna votati-ma pe mine" insa voturile dintr-o comunitate restransa consider ca se reflecta la un nivel mai extins(national, poate mondial). Asta e.. calitatea muzicii este de mult compromisa si este intr-o continua degradare odata cu aparitia trupelor gen metallica/nirvana ajungandu-se la prostiile ce se canta in ziua de azi, datorita inconstientei interpretilor, insa mai mult a publicului, prea putin educat muzical.

Revenind la duel, piesele lui karpi sau monyo au fost mult peste ceea ce s-a votat excesiv.

Poate asta se intampla la fiecare duel, eu nu am urmarit decat cele la care am participat, pentru a putea aprecia realist toti concurentii.

 

Va doresc un an nou fericit !

 

Nu te mai infierbanta asa prietene... e greu de spus dupa ce criterii se voteaza in duelurile astea. Fii sigur totusi ca majoritatea celor care voteaza nu sunt profesionisti. Te asigur ca nici tu nu esti si nici eu.

M-am ofticat si eu uneori pt altii alteori pt insuccesul improvizatiei mele, m-am revoltat si m-am exprimat, de fapt, ce ai scris mai sus seamana atat de bine cu ceva scris de mine incat unii ar putea sa creada ca suntem aceeasi persoana cu 2 conturi.

 

Un an nou fericit

Link to comment
Share on other sites

 

SAlutare si la multi ani... FFF misto Karpi.. malmsteen nu te supara dar simplul fapt ca "schreduiesti" la greu nu inseamna ca si suna bine.. n-am nimic cu tine si canti grozav niste faze insa muzica nu inseamna sa turui niste note.... sau cel putin eu asta cred... acu trecand peste faptul ca sunt chitarist amator probabil ca eu sunt cel cu probleme insa cu siguranta karpi mi-a placut cel mai mult... bv

Link to comment
Share on other sites

la duelul asta se preta shred-ul, asta e... fiecare a abordat asa cum stia mai bine, unii cu mai multa maturitate, altii cu mai mult curaj... votul meu l-a primit malmsteen, sunt convins ca s-a grabit sa posteze, mai trebuia finisata oleaca piesa (care este oricum muncita, nu gluma!). si in cazul lui (cu tezaurul folcloric :) ), dar mai ales in cazul lui winston (cu casuta buclucasa, etc) trebuie sa remarc un simt muzical deosebit si inspiratia de a pune bucatile alea intr-o asemenea piesa... cel putin casuta noastra s-a pupat exact cu acordurile si cu timingul negativului :) , pacat de tonul de "stup de albine". despre ceilalti doi participanti, numai de bine, autocontrolul lui karpi este elocvent, dar a aratat ca stie sa si alerge, si nu chiar batrineste :) , iar monyo a zis-o cum trebe inca o data, desi nu a fost super inspirat la trasee, poate nu a avut asa mult timp sa cloceasca ideile... :(

un An Nou Fericit tuturor! B)

Link to comment
Share on other sites

multum pt aprecieri. daca expresia "stup de albine" inseamna zumzet n-am ce-i face, e cel mai curat sunet la care pot sa ajung cu guitar fx, cand devine mai rapid solo-ul incepe bazaitul si cu cat e mai rapid cu atat mai tare e acoperit sunetul de vajjjjjjjj pssssssss bzzzzzzz

dai cu EQ cu programul din mixer , la nimeni nu suna cum aude in casca sau difuzor asa ca " masterizarea" face soundul

 

normal 100-4500 Hz banda de chitare si ai mai dai culoare regland in aceasta banda de frecvente , sa nu te sperii ca singura suna ca dracu , in mixaj in piesa suna prezent si bine , daca ai un pasaj mai " solo" in sensul de singura chitara solo sau armonie acolo poti sa faci alt reglaj cu joase inalte efecte ....asa se face si at-i da impresia ca incontinu este acel suinet bogat si plin , dar armonicele ce "lipsesc" urechea ( creierul" le complecteaza de la chit bass de la armonie , cinele etc...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.