www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De ce Cory Taylor isi pierde vocea?


xod_4all
 Share

Recommended Posts

Guest miriapod

cum zicea si mada.. nu cred ca sunt multe alte explicatii posibile. se intampla des daca nu folosesti o tehnica adecvata si nu numai la solisti de metal care urla mult, ci si la cantaretii de opera.

n-avem decat un set de corzi. tough luck

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

nu e vorba neaparat de vocalize inainte de repetitii si nebaut bere rece. asta nu stiu :)

e poate tehnica folosita in sine.

 

sau un blestem malefic de la zeitele destinului

Link to comment
Share on other sites

Desi nu sunt vocalist(si ma indoiesc ca voi excela vreodata in acest domeniu),exista posibilitatea ca acest Corey Taylor(nu prea am ascultat Slipknot si nici nu sunt mare fan)sa nu fi facut altceva decat sa-si schimbe tehnica vocala; iar asta o spun luand ca exemplu intreaga comunitate de chitaristi( incluzandu-ma si pe mine) :)Fiecare evolueaza in felul lui...Cu totii stim ca in fiecare zi avem ceva nou de studiat,indiferent de instrument,iar poate ca aceasta schimbare a lui nu a dat prea bine pe la public..

Just a thought..

Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc Cory Taylor, dar cunosc cazuri similare cu aceleasi simptome. Una din cauzele "pierderii" vocii poate fi utilizarea incorecta a registrilor de voce. Majoritatea barbatilor canta cu vocea de piept, iar femeile cu vocea de cap. Este la fel de periculos sa folosim vocea de piept pentru notele inalte cum este sa folosim vocea de cap pentru notele joase. In timp, muschiul folosit la emiterea sunetelor (impropriu numit "corzi vocale") va fi presat, uzat si nu va mai fi usor controlabil.

 

Daca facem o analogie cu vitezele de la masina, cantatul doar in registrul piept este similar cu condusul unei masini doar in viteza I. Procedeul cu vocea de cap in exclusivitate seamna cu incercarea parcarii masinii in viteza a III-a. Ambele procedee sunt un dezastru pentru masina pe termen lung, la fel se intimpla cu vocea.

 

Aceasi uzura apare si atunci cand se incearca obtinerea unui volum mai mare prin folosirea in exces a aerului din piept.

 

Multi vocali nu respecta aceste reguli si totusi vocea lor este la fel chiar si la varste venerabile (James Brown) altii nu mai au aceleasi boashe (scuzati cuvintul "aceleasi" :)) dupa un timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Vocea nu trebuie fortata mai ales cand ai probleme medicale - chiar si o banala raceala, nu mai vb de laringita, bronsita si alte afectiuni de genul. Si in cazul concertelor vazute, Cory este ragusit si in momentul cand vorbeste. Ar putea fi una din sutele de cauze posibile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Nu sunt fan Slipknot..dar am ascultat destul de mult incat sa pot sa imi sau cu parerea...eu cred ca e de vina faptul ca lui pur si simplu nu i pasa de vocea lui,mai nou....sau daca i pasa nu asa de mult ca la inceput...eu cred ca tzigarile in cazu asta incep sa isi puna amprenta, el avand impresia ca " wow acuma is celebru, lass ca ma accepta fanii asa cum sunt"..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Corey din ce am citit a avut destul de recent si grave probleme cu alcoolul fiind la un pas de sinucidere facand o pauza pe plan muzical si poate l-a afectat cel putin in prestatiile live.Pe albumul de la Stone Sour scos in 2006,unde este Corey vocalist de asemenea vocea pare sa fie ok si in ceva prestatii live ce am vazut.am obs si eu in concerte f recente cu Slipknot ca oboseste repede.adevarul este ca genul lor este si foarte solicitant la voce si poate a intins coarda:P,si-a pierdut din putere.dar sa speram ca sunt acele zile mai proaste in care nu totul iese cum trebuie:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest anghelescu

hmm imaginati-va ca luati o chitara... o pana zdravana si incepeti si dati in corzi f tare(sus in jos, stanga dreapta..cum apucati), nu conteaza ce acorduri/note.. (nu trebuie sa fie "muzica) incontinuu... fara sa schimbi corzile...tot... hmm.... dupa ceva timp..nu cred ca va mai fi in aceasi stare chitara...

 

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Mah nu cred ca si-a schimbat el stilu sau a obosit in general. Ca pe albumu la Stone Sour suna mai bine decat excelent. In schimb am luat si eu Live 9.0 a lu' Slipknot si vreau sa zic ca are o voce de parca a inghitit o razatoare (a se vedea/asculta "People=Shit" si "(SIC)" ). Cred ca oboseste mult mai repede acuma, sau pur si simplu nu le mai are cu cantatu' live, ca daca imi aduc bine aminte in "Live in London" si "Distasterpieces" era tata lor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pocaieste-te, fa cursuri cu Melissa Cross...

Din cate am auzit tu folosesti mai putin volum decat el, fortezi mai putin. Nu stiu ce pregatire are Corey si cat si cum a cantat inainte de '97, dar e posibil sa fi abuzat de voce pe la inceputuri, nu s-a ingrijit adecvat si acum se vede. Sunt sigur ca nici alcoolul n-a ajutat :)

Cat timp nu simti discomfort si canti corect n-ar trebui sa ai probleme.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.