www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Tele Is Born


dani_rosu5
 Share

Recommended Posts

merci baieti,FiveseveN,o sa fie baituita in 2 straturi de negru (abanos) ,de ce in 2 straturi? din cauza ca fibrele lemnului au duritati diferite ele vor absorbi diferit culoarea,dupa primul strat de bait se da o slefuire fina,ceea ce o sa decoloreze fibra mai tare,lasand restul lemnului la fel ,rezultand un fel de "zebra" ; al doilea strat de bait o sa fie doar ca sa recoloreze fibra anterior mentionata,cea care si-a pastrat culoarea urmand sa fie si mai accentuata  :) sper ca intelegeti ce zic,exprimarea mea cam lasa de dorit,neavand cunostiinte de botanica :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

treaba e ok, dar vezi ca grif-ul ala nu sta corect, trebuie sa mai adancesti neck-pocket-ul

 

Daca va exista un pickguard, la Telecaster pickguard-ul intra sub tastiera. Din cat se vede in poze, distanta dintre tastiera si corp e corecta pentru a permite grosimea unui pickguard.

 

@dani_rosu5: Ai grija totusi ca daca nu ai tinut cont de grosimea pickguard-ului si distanta ramasa acolo este mai mica decat grosimea lui, atunci nu-ti va permite sa strangi neck-ul suficient cat sa calce pe corp pe toata suprafata lui. Am patit eu asta la un Tele si a trebuit sa decupez din pickguard pe langa tastiera astfel incat sa nu mai intre sub ea. Repet, discutia e valabila numai daca chitara va avea un pickguard.

 

Daca nu va avea, atunci e valabil ce zice Pava.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

adancimea buzunarului e de 17 mm la mine,cu un milimetru mai mult decat e "corect" (15.88 mm ~ 16) ; stiam ca griful are o pozitie critica in tot ansamblul asta asa ca am fost destul de atent la frezarea pocketului :) 

http://guitarsampsandstrings.com/wp-content/uploads/2013/12/Fender-white-single-cutaway-telecaster_1920x1200.jpg

aici se vede foarte clar ce grosime are pickguardul,dar cum la mine lipseste,si nici nu va aparea la corpul asta,spatiul ramane gol

in momentul tragerii in cadru eu tineam gatul cu degetul,el nefiind prins in bolturi si de aceea nu statea chiar corect; o alta treaba unde pot aparea discutii e legata de cat de fix sta gatul in buzunar,daca el sta foarte tight,nu iti mai permite sa faci un finish mai gros,sau daca il faci,cand scoti gatul,s-ar putea sa iti ciobeasca lacul de pe margine,de acea multi prefera sa faca buzunarul cu jumatate de milimetru mai larg 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am facut cablajul,un pot de volum si un switch cu 3 pozitii ,cu cat mai simplu cu atat mai bine :))

in bridge am bagat un sh6,partea buna la bridgeul asta e ca nu mai necesita cablul acela de sub el care lega bridgeul cu corzile la masa,conexiunea la masa facandu-se prin suruburile cu care e prinsa doza ( sasiul dozei e legat la masa [sau cel putin asa ar trebui])

cam atat... din cauza ca unele piese inca nu le-am primit,mai trebuie sa astept cu restul lucrarilor

post-10078-0-82608700-1414139499_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

azi am mai avut putin timp liber si am mai facut un corp de tele,dar doar grosier,frezate marginile - operatie care mie mi se pare cea mai grea din tot lantul asta

din pacate am observat prea tarziu un nodulet in corp deoarece era acoperit ,ca si marginile lemnului, cu aracet- pentru a nu crapa in timpul depozitarii ; din fericire nodul nu afecteaza sunetul,nu este situat intr-o zona vitala,in concluzie cred ca voi furnirui fetele dupa care ii voi face o baituire visinie (furnirul va fi ori nuc,ori stejar,deci lemn inchis la culoare) - incerc sa evit vopsirea lui cu o culoare mata pentru ca personal prefer finishurile transparente 

 

la urmatorul voi fi mai atent la eventualele "cosuri" pe lemn  :clown:

post-10078-0-91771100-1431200849_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

nu am stat chiar degeaba si am zis ca hai sa imi incerc norocul la gaturi; pt inceput am ales materiale locale - cires pt neck,si nuc pt fingerboard ; ciresul e un lemn tare,dar nu chiar ca stejarul ( in plus de asta e si mai usor) - as putea zice ca e comparabil cu mahonul iar ca nuanta e de un rosu nu foarte aprins;  in principiu,cam toate dimensiunile au fost "imprumutate" de la un neck de ibanez S320 mai putin la calcai unde am luat lungimea sa de 3 inchi,ca la tele;  neckurile sunt facute din 3 bucati care au fost operate in mare parte cu o rindea jack no5 ,raspila,scraper si smirghel - finisarea finala,adica aducerea gatului la latimea celui de ibanez se va face aproape de final,momentan au cu vreo 3 mm in plus pe lateral ca marja de eroare.  headstockul e creatie proprie ( bine....daca o sa cautati pe net,sigur gasiti unul asemanator ) ,chei 3 pe fiecare parte; neck blankul care e in stare mai bruta a primit ieri o intarsie din 7 fasiute de lemn de diferite esente

 

to be continued

 

 

post-10078-0-08167700-1436866531_thumb.jpg

post-10078-0-09385300-1436866543_thumb.jpg

post-10078-0-99220400-1436866555_thumb.jpg

post-10078-0-55080300-1436866567_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

greu cu lucrul iarna,in atelier fiind cam 10 grade acum

intre timp ,am rezolvat o chitara bass pt un coleg forumist - avea cavitatea poturilor infundata

lipire,slefuire,chituire,slefuire,baituire,lacuire cu shellac,slefuire,lacuire pana te plictisesti - chitara de la inceput nu avea un finish oglinda,finishul era destul de subtire,de aceea nici eu nu i-am dat un finish oglinda,mai ales la shellac mori pana obtii un strat mai gros de lac

after all - chitara rullz ! e o aria cardinal series,facuta in japonia prin 80 daca bine tin minte ,gat foarte misto lucrat,din 3 bucati + dungulite fine de furnir contrastant intre bucatile de lemn

 

scuzati de calitatea si backgroundul pozelor,au fost facute in camera mea (care de obicei arata ca dupa uragan)  :clown:

 

 

post-10078-0-01058800-1453640143_thumb.jpg

post-10078-0-10603300-1453640162_thumb.jpg

post-10078-0-94633000-1453640198_thumb.jpg

post-10078-0-34465000-1453640221_thumb.jpg

post-10078-0-64152900-1453640252_thumb.jpg

post-10078-0-69107600-1453640265_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 weeks later...

teaser,to be continued - sper ca pe maine-vineri,sa o termin,daca nu, vinerea urmatoare sigur o sa fie gata

am abandonat corpul cu binding si am lucrat la altul

 

momentan are vreo 10 straturi de shellac si mai urmeaza cateva; shellacul depunandu-se in straturi foarte subtiri,ai nevoie de multe layere ca sa obtii un finish oglinda ; din pacate camera ce o am face niste poze "bestiale"

post-10078-0-13404800-1476954264_thumb.jpg

post-10078-0-17458300-1476954272_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

De vreo 2 saptamani am terminat-o ;mai trebuie sa ii fac niste mici "adaugiri" - frame cromat la doza neck si capace tot crom la doze ; deja a trecut prin doua sedinte de repetitie cu trupa fara probleme ; 

Cum suna? ar fii culmea sa zic ca suna naspa  :clown:  dozele isi fac treaba cum trebuie ,sunet curat si cristalin pe clean ,pe fuzz ( big fuzz fan here ) este puternic si cu sustain gramada 

Cam ce contine :

gat din artar cu fretboard din palisandru (rosewood)

cheite in baie de ulei cu roller string trees 

corp din frasin din doua bucati

finish -bait si shellac

bridge cu saddleuri independente la fiecare coarda pt intonatie precisa (string through)

doza neck - Seymour Duncan Sh2

doza bridge- SD Sh6

cavitatea poturilor ecranata cu folie de cupru ; 3 way switch

 

greutate.....mare ; putin mai grea decat un les paul si cam de vreo 2 ori mai grea  ca un Ibanez S320 :)) ; corpul este mai gros putin ca un tele clasic plus ca nu are nicio latura tesita ori cavitati supradimensionate (vezi cavitatile de sub pickguard la fender) 

 

o sa revin cu poze mai de calitate cand voi gasi o camera disponibila si poate si niste mostre de sunet 

 

 

post-10078-0-97648200-1478443088_thumb.jpg

post-10078-0-18634200-1478443097_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Super faina munca ta !!!

Doubleneck 4+6( desi 12 ar fi preferabil); as vrea eu de mult , cam cum face nenea China aici :

 

https://www.dhgate.com/product/2017-new-style-double-neck-guitar-4-strings/406878597.html#s5-16-1b;srp|3677232868

https://www.dhgate.com/product/factoroy-g-custom-shop-high-quality-double/412977736.html#s1-23-1b;srp|2694428629

https://www.dhgate.com/product/new-big-john-double-neck-single-wave-electric/407015810.html#s7-19-1b;srp|4148189509

 

Nenea China mi-a trimis si poze cu un SG doubleneck 12+4 in ceva gen 5 minute dupa ce i-am dat mesaj. Mi-a fost frica sa il intreb daca mai are (yes, friend, we do what you ask, do you like the pictures ? do you like logo or no logo ?) ca mi-e ca ii si luam ceva. 

2017-new-style-double-neck-guitar-4-strings.jpg

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Nu prea înțeleg cum cânți pe așa ceva. Mi se pare un fel de Goldwing al motocicletelor, cumva toată munca aia de a face un corp echilibrat și comod, agil, bla bla se duce pe apa sâmbetei când integrezi elementele alea într-un doue neck.

Adică pot înțelege hibridul ăla Venus de la Squier, dar nu știu ce aș face cu asta :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Iti dau dreptate legat de confort, dar chitara fiind construita pentru mine (inca nu am curajul sa fac pentru public) am dorit sa o pastrez cat mai simpla - asta fiind si elementul carasteristic teleului

daaar stay tuned, momentan am cateva idei care sunt in faza de sketch, una dintre ele fiind o reinterpretare mai moderna a telecasterului :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.