www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara In Stil Gibson Ocazie!


Ionel Bogdan
 Share

Recommended Posts

Ai scris de atatea ori Gibson,de m-ai nenorocit,sa fie clar,chitara asta nu are nici o legatura cu Gibson,nici pe departe.

Nu stiu ce reconditionare ai facut tu acolo,ca numai ''impecabil'' nu arata,numai zic de distanta corzilor la tasta 12,bridge-ul ala cu pins,nu face parte din schema originala a chitarii,deci ai garuit chitara in loc sa ii pui un tail piece in cursul acestei ''reconditionari'',topul ala nu e facut sa suporte asa ceva,de aveai ceva cunostinte poate iti dadeai seama,ai nenorocit bunatate de top.Cauta pe net diferenta intre chitari archtop si dread,diferenta e majora,mai ales la constructie si bracingul topului,deja intru prea in detalii pentru tine.

M-am saturat de aceste anunturi tip ''OKAZIE'' cu chitari ''impecabile'',''stil Gibson''.

Arunca o privire sa vezi ce se poate cumpara acum cu 450 ron,nou cat si sh inainte sa ceri atatia bani pt o chitara poate deja afectata prea mult atat de vreme cat si de ''reconditionari'' .

Fa niste poze mai calitative la freturi,imbinarea gat/corp,spatele chitarii,gatul din profil,spatele headstock-ului,marginile chitarii si apoi o sa vedem cat de ''impecabila'' si gat ''stil Gibson'' e chitara ta.

Stima

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am zis ca e ceva veritabil. Iar reconditionata inseamna doar vopsita si pus doza. Suna f bine, in stilul anilor 60. Ca dovada, uite cine a cantat acum nici o saptamana pe ea:

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=346370722192587&set=a.107591646070497.16960.100004589862308&type=3&theater

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am zis ca e ceva veritabil. Iar reconditionata inseamna doar vopsita si pus doza. Suna f bine, in stilul anilor 60. Ca dovada, uite cine a cantat acum nici o saptamana pe ea:

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=346370722192587&set=a.107591646070497.16960.100004589862308&type=3&theater

iote colea ce inseamna, reconditionata, tu ai dat-o cu bidineaua in fundu curtii, i-ai pus cine stie ce doza si ceri pe ea cam cat as da eu pe un takamine cu forma de takamine si pe care scrie takamine.

http://forums.rgc.ro/topic/85441-resuscitarea-unui-archtop-vechi-de-peste-o-jumatate-de-secol/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cui nu ii place ce a scris un user intr-un anunt poate trece cu privirea sau poate treaba unora este sa stea cu ochii pe anunturi si sa critice si sa isi bage nasu din lipsa de ocupatie, caci la urma urmei iti place-cumperi, nu iti place-nu cumperi, prost nu e cine cere pana la urma in conditiile unei descrieri necorespunzatoare si al unui pret exagerat, dar ne-am obisnuit asa sa dam cu barda in nestire si de cele mai multe ori in prostie caci chitara aia suna de sute de ori mai bine ca multe acustice sau semiacustice de sute de ron so...omu poate sa sustina ca e si fender sau hamer sau ce ii vine fiecare de ale lui sa scrie, un om interesat se uita si trece mai departe, nu "sare cu gura". luati-va un job si pcupati timpul cu altele, ca de vandut vad ca e moarta piata insa de carcotit...merge piata, pana la urma a avut dreptate cineva cand a zis ca rgc=romanian guitairst carcotash, pacat ca nu isi vede fiecare de fecalele lui

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

treaba cu nu e prost cine cere ci acela care da merge in targ la vitan nu aici,de aia suntem comunitate,sa ne ajutam cu sfaturi si chiar critici unii pe altii

 

postul lui outsider nu i este lui de vreun folos dar poate il ajuta pe un incepator sa nu ia o decizie gresita,mai ales ca postarile de genul ,chitara profesionala,super ocazie,pt cunoscatori,pt colectie samd ii vizeaza de fapt pe cei care nu au habar ce cumpara

 

partea proasta pt astfel de anunturi e ca aici chiar sunt cunoscatori :respect:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

cui nu ii place ce a scris un user intr-un anunt poate trece cu privirea sau poate treaba unora este sa stea cu ochii pe anunturi si sa critice si sa isi bage nasu din lipsa de ocupatie, caci la urma urmei iti place-cumperi, nu iti place-nu cumperi, prost nu e cine cere pana la urma in conditiile unei descrieri necorespunzatoare si al unui pret exagerat, dar ne-am obisnuit asa sa dam cu barda in nestire si de cele mai multe ori in prostie caci chitara aia suna de sute de ori mai bine ca multe acustice sau semiacustice de sute de ron so...omu poate sa sustina ca e si fender sau hamer sau ce ii vine fiecare de ale lui sa scrie, un om interesat se uita si trece mai departe, nu "sare cu gura". luati-va un job si pcupati timpul cu altele, ca de vandut vad ca e moarta piata insa de carcotit...merge piata, pana la urma a avut dreptate cineva cand a zis ca rgc=romanian guitairst carcotash, pacat ca nu isi vede fiecare de fecalele lui

hai sictir !!?? flowers.gif.pagespeed.ce.XOZBSj_-nb.gifflowers.gif.pagespeed.ce.XOZBSj_-nb.gif

Edited by subliminal
Link to comment
Share on other sites

cui nu ii place ce a scris un user intr-un anunt poate trece cu privirea sau poate treaba unora este sa stea cu ochii pe anunturi si sa critice si sa isi bage nasu din lipsa de ocupatie, caci la urma urmei iti place-cumperi, nu iti place-nu cumperi, prost nu e cine cere pana la urma in conditiile unei descrieri necorespunzatoare si al unui pret exagerat, dar ne-am obisnuit asa sa dam cu barda in nestire si de cele mai multe ori in prostie caci chitara aia suna de sute de ori mai bine ca multe acustice sau semiacustice de sute de ron so...omu poate sa sustina ca e si fender sau hamer sau ce ii vine fiecare de ale lui sa scrie, un om interesat se uita si trece mai departe, nu "sare cu gura". luati-va un job si pcupati timpul cu altele, ca de vandut vad ca e moarta piata insa de carcotit...merge piata, pana la urma a avut dreptate cineva cand a zis ca rgc=romanian guitairst carcotash, pacat ca nu isi vede fiecare de fecalele lui

aha!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ofer 80 lei doar dupa ce ma lamuresc cat de deteriorata "tehnic"si cat de greu se poate aduce la o stare acceptabila si din punct de vedere estetic . Deocamdata si cu parere de rau te contrazic , din fotografii nu pare a arata impecabil . Mai degraba ca un accesoriu folosit al unei masini   de pompieri .

  Acel bridge se potriveste pe acest model de chitara ca shaua pe vaca iar grif-ul , hmmm poate gresesc dar pare din cu totul alt film .

  In stare fireasca respectivul instrument sau ce a mai ramas din el  trebuie sa arate ca in fotografie . NU la restaurare ma refer , ci la "forme si podoabe" . Bine ca e gaurit pt,butoane ! .

 

http://s748.photobucket.com/user/Tractozaur/media/Archtop%20Guitar/IMG_0033_zps9ab8e92c.jpg.html

Edited by 13Todesengel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.