www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreu Sa Cumpar O Clapa, Am Nevoie De Recomandari ! ..


BlackStar
 Share

Recommended Posts

Salut, sunt un student care trece de pe pian real la echipament electronic, doresc sa achizitionez o clapa cu care sa pot crea muzica ambient/melodic metal/neoclasica, e important sa aiba macar 61 clape si sa fie touch sensitive, bugetul meu este undeva 200-300 euro, o sa folosesc clapa cu/fara calculator, atat acasa cat si la repetitii, de aia am nevoie de un compromis, pentru mine e important sa contina tonuri bune de instrumente muzicale clasice/orchestrale si probabil posibilitatea de a adauga tonuri prin memoria interna/extrerna, ar fi fain sa pot acesa usor tonurile si sa dau split la keyboard. Mai mult de acest buget nu imi permit si mi s-a parut korgul si exr-5 o optiune, astept pareri si sugestii ! :)

 

Iata careva din modelele care le-am luat in considerare (secondhand) :

 

Roland Juno D
M-Audio keystation 61 II (nou)
Korg N364
Roland XV5050
Roland EXR-5 ?
Yamaha PSR-423
Edited by BlackStar
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu in ce masura te ajunta informatia, mai ales ca eu abia m-am apucat de studiat 'pianul' si deci sfatul vine de la un incepator.

 

Mi-am luat de curand un M-AUDIO Keystation 61es (modelul vechi presupun) de care sunt foarte multumit. E practic o claviatura midi deci n-o poti folosi fara calculator insa clapele sunt velocity-sensitive si chiar se simt bine la mana si raspund excelent. Ca si comparatie am avut acum ceva timp un sintetizator Casio CTK 1200 care pe langa ca n-area niciun fel de raspuns al tastelor, suna foarte de plastic (ala avea tonuri si difuzoare incorporate).

 

Keystation-ul il folosesc cu Cubase si suna destul de bine si natural dupa urechea mea. Mai mult decat atat, a cantat pe el un prieten care a cantat si pe pian real si e mult mai avizat decat mine sa emita pareri si mi-a zis ca se simte excelent la mana si are un feeling destul de apropoiat de pian.

 

Despre restul enumerate de tine nu stiu absolut nimic deci nici vorba sa pot face o comparatie.

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu in ce masura te ajunta informatia, mai ales ca eu abia m-am apucat de studiat 'pianul' si deci sfatul vine de la un incepator.

 

Mi-am luat de curand un M-AUDIO Keystation 61es (modelul vechi presupun) de care sunt foarte multumit. E practic o claviatura midi deci n-o poti folosi fara calculator insa clapele sunt velocity-sensitive si chiar se simt bine la mana si raspund excelent. Ca si comparatie am avut acum ceva timp un sintetizator Casio CTK 1200 care pe langa ca n-area niciun fel de raspuns al tastelor, suna foarte de plastic (ala avea tonuri si difuzoare incorporate).

 

Keystation-ul il folosesc cu Cubase si suna destul de bine si natural dupa urechea mea. Mai mult decat atat, a cantat pe el un prieten care a cantat si pe pian real si e mult mai avizat decat mine sa emita pareri si mi-a zis ca se simte excelent la mana si are un feeling destul de apropoiat de pian.

 

Despre restul enumerate de tine nu stiu absolut nimic deci nici vorba sa pot face o comparatie.

 

Bafta!

 

Eu stiu ca M-audio keystation e un midi promitator, insa poate crea o problema de latenta sau mai ales probleme la repetitii, deoarece tre sa schimbi de fiecare data sunetul de la calculator manual, si practic, daca ai o piesa cu cateva tonuri de clape in ea, e imposibil sa o i-ai cursiv. Mersi insa pentru recomandare :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am interactionat multi ani si detin(de vreo trei ani achizitionata de pe forum)un KORG N364, sunt super multumit de clapa,nu e instrumentul meu principal da ma descurc, insa ce pot sa te sfatuiesc este doar legat de creearea de sounduri strict din bancile interne,unde poti realiza tonuri excelente si cu efecte si cu o gramada de proprietati, super...insa sincer este o clapa mai de metal(strings/choir suna bine de tot,la pian insa de ex trebuie sa il scoti cu un reverb ceva ca e destul de sec) totusi limitata in fata unor programe actuale+clape midi gen M-audio.

Sincer persoana cu care colaborez eu la clape are exact aceleasi ganduri M-audio + laptop, iar din cate a studiat poti sa iti ordonez bancile una dupa alta si schimba in piesa,din pacate inca nu pot sa iti spun daca exista acea pauza sau cum poate fi ea rezolvata ca abia luna aceasta implementam sistemul, dar promit sa revin cu info la subiect daca o sa-ti mai fie utile.

Link to comment
Share on other sites

Eu am interactionat multi ani si detin(de vreo trei ani achizitionata de pe forum)un KORG N364, sunt super multumit de clapa,nu e instrumentul meu principal da ma descurc, insa ce pot sa te sfatuiesc este doar legat de creearea de sounduri strict din bancile interne,unde poti realiza tonuri excelente si cu efecte si cu o gramada de proprietati, super...insa sincer este o clapa mai de metal(strings/choir suna bine de tot,la pian insa de ex trebuie sa il scoti cu un reverb ceva ca e destul de sec) totusi limitata in fata unor programe actuale+clape midi gen M-audio.

Sincer persoana cu care colaborez eu la clape are exact aceleasi ganduri M-audio + laptop, iar din cate a studiat poti sa iti ordonez bancile una dupa alta si schimba in piesa,din pacate inca nu pot sa iti spun daca exista acea pauza sau cum poate fi ea rezolvata ca abia luna aceasta implementam sistemul, dar promit sa revin cu info la subiect daca o sa-ti mai fie utile.

 

Salut, la moment bani de un laptop mai bun nu am, e un intel pentium dual core 2 Ghz cu 3Gb ram ddr2 si nu stiu daca rezista cu VST-uri, in general ideea cu controlerul pare foarte budget si practica, doar ca si in cazul lor nu stiu ce sa aleg, pe langa m-audio care e semi-weighted dar fara functii, am dat si peste Novation Launchkey 61, de firma novation nu stiu nimic dar presupun ca butoanele suplimentare ofera posibilitati mai ales live, si desi e chiar un pic mai scumpa ca m-audio poate s-ar merita de sacrificat clapele semigrele si 200 lei, astept sa imi scrii despre experienta ta cu m-audio si posibilitatile care le are pentru live. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

in suma disponibila, e cam greu sa gasesti o clapa care sa sune si bine, si sa aiba si functiile dorite.

Din lista enumerata de tine, eu as inclina catre EXR5 sau N364 (mai mult spre N364). Ambele sunt multi-timbrale, asa ca o sa poti face split si/sau layer dupa bunul plac. Insa, sa nu te astepti la prea multa expandabilitate, cum ai zis tu ca vrei - sa adaugi sunete via stocare externa...sunt totusi niste modele de pe vremea cand nu exista USB, sau module de card. Cred insa ca le poti conecta la un computer cu interfata MIDI, si poti folosi programe de editare pentru a lucra mai usor cu tonurile de pe ele.

 

Inca ceva : NU lua Casio XW-P1 :). E un synth ok, dar nu e un all-rounder - e mai degraba un synth specializat, axat mai mult pe muzica electronica (cu modul ala de Hexa tone, si Solo synth), dar posibilitatile de split/layer sunt ca si inexistente. Mai mult, timbrele de pian sunt jalnice; pianele electrice - un fel de n-ar mai fi; orgile sunt "relativ" ok, in sensul ca are modul ala care emuleaza drawbar, si un efect de rotary speaker extraordinar de bun :). In fine, as putea zice multe despre orga asta, ca o detin de ceva timp, dar bottom line - nu iti trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.