www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Chitara.


danix22
 Share

Recommended Posts

Salut,recent mi-am schimbat corzile de la chitara iar cantatul a devenit o "durere".In primul rand corzile sunt foarte stranse in acordaj standard si este foarte greu sa fac benduri mai ales pe corzile inalte.TIn sa va zic ca ca mi-am bagat nasul mai de mult pe chitara si am umblat la bridge,actiunea si intonatia sunt varza dar inainte nu era asa de greu de cantat.

Modelul de chitara este un stratocaster made in china iar corzile pe care le folosesc sunt elixir naonbweb 10-46 trecut de la 9-46.

Multumesc!

Edited by danix22
Link to comment
Share on other sites

Ai trecut de la corzi de 9 la corzi de 10 ...Desigur ca ti se va parea mai greu de cantat acum...Incearca sa te obisnuiesti si sa iti formezi mana pe corzile astea....O sa iti prinda bine :) .

Se pare ca eu eram de vina chiar daca actiunea corzilor nu e setata..cum ai zis si tu nu sunt obisnuit,sunt corzile mai stiff dar sustin sunetu mai mult timp asta am observat.

Link to comment
Share on other sites

Salut,recent mi-am schimbat corzile de la chitara iar cantatul a devenit o "durere".In primul rand corzile sunt foarte stranse in acordaj standard si este foarte greu sa fac benduri mai ales pe corzile inalte.TIn sa va zic ca ca mi-am bagat nasul mai de mult pe chitara si am umblat la bridge,actiunea si intonatia sunt varza dar inainte nu era asa de greu de cantat.

Modelul de chitara este un stratocaster made in china iar corzile pe care le folosesc sunt elixir naonbweb 10-46 trecut de la 9-46.

Multumesc!

Si ce te opreste sa utilizezi iarasi corzi de "0,9" ?

 

Daca doresti ton mai bun pui corzi mai groase ( si mai groase ) si canti in alta maniera/tehnica .

Actiunea si intonatia se regleaza usor cu ceva rabdare ...

 

Chitaristii au mai multe chitare fiecare setata ptr un anumit scop /ton..maniera de cantat /gen etc ..

asta ar fi rezolvarea daca vrei sa ai "toate" posibilitatile ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.