www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Hora Reghin W12204 Eq


Carlos
 Share

Recommended Posts

Salutare ! Am cumparat la mana a doua o chitara electro-acustica Hora Reghin W12204 Eq fabricata in 2004. Am luat-o datorita pretului foarte mic. Are defectele din pozele atasate mai jos, nu stiu daca doza aia merge, este un Artec Age7. Actiunea, dupa cum se vede, este inacceptabil de mare pt o acustica, pragusul ala este deplasat, bridge-ul cred ca trebuie schimbat cu totul etc.As dori sa stiu daca se mai poate face ceva pentru ea si daca da, cat m-ar costa aproximativ. O seara buna !

post-27861-0-95097300-1411406675_thumb.jpg

post-27861-0-06746500-1411406682_thumb.jpg

post-27861-0-80946500-1411406715_thumb.jpg

post-27861-0-95607300-1411406720_thumb.jpg

post-27861-0-30716200-1411406727_thumb.jpg

post-27861-0-24051400-1411406970_thumb.jpg

post-27861-0-17061900-1411407040_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Este foarte simplu nu-i "rocket sience" daca gatul nu este indoit sau rasucit .sau crapat ..si nici corpul nu are probleme cu crapaturi nu-i un pericol prea mare ...

 

Dai jos corzile , dezlipest cu grije calusul ( daca nu se dezlipeste si tinde sa rupa din placa frontala de rezonanta se incearca cu aburi dar doar "loco " .,,o carpa inmuiata in apa ce se incalzeste , cu un fier de calcat electric de la mama sa produca aburi ,se indeasa cat mai aproape de lipitura veche , nai grije sa nu dezlipesti partile placii de rezonanta sa nu distrugi ceva cat mai punctual sub calus ), daca lemnyul este rupt intaresti cu o "placa " sub placa frontala sub calus lipesti la loc calusul cu aracet ..( este un tip "rezistent la umezeala " ) , se preseaza si se tine o zi doua pana se prinde ca lumea lipitura .

Dac nu esti sigur de lipitura sau daca cedeaza dupa o vreme din cauza ca nu are aderenta suficienta se pot aplica si doua suruburi mecanice de 4mm prin calus si stranse cu piulita pe cealalta parte dar cu saibe mari pe partea cealalta sub placa frontala si sub adaosul de intarire despre care am amintit ( placa din lemn de esenta tare sau plastic daca placa de rezonanta este deteriorata dupa dezlipire ..adica daca sunt fibre /buicati dizlocate /rupte din material .Normal se pot umple aceste goluri lasate de ruptura cu rumegus fin amestecat cu aracet ..un fel de chituire ..ce apoi se slefuieste cu grije ca sa ajunga la nivelul placi astfel seasigura suprafata ptr lipirea calusului ).

 

Apoi vezi ce mai ramane din "actiunea" acea prea mare , se regleaza din bara de otel daca este nevoie ( mai citesti si despre acest lucru _) .Se mai poate ajusta calusul daca este prea inalt ..

Trebuie verificat daca gatul este lipit bine ,

daca gatul este lipit "stramb " din fabrica si din aceasta cauza actiunea ramane cam mare este mai problematica. treaba deoarece ai nevoie de cunostinte si experienta mai vasta plus in dotare ceva scule de tamplarie ..etc

 

Pragusul se face cam la fel , se demonteaza/dezlipeste daca nu-i de fapt dezlipit , se curata bine atat pragusul cat si locul unde o sa-l lipesti la loc cu "PICATURA" .

 

Dac nu ai timp si rabdare sau nu esti interesat sa repari tu ..cauta mai departe un lutier. .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As dori sa stiu daca se mai poate face ceva pentru ea si daca da, cat m-ar costa aproximativ. O seara buna !

Sfatul meu este sa detensionezi corzile pana iei o decizie in ceea ce priveste reparatia , bridge-ul mai are un pic si sare din cate observ . Cel putin din poze nu pare a fi necesara inlocuirea bridge-ului , saddle si nut cu siguranta .

Cred ca as gasi ceva timp sa te ajut , inteleg ca nu te dau banii afara din casa :) , ai PM .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.