www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Cumparare Chitara; Astept Raspuns!


user19
 Share

Recommended Posts

Am intrebat si pe mcmusic forum dar nu mi s.a raspuns.

 

Salut! Vreau si eu sa cumpar o chitara si nu stiu pe care sa aleg:
- Ibanez V50NJP-VS
- banez PF15C-NT
- Takamine G321
- Ibanez SGT630E (asta nu imi place forma corpului ca nu e Dreadnought)
- Ibanez V105SE (asta am inteles ca are top solid)

Ma intereseaza si care e mai comoda pt ca am mai avut una acum un an si avea actiunea prea mare(era mai veche de 10 ani dar oricum nu o mai am) si vreau sa stiu care e mai comoda pt ca eu am degetele mici, am inteles ca cele ibanez sunt mai comode si au griful mai subtire si Ibanez V105SE are top solid, asta inseamna ca e mai buna decat Pf15? si are si tuner incorporat (asta nu e o problema ca nu au tuner ca folosesc acest program http://home.gna.org/fmit/figs/usual.png pe pc care e f. bun) pana la urma cred ca o sa aleg ori Ibanez V105SE ori Ibanez PF15. Imi place cum arata cele Ibanez si e prima mea chitara cum ar veni ca pe cealalta nu am avut.o decat cam o luna si nu stiu mai nimic, asa ca vreau una mai pt. incepatori ca pana la urma nu stiu daca o sa imi foloseasca prea mult dar asta nu e o problema.

Astept raspuns! Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ibanez-ul nu exceleaza pe partea de acustice in gama asta de pret si cu atat mai putin la cele cu eticheta 'China'. Diferentele intre un Ibanez chinezesc nou si unul japonez vechi sunt WOW. Personal nu m-a impresionat niciun Ibanez chinezesc, am probat cateva si noi si second dar n-am cumparat niciodata unul. Pe de alta parte am avut cateva Takamine-uri, tot chinezesti, printre care si EG320 care chiar mi-a placut raportat calitate/pret (da-mi PM daca vrei si-ti trimit o inregistrare)

 

Deci daca discutia se rezuma la Ibanez VS Takamine (chinezesti) votez si eu tot Takamine.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun sfat ţi l-a dat Sam. Du-te şi probează. În gama asta de preţ calitatea variază de la o chitară la alta (la acelaşi model). Am cântat pe un Takamine G321 al unui prieten şi mi s-a părut excelent. Am probat aceeaşi chitară în magazin şi m-a lăsat rece. Am încercat toate chitările pe care l-ai enumerat mai sus (bănuiesc că te-ai uitat la mcmusic) şi nu îţi pot spune fără îndoială " Chitara X este cea mai bună alegere.", nici măcar din punctul meu de vedere.

Edited by tudorbog
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba daca doar Ibanez sau Takamine,ma intereseaza ceva in categoria asta de pret (pana la 600 lei) pt. ca oricum nu stiu daca o sa invat ceva dar am inteles ca cele ibanez sunt mai comode pt ca au griful mai subtire iar cele takamine au griful cu 1 cm mai lat.

Sa ma duc la magazin nu pot pt. ca e departe, asa ca trebuie sa comand una de pe net. Am ales mcmusic pt ca am inteles ca cei de la mcmusic inainte sa le trimita le ajusteaza actiunea inainte daca e nevoie ceea ce e foarte important pt. ca eu nu stiu sa fac asta. Iar despre acel ibanez v105se am citit pareri bune ale celor care au cumparat acest model.

Alta problema ar fi ca eu am degetele mici si nu stiu ce marime sa iau 3/4 sau 4/4. Daca ma puteam duce la magazin rezolvam aceste probleme pt. ca vedeam eu pe care sa aleg dar asa nu stiu ce sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba daca doar Ibanez sau Takamine,ma intereseaza ceva in categoria asta de pret (pana la 600 lei) pt. ca oricum nu stiu daca o sa invat ceva dar am inteles ca cele ibanez sunt mai comode pt ca au griful mai subtire iar cele takamine au griful cu 1 cm mai lat.

Sa ma duc la magazin nu pot pt. ca e departe, asa ca trebuie sa comand una de pe net. Am ales mcmusic pt ca am inteles ca cei de la mcmusic inainte sa le trimita le ajusteaza actiunea inainte daca e nevoie ceea ce e foarte important pt. ca eu nu stiu sa fac asta. Iar despre acel ibanez v105se am citit pareri bune ale celor care au cumparat acest model.

Alta problema ar fi ca eu am degetele mici si nu stiu ce marime sa iau 3/4 sau 4/4. Daca ma puteam duce la magazin rezolvam aceste probleme pt. ca vedeam eu pe care sa aleg dar asa nu stiu ce sa fac.

 

Salut!

 

Pleci de la niste idei gresite.

 

Prima este ca o chitara sau un grif e mai bun pentru o mana mai mare sau mai mica. Ideea nu e in totalitate gresita, insa poate fi enuntata mult mai corect in genul ca un grif e mai potrivit pentru un utilizator care canta un anume gen de muzica.

 

Mai pe romaneste, incepatorul are doua tipuri de probleme (pe langa alte zece mii, fireste :) ): sa distanteze pe-un spatiu mare degetele ca sa ia un anume acord, sau, exact invers, sa le inghesoaie intr-un spatiu mic. In prima situatie ai prefera un grif ingust si cu scala scurta, in a doua un grif lat si cu scala lunga. In functie de cum te misti pe grif, problema se inrautateste intr-o directie sau alta. Poti inghesui 3 degete pe tasta 2, nu poti pe tasta 14. Poti intinde o octava pe corzi alaturate incepand cu tasta 12, nu poti incepand cu tasta 2, si tot asa. Oricum, daca esti la inceput, o sa ti se para imposibil ce vrea proful/dvd-ul/cartea de la degetele tale :)

 

Doi. Review-urile de pe net trebuie privite doar orientativ. Trei. Ce-i place altuia n-o sa-ti placa tie. Personal urasc gaturile inguste de la Ibanez. Altii mor dupa ele.

 

Cinci, sase si sapte. Corzile sunt consumabile. Bugeteaza-ti din prima o schimbare de corzi, alea de fabrica trebuie schimbate la sigur. "Actiunea" la acustice se stabileste din cateva reglaje independente, care, la randul lor, se fac si-n functie de corzi. E probabil sa aiba nevoie de un reglaj fin dupa transport.

 

Este EXTREM de probabil sa te adaptezi la orice instrument decent, reglat corect. E adevarat ca unele s-ar putea sa-ti usureze nitel acest proces de adaptare.

 

Ca atare, sfaturile pe care le-ai primit sunt in esenta cele corecte, chiar daca nu-ti plac. Incearca chitara, sa vezi cum iti vine la mana si daca-ti place cum suna. Iti garantez ca n-o sa sune exact ca pe net. Daca nu esti convins ca o sa te tii, ia mai bine una second hand, pe care-o poti vinde fara pierdere semnificativa, sau Takamine, care-si pastreaza ceva mai bine pretul.

 

Daca optiunile de mai sus nu-ti convin, ramane doar sa te bazezi pe noroc.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni....o tot dati cu probatu-n 14, daca omul e incepator de unde sa stie ce e bun la o chitara si ce nu? sau care ii e "comoda" la mana?

Cel mai bine iei cea mai buna calitate la pretul asta, Takamine. Eu te sfatuiesc sa iei second. Iti trebuie o chitara pe care sa inveti, cel mai probabil nu o vei tine toata cariera ta de chitarist, o vei vinde la un moment dat.

Alt lucru: 2 chitare de la acelasi producator(cunoscut), daca sunt setate la fel, vor suna si se vor comporta la fel. Indiferent de pret.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Ca atare, sfaturile pe care le-ai primit sunt in esenta cele corecte, chiar daca nu-ti plac. Incearca chitara, sa vezi cum iti vine la mana si daca-ti place cum suna. Iti garantez ca n-o sa sune exact ca pe net. Daca nu esti convins ca o sa te tii, ia mai bine una second hand, pe care-o poti vinde fara pierdere semnificativa, sau Takamine, care-si pastreaza ceva mai bine pretul.

 

Daca optiunile de mai sus nu-ti convin, ramane doar sa te bazezi pe noroc.

 

Bafta!

Ce sfaturi am zis ca nu imi plac? :)) Nultumesc pt. raspunsuri!

Am mai zis ca nu pot sa ma duc la magazin sa probez ca asa s.ar fi rezolvat problema asa ca sunt nevoit sa o comand de pe net.

Vroiam una cu grif mai ingust pt. ca am degetele mici si de asta m.am gandit la ibanez v105se si pt ca are top solid(asa scrie pe site).

Am 19 ani dar nu sunt inalt asa ca am mainile mai mici iar chitara cea veche ma deranja pt ca avea actiunea mare, vreau sa invat cateva lucruri mai simple, cum ar fi : Is there anybody out there - pink flyod, (care mie imi place f. mult :) asta dupa ceva timp bineinteles )

Link to comment
Share on other sites

Uite un cover facut de mine la piesa despre care vorbesti pe un Fender CD-60 CE (electro-acustic) care are ca si corespondent CD-60 (acustic)

 

Desi sunt gloaba batrana, am mainile mici, degetele nu foarte lungi si destul de subtiri. Nu te mai lua dupa toate rahaturile pe care le citesti pe net ca ajungi sa le crezi si dauneaza grav sanatatii... Chitara pe care o vezi in clipul de mai jos a fost comandata pe net iar pe prima am fost nevoit sa o returnez. Ce-i drept furnizorul a fost de nota 10 si mi-a trimis alta fara sa comenteze, care intamplator s-a nimerit a fi foarte buna. A fost prima si singura chitara comandata pe net. O chitara se probeaza, nu se cumpara la distanta decat daca ai maxima incredere in vanzator (ceea ce nu e valabil in cazul magazinelor). Daca esti incepator si nu o poti proba singur, apeleaza la cineva in care sa ai incredere. Nu te zgarci la cativa zeci de lei cat dai pe transport, du-te pana acolo si alege-o cu mana ta.

 

Pe de alta parte, si eu iti sugerez sa cauti ceva second. Daca ai rabdare si putin noroc, vei plati acelasi pret pe ceva mai bun.

 

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ms pt raspuns si pt link.

 

Chitara pe care o vezi in clipul de mai jos a fost comandata pe net iar pe prima am fost nevoit sa o returnez. Ce-i drept furnizorul a fost de nota 10 si mi-a trimis alta fara sa comenteze, care intamplator s-a nimerit a fi foarte buna. A fost prima si singura chitara comandata pe net. O chitara se probeaza, nu se cumpara la distanta decat daca ai maxima incredere in vanzator (ceea ce nu e valabil in cazul magazinelor). Daca esti incepator si nu o poti proba singur, apeleaza la cineva in care sa ai incredere. Nu te zgarci la cativa zeci de lei cat dai pe transport, du-te pana acolo si alege-o cu mana ta.

 

Pe de alta parte, si eu iti sugerez sa cauti ceva second. Daca ai rabdare si putin noroc, vei plati acelasi pret pe ceva mai bun.

 

Si ce problema a avut prima de a trebuit returnata?

 

Nu e vorba ca ma grabesc, m.am gandit si la acel fender cd60, dar nu o are la mcmusic(si vreau sa comand una de la ei pt ca ajusteaza actiunea daca e nevoie inainte sa o trimita).

Si in legatura cu asta nu e vorba de transport, dar nu pot sa ma duc la magazin sa probez si gata pt ca e departe si nu pot, chiar nu pot sa ma duc.

Edited by user19
Link to comment
Share on other sites

La mine era ceva electronic, era defect acordorul si nu m-am inteles cu ei sa desurubez eu cele 4 suruburi si o cupla si sa trimit doar preamp-ul la garantie. M-au pus sa trimit toata chitara si mi-au dat inapoi alta. Apropo, prima era made in China, a 2-a made in Indonezia, ani de fabricatie diferiti. Iti dai seama ca existau si diferente de calitate/sunet... Dar asta a fost un caz fericit, o chitara poate avea probleme mult mai grave.

 

Oricum din cate vad esti chitit pe varianta initiala, nu accepti sfaturi deci nu pot decat sa iti doresc succes... :)

Link to comment
Share on other sites

La mine era ceva electronic, era defect acordorul si nu m-am inteles cu ei sa desurubez eu cele 4 suruburi si o cupla si sa trimit doar preamp-ul la garantie. M-au pus sa trimit toata chitara si mi-au dat inapoi alta. Apropo, prima era made in China, a 2-a made in Indonezia, ani de fabricatie diferiti. Iti dai seama ca existau si diferente de calitate/sunet... Dar asta a fost un caz fericit, o chitara poate avea probleme mult mai grave.

 

Oricum din cate vad esti chitit pe varianta initiala, nu accepti sfaturi deci nu pot decat sa iti doresc succes... :)

 

Pai inseamna ca nu era ceva grav, desi puteau sa o verifice ca lumea inainte sa o trimita, era ibanez v74e opn care nu e made in china dar nu se mai gaseste:))) trebuie sa o comand de pe net ca altfel nu am cum.

Edited by user19
Link to comment
Share on other sites

 

care nu e made in china

Nu te ghida niciodata dupa asta cand iti cumperi o chitara,e inselator mai ales in sfera asta de pret. La o firma, standardele si metodele de fabricare sunt la fel pe peste tot, fie china, fie Sua, fie Papua Noua Guinee. E inca un mit nefericit al chitaristilor. Ce difera, este, intr-adevar modelul. In china se fac modelele mai ieftine pentru ca e mana de lucru mai ieftina. Dar sa zici ca modelul X de chitara facut in japonia suna bine; fabrica se muta in china si brusc acelasi model X suna prost???

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(si vreau sa comand una de la ei pt ca ajusteaza actiunea daca e nevoie inainte sa o trimita).

 

Ma intreb cit de corecta e informatia asta. Cind am luat un Ibanez nou de la McMusic avea actiunea foarte mare si de curind am vazut tot un Ibanez luat de nou de la ei cu actiune mare. Acustica mea luata de noua de pe Thomann avea aceeasi problema. Am impresia ca magazinele nu prea se ocupa de chitarele ieftinute si mai degraba fabricantul regleaza ce e de reglat la controlul final inainte de expeditie. Daca nu o regleaza fabricantul, o reglezi tu :)

Unii producatori se lauda ca fac treaba asta, cum ar fi PRS. PRS zice ca orice chitara de-a lui se poate scoate din cutie si se poate cinta pe ea direct, fara nici o ajustare, pentru ca are un QC care-si face treaba:

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Pai asa m.am gandit si eu ca la cele ieftine cum e ibanez v105se(620 lei) nu le ajusteaza daca e nevoie, mie asa mi-a zis intr-un email cand am intrebat la mcmusic ca daca e nevoie ajusteaza actiunea. Pana la urma nu stiu ce sa fac, vroiam acel ibanez pt. ca am inteles ca are griful mai comod si mai ingust iar cei de aici zic ca Takamine G321(630 lei) e mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Pai asa m.am gandit si eu ca la cele ieftine cum e ibanez v105se(620 lei) nu le ajusteaza daca e nevoie, mie asa mi-a zis intr-un email cand am intrebat la mcmusic ca daca e nevoie ajusteaza actiunea. Pana la urma nu stiu ce sa fac, vroiam acel ibanez pt. ca am inteles ca are griful mai comod si mai ingust iar cei de aici zic ca Takamine G321(630 lei) e mai buna.

Grif-ul prea imgust este incomod ...cel lat este cel mai comod ca si de ex la chitarele clasice .

Bineinteles ca un incepator are probleme in a-si muta degetele in a apasa coarda cand si cat trebuie .Chiar si ptr shred nu este OK un gat prea ingust si o actiune prea coborata .

Acest lucru nu poti sa-l stii pana nu canti la chitara la un nivel mai avansat ,pana ce nu ai o anume experienta in cum se canta

sau sa fii constient de cum ar trebui sa canti .

Chitara trebuie sa fie aleasa de un cunoscator la fata locului ,incercata , inspectata ..

 

Oricum este bine sa cumperi o chitara second hand , ca sa inveti sa canti este OK ,gatul sa fie drept , actiunea acceptabila la unele se mai poate regla din calus ( se slefuieste din calus ca sa cobori actiunea ) .

Corpul chitarei ar trebui sa-l vadas un cunoscator ca partea laterala sa nu fie din "carton".un fel de PFL cu un furnir peste sau imitatie ..ceva ca si podelele acestea ce se pun mai nou in apartamente .Pana si placa de rezonanta ( cea frontala ) la unele este "imitatie" .Un necunoscator in ale "lemneloi" nu observa .

Am o chitara "Johnson " primita cadou din germania ,....pana nu am instalat piezo pe ea cu preamp EQ si etc ,,nu am stiut ca lateralele sunt din PFL ..ceva ca si un carton ..hehe cand am decupat locul unde sa montez partea electronica am vazut ca e "carton" ..din aceasta cauza nu are unele joase ! ,altfel este OK se poate canta exceptional ..totu-i OK doar sunetul acustic este putin altfel ...si electric ( piezo ) se simte un pic dar cu EQ duci soundul cam unde trebuie sa sune o chitara captata cu Piezo .

Am mai vazut o chitara asemanatoare la un prieten fost coleg de trupa ,venit acasa din west ,. ce avea din magazin instalatia "electro " ,am intrebat cu cat a cumparat-o ..in jur de 50Euro noua !

Cum nu dau concerte cu chitara acustica este super ptr exersat si ptr unele "strumming"-uri ptr backing al trackurilor demo ce le inregistrez acasa .

 

Deci una second hand cat mai ieftina pana nu inveti si te documentezi si apoi cand ajungi profesionist /vedeta si te "retine" in interpretare o chitara mai slaba calitativ ,ca si un cunoscator ce vei devenii vei putea sa alegi si sa cumperi ceva bun corespunzator nivelului si scopului tau .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Chitara trebuie sa fie aleasa de un cunoscator la fata locului ,incercata , inspectata ..

 

Oricum este bine sa cumperi o chitara second hand , ca sa inveti sa canti este OK ,gatul sa fie drept , actiunea acceptabila la unele se mai poate regla din calus ( se slefuieste din calus ca sa cobori actiunea ) .

Corpul chitarei ar trebui sa-l vadas un cunoscator ca partea laterala sa nu fie din "carton".un fel de PFL cu un furnir peste sau imitatie ..ceva ca si podelele acestea ce se pun mai nou in apartamente .Pana si placa de rezonanta ( cea frontala ) la unele este "imitatie" .Un necunoscator in ale "lemneloi" nu observa .

 

Pai cea ibanez pe care vreau eu sa o cumpar are griful prea ingust?

Second hand nu am de la cn sa cumpar pt ca trebuie sa cumpar tot de pe net si e tot la fel.

Pai daca pe site scrie ca are spate si laterale din mahon cum sa fie din 'carton'?

Top Molid (Solid)

Lemn grif Mahon

Spate/Laterale Mahon - See more at: http://www.mcmusic.ro/chitare/acustice/ibanez-v105se-chitara-acustica-v105se-nt.html#sthash.warucNq0.dpuf

Link to comment
Share on other sites

-Daca spui ca ai degete scurte, un git ingust (al chitarei :) ) te avantajeaza. Cam asa sunt si eu, iar cele de la Ibanez mi s-au parut comode. Daca nu e asa ingust, te vei obisnui oricum pe masura ce iti dezvolti flexibilitatea degetelor.

-Daca lateralele nu sunt din lemn solid, sunt din laminat, nu carton cu sau fara ghilimele. In ordinea importantei, conteaza topul, apoi spatele si la urma lateralele, care influenteaza cel mai putin sunetul. Sunt producatori ca si Takamine care fac de multi ani chitare foarte bune cu laterale din laminat.

Link to comment
Share on other sites

-Daca spui ca ai degete scurte, un git ingust (al chitarei :) ) te avantajeaza. Cam asa sunt si eu, iar cele de la Ibanez mi s-au parut comode. Daca nu e asa ingust, te vei obisnui oricum pe masura ce iti dezvolti flexibilitatea degetelor.

-Daca lateralele nu sunt din lemn solid, sunt din laminat, nu carton cu sau fara ghilimele. In ordinea importantei, conteaza topul, apoi spatele si la urma lateralele, care influenteaza cel mai putin sunetul. Sunt producatori ca si Takamine care fac de multi ani chitare foarte bune cu laterale din laminat.

 

Multumesc pt. raspuns!

Da am ales ibanez v105se (620 lei) cu tuner incorporat, dar momentam nu o mai au la mcmusic asa ca o sa intreb azi daca o sa mai fie disponibila. Am mai facut asa cu alt model ibanez si pana m.am hotarat eu acel model nu mai era disponibil si nici nu o sa mai fie pt. ca asa mi.au zis cei de la mcmusic cand am intrebat pe email.

Edited by user19
Link to comment
Share on other sites

Sambata in talcioc am vazut /incercat o schitara acustica ( noname ..scria ceva pe headstock ) altfel foarte buna , calusul inalt ce se putea slefui ca sa faci actiunea comoda .,..200 LEI vroia omul sa o iau ..precis mai lasa din pret ..dar n u mai vreaui sa cumpar chitare ..

 

daca ai talcioc in zona unde locuiesti vezi ca gasesti de multe ori chitare foarte bune ,mai ales ptr exersat invatat ..nu cred ca dai concerte de chitara deci nu ai nevoi ede "chitara super top pro "

 

Din pacate am descarcat din aparatul foto pozele facute la MCMusic sa vezi cate chitare sunt "Guitar Heaven ".

dar si la celelalte magazine este la fel cate vrei ..poti sa le incerci ..vanzatorii sunt si ei chitaristi foerte buni care canta in trupe bune si sunt foarte rabdatori si intelklegatori i-ti arata si explica de toate plus i-ti si demonstreaza ce si cum ...


 

Ma intreb cit de corecta e informatia asta. Cind am luat un Ibanez nou de la McMusic avea actiunea foarte mare si de curind am vazut tot un Ibanez luat de nou de la ei cu actiune mare. Acustica mea luata de noua de pe Thomann avea aceeasi problema. Am impresia ca magazinele nu prea se ocupa de chitarele ieftinute si mai degraba fabricantul regleaza ce e de reglat la controlul final inainte de expeditie. Daca nu o regleaza fabricantul, o reglezi tu :)

Unii producatori se lauda ca fac treaba asta, cum ar fi PRS. PRS zice ca orice chitara de-a lui se poate scoate din cutie si se poate cinta pe ea direct, fara nici o ajustare, pentru ca are un QC care-si face treaba:

 

Dupa cate tin minte am cititi odatra in Guitar Player cum ca chitarele acelea reglate bibilite in fabrica costa consistent mai mult .

De obicei la chitarele acustice mai ieftine bine facute altfel , calusul este inalt ,,ce apoi userul il ajusteaza dup adorinta si stilul de cantat .( sunt chitare ce le poti cumpara "din mers " dintr-un magazin "mixt" mai mare .Te pregatesti de concediu sau weekend ..cumperi ..haleala, bere , vodca,lanterna, baterii, sapaliga, cort si hopp si o chitara ...ca sa canti l afoc de tabara ..

 

Este adevarat ca am vazut si chitare care aveau gatul porins prea inclinat catre fata ,fapt datorita caruia nu mai poti face ajustare adioar din calus ci necesita relip[iorea gatului sub ub ubghi corect ..astea da sunt porcarii ce nu ar trebui sa ajunga in magazine..sau sa se vanda la 10Euro ..ca si rebut ca apoi cu 150Euro sa ti-o refaca un lutier ..daca materialul merita .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este adevarat ca am vazut si chitare care aveau gatul porins prea inclinat catre fata ,fapt datorita caruia nu mai poti face ajustare adioar din calus ci necesita relip[iorea gatului sub ub ubghi corect ..astea da sunt porcarii ce nu ar trebui sa ajunga in magazine..sau sa se vanda la 10Euro ..ca si rebut ca apoi cu 150Euro sa ti-o refaca un lutier ..daca materialul merita .

 

Nu am de unde sa cumpar, trebuie sa comand de pe net si vreau una care sa tina ceva timp de asta am ales acel ibanez v105se.

Pai cei de la mcmusic mi.au spus prin email ca inainte sa fie trimisa chitara o sa fie verificata si reglata daca e nevoie, plus ca se poate returna daca e nevoie(daca are defecte mari).

Edited by user19
Link to comment
Share on other sites

 

Dupa cate tin minte am cititi odatra in Guitar Player cum ca chitarele acelea reglate bibilite in fabrica costa consistent mai mult .

De obicei la chitarele acustice mai ieftine bine facute altfel , calusul este inalt ,,ce apoi userul il ajusteaza dup adorinta si stilul de cantat .( sunt chitare ce le poti cumpara "din mers " dintr-un magazin "mixt" mai mare .Te pregatesti de concediu sau weekend ..cumperi ..haleala, bere , vodca,lanterna, baterii, sapaliga, cort si hopp si o chitara ...ca sa canti l afoc de tabara ..

 

Este adevarat ca am vazut si chitare care aveau gatul porins prea inclinat catre fata ,fapt datorita caruia nu mai poti face ajustare adioar din calus ci necesita relip[iorea gatului sub ub ubghi corect ..astea da sunt porcarii ce nu ar trebui sa ajunga in magazine..sau sa se vanda la 10Euro ..ca si rebut ca apoi cu 150Euro sa ti-o refaca un lutier ..daca materialul merita .

 

 

Asa e, orice munca in plus facuta de un om calificat se va regasi probabil in pretul final al chitarei.

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

M.am decis sa iau ibanez pf15.

Am o ultima intrebare: pe care sa iau ca este si pf15c care e cu cutaway si pf15 dreadnought fara cutaway.

Care e diferenta dintre ele, se aude mai tare cea fara cutaway? din cate am inteles eu nu e o diferenta sesizabila.

Pf15c (cea cu cutaway) arata mai bine.

ASTEPT RASPUNS pt ca diseara sau maine as vrea sa o comand.

Astept raspuns! Multumesc!

Edited by user19
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.