www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Identificare Tobe Premier


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

te salut. sunt curios de un singur lucru... ai deja tobele astea ? sunt ale tale ? vrei cumva sa le vinzi ????

 

in cazul ultimei variante, iti dau un sfat prietenesc ! NU LE VINDE PENTRU NIMIC IN LUME ! tobele astea suna exceptional ! NU STIU CUM SE NUMESTE SERIA ASTA DE TOBE...

 

am mai vazut/auzit un set din asta in urma cu ceva ani si era de exceptie. 1000 de clase peste orice toba facuta in zilele noastre in china sau in alte tari "exotice" !

 

daca vrei sa le cumperi... GO AHEAD !!! le cureti bine, schimbi fetele, cureti si reglezi mecanismele si ai un set de tobe de super clasa !

 

bafta !!!

 

P.S. posibil sa fie vorba de modelul ELITE din perioada de la finele anilor '70 si prima parte a anilor '80...

Edited by marcianpetrescu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Marcian pt informatii.

-tobele sunt ale unui prieten(coleg de trupa).sunt in stare exceptionala avand in vedere ca din spusele tale sunt din perioada 70-80.au fete remo (cu ulei) huse pt fiecare element etc.intradevar acest set suna extraordinar,un sunet foarte curat si compresat chiar neamplificate.din cate imi dau seama par a fi din mahon plin.

-ar vrea (si nu prea) sa le vanda datorita faptului ca noi cantam majoritar cu electronice, in parte ca se preteaza la genul nostru muzical cat si datorita facilitatii amplificarii.

Edited by Vince Windrider
Link to comment
Share on other sites

Vince, cel putin pentru nivelul tehnologic actual nici o toba electronica nu va suna ca setul asta. Da, e mai usor cu alea dar cu cele acustice e altfel.

Oricum daca e sa-l dai il vei da la valoarea lui doar unui cunoscator si in locul tau as cauta forumuri specializate, colectionari, etc. Cred ca ar fi interesanta si o istorie a lor daca o cunosti si se poate spune...

Link to comment
Share on other sites

Vince, cel putin pentru nivelul tehnologic actual nici o toba electronica nu va suna ca setul asta. Da, e mai usor cu alea dar cu cele acustice e altfel.

Oricum daca e sa-l dai il vei da la valoarea lui doar unui cunoscator si in locul tau as cauta forumuri specializate, colectionari, etc. Cred ca ar fi interesanta si o istorie a lor daca o cunosti si se poate spune...

asa este ,sunt constient de asta.ca sa ne apropiem cat de cat cantam cu tobele trase la abbey road(native instruments).asta nu ca ne ar placea mai mult.doar ca ne este aproape imposibil sa sonorizam corect tobele acustice.

Link to comment
Share on other sites

Asculta ce a zis colegul si nici macar nu te gandi sa le vinzi . Dupa cum arata tobele sunt Cabria-uri din mahon (probabil african )modelul APK cu wooden finish lacuit . Sunt facute la sfarsitul anilor 80 probabil ''88 '89 in anglia la fabrica din Leicstershire . Sa le canti sanatos,eu tot cabria-uri doar ca modelul XPK fara finish ci imbracat in vinil albastu . Sunt destul de rare pana acum in tara nu am vazut decat 2 sau 3 . Poate facem un mic fan club :) ). Iar in vederea pretului as zice cam intre 1500- 2000 de euro cu tot cu stative si cinele

Edited by Rothmans
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.