www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diy Carl Martin Octa-Switch


Ion P.
 Share

Recommended Posts

 

Arduino e doar un nume sexy pentru un circuit simplu cu un procesor Atmel AVR. In functie de cata memorie are cipul e mai scump sau mai ieftin dar nicodata mai sus de cativa euro. Piesele auxiliare pentru alimentare la 5V , reset si pini pentru I/O si USB sunt si ele iar cativa euro. Cu sub 10 euro poti sa iti faci acasa o clona de arduino pe care poti apoi sa o programezi cu AVR studio. Vezi aici pentru cablaj + instructiuni : http://www.theparsley.com/arduino/diy/

 

Multam de link ..

de fapt o sa caut o interfata MIDI am vazut pe un site cu periferice ptr R-PI ,,era o placa Arduino ..ce se infigea in R-PI ..ptr ce de fapt am cumparat R-Pi ..apoi m-am luat cu alte aplicatii ..ce am gasit cautand documentatie.

Este convenasbil ca micro PC are doar consum de doar aprox 4W asa ca ar fi ultra portabil ...Vreau sa fac sincronizare intre recorder-Drummachine-loopmachine ...si intre PC-uri .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Adica?

Adică te cred că ești convins că deții această capacitate. Dar eu nu sunt convins că o deții și n-am nici un motiv să te cred pe cuvânt. Un simplu test A/B ar oferi dovezi suficiente. Și nu vreau să începem iar discuții despre empirism, doar țineți minte că nu neg posibilitatea fenomenului, a capacității sale de a fi perceput în diferite circumstanțe sau ipoteza conform căreia ar fi cauzată de comutarea cu FET. Doar că nu am suficiente dovezi pentru a le considera adevărate.

 

Momentan muncesc sa fac legatura /sincron MIDI intre doua Cubase din doua PC-uri .

Dar... pentru ce?

Link to comment
Share on other sites

 

Adică te cred că ești convins că deții această capacitate. Dar eu nu sunt convins că o deții și n-am nici un motiv să te cred pe cuvânt. Un simplu test A/B ar oferi dovezi suficiente. Și nu vreau să începem iar discuții despre empirism, doar țineți minte că nu neg posibilitatea fenomenului, a capacității sale de a fi perceput în diferite circumstanțe sau ipoteza conform căreia ar fi cauzată de comutarea cu FET. Doar că nu am suficiente dovezi pentru a le considera adevărate.

 

 

 

 

Ok man. Eu ma retrag din discutie.

Link to comment
Share on other sites

Fara a face mare discutie pe tema asta (vis a vis de alimentarea in AC, nici macar OctaSwitchul nu este alimentat in AC):

 

1. http://www.carlmartin.com/manual%20octaswitch.htm

2. http://www.loopersparadise.de/ (sa imi spui si mie de aici cate loopere accepta 220v AC ca alimentare)

 

Si exista si o explicatie logica la toata treaba asta - am scris-o mai sus.

Vorbeam de 12V AC. Pana la urma alimentarea depinde de voltajul releelor si de alegerea acelui ce construieste Looper-ul. Schema aia eu am atasat-o mai mult cu scop informativ decat practic pt ca putem da direc 220V AC in Looper, sau 12V AC sau 12V DC sau 9V DC. Pana seara fac niste schimbari in schema pentru a nu mai aparea discutii cu privire la alimentare. :)

 

Edit: Atasez schema corectata cu alimentare in dependenta de relee. ))

OctaLooper.pdf

Edited by Ion P.
Link to comment
Share on other sites

 

Arduino e doar un nume sexy pentru un circuit simplu cu un procesor Atmel AVR.

 

Mai mult decat atat, Arduino ii defapt un bootloader si o interfata de programare. Asta inseamna ca daca ai un programator si un uC Atmel, din cateva click-uri ... puf! ... Arduino!

 

Da , daca faci tu este OK, dar acele ansamble Arduino mi-se par extrem de scumpe .

 

Pai chiar ca nu sunt. Te costa intre 8 si 30 de lei, adica un uC + un cristal de 16Mhz + eventual programator USBasp (lucreaza direct cu Arduino).

 

Personal as opta pt. relee la partea de comanda, CD-urile (sau echivalenti) mi se par nepotrivite pt. aplicatii audio, iar cele specializate, gen DG212CJ (folosite de Marshall pt. comutarea canalelor) costa la bucata cat am dat pe toate releele + uC + ... Io-s pe ideea ca releu-i releu, ca si contactu' direct nu-i nimic!

 

Off-topic: vad ca incet - incet aluneca topicu' pe aratura.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Mai mult decat atat, Arduino ii defapt un bootloader si o interfata de programare. Asta inseamna ca daca ai un programator si un uC Atmel, din cateva click-uri ... puf! ... Arduino!

 

 

Pai chiar ca nu sunt. Te costa intre 8 si 30 de lei, adica un uC + un cristal de 16Mhz + eventual programator USBasp (lucreaza direct cu Arduino).

 

Personal as opta pt. relee la partea de comanda, CD-urile (sau echivalenti) mi se par nepotrivite pt. aplicatii audio, iar cele specializate, gen DG212CJ (folosite de Marshall pt. comutarea canalelor) costa la bucata cat am dat pe toate releele + uC + ... Io-s pe ideea ca releu-i releu, ca si contactu' direct nu-i nimic!

 

Off-topic: vad ca incet - incet aluneca topicu' pe aratura.

 

Cu 400 LEI cumperi un PC bun second hand ( dual core 2.7MHz ,2GRAM ,HDD 250GB ,CD/DVD .placa video mai simpla cu sistem de operare instalat ) ...nu prea uzat ..doar ca este ceva mai "demodat " si nu poti rula ultimele .jocuri ..

 

Iata catalogul cu preturi ..

http://www.tme.eu/ro/katalog/#id_category=113240&s_field=artykul&s_order=ASC&page=2,20

 

post-902-0-89949700-1411452387_thumb.jpg

 

20,43 LEI ,,un buton ..inseamna ca un "mouse " simplu de tot ptr PC trebuie sa coste cam 250 LEI in versiunea Arduino .

un Raspberry PI 200 LEI o placa Arduino de oricare .intre 50-200 LEI ....ajung la pretul aminytitului PC ..si inca nu functioneaza nimic ..dar cum am mai scris ,,,hobby scump ..exact ca si cantatul la chitara sau la "PC" .homestudio ...

 

Oricum un Raspberry PI la 200 LEI are intertfate "de toate " ce daca le cumperi separat

ca si Kit de dezvoltare "Arduino" costa fiecare cel putin 50 RON ajungi la pretul unui PC serios .

 

Daca cineva se pricepe si are timp si chef nu are nevoie de Arduino ...circuite logice se gasesc ieftin , sau controlere ,

Link to comment
Share on other sites

WOW

 

pe cealalta pagina de prezentare am gasit :

 

 

O placa speciala "LEDuino "..hehe 19,61 LEI ( fara TVA)

 

Din pretul a 10 LED-uri cumpar un Raspberry PI ( ce are si el pe placa 5 LED-uri ) ..?

 

Pai am cumparat "bec" cu LED-uri 780 Lumeni acum, un an la 35 LEI intre timp o fi coborat pretul la nivelul unei placi de extensie LEDuino ...

E plin " TV-ul " cu reclama la becuri cu LED tot mai ieftine iar Arduino ridica preturile ??

 

 

Cat despre interconectarea efectelor /pedalelor cel mai OK ar fi o matrice ca sa poti configura ce si cum doresti fara a mai umbla la cabluri ...

 

 

"Pedalierul " sau switch-ul ce l-am facut era ptr a lega diferite efecte in serie sau paralel mai mult ptr homestudio , ca sa nu pierd o ora cu cabluri ,send return , bus-uri ..reactii , bucla de masa etc ...

Am mai scris ca am renuntat la pedal board deoarece se poate seta doar un singur sound din care poti sa scoti sau sa introduci cate un efect .Ca sa faci inca un sound trebuie inca un set de pedale .. la al treilea inca un set ..se ajunge la ,,,,,,In plus daca nu ai "memorat' un sound ..dupa ce ai dereglat butoanele ..nu mai ai sansa sa gasesti acel sound inca odata .( aveam nevoie de un "punch in" pe un track ..nu am mai reusit sa setez acelasi sound ! )

 

Asa ca nu este o treaba practica ,

 

Pedalele au fiecare "bypass" ,

 

Daca "true bypass" este scopul ..nu este nevoie de nici un circuit digital ,nici un releu doar ...cate un switch mecanic de "true bypass" ( cu trei comutatoare ) " peste" /ptr fiecare efect ...doar atat

 

Doar in caz de telecomanda ar fi nevoie de un circuit comandat "electric" de la distanta ion caz de automatizare intr-un studio de ex... .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@Karpi: te rog frumos, asa cum am scris in nenumarate randuri, daca nu ai ceva cu adevarat interesant sa spui legat de subiect, atunci nu mai posta. Ceea ce ai postat in ultimele doua dati nu au nici un (niciun) fel de legatura cu subiectul si preturile nu sunt acelea pe care le-ai postat, exista si alte posibilitati, nu doar TME.

 

Iar un modul de dezovoltare Arduino Uno nu contine numai un uC (daca aveai interesul sa vezi), contine asa:

 

- pcb

- conectori

- uC principal (ATmega 328)

- uC pentru conectivitatea la USB

- partea de alimentare / stabilizare / filtrare etc

 

Da intradevar nu contine mult dar nici 30RON nu consider ca este o suma fabuloasa pentru a fi data pentru asa ceva, asta unu la mana. Nu esti obligat sa il iei din Romania (asa cum stim preturile la noi sunt ceva mai mari la piese) dar la dracu suntem in anul 2014(in cazul in care nu se stia acest lucru) si se poate folosi e-bay foarte usor (ai avut macar curiozitatea sa iti arunci privirea acolo!? si sunt cu free shipping)

 

Arduino UNO: http://www.ebay.com/itm/NEW-ATmega328P-CH340G-UNO-R3-Board-Free-USB-Cable-for-Arduino-DIY-/281399903526?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4184bdc526

 

Intr-o alta ordine de idei vedeai de asemenea ca exista module arduino care sunt stripped down, se numesc Arduino PRO MINI care sunt contruite exact pentru a fi puse in montaje separate (sunt si cu si fara interfata USB).

 

Arduino PRO Mini: http://www.ebay.com/itm/New-Pro-Mini-atmega328-Board-5V-16M-Replace-ATmega128-Arduino-Compatible-Nano-/131278764259?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e90d2f8e3

 

Sa mai pun linkuri cu diverse "module" sau este de ajuns?

 

Hai sa incercam sa traim in 2014 nu in 1990.

 

Urmatoarea derapare / poluare a topicului acesta se lasa cu propunere de Warn - lasati topicul omului in pace, iar razboaie de orgolii va rog sa le aveti pe chat sau in alte topicuri separate NU aici.

 

Multumesc pentru intelegere.

Edited by AnalogSound
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stai ca n-am inteles la urma .derapare / poluare ?

 

Este un "switcher' nu ? siu inca unul ELECTRONIC

 

Acesta isi are rostul doar daca vrei sa automatizezi ,NU?

 

Diferite configuratii de interconectare ale intrarilor si iesirilor, schimbarea ordinii pedalelor , eventual si in paralel si stereo sau panoramat .si daca este nevoie ptr comanda de la distanta .

 

Utilizarea unor circuite logice /electronice este justificata doar daca se face un circuit complex "elastic" cu interconectare reconfigurabila fara sa mai umbli la cabluri plus ptr memorarea configuratiilor si daca este nevoie ptr REMOTE control...

( doar configuratia de interconectare )

 

Sa tot apesi pe mai multe butoane cu piciorul si sa ajungi la configuratia dorita in timp util este o problema .

daca ai memorate interconectarile acestea se acceseaza din doua miscari dupa un "numarul de ordine al configuratiei " exact ca si la "procesoare" .

 

Daca se urmareste doar "true bypass" nu este nevoie de relee .

 

http://forums.rgc.ro/topic/8558-tonul/page-24#entry888517

 

Circuite electronice de adaptare nu prea isi au rostul odata ce toate pedalele au intrarile si iesirile "adaptate " , dar unele pedale nu au "true bypass" deci daca este nevoie se utilizeaza comutatoare mecanice (sau relee "normale " daca este nevoie de automatizare ).

 

Eventual un "buffer /splitter " ptr a trimite semnalul la doua canale (in intrare stereo sau catre doua aparate /efect) , dar pot fi si mai multe "send" -uri ptr mai multe ptr aplicatii in paralel ...la care se pune si necesitatea unui buffer de primire ( sumartor /mixer ) daca se utilizeaza circuite ijn paralel ce urmeaza sa atace o intrare mono ...din configuratia dorita ale pedalelor ..

 

Deci daca oricum nu este un "switcher pasiv " ci unul electronic ai nevoie de curent ptr alimentare . in acest caz poti sa introduci la " send "si buffer -splitter si la "return" Sumator-mixer ptr cele amintite .

 

Se complica schema daca pui la fiecare "loop" cate un "splittrer " si un " sumator " asa ca si acestea trebuie facute "rutabile ": sa poti conetca la iesirea efectului selectatr iar sunatorul la intrarea efectului dorit sau la iesirea din "switcher ". deoarece probabil nu ai nevoie la iersirera si intrarea fiecarui aparat mai multe "canale" .

 

Tuner ..legat in permanenta cred ca necesita un buffer -separator ...sa nu influenteze cu nimic soundul .

dar si tunerele cu bypass au in ele adaptor de impedanta ...ce nu "fura" din semnal.

 

Deci .vorbim teoretic , nu stiu cine la ce vrea sa utilizeze un asemenea "comutator /selector "

 

De ex o setari bune si ptr acasa si ptr live cu un PA cu posibiliutati de panoramare .

 

1-Chitara distorsionata in centru pe "R" dreapta - 1octava ,in "L" stanga ecoul de la soundul central principal .

2-Chitara dist ( sau clean ) in centru , "R" ecou 1 ,"L" ecou 2 trecut prin Flanger

3-idem cu "2" dar cu un Wah Wah inainte de distors

4-idem cu "2" dar cu Wah Wah dupa distors

5- idem cu "1"........wah doar pe soundul de pe "R"( -1octava)

6 ...idem cu "1".........Wah .doar pe partea de ecou "L "

.....

......

.....

.....

si se pot face diferite combinatii

 

Problema ar fi cu ecourile de ex am un Zoom 508 .care este numai ecou !si totusi .NU are iesire numai "wet|" ecou deci am prezent soundul principal cea ce nu-i OK ...asa ca i-mi pare rau dupa ecoul de Rack ce l-am vandut ca era mare dar care avea mai multe posibilitati .In procesoarele ce le am nici unul nu are iesire separata numai cu semnalul "ecou ".pe care apoi sa-l pot procesa

 

Dupa "calcularea " posibilelor combinatii practice si utilizabile alegi cat de complex merita sa fie acest " switcher " .

 

Si iata aici ar urma necesitatea uui n programator electronic realizat din diferite componente, kit-uri sau comandate cu uC sau uPC .si avem problemele cu cele discutate "off" anterior .

 

De fapt am citit pe undeva ca ar fi vorba de un "LOOPER " si am fost interesat daca cineva a construit un "looper" sa vad cum il sincronizeaza MIDI cum face start ,stop,play sincronizat cu tempou cu masurile muzicale etc ... ..

 

OK nu-i LOOPER ci un "switch board" care daca -i i electronic presupun cred ca este ptr a fi automatizat ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Special pentru tine Karpi: http://www.premierguitar.com/articles/19682-pedal-switcher-shootout - cam asta face un switcher/looper

Multam , da sunt grozave unele !

 

Stiu ce ar trebui sa faca m-am lasat de construit switcher si procesoare analogice odata cu trecerea la procesoare .( am mai scri sca prin '76 am avut construit un "procesor anlogic " la care am renuntat ptr live deoarece nu puteam face preseturi neavand posibilitatea de a salva preseturi atunci am vrut sa fac o matrice ce sa se opereze manual .cum am vazut la unele sintetizatoarele ale vremii ....comutatoare cablate era o utopie ,ajungeai la un pret ... etc ... ).

 

Acum iarasi m-am apucat dar acum vreau sa leg procesoarele intre ele deoarece fiecare are cate una doua efecte bune , sau sa utilizez alta ordine ale efectelor deoarece cele interne ce nu pot sa le rutez unde vreau in aceste procesoare simple si "vintage" asa ca voi utiliza procesoarele interconectate ca si cate un grup de stompbox ...cu avantaje si dezavantaje .dar si cu stomp -box ..la nevoie .

 

Cere cam mult timp aceasta treaba dar voi economisi timp cand inregistrez sau poate si la cantat live .

Cea mai mare problema ar fi sa ma pot hotara ce efecte /configuratii sunt neaparat cele de "baza" sa ma hotarasc la ce renunt ptr deplasare sau la ce sa renunt de a fi integrat in versiunea stabila /cea de baza .ca apoi extensiile sa fie doar potr efecte foarte "exotice' folosite doar cateodata ..si care live nici nu suna .

 

In primul rand trebuie planifacat ce este neaparat necesar sa fie interconectat .

Ca si constructie ... , personal o sa folosesc multiplexoare MMC 4067 , numai la matrice ma pot gandii deoarece chiar daca fac o "cablare cu o logica gresita "' sau vreau sa extind se poate reconfigura odata ce "caile/canalele " exista fizic trebuie doar cate o mica interventie si totul este reconfigurat sau extins si fizic .nu trebuie sa incep cu proiectarea altui PBC ..etc ..

Adica ar trebui o "minimizare " practica .

 

...o observatie ptr excluderea neintelegerilor din expuneri ..cred ca acest switch-board nu-i " looper " ,. Looper cred ca este de ex un " loop-machine " . .chiar daca unele mai avansate pot fi configurate MIDI ca sa comande un LoopMachine.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Iar acum ca a fost facuta schema de baza, astept propuneri de la oamenii mai experimentati cu pedalboard-uri cam ce modificari s-ar putea de facut, ce de adaugat, eu ma gandeam de mai pus un SW pentru MUTE si o iesire pentru Tuner. Astept propuneri . ))

 

Poti sa mai pui switch-uri pt. a comanda canalele head/combo-ului, daca este cazul.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tme.eu/ro/details/alu-bs19/carcase-universale/gainta/#

Cam aceasta ar fi carcasa 175:275:65, deci foot-switch-urile in 2 randuri, cate 5 pe rand ( 8 SW+Mute+Bypass) se vor simti foarte bine )) alta carcasa cu raportul dimensiuni-pret sa fie mai ok nu am gasit, daca are cineva alte idei de pe alte magazine online va astept propunerile. :)

Link to comment
Share on other sites

Transportul nu il iau in calcul pt ca de obicei fac o comanda mai mare, nu de 1-2 componente dar iese la 100 cu TVA. De firme nu am nici o idee, stau in Romania doar pe timpul facultatii si nu prea sunt informat pe asa teme, cam aceasta fiind si cauza folosirii acestui forum, pentru a ma informa :)

Link to comment
Share on other sites

Intrebam de carcasa deoarece in functie de ea se face cablajul. Sa ai in vedere faptu' ca switch-urile trebuie sa aiba o oarecare distanta intre ele, sa nu apesi cu bocancu' vreo 3 deodata. De asemenea, in interior trebuie sa fie destul spatiu (in "grosime") intre switch-uri, mufe si placa circuitului. Spun asta ca-s patit.

Link to comment
Share on other sites

@Ion P.: vezi daca te coafeaza schema asta de selectie cu CD4042 din topicul asta de pe freestompboxes.com. Trebuie sa te inregistrezi ca sa le vezi, dar inregistrarea pe freestompboxes.org imi pare implicita pentru DIYeri. As fi postat direct schema, dar n-am avut chef sa ma complic cu gazduire de imagini la terti.

Ceva mai jos este cutia pe care am realizat-o practic, dar nu mai sunt sigur ca nu am schimbat nimic in cutie dupa ce am postat.

 

Dezavantajul releelor este ca nu poti face cross-fading la comutare, iar "zero-crossing switching" e foarte greu de realizat. Asa ca eliminarea zgomotelor de comutare devine destul de grea. Este adevarat ca toleranta individuala la clicuri difera, asa ca discutiile sunt nesfarsite (si) pe tema asta.

 

In alta ordine de idei, comutarea buna este cea care functioneaza pentru cel care o foloseste, mai binele e dusmanul binelui, etc, etc.

 

Chestia cu armonicele nu prea am inteles-o. Releele sunt preferate pentru ca sunt practic o bucata de sarma fara niciun pic de semiconductor cand sunt inchise. Deci nu pot fi surse de armonici.

Armonicele de care era vorba sunt cele care apar din cauza siliciului sau cele care ar trebui sa se formeze dupa circuitul de comutare si nu se mai formeaza din cauza siliciului?

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

@ggedamed Pot sa iti dau raspuns la ambele intrebari, asa sa zicem, de ce nu sunt deacord (ca componente nu si structura) cu schema ta si care-i treaba cu "armonicele" astea. Deci, semiconductorii gen CD4042 au rezistenta interna, dupa cum stim cablul de chitara la fel are rezistenta interna, si cu cat este mai lung cablul, cu atat mai mult pierdem din frecventele inalte. Problema este ca semiconductorii au o rezistenta interna foarte mare 100-1k Ohmi, deci la fiecare poarta se "suge" din ton. O solutie ar fi folosirea semiconductorilor cu rezistenta interna foart mica, adica pana la 1 Ohm, doar ca astea costa cat un releu cu contacte placate cu aur, iar multi din utilizatorii Loop-erelor sunt speriati cand aud de CMOS Switching System si aleg relee, indiferent de calitatea semiconductorilor. Daca as face un looper acum, programabil sau neprogramabil oricum voi folosi relee si nu semiconductori, dar aceasta este alegerea mea, dupa cum am mai spus anterior, alegerea componentelor depinde de DIY-er, iar orice schema poate fi modificata pentru cerintele utilizatorului. :)

Link to comment
Share on other sites

:w00t:

O sa imprim postul anterior si mi-l pun pe perete.

 

S-o iau incet:

1. Am avut o singura intrebare: ce e cu armonicele alea? Poate am folosit prea multe cuvinte, dar am incercat sa fac textul cat mai usor de citit. Se pare ca nu a fost suficient.

2. Ala era doar un exemplu de circuit care poate comanda 4 switchuri cu un singur integrat. Am zis ca exista si un circuit practic, doar ca sa stii ca cineva l-a si construit. Am comandat porti CMOS cu el (CD4053, multiplexoare, la astea are rost sa vorbesti de rezistenta), dar cu interfatarea potrivita se poate comanda orice altceva.

2. CD4042 este un circuit logic (4 bistabili "D") si il folosesc numai pentru circuitul de comutare. As fi foarte - dar stii, foarte foarte - mirat sa vad semnal audio trecut prin el. Nu ar strica sa citesti datasheet-urile inainte de a raspunde. Stiu cativa meseriasi care fac asta chiar daca stiu pe dinafara ce e in ele.

3. Din motivul de la punctul 2, "rezistenta interna a semiconductorilor gen CD4042" este un concept plin de fantezie.

4. "Folosirea semiconductorilor cu rezistenta interna foarte mica, adica pana la 1 Ohm"? Poti da un exemplu?

5. "Suptul tonului" este efectul formarii unui filtru trece-jos (care nu lasa frecventele inalte sa treaca, adicatelea) din rezistentele si capacitatile din circuitul prin care trece semnalul audio. Daca modifici numitele rezistente si capacitati poti face ca numitul filtru sa nu aiba efect in spectrul audibil. Tocmai d-aia in cutia mea de seringa am folosit "masa virtuala" de la intrarea inversoare a unui amplificator operational.

 

O, frate!

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

F*ck, greseala de tipar cu 4042, avusem in vedere multiplexoarele sau siwtch-urile de tip CMOS. Switch cu rezistenta mai mica de 1 Ohm - NLAS4684 , la multiplexoare e mai greu sa gasesti asa rezistenta, eu gasisem 3,5 la MAX4639 doar ca e cam scump, mai era unul de 1 OHm dar nu mai tin minte cum se numea. De circuitul tau ziceam ca nu sunt deacord cu componentele gen multiplexor, din cauza afectarii sunetului, si nu precum ca nu mi-ar placea schema sau altceva. :) Acum jumate de ora citisem despre despre rezistenta instr-un sistem de comutare CMOS si ziceau ca pana in 100 Ohmi e OK.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.