www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reorganizare Pa


Velicu Radu
 Share

Recommended Posts

Salut. Am la dispozitie un PA format dintr-un amp blue-tech pe 2 canale a cate 350w bucata si 2 boxe formate dintr-un dif de 15 pus intro cutie de bas reflex un dif de 12 intr-o incinta deschisa si un tweeter amarat.(nefiltrat) Momentan problema e ca boxele sunt foarte grele si ca sunet lasa de dorit. Difurile de 12 sunt cam cele mai galagioase si foarte bogate pe medii. As vrea sa fac un setup prin care sa corectez aceasta problema si sa obtin un pachet mai usor sau cel putin mai eficient. Ma gandesc sa separ cutiile de bas de restul si sa le pot lasa pe podea. Iar in partea de sus sa folosesc ceva gen horn pentru medii, inalte. De asemenea ma gandesc la un sistem cu 2 amplifuri si un filtru activ pus inaintea amlifurilor ca fiecare sa primeasca ce ii trebuie ( stiu ca exista asa ceva dar nu stiu de unde si cu cat as putea sa achizitionez asa ceva sau daca e cineva dispus sa construiasca unul contracost. De asemenea astept propuneri cum as putea eficientiza sistemul. Multumesc pentu atentie si ma scuzati pentru lipsa de precizie in explicatii. O sa revin cu poze sa va faceti o idee cu ce am de lucru.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Sunet ce lasa de dorit ? Este ceva foarte relativ ce spui .

 

Un PA de cantat functioneaza cam intre 50 --- 12000 Hz .

 

Intr-un spatiu mic ( chiar sala de repetitii de 25 sau chiar 50m2) nu potri sa apreciezi soundul si nici puterea doar in conditii de aer liber sau sala de club/birt / sala de spactacole .dupa cateva experiente stii cum se comporta ,

 

 

Tweeter "nefiltrat " ..mai traieste ? daca da se pune intrebarea ...o fi acolo 350W ??

 

Sunt grele ...

 

Rezolvare

1/.

Nu se transporta ..le folosesti in sala de repetitii sau instalate "permanent" im club/birt.

dupa ce le pui la punct ca sa nu arzi tweeter-ele etc ..

Nu mai investesti prea multi bani in acest PA doar cat sa functioneze ..ca si amplificare ptr o locatie mica este OK ..nu trebuie instalatie HiFi !!!

La nevoie se transporta . ..aduni si cativa prieteni ai trupei sa ajute la transportat .. daca cantati intr-un club /cafenea etc fara instalatia proprie ..chiar daca cantati pe gratis sa cereti ajutorul patronului ptr transport . masina sau bani ptr taxi ..probabil va fi de acord caci practic ii faceti "program artistic" pe gratis .

 

 

 

2/.

Ptr deplasare la ora actuala :

Amplif cu etaj de putere in comutatie cu sursa in comutatie + difuri cu "neodinium" cu SPL cat mai ridicat (peste 100dB chiar sunt Eminence de banda larga ce produce 113dB !!! pe portiunea de medii-inalte )..boxe usoare dion "plasic " ce au pereti flexibili "antirezonante " astfel nu mai ai nevoie de masa enorma ca sa elimini radiatiile "parazitare" ( nedorite ) ce le produc peretii incintei .

Ptr instrumente la fel ...acum cumpara fostul meu coleg de trupa ,basistul nostru, un Marshall combo 100W /12" de 10kg .ptr deplasari mici ca sa inlocuiasca alt combo mic de 30W ce are 25Kg si dif de 10" .

 

Din pacate acestea nu se prea pot construi "home" de catre amatori fara un atelier dotat +experienta ,plus un mic laborator de electronica bine inzestrat + sute de ore de munca de "cercetare"..??doar ca si hobby merge altfel ??

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

fiecare boxa are paralel 15"/12"/Tweeter. Sa prajit de curand un dif de 12 si a murit si tweeteru pe boxa aceea. In schimb pe celalta totul e ok. Stiu ca tweteerul in sine se filtreaza ( in general orice difuzor stiu ca isi schimba rezistenta in functie de freceventele pe care le primeste). Totusi as incerca sa fac un minimum de investii ca sa aduc sistemul pe linia de plutire. Ce inteleg prin suna prost. In urma deplasarilor in diferite locatii constat ca low endul lasa de dorit si in schimb apar foarte multe medii (joase). Lipsa de filtrare cred ca reprezinta o problema serioasa pt difurile de 15" . Imi recomanzi niste filtre pasive pe 3 cai sau 2 cai? . Niste banuti in ele tot as baga pt a le aduce pe linia de plutire. As vrea sa ma bazez pe acel PA in continuare pana o sa cada niste fonduri pentru sistemul moderm descris de tine. Multumesc pentru raspuns.

Edited by Velicu Radu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.