www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutati-ma sa gasesc o chitara intre 30 - 40 mil.


bec
 Share

Recommended Posts

categoric nu iti recomand jem 555. e chiar banala chitara. eu am incercat-o la rece si m-a lasat rece.

de fapt nu iti recomand sa iei din magazin din romania nici o chitara noua.dar daca ti neaparat probabil ca un fender highway 1 ar fi alegerea cea mai potrivita. eu recomand sa iei second o chitara care e in forma buna. gaseai/gasesti/o sa gasesti aici pe forum tot felul de oferte.daca ai rabdare o sa gasesti si ce vrei tu. sau pune un anuntz cu ce te intereseaza.

mai ai o posibilitate , demna de luat in calcul...midnight rider, care aduce epi si gibson, cu pretz de europa.

din pacate europa e mai scumpa ca sua dar ce sa-i faci, daca n-ai pe cineva acolo , asta e. in orice caz, de la midnight rider recomand cu caldura epiphone joe perry boneyard!

iar daca vrei neaparat cu floyd, ibanez sz, care nu pot sa spun ca m-a dat pe spate, sau jackson seria dk parca cu doze seymour duncan. deci uita-te in zona 20-25 milioane. in romania nu merita sa dai mai mult pe o chitara.daca vrei neaparat una mai buna calitativ ca zona asta, ia-ti de afara

succes

Link to comment
Share on other sites

@malex: ba vi-i cu colindu'? :)

 

la porc cum dreaq sa nu vi-n !

da si el un sorici, dau si eu un vin, f00tem impreuna o scroafa ceva, gata afacerea ! :)

baga cocina acilea sa ne balacim :)

 

PS hai ca l-am lamurit pe bec de l-am zapacit

eu unul chiar as merge pe SZ pentru varianta fara floyd. la pretul lor sunt cea mai buna alegere (cu un upgrade la doze). pentru floyd, recomand ashea: ESP Horizon FR, Jackson SL1 sau hai si SL2, Schecter FR..........stai sa-mi mai vina d-astea............ahaaaaaaaa, Fender Sambora signature, ESP Jeff Hanemann, Charvel vintage ('80-'88), Kramer vintage ('82-'90)...........stai sa-mi mai vina..............

pai daca e la mijto si-l faceti pe om sa sara din bani, hai sa radem!

 

Becule, omule, esti la inceput.... sa mor daca ma prind ........ ia-ti un Ibanez RG (peste 320, cu floyd), o statie si un multiefect.......dupa un timp le schimbi, ca intelg ca banii nu-s o problema.......fa-ti mana, intelege ce-i un floyd si cu ce se mananca si dupa aia o sa alegi in cunostinta de cauza..... nu-ti lua una "expensive" cu floyd ca sa vezi peste un an-doi ca nu-ti convine sau viceversa...... bafta mare!

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Daca poti adauga inca un pic la bani acesti te sfatuiesc sa te iei una MUSICMAN (oricare model) folosita din europa. Am un prieten in italia care vinde 30 de chitare (este un colectionist), sau una ibanez paul gilbert (maner ca la guitar aceasta nu am mai gasit, daca gasesti una jem 777 de pe vremuri tinuta bine este excelent (model '90/'91 este inimitabila: lemn uscat natural). Uitate pe siteul lui: www.michelelepore.htmx.it (la sectiune mercatino) si daca te interesasa ceva se poate aranja usor (si eu sunt un client fidel de al lui, imi a gasit multe occasi). Are preturi foarte buni, chitare ca noe si este un baiat de treaba. Daca ai vreo intrebare email a mea este:

musaro.adriano@bigfish.ro. Numai bine. Adriano

PS. Ibanez jem 555 lam folosita vara aceasta. Nu are nicio legatura cu chitare jem de 15 ani anorma. (Sunet plat, materiale diferite etc..) Dar sal incerci inainte, sar putea tie sa te placa. Este chestiune de gusturi, de ce fel de sunet cauti si de cat chitare ai testat inainte pentru sa poti sa te dai seama mai clar de advantaje si defecte. Oricum O chitara noa este mereu binevenita, orice iei sal stapanesti sanatos!!(asa se zice nu?) Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Music man .. enorm de scumpe - doar ca are petrucci asa ceva nuse merita atatia bani

Jackson ... modelel low si midle end sunt prea scumpe iar cele care se merita a fi sumparate sunt enorm de scumpe

Esp ... no comment .. firma cu cei mai multi artisiti sub contract .. preturi foarte mari

Ltd ... un pic in umbra lui esp .. modelele de low end nu se merita sub nici o forma dar cele mai de top ( in jur a 800 - 1000 $) sunt foarte bune

Epiphone ... daca sti sa alegi , modelele lor de high end sunt foarte calitative dar nu se compara cu alta firma pe care o sa o pun mai jos

Ibanez ... modelele de low end sunt cateva care se merita .. la high end nu imi plac mie :), oricum sunt scumpe

Hora iris .... glumesc :)

Gibson ... foarte scumpe .. se merita dar kmon 50% cumperi numele

Fender .... sunt scumpe si nici nu imi plac .. la fel cumperi numele foarte mult

Schecter ... aici m-am indragostit ...modelele low end sunt absolut bestiale iar cele de high end ( aare ating pretul exorbitant de 1000-1200$ .. wow fata de gibson jack esp fender unde modelele de low mid intra la pretul asta) o sa pun o recenzie si poze cat de curand , dar dupa cum arata lowendul la ei of .... d'abia astept ( nu am pus niciodata mana pe un hellrasier :) .. dar incurand nu o sa o mai pot da jos de pe umar)

 

Acuma am vazut ce a scris malex ... si are foarte amre dreptate .. asta daca esti incepator si nu sti EXACT ceea ce vrei .. eu de exemplu urasc FR-usurile ... they suck.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Becule, daca ajungi prin Bucuresti poti sa incerci Fender, Jackson, Ltd (cele mai low-end modele, din pacate), Ibanez, Carvin, Peavey, eventual Yamaha, la magazinele importatorilor.

 

Trebuie sa fac, totusi, o precizare legata de Gibson (o remarca personala): obisnuit cu neck-uri subtirele si comode si cu chitare usoare, atunci cand am pus mana pe un Gibson Les Paul (thanks cearny :) ) mi s-a parut teribil de incomod si greu ca naiba, plus ca nu-mi cadea deloc bine in mana neck-ul lacuit. Asa ca trebuie o perioada de acomodare.

Link to comment
Share on other sites

Mircea, zici tu zici, dar daca te lasam cu ea doua zile, nu mai vroiai alt fel de grif :)

 

Am (re-)avut revelatia asta cu grifurile mai groasa dupa ce m-am jucat (foarte putin, e drept) cu Luke-ul lui Cantemir, care are griful cam la fel de gros si ceva mai putin lat.

 

Bec, bottom-line, daca vrei cu Floyd, incearca sa-ti iei fie o chitara cu Floyd original (exisa Schecter si ESP/LTD cu asa ceva la bani normali, daca nu gresesc), fie un Ibanez din seria S. Sau daca-ti iei cu Floyd licentiat, asigura-te ca ai tras de el in toate felurile si sta bine pe pozitii.

 

Malex a punctat destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Mircea, zici tu zici, dar daca te lasam cu ea doua zile, nu mai vroiai alt fel de grif :)

 

Am (re-)avut revelatia asta cu grifurile mai groasa dupa ce m-am jucat (foarte putin, e drept) cu Luke-ul lui Cantemir, care are griful cam la fel de gros si ceva mai putin lat.

 

 

ca bine zici...

la banii astia si eu zic sa mergi pe un LP Studio.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.