www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutati-ma sa gasesc o chitara intre 30 - 40 mil.


bec
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

Sunt nou in forum asa ca nu ma injurati daca sa mai discutat despre acest topic.

Vreau sa ma ajutati sa iau cea mai buna decizie in privinta cumparari unei chitari electrice care sa coste undeva la 30 - 40 mil. Sincer sa fiu nu am mai detinut decat o chitara electrica pana acum si anume un Ibanez Rg 170DX (nu spun ca e o chitara rea la bani care ii dai pe ea dar e o chitara fara pretentii.) si nu sunt chiar asa grozav in a alege chitari. Nu stiu nici exact de pe unde sa cumpar de aceea cer sfatul vostru.

Chitara o vreau pentru toate genurile de muzica de la pop rock, blues pana la rock agresiv, metal etc.

Eu m-am orientat pan acum doar la Ibanez pt. ca asta am gasit dar va rog sa va dati cu parerea :).

 

Ibanez JEM555-BK

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=1

 

Ibanez S520EX-MGF http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...andProductID=10

 

Astept idei si raspunsuri.

merci mult.

Best regards!

Link to comment
Share on other sites

@malex multe sunt tentante ca arata bine .. nu stiu cat de bune sunt ca si chitari nelucrand cu prea multe.

De asta cer ajutorul . Dami si mie cateva exemple pe care sa le pot lua din tara sau macar sa se poata aduce.

 

 

@MrJackson .. firma aia nu face shiping decat in USA :).

Link to comment
Share on other sites

de la Ibanez, sincer, nu-ti recomand decat seria SZ si de la modelul 520 in sus

Fender gasesti la Proguitar, toata gama :)

Gibson gasesti la userul midnight_rider, toata gama :)

dar..... vine 2007 -> UE -> ESP, Schecter si alte alea.....

 

uite-te pe net, alege cateva modele care se incadreaza in banii tai si noi te sfatuim :)

Link to comment
Share on other sites

Schecter c1 clasic .. sau daca vrei cu floyd ... Schecter hellraiser fr.

Si de restul banilor pana la 40 mil iti iei si un hardcase + inca ceva de vreo 7 milioane( pene :) , cabluri , curele , bere , vin , cadouri de craciun, sampanie ptr revelion )

Si nu te gandi ca daca astepti pana dupa 1 sa o iei o sa ai pret mai mic ... ele vin din america .. chiar si distribuitorii din europa .. putini la numar platesc taxele de vama.

 

Am primit veste ca frumoasa mea e pe cale sa vina .... pana la sf lui ianuarie o sa o am. ... perfect .. exact de ziua mea :)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

c1 clasic are doze pasive si neckthru ( fara floyd) .... hellraiserul are doze active emg si FR ORIGINAL si set-neck. .. amandoua vin in romania ( deci cu tot cu taxe si tva) pe la 1000$

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Malexe... m-ai ginit. Mea culpa! Se intampla si la copii buni...

 

Bec, sunt oameni care pot aduce chitare din state. Nu-i aici problema. Daca nu vrei sa te complici si banii nu-s o problema, incearca http://www.music123.com. Astia aduc si in Ro.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma uit la ele toate arata frumos :) dar problema e ce sa aleg ca sa fie ok.

Spunetimi voi din experienta voastra ce chitari ati avut si vau lasat un gust placut. :)

Ca sa spun exact .. vreau o chitara cu floyd care sa sune si sa arate bine ce o fi ea (Jackson, Ibanez, Gibson, Fender etc etc.)(imi place foarte multa forma ibanez)

10x a lot.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Si mie imi place forma de RG, dar mi se pare mai incomoda ca altele :) Sau poate o fi din cauza ca sunt eu micut si nu pica bine pe mine, nu imi dau seama. In continuare, cred ca cea mai versatila chitara e Les Paulu :)

Link to comment
Share on other sites

Despre Ibanez-ul JEM555 .. ce parere ai ?

 

Eu unul, foarte proasta. Chitara asta nu face nici jumate din bani. Foarte proasta calitate. Cu 1000 euro mai bine iti iei un Jem japonez la mana a 2a asta daca vrei "fancy guitars" daca nu poti sa-ti iei un RG2550 sau ceva de genul asta care oricum pisa in cap jemurilor coreeane sau or face 555-urile alea ... Ibanezurile din seria Prestige nu sunt mai bune sau mai proaste ca jem-urile ... ci doar diverse ...

Oricum ca sa-ti limitezi lista de alegeri bazeaza-te pe criteriile astea:

- Vrei floyd?

- Iti ajung 22 taste?

- Ce fel de grif-uri iti plac?

 

Oricum ... vazand ca e o investitie destul de mare ai face bine sa nu cumperi pana nu pui mana ... Dupa aia te vezi cu chitara in mana si nu iti vine comod sa canti pe ea sau ceva de genul asta ...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o sa vin in bucuresti si o sa iau toate magazinele la rand. O sa incerc toate chitarile. Care imi "sade" cel mai bine in masa o cumpar si gata. :) Sper doar sa nu aleg ceva care sa para ok si sa fie defapt de proasta calitate :)

Daca puteti sa imi dati o lista de magazine din bucuresti care vand chitari .. eu nu stiu decat vreo 3

 

10q

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.