www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lemnul Si Influenta Asupra Sunetului La Chitara Electrica


edy_wheazel
 Share

Recommended Posts

eu m-am referit si cred ca destul de clar, la cel care canta efectiv la chitara si trage concluziile, nicidecum la cel care asculta ceea ce canta altul la chitara si incearca sa ghiceasca din ce materiale este construita chitara respectiva.

 

Tu îmi spui că poţi, odată ce asculţi o piesă oarecare, să spui "da, chitara din piesă e din mahon"? Dacă nu poţi, îmi pare rău, dar restul sunt gogoşi. Diferenţele le simţi fizic, lemne diferite, greutăţi diferite, rezonanţă diferită. Dozele, partea hardware, toate contribuie pe partea de sunet. Însă şi astea, contribuie într-o anumită măsură. Ca în cazul dozelor, da, dacă iau două doze, pe chitare asemănătoare, îmi pot face o idee despre care îmi place mai mult. Dar nu voi putea niciodată să aud o zdrăngăneală şi să spun "e doza X sau Y". Pentru că diferenţele despre care vorbim nu sunt aşa mari, încât să poată fi "auzite". Pot fi observate doar într-o comparaţie. Ori scuză-mă, muzica n-o ascultă nimeni prin comparaţie. Nu ascult varianta unei piese trasă cu 7 chitare diferite. Ascult aşa cum i-a plăcut artistului să mi-o dea.

 

Mai erau nişte poveşti legate de sustain. Că lemnul mai dur îmbunătăţeşte sustain-ul. Mă rog. În cazul ăsta, întrebarea mea este, de ce nu se fac chitarele premium din lemne foarte dure? Sau din contră, dacă o fi invers, din cele mai moi. Pentru că vorbim de calităţi pe care toţi le aud, aşa că mi se pare normal să te duci în extreme odată ce găseşti "reţeta". Nu oare pentru că le-ar fi greu să modeleze asemenea lemne, chiar dacă le plăteşti o căruţă de bani pe chitară?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu exista nici o referire catre amp-uri Hi Fi

Adică "cât mai bine" nu e sinonim cu "cât mai fidel"? Poate de aici pleacă neînțelegerea noastră.

 

nea florea, gasesti, ca de obicei, cai nebanuite sa bati campii.

Am vorbit serios prea mult. :) Totuși exact aia ai spus și tu puțin mai înainte.

 

Revenind pe Pământ, țin să amintesc de ce există discuții de genul ăsta: Ce știm despre cum funcționează natura ne spune că volume identice din lemn de esențe diferite vor avea rezonanțe diferite, din motive pe care le-am menționat de la început. Influența acestui fenomen asupra tonului instrumentului nu e misterioasă, nu e esențială (pentru că poate fi controlată/reprodusă/simulată) și în funcție de gusturile și aplicațiile chitaristului poate sau nu fi importantă (pentru mulți de aici aparent nu).

Problema e că se zice "mahonul sună așa", "arțarul sună așa" ș.a.m.d., și maeștri pipăitori de tonewood ajung să fabuleze verbos despre subtilitățile sublime ale nu-știu-cărui lemn din nu-știu-care pădure, deloc disimilar cu scuipătorii de vinuri franțuzești. Diferența e că vinul are aceleași proprietăți olfactiv-gustative indiferent de forma și volumul paharului în care e turnat. Lemnul nu. Deci nu există "mahonul sună", doar "chitara asta din mahon sună...".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Adică "cât mai bine" nu e sinonim cu "cât mai fidel"? Poate de aici pleacă neînțelegerea noastră.

 

Adevarat . Numai ca in continuare scrie si ce anume sa fie redate "cat mai fidel" : "caracteristicile sonore ale instrumentului "

 

Eu cred ca apar diferite discutii divergente dintr-un singur motiv , nu facem diferenta dintre instrumentistii profesionisti care studiaza 8-10 ore pe zi si au alta experienta muzicala (fara sa vrea, o acumuleaza) si instrumentistii amatori. De fapt vrem sa gasim raspunsul la intrebarea "De ce as da 3000 Euro pe un Custom Shop ??? ". Dar nici nu ne trebuie pt ca nu avem experienta profesionistilor si va suna la fel ca oricare alta chitara.

Daca nu se ajunge la anumite tehnici si performante de interpretare, diferentele de sunet pot fi practic de nebagat in seama pt ca nu deranjeaza.Dar unul care canta 32-imi si are nevoie sa simta la fiecare nota cantata , coarda cum ii vibreaza in deget , are o mare problema pt cele mai marunte modificari care apar la chitara lui. O chitara Custom Shop nu este aleasa numai pt sunet ci si din alte considerente .

Acum se discuta daca exista diferente intre doua chitari din lemne diferite . Dar aceeasi fizica functioneaza si cand aceeasi chitara suna diferit in mainile mai multor chitaristi . Si asta se intampla in mod special la cei care lovesc coardele destul de tare (atat cu mana dreapta cat si cu ajutorul percutiei degetelor de la mana stanga) si cu mare precizie.

In timbrul sonor produs de o chitara, calitatea tuturor componentelor din care este fabricata, conteaza .

My 2 cent :)

Edited by ggg
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Adevarat . Numai ca in continuare scrie si ce anume sa fie redate "cat mai fidel" : "caracteristicile sonore ale instrumentului "

Ale cui altcuiva ar fi putut să fie? Ale cablului dintre ele?

Sau cumva noțiunea de "caracteristică sonoră" e independentă de noțiunea de "sunet"? Amplificatoarele care redau nealterat "caracteristicile" au alte obiective decât cele care redau nealterat sunetul (i.e. Hi-Fi)? Pentru că distorsiunea cu siguranță nu e un obiectiv al celor din urmă, dar pe chitariști nu pare să-i deranjeze, dimpotrivă.

 

In timbrul sonor produs de o chitara, calitatea tuturor componentelor din care este fabricata, conteaza .

Asta e o tautologie.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Ale cui altcuiva ar fi putut să fie? Ale cablului dintre ele?

 

Mihai ! Eu nu stau sa te urmaresc cum schimbi ideile si sensul lor de la un post la altul.

Daca nici cand fortez cu pleonasme nu ne intelegem , atunci sunt total "dezarmat".

Rezumat ! Din acel citat nu reiese idea ca ar fi vorba despre amplificatoare Hi Fi .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar ai înțeles esența analogiei sau ai vrut doar să ne reamintești că indiferent că-i vin, tonewood, audiofilie sau apă plată, snobul tot snob e?

Analogia era despre proprietățile unui volum de lemn față de ale altuia, spusesem deja că implicațiile acestor proprietăți pot sau nu fi importante pentru diverse persoane.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bine, atunci înlocuiește "vin" cu vid și "proprietăți olfactiv-gustative" cu energie.

Dacă nici matematica și nici poveștile nu vă plac, cum se poate descrie un fenomen?

Also, în ce fel e faptul că rezonanța unui corp depinde de masa sa rezultatul logicii circulare?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

 

 

Poate ca lautarii aud diferenta dintre lemne dar eu nu-s lautar si poate de acea nu aud, in schimb si mie imi place sunetul de la o doza buna cu un overdrive bun. Schimbativa corzile saptamanal si veti vedea ce diferenta e intre corzile noi si cele folositeb de un an.

Voi mai mult vorbiti despre chitara si lemn si mama dracului in loc sa cantati.

Nu am vazut aici pe forum nici un chitarist mare care sa se lege de lemn si vibratii.

Asa cred ca voi vreti sa dati vina pe lemn si vibratii nici unu nu recunoaste ca nu suna chitara din cauza mainii lui

 

E remarcabil faptul ca tu ne vorbesti despre overdrive sau doze "bune" vis-a-vis de discutia referitoare la "importanta lemnului..." Asta ma face sa presupun ca dupa vasta ta experenta, te'ai cam scarbit sa folosesti si canalul de clean.

De asemenea presupui ca noi nu ne schimbam corzile sau ca da cineva vina pe mainile lui blege, cand de fapt pe aici am observat ca se discuta destul de civilizat un subiect care cred ca ar trebui sa ne intereseze pe toti.E dreptul tau sa nu de intereseze deloc lemnele cum si altii au dreptul sa'i masoare frecventele sau sa'i numere fibrele si porii. Ma simt onorat ca aflu despre numeroasele tale concerte si bla bla, dar si cu asta tot pe langa subiect erai.

 

Nevoit sa'i raspund colegului "baltazar" am reusit si sa fiu la randul meu offtopic, si daca tot m'am pus sa scriu imi expun o scurta parere.

Am sau am avut lopeti cu corp din "lemne diferite" (tei, mahon,artar,etc) si sunt diferente in timbru\ton sau evidentierea frecventelor. Probabil tine si de marimea corpului, desitatea sau geometria lui, lipire/imbinare,uscare sau alte componente.Pe clean pentru mine sunt mai usor de sesizat. Cat sunt de mari sau de mici n'as putea sa spun, nu stiu sa le contabilizez si nici nu ma intereseaza, doar ca am sesizat diferente mai mari sau mai mici; de la caz la caz.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ii drept, diferentele date de lemn sunt sesizabile pe clean, probabil o pedala de distors are efectul asemanator Coca Cola in paharu' cu vin asupra gustului, ca tot veni vorba. Io fiind bautor de bere si tarii nu pricep subtilitatile degustatorilor rafinati de vin si avand in vedere subiectul in discutie si ora matinala aveam impresia ca se fac chitari si din lemnu' butoaielor de vin, Stratocaster Merlot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sunt cateva opinii interesante aici.

Nu stiu ce pot adauga acestui topic ... pe mine m-ar interesa lemnul daca:

 

1. Chitara ar fi din lemn :))

2. Ar trebui sa calatoresc cu ea excesiv (umiditate, transpiratie, socuri)

 

In rest ii pun sustainer si iau un Eleven Rack dupa mine cu efectele dorite. There i fixed it!

 

 

PS: propun o continuare a discutiei cu: "conteaza materialul din care este facut bridge-ul, saddle-urile si blocul de sustain?"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

korekt! altfel, ar fi trebuit sa pui ghilimele si la "interests", ceea ce nu se cade pt. ca, daca "lemnu' e cel mai important element al chitarii", in cazul tau, "interests" reprezinta, probabil, cel mai important motiv al "inspiratiei" posturilor, asa ca... drinka.gif.pagespeed.ce.bX3PEz9E0x.gifwink.png.pagespeed.ce.yEC0OgV1sK.png

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

korekt! altfel, ar fi trebuit sa pui ghilimele si la "interests"...

 

Pai nu. Alea chiar sunt "intrests", numa' ca pe langa ele mai sunt si altele. Rahat, trebuie sa modific chestia aia, ii a nu stiu cata oara cand se leaga lumea de hobby-urile mele.

 

 

 

"interests" reprezinta, probabil, cel mai important motiv al "inspiratiei" posturilor, asa ca...

 

Nu postez sub influenta intereselor, iasa ceva de genu' "dfghDB ffRTGB"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

prehteni dhragi ... fie ca aratam spectrograme, fie ca dezbatem principii fizice, fie ca analizam oricum am vrea, daca unu' o sa vrea sa o tina pana la adanci batraneti cu "lemnul conteaza" si "lampa-i mai buna ca tranzistorul", fix asta o sa faca. Chiar si daca ii faci test orb si il pica cu brio zicand ca lampa e tranzistor, tranzistoru' e lampa, placajul ca-i mahon si mahonu' ca-i artar. Pitici pe cap au toti si se inmultesc mai repede decat putem noi sa lamurim lucrurile. Deci: de ce va mai pierdeti timpu'?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut

 

Am gasit pe youtube acest test comparativ facut de Rob Chapman si m-am gandit sa pun link-ul aici.

https://www.youtube.com/watch?v=OLxE8iDWD_w

M-am gandit ca "poate" este de ajutor pt. cei interesati si care ca si mine, pe langa cantat, cauta sa si cunoasca mai bine acest instrument.

Asa am ajuns sa citesc si eu pe aici si va multumesc pentru informatii.

In timp acestea se vor aseza la locul lor util in logica mea, ca si intelegere, potolindu-mi setea de cunoastere sau curiozitatea.  

- Pana la urma cred ca asa a ajuns fiecare dintre noi pe aici!, nu?

- Nu uitati, unii fara altii am fi singuri in aceasta pasiune, ca si cum am fi fara chitara!

- Asadar, cautati intre voi insiva bunatatea in aceste daruri, si nu veti obosi niciodata in a le face!

- Si asa vom creste!

 

- Numai bine si sa cantati bucurosi si sanatosi, si gandul bun sa fie mereu in voi!

Edited by Leeview
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Pentru ca, spre surpriza mea, pentru unii lemnu' ii un element crucial. Voiam sa stiu si io dece. Poate si altii.".

 

 

Oare de ce? Cred ca treaba asta cu lemnul a plecat de modul in care producatorii de chitare isi prezinta produsul. Chestii de marketing.

 

Fabrica Qing Big-Wang face rost de artar foarte ieftin. Asadar, face chitare din lemn de artar. Si, normal, in prezentare baga acolo vrajeli din alea cum ca "chitarele noastre din lemn de artar scot in evidenta inaltele si iti ofera atac" sau mai stiu eu ce cacaturi.

 

Fabrica Xin Small-Wang face rost de mahon foarte ieftin. Asadar, face chitare din lemn de mahon. Si, normal, in prezentare baga acolo vrajeli din alea cum ca "chitarele noastre din lemn de mahon vibreaza la frecventa joasa, punind in evidenta mediile si joasele si oferind erectii puternice si de lunga durata atunci cind instrumentul este tinut in brate" sau mai stu eu ce cacaturi.

 

Probabil de aici si dezbaterile astea cu ce lemn e mai bun. Bineinteles, nu se poate determina cu exactitate care lemn e mai bun, in ce conditii si pentru ce.

Omule, ai un umor bestial ! Nu zâmbesc, ci râd când citesc ce scrii !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am avut rabdare sa citesc comentariile voastre despre acest topic (am fost total dezamagit de unele care n-au nici o legatura cu topicul)

Interesant topic, mai cu seama ca el este real.

 

Am sa va spun parerea mea despre acest subiect, parere formata in peste 40 de ani de cintat la chitara.

Am avut o serie de "profesori" la formarea acestei pareri: Dan Aldea, Florin Ochescu, Jan Ackkerman.

 

Florin Ochescu care este un mare fan al Stratocasterului (la fel ca si mine) m-a invatat cum sa aleg o chitara electrica: LA RECE!

Termenul "la rece" inseamna sa asculti chitara electrica  acustic si nu trecuta printr-un amplificator. Amplificatorul testeaza calitatea dozelor si mai putin lemnul chitarii.

Doar "la rece", o chitara electrica iti spune cit de bun este lemnul din care a fost facuta, prin rezonanta pe care o prezinta.

 

Fiecare esenta de lemn, absoarbe anumite frecvente si reflecta altele; de aici si diferentele acustice intre chitari chiar din aceasi clasa.

Rezonanta acustica a corpului (si a neck-ului) are efect asupra vibratiei corzilor (sau mai bine zis asupra amortizarii vibratiei corzilor).

Sunetul captat de doze este lipsit de frecventele pe care corpul le-a absorbit si amplifica doar frecventele ramase (reflectate).

 

Am avut ocazia sa probez vechea chitara a lui Ackkerman (Les Paul Custom) care are o virsta de peste 40 de ani (chitara, he,he...).

Am comparat-o cu un Les Paul 2008 (costa 2800 euro la Feedback), la rece; diferenta era incredibila.

Sunetul vechiului Les Paul era extrem de bogat in armonici si de doua ori mai sonor, sunetul noului Les Paul era infundat si intunecat.

Asta nu vine din doze, nu vine nici din amp nici din "mina sau degetele"; nu, era pur si simplu diferenta de rezonanta a lemnului chitarii.

 

Din pacate, nu toti avem sansa de a dispune de 3000 de euro pentru a cumpara o chitara fabricata dintr-o esenta de lemn de calitate.

Si atunci ne multumim cu chitarile pe care ni le putem permite. Care la rece suna ...asa cum suna.

Pe electric diferentele dintre diferite esente de lemn sunt greu de detectat; iar daca exista, ele pot fi corectate cu egalizorul, compresorul, filtre, etc.

Pe electric diferenta o fac dozele utilizate; 2 doze bune si un amplificator de calitate pot transforma total o chitara low entry. 

 

Asadar, incercati sa va testati chitarile acustic si cred ca ve-ti descoperi singuri esenta acestui topic.

Si mai ales cumparati o chitara buna, din lemn de calitate, bine uscat, cu rezonanta acustica buna...Si fiecare zi de cintat va aduce satisfactie!

S-auzim de bine

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.