www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adaptare Footswitch


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Am un amp mai vechi ('80-ish) care imi place de mor si pe care ma bate gandul sa-l pastrez si sa-l folosesc o vreme. O ard vintage vorba unui amic :) Problema e ca desi are doua canale, intrarile sunt separate pentru fiecare canal. Prin urmare, ca sa comut intre canale trebuie sa scot jack-ul si sa-l bag in intrarea celalta, o chestie evident neplacuta.

 

In el nu vreau sa umblu asadar singura varianta la care m-a dus pe mine capul ar fi un footswitch extern in care sa intru cu chitara si din care sa scot doua cabluri cu jack, cate unul pentru fiecare canal, cu un comutator cu trei 'craci' care sa-mi comute pe firul cald de colo-colo (masa e comuna intre cele doua intrari).

 

Vede cineva vreo problema in solutia gasita de mine, are cineva o alta solutie mai desteapta? Nu de alta dar ca sa nu reinventez eu roata acum...

 

Multumesc anticipat

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Varianta aleasa de tine ii ok deoarece nu implica modificari asupra amp-ului. Varianta mai complicata gen "scarpinat unde nu-i cazu'" implica folosirea unei singure intrari, cealalta convertita in intrare pt. switch care comanda canalele printr-un releu aflat in amp. La varianta asta poti sa-ti pui li LED-uri care sa-ti indice canalele, da' improvizatia depinde si de constructia statiei.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mersi de raspuns, orice modificare a amp-ului se exclude. Nu ca ar fi vreo mare valoare dar are totul original pe el si mi-ar fi mila sa-i bag surubelnita si letconul pe gat. Plus de asta am un pitic impotriva modificarilor aiurea-n tramvai, mai ales la scule mai rare si acolo unde exista si solutii non-invazive.

 

O sa-i construiesc o pedaluta :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Un switch 3PDT (desi n-ai nevoie decat de o sectiune, astea se gasesc mai usor), 3 jack-uri de care vrea sufletelu' lui Sam si o carcasa 1590B sau similara ii tot ce trebuie. Defapt mai ai nevoie de un letcon si-o bormasina, plus un liniar, un creion niste burghie un punctator si niste cablu.

Edited by edy_wheazel
Link to comment
Share on other sites

Il voi folosi probabil pe asta, pe care intentionam sa-l vand

 

Marshall%20-%20P802.jpg

 

Reverb-ul va ramane reverb (amp-ul are deja posibilitate de reverb on/off prin switch extern) iar din switch-ul de Channel voi face comutarea. Singura diferenta va fi ca in footswitch imi va intra un cablu din chitara si imi vor iesi trei. Ca la nebuni dar asta e, digitalul s-a inventat mai tarziu :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Carcase de aici. Tot acolo gasesti si mufe, trebuie doar sa ai in vedere faptu' ca preturile sunt fara tva.

Switch-uri gasesti la vanzare, inclusiv eu am (sper sa nu fie considerata reclama), probabil gasesti si la cineva din Ploiesti.

Ii pacat sa strici carcasa switch-ului de la Marshall, daca nu reusesti sa o vinzi poti s-o folosesti la scule dedicate. Am vazut amp-ul, este cel Yamaha, nu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as propune sa incluzi in cutie si o baterie si 2 LED-uri, ca sa iti indice pe ce canal te situezi. In principiu e extrem de simplu, iar o bterie de 9V te tine o viata, dat fiind ca are doar rol de a alimenta un LED. Cred ca e inutil, dar it atasez o schema, chiar daca e banal de simpla. Cand scoti jack-ul de input se decupleaza si bateria.

Daca preferi, in loc de 2 LED-uri poti folosi unul singur bicolor.

 

Aceeasi chestie, dar inversata, poate fi utilizata pentru a intra cu 2 chitari (alternativ) pe aceeasi intrare, fara sa mai schimbi cablul de la una la alta.

 

post-23591-0-87167200-1409568878_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.