www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul Meu Cover Vocal


Leftie
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

 

M-am hotarat sa fac un cover la o piesa care imi place (mai ales varianta ei acustica din care m-am inspirat) de la Sheryl Crow. Sper ca a iesit ok :)

http://www.youtube.com/watch?v=wBmXzytyKgY&feature=youtu.be

 

Nu e rau dar fiind mare fan Sheryl Crow am ascultat piesa asta de nenumarate ori si cred ca mai ai de lucrat la ea ca sa iasa OK, si la voce si la pian.

 

Eventual poti sa mai asculti piesa inca de cateva sute de ori sa te dumiresti. Poate nici partiturile nu sunt cele mai bune dar multe parti sunt inexacte. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este cover la varianta "country" cu videoclip, este cover la un live acustic(pian si voce) pe care l-a facut ea. Mie imi place mai mult ca originalul pentru ca este mai putin american. Check it out :)

 

Partitura mi-am facut-o singura dupa acea varianta si este exacta. Cateodata trebuie sa privesti un cover si dincolo de originalul pe care l-ai ascultat de multe ori pentru ca fiecare incearca sa isi puna amprenta un pic. Mersi pentru feedback.

Link to comment
Share on other sites

Nu este cover la varianta "country" cu videoclip, este cover la un live acustic(pian si voce) pe care l-a facut ea. Mie imi place mai mult ca originalul pentru ca este mai putin american. Check it out :)

 

Partitura mi-am facut-o singura dupa acea varianta si este exacta. Cateodata trebuie sa privesti un cover si dincolo de originalul pe care l-ai ascultat de multe ori pentru ca fiecare incearca sa isi puna amprenta un pic. Mersi pentru feedback.

 

Progresia este fix aceeasi ca si la varianta cu videoclip si vocea sta in progresie exact la fel. Variatiile sunt minore. Si crede-ma stiu bine varianta acustica.

 

Cred ca am mentionat ca sunt fan Sheryl Crow de ani de zile. Nu inteleg de ce iti imaginezi ca un fan nu ar stii toate variantele la piesele artistului preferat. Sincer asta e o jignire.

 

Uite nah sa vezi ca nu-s tampit:

 

 

Si nu e vorba de amprenta personala, in unele locuri canti pur si simplu gresit sau intri unde nu trebuie. Greselile sunt greseli nu este nimic la greseli despre amprenta originala.

 

Toata lumea cand arunca o piesa astepta laude mai ales fetele. Asculta mai des Sheryl Crow si in special piesele la care faci cover. Pe bune. Eventual invata mai multa armonie. Si exerseaza mai mult la voce.

 

Chiar vrei laude neaparat? Probabil pt ca esti fata unii ti le vor da. Eu prefer sa fiu sincer chiar daca ai fost rautacioasa si ai folosit jigniri de neiertat. Sa imi spui mie care e varainta acustica e mult mai rau decat daca ma injurai de mama si de Dumnezeu.

Link to comment
Share on other sites

Nu am intentionat sa te jignesc, dar daca asculti cu atentie variantele sunt diferite din punct de vedere armonic, cea acustica este mai complexa, la auz cred ca am mai mult antrenament ca majoritatea pentru ca am pregatire de specialitate. Eu am cantat cum am simtit si cred ca din punctul asta de vedere nu exista corect sau gresit. Nu vreau sa ma cert aici asa ca sper ca nu o sa continui cu insultele care chiar nu sunt necesare sau dorite de cineva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.