www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jazz anyone?


NiNjA
 Share

Recommended Posts

interesant/ eu sincer nu am avut ink ocazia de a asculta jazz , desi am pe acasa jazz-ul adevarat ( adus de fratemiu, nu ma intrebati ce si cum ca sunt pe dinafara). o sa incerc sa ascult si sa vedem ce si cum. oricum mie mi-a placut ce aud. pe de alta parte in cluburile in care m-am dus ( putine ce-i drept) nu prea am auzit jazz, dar cum am spus nu m-am dus eu unde trebe. oricum sunt putine locuri (dupa mine) unde muzica chiar este buna.

Link to comment
Share on other sites

fara dorinta de a jigni pe cineva o sa spun urmatoarele...

metalul(rockul) este in general o muzica facila compozitional vorbind. se poate face metal(rock) intr-o forma mai mult sau mai putin amatoriceasca fara sa ai mare habar de teorie muzicala. jazzul implica o stapanire f buna a instrumentului si teorie muzicala undeva mai sus de genunchiul broastei ...

pe langa asta jazzul este complicat , greu de asmiliat de un necunoscator si prin urmare are priza la public destul de mica

cu toate astea la sibiu se face anual festivalul de jazz . asta demonstreaza ca se poate si in Romania :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest n00binstein

Sunt feluri si feluri de jazz. Pana la urma, boobie-woogie, electriz jazz, be-bop, rythm&blues sunt toate membre ale unei mari familii. Pregatesc acum un tab (o sa dureze inca vreo cateva zile) cu melodia din THE STING, se numeste The Entertainer si a fost initial compusa pentru pian pe la 1900 (!). Am uitat exact in ce stil se incadreaza, dar banuiesc ca stiti melodia: e melodia de la telecinemateca veche, inainte de '89. Sau cautati un midi, gp3, gp4 pe net.

 

O alta melodie pentru incepatori care are super sound si feeling ar fi Dave Brubeck - Take Five. Nush cand naiba o sa imi fac timp sa o invat si pe asta, dar sa vedem.

 

Jazz, baby! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest rhcp_guitarist

Am remarcat ca sunt trupe straine care mai adauga elemente de jazz,incubus cu piesa-summer romance.

ce trupe de la noi putem sa zicem ca sunt de jazz?!?blazzaj face parte din ele? :)

Link to comment
Share on other sites

da blazzaj are influente puternice de jazz. Aievea este alta formatie romaneasca unde se simt influente din jazz.Am un album de la ei ce se numete chiar asa " Scared of Jazz". E scos in 2003. Totusi astea sunt formatii rock nu strict de jazz. Sincer sa fiu mai am mult de ascultat pana sa patrund muzica asta. E prea complicata pentru mine la ora asta :)

In Romania sunt multe formatii ce canta jazz dar din pacate genul asta e exterm de putin mediatizat. Prin Green Hours se practica mult muzica asta. Daca te simti in stare (si ai si ceva lei in buzunar caci green hours este un local destul de scump imho) du-te pe acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Green hours pe langa amzei?!!?daca da,am fost o data cu niste colegi de ai mei si super atmosfera :muzica excelenta! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Imi place foarte mult jazzul, ma inspira. Cel mai mult m-a inspirat Reinhardt :) E un fel de Jipsy swing foarte vesel si tehnic.

 

nothing

 

 

Django Reinhardt este preferatul meu! Super tare acest om! Printre preferintele mele se mai afla Wes Montgomery,Duke Ellington,Charlie Christian,Charles Mingus,Billie Holiday si altii (intr-un episod viitor).Daca vreti sa incepeti sa ascultati jazz,nu ii ratati pe "taticii" astia!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Blazzaj, Blazzaj, sade-n peisaj, pe un drum arid o piatra de marcaj :)

 

ce pot sa zic,i love "jazz" si cam orice muzica se leaga in vreun fel cu "jazzul" . si sa nu uit de chestii avangardiste gen Atheist sau Dillinger Escape Plan :) love that shit .

Link to comment
Share on other sites

At last man:ok:

cineva care apreciaza dexteritatea si finetzea :)

daca poti,iti recomand oameni,eu nu sunt inca chiar atat de mult

dar aici in oradea sunt niste oameni care in jazzzzzzzz...hohohohoho!

Uite:Marius Pop,Radu Hanes....

eu ti-i i-am prezentat pe prietenii mei cei mai buni ;)

 

mah si ti-i recomand la orice colaborari

daca cuiva nu o sa ii convina cum bate Hanes sau cum canta Marius....

eu sa fiu scos de pe forum :)

si inca cineva pe care nu il cunosc,da as vrea....Horea Crisovan :)

dap bine ca diferenta dintre el si Maroius pop Nu este mare

de fapt nici nu stiu daca este

 

 

eu chiar as vrea sa ii pun fata in fata

 

ALA DA DUEL CHITARISTIC

 

da o sa vb cu Marius si sa il conving sa isi puna o demonstratie si daca se poate am pune-o video

daca nu...asta este numa mp3 :(

 

dap na!Felicitari ca ai adus vorba despre Jazz ca nu prea se mai aude de el B):o

Link to comment
Share on other sites

mm.....imi place sa ascult jazz cand merg in green...insa e prea complex pt mine ca sa ascult acasa..

17156[/snapback]

Nu inteleg ... e mai complex jazz-ul acasa de cat in green? Singura problema a ta este ca nu te-a indrumat nimeni catre ce sa asculti din jazz. Prima mea intalnire cu jazz-ul a fost prin '86, si a fost superba. Hoinaream cu un prieten prin oras cautand o petrecere ceva, ca se mai tineau pe la facultatea de Arhitectura sau prin licee, baluri de absolvire, sau de boboci ... Nu am gasit nimic asa ca am luat-o hai hui si am dat de un teatru unde era un concert cu un tip cu barba, cu pianul. Intr-un colt al afisului scria mic de tot ... jazz si ... am intrat. In sala nu prea era lume dar am preferat sa ne asezam pe jos mai in spate (sa mai traga prietenul meu un fum de tigara pe furis) ... cand sa traga amicu' un fum, brusc ... zdrang in pianul ala un cot de mi-a sarit ficatu' si nu stiu de unde dracu' scoate o caraitoare da'ia de carait pe stadion cu ea ... si in aplauze apare unu inalt rau de tot cu pantalonii pana la glezne si zice din fluier nu stiu ce (cred ca nici el nu stia) Ala cu pianu arunca deja pietricele in pian marmaind ceva in barba, ala cu fluieru dadea capu pe spate cu juma de fluier in gura, alalaltu mai scapa 7 palme extrem de rapide pe cele 7 octave ale pianului (daca avea 8 probabil termina masura), fluierul era undeva pe niste acute din alea rele, ala cu pianu' scoate un fluier de arbitru ... sufla in el si termina partida sau cartonas galben, nu stiu, ca am zbunghit-o ... vreo 6-7 ani nu am mai ascultat jazz ... si spun asta cu mare parere de rau!

 

Marius Popp este unul din marii nostri pianisti de jazz, din cate stiu primul care a cantat jazz electric in tara, Baciu junior sau Tiberian ... Johny Raducanu, fost contrabasist, iarasi un pianist cu multe sclipiri de geniu in piesele sale, Gondi, Dedeianu, Tudy Zaharescu, Soleanu, Pedro Negrescu cu bass-ul, Albei cu trompeta (am fost colegi de armata - dadea o stingere baiatu' asta de murea si bufnita imbufnata) si Emil Bazga tot trompeta...Harry Tavitian ca despre el era vorba in povestioara de mai sus, Eugen Ciceu care a reusit sa combine atat de frumos muzica clasica cu jazz-ul .. Of doamne si inca multi, multi ... care ar merita amintiti fiindca au tinut viu jazz-ul in Romania. Si inca o data Florian Lungu "Mosu" sufletul majoritatii festivalurilor si a emisiunilor de jazz de la Radio pe vremea cand jazz-ul ca si rock-ul sau blues-ul erau categorisite muzica usoara straina (adica 10% din repertoriul unei trupe, ca atat aveai voie sa canti muzica straina, in rest ... muzica usoara :) )

Vremea jazz-ului? ... poate a trecut... nu stiu ... ce stiu este ca a lasat pentru noi toti un mod nou de a simti muzica ... toti folosim cuvantul "feeling" care se mai traduce si prin trasul de nota sau cantatul peste bara ... ascultati Hendrix si tot ce a urmat ...

Va rog eu ... NU DATI JAZZ-UL LA GUNOI!

 

P.S. Peste 200 de ani cu siguranta va fi muzica clasica a acelor vremuri. Eu unul sunt mandru ca am adaugat o nota EI.

Link to comment
Share on other sites

salutare.

 

e prima oara cand "trec" pe aici, dar am sa las 2-3 vorbe.

 

din categoria "blonde de succes" imi plac eva cassidy si diana krall. cunoscatorii (si prietenii mei) cred ca inteleg de ce.

 

de la noi, au fost amintite pe-aici mari nume de oameni de jazz autohtoni. imi permit sa adaug aici pe cineva dintre cei tineri ... vlaicu golcea. cu o gramada de colaborari de succes (s-a vorbit mai sus de aievea si "scared of jazz"-ul lor). personal mi se pare un talent deosebit.

 

astept si alte pareri/sugestii cu privire la cei de aici.

Link to comment
Share on other sites

Imi place Eddie 'Lockjaw' Davis, cu Shirley Scott la Hammond... si Johnny 'Hammond' Smith.. ador B-3 -ul, in general.

Daca iti place Hammond-ul nu rata Joey DeFrancesco ... tipul asta a fost lansat de Miles Davis (as putea spune...ca nu prea avea nevoie de lansare). John McLaughlin avea nevoie de un clapar si a vorbit cu Miles Davis ... aceasta a zis sa-l incerce pe DeFrancesco ... 17 ani, canta si la trompeta in timp ce sustinea armonia cu stanga si bass-ul cu picioarele (Hammond-ul are un pedalier-claviatura pe care se poate tine bass-ul, dar o sa vorbesc mai mult despre Hammond in numerele viitoare ale revistei RGC) ... Cooptandu-l si pe Dennis Chambers la tobe (unul din tobosarii mei preferati de jazz), McLaughlin a facut un trio super "JOHN MCLAUGHLIN & THE FREE SPIRITS" care spre marea mea bucurie a concertat si la Bucuresti ...

Sper sa fie de folos link-urile acestea ... sunt si niste mp3-uri pe acolo dar nu foarte reprezentative.

 

http://www.jazzongranby.com/artists/joey_defrancesco.htm

http://www.joeydefrancesco.com/index2.html

http://www.joeydefrancesco.com/

 

http://www.drummerworld.com/drummers/Dennis_Chambers.html

http://www.ejn.it/mus/chambers.htm

 

http://www.johnmclaughlin.com/

http://www.cs.cf.ac.uk/Dave/mclaughlin/home.html

http://www.allaboutjazz.com/php/article.php?id=1112

http://www.ejn.it/mus/mclaughl.htm

 

Jimmy McGriff este un alt organist extraordinar ... axat pe blues mai mult, dar cu evidente inclinatii jazz-istice .. merita ascultat.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pot abtine sa nu aprob, subiectiv vorbind, doua din preferintele mentionate: Diana Krall si Ada Milea.

 

Evelina

Salut Develina bine ai venit pe forum! Chiar se simtea nevoie aici (pe forum in general) si de prezente feminine. Marina, rhcp_guitarist, Jules sau Azraelle te vor primii cu bratele deschise in randul lor ... Tot subiectiv vorbind imi place si mie Diana Krall foarte mult ... dar vroiam sa fac o mica observatie, nu la ce ai postat tu, ci asa in general privitor la o chestie interesanta in muzica de jazz .. Este un lucru care nu prea se regaseste in alte stiluri si ma refer aici la "standard-urile" de jazz, adica acele cantece care reusesc sa treaca testul timpului, un fel de hit-uri care sunt stranse in niste carti care au devenit in timp un bagaj obligatoriu pentru orice muzician de jazz, instrumentist sau vocalist. Asa se nasc de fapt acele concerte "jamsassion" in care muzicieni, care nu s-au vazut niciodata, pot scoate impreuna adevarate capodopere ... cantand standarde. Se intampla si in Blues asta. Este foarte interesant faptul ca poti sa compari foarte bine personalitatea sau gradul de imaginatie al fiecarui artist ascultand cum canta pe un standard. Daca ascultati Diana Krall cantand o piesa care ati mai ascultat-o interpretata si de altcineva, acela de obicei este un standard ... cautati cat mai multe interpretari ale acelei piese ... abia atunci poti ierarhiza mai usor artistii de jazz. Mai toti strecoara pe discurile lor si astfel de teme. Altii pur si simplu nu merg decat pe compozitie. Diana Krall a reusit sa (re)aduca in atentia publicului jazz-ul asa cum este el in forma pura .. adica usor de digerat, placut si fara multa tehnica. O voce de exceptie si o pianista grozava (i-as pupa mainile alea ...)

 

Mai merita ascultat si Keren Ann, Laura Fygi, Julie London, Dianne Reeves, Patricia Barber, Marlena Shaw, Peggy Lee, Rachelle Ferrell (am fost la concert in Bucuresti), Caecilie Norby, Cassandra Wilson, Nancy Wilson ... am numit aceste voci (care sunt consacrate sau vin din zona jazz-ului) intentionat deoarece sunt mai putin "vehiculate" prin magazinele de muzica din Romania ... asta nu inseamna ca am uitat de Ella Fitzgerald, Dinah Washington sau Billiy Holiday...

 

Asa ca ... auditie placuta!

Link to comment
Share on other sites

apropo de jazz, între 16 şi 25 octombrie va avea loc festivalul international de jazz la sala Arcub. mai multe detalii aici .

Multumim frumos pentru informatie ... speram totusi sa vina din partea lui abdul_jazzix care ne-a cam parasit in ultima vreme (era pe la Mamaia ultima oara ... sper ca nu a ramas pe acolo)

 

Interesant programul festivalului cu toate ca ma intristeaza putin ca nu apar si nume noi mai multe din Romania ... deja jumate din program il stiu pe de rost, MariusPopp, Johnny Raducanu, Harry Tavitian, Sorin Romanescu, Marius Vernescu, Teodora Enache, Anca Parghel ... e adevarat nume grele ale jazz-ului romanesc ... ciudat totusi ma intreb unde au ajuns clasele de conservator sau de la Marius Popp din ultimii 15 ani ... :)

Regasesc in festival un nume si o voce pe care chiar imi doream sa am ocazia sa o urmaresc si anume Tania Maria ( Duminica 23 oct., ora 19, Sala Radio) ... probabil cea mai reprezentativa voce a Bossanovei in timpurile noastre ... nu cred ca o sa lipsesc. Sper sa aflu cat costa biletele la festival si sa-mi bag un nas pe acolo. ... swing, swing, swing, .... tzzz-tztzzzz-tztzzz...tztztz :)

Link to comment
Share on other sites

michel2233, multumesc mult pentru recomandari!! :) Paranteza despre Hammond: am o clapa midi, si m-am jucat cu o versiune demo de Native Instruments B4, vst.. e interesant, dar.. ce alte posibilitati relativ accesibile ar mai fi pt. a avea un sunet apropiat de B3?

 

Revenind la jazz.. acum cativa ani am descoperit-o pe Diana Krall intamplator, la TV, in concert.. am incremenit, cu ochii (si urechile) mari.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.