www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jazz anyone?


NiNjA
 Share

Recommended Posts

michel2233, multumesc mult pentru recomandari!! :) Paranteza despre Hammond: am o clapa midi, si m-am jucat cu o versiune demo de Native Instruments B4, vst.. e interesant, dar.. ce alte posibilitati relativ accesibile ar mai fi pt. a avea un sunet apropiat de B3?

 

Revenind la jazz.. acum cativa ani am descoperit-o pe Diana Krall intamplator, la TV, in concert.. am incremenit, cu ochii (si urechile) mari.. :)

Hammondul este un instrument foarte folosit in Blues si Jazz si preferatul meu ca ton asa ca am cautat si eu de am inebunit ceva reusit in sensul asta (software) ... am pe clapa orgi destul de reusite ca ton ... pe calc cel mai bun pe care l-am gasit si eu este tot Native Instruments B4 ... problema cu emulatul acestor instrumente nu este tonul in sine (chiar si hard) ci controlerele care trebuie sa le stapanesti foarte bine ... practic ar trebui sa ai 3 clape cascadate ca sa poti controla cele 3 manuale (claviaturi - 2 sus si unul la picioare) ... in general clapele negre (pe invers) din stanga retin preseturile care le faci (asta se intampla si pe instrumentul original) ... totul este sa reusesti sa jonglezi cu efectul Leslie(vibratia) si cu atacul pe clape fiindca este un instrument destul de percusiv sa zic asa (sti ce vreau sa spun, oacul ala asa se obtine din lovirea clapelor concomitent cu marirea efectului Leslie) ... in fine, este un instrument foarte greu de controlat. In Native Instruments B4 daca vrei sa scoti ceva cu ea trebuie sa-ti faci trei canale midi separate (ch.1 ch.2 si ch.3) care controleaza cele trei manuale ale orgii ... apoi sa inregistrezi (suprapui) doar controlerele care le poti actiona din clapa sau cu mouse-ul. Scuze ca sunt offtopic ... instrumentul asta chiar este fascinant pentru mine ... aproape il simti ca o chitara ... are difuzor inauntru si toata nebunia aia de lighean care invarte coloana de aer ... cand o lovesti in volum vibreaza toata cutia inclusiv claviaturile ... o simti pur si simplu cum vibreaza ... super. Hammond a "spus" multe povesti de jazz si blues ... cred ca in seara asta asa o sa adorm.

Link to comment
Share on other sites

Merci de sfaturi!

Iar sunt offtopic, poate ar trebui sa ne mutam intr-un topic special...

Ai incercat USB Charlie? http://www.usbsounds.com/jsp/vi/charlie/home.jsp si http://www.ultimatesoundbank.com/usb/exec/charlie?action=ad

Spre deosebire de N.I. B4, Charlie foloseste samples (3 gigabytes de samples, mai exact...).

Edited by BigMac
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

BigMac te rog sa ma scuzi ca raspund asa tarziu .. pur si simplu am uitat. Am luat varianta demo de la

USB Charlie si suna foarte bine .. din pacate in varianta asta nu prea am multe optiuni ... oricum iti multumesc pentru link.

 

As vrea sa reamintesc totusi evenimentul anuntat de spyked88 mai sus, si anume Festivalul de Jazz din perioada 15-25 octombrie 2005 de la ARClub si sala Radio ... http://www.arcub.ro/noutati.htm

 

Se pare ca pe data de 06 octombrie 2005 are loc si lansarea discului "Romanian Tribute to Hendrix" si cartea "Pe urmele lui Hendrix" la clubul Backstage din strada Gabroveni, numarul 14.... un eveniment tot amanat de ceva vreme ... ar fi trebuit sa aiba loc pe data de 17 septembrie ... adica in ziua in care Hendrix a murit ... se pare ca trecem direct la parastas ...

 

Conferinta de presa va începe la ora 19:00, dupa care va urma un concert de promovare sustinut de Vladimir Pocorschi Band, Petru Gavrila featuring Brad Vee Johnson, George Baicea Blues Band, Bega Blues Band, Slang si Midnight Express.

 

Se pare ca evenimentul are loc pe baza de invitatii, daca stie cineva despre ce este vorba sau mai multe detalii ... please!

 

http://www.muzweek.net/report/sr0107.htm

http://www.jurnalul.ro/articol_4962/hendrix_in_romania.html

 

:) ... cred ca am fost offtopic ... warn, warn, warn ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix

..ce vad aici ca se intampla si nu imi vine sa cred...

Jazz-ul nu moare in Romania, ci se dezvolta din ce in ce mai mult. Festivaluri de jazz sunt mai multe, nu numai cel de la Sibiu, si sunt si pe cale de inmultire. De exemplu in jur de 10 octombrie incepe festivalul de jazz Bucuresti 2005 la care merita sa veniti. Are sa vina un chitarist periculos, dar nu stiu in ce zi deocamdata. Am sa anunt.

Ati auzit de Sorin Romanescu? - cu siguranta un chitarist foarte bun..Sa vedeti ce site are!!!!

http://www.sorinromanescu.com/

 

Spor la jazz!!

 

Apropos de jazz...

Invit pe toata lumea pe 14 octombrie la clubul nou deschis Monaco Cafe(pe strada Kovacs, pe langa Hanul lui Manuc). O sa am concert cu Jazz It Up. O sa va placa!!(acid, fusion, jazz-rock,funk)

Link to comment
Share on other sites

..ce vad aici ca se intampla si nu imi vine sa cred...

Jazz-ul nu moare in Romania, ci se dezvolta din ce in ce mai mult. Festivaluri de jazz sunt mai multe, nu numai cel de la Sibiu, si sunt si pe cale de inmultire. De exemplu in jur de 10 octombrie incepe festivalul de jazz Bucuresti 2005 la care merita sa veniti. Are sa vina un chitarist periculos, dar nu stiu in ce zi deocamdata. Am sa anunt.

Ati auzit de Sorin Romanescu? - cu siguranta un chitarist foarte bun..Sa vedeti ce site are!!!!

http://www.sorinromanescu.com/

 

Spor la jazz!!

 

Apropos de jazz...

Invit pe toata lumea pe 14 octombrie la clubul nou deschis Monaco Cafe(pe strada Kovacs, pe langa Hanul lui Manuc). O sa am concert cu Jazz It Up. O sa va placa!!(acid, fusion, jazz-rock,funk)

Hai noroc abdul_jazzix m-am speriat ca nu mai vrei sa treci pe aici, pe forum...acum rasuflu usurat. Jazz-ul nu moare, asa e, dar din multe puncte de vedere cam sta pe loc ... crede-ma ca urmaresc evolutia lui de ceva vreme ... cam 15 ani ... inca manifestarile de jazz nu sunt mediatizate indeajuns, m-am plictisit, cu tot respectul, sa vad aceeasi muzicieni cum fac schimb intre ei ... aceleasi nume, alte trupe ... ma intreb mereu unde sunt cei care canta jazz, numai eu cati cunosc si s-ar pune de un Big Band. Apoi, te intreb, cum poate cineva pasionat de jazz sa intre in cercul vostru ?... Sa dea la conservator ? Sa-si ia niste ore de lectii cu .... ? Exista o bursa a cantarilor de jazz pe undeva ? ... Jam-uri? ... Scoli? Emisiuni la TV? Cursuri de 2 saptamani pe malul marii? Acum vreo 10 ani se tineau in fiecare saptamana la Clubul Preoteasa (parca) cursuri de jazz, de blues, de istorie a jazz-ului, cursuri de improvizatie la care erau invitati istrumentisti romani sau straini... mai exista? Unde scrie?

Din punctul acesta de vedere cred ca suntem la pamant. Am aflat, ca de obicei dupa ce s-a terminat ca a avut loc la Sala Radio, festivitatea de premiere a unor nume din jazz .. Aura Urziceanu .... si altii ... mereu aflu dupa ce se termina ...

Pe Sorin Romanescu l-am urmarit inca de pe vremea cand abia se indrepta timid catre jazz ... Sorin Romanescu pot spune ca acum este probabil cel mai bun si cel mai cunoscut chitarist de la noi, a avut vointa si a reusit .. dar te rog, spune-mi 10 chitaristi de jazz romani si activi ... Eu unul sunt cam trist, daca intelegi ce vreau sa spun, ca jazz-ul romanesc nu este recunoscut in tara. Stiu ca exista multi chitaristi buni, (printre care esti si tu, dar modest cum esti nu spui asta), dar cum aflu si eu de ei. Cati stiu ca Tiberian a fost invitat de onoare a lui Chick Corea in America sau ca Johnny Raducanu denumit de Leonard Feather, Mr. Jazz Of Romania si "a primit din partea ambasadorului SUA la Bucuresti, Harry G. Barnes-jr. un Certificat de apreciere in care era estimat drept cel mai important promotor al jazz-ului romanesc in America si al jazz-ului american in Romania", sau de Aura Urziceanu care la putin timp dupa ce a luat locul 2 la Festivalul National de la Mamaia este invitata sa cante cu orchestra Duke Ellington si Ella Fitzgerald ... in fine. M-am ambalat putin ....

Daca poti si ai timp ... mai anunta si tu evenimentele din jazz pe aici ... esti in paine sa zic asa si ai mai multe informatii ... A inceput sa se miste ceva si asta ma bucura. Stai pe-aproape!

 

Citez invitatia ta ...

"Apropos de jazz...

Invit pe toata lumea pe 14 octombrie la clubul nou deschis Monaco Cafe (pe strada Kovacs, pe langa Hanul lui Manuc). O sa am concert cu Jazz It Up. O sa va placa!!(acid, fusion, jazz-rock,funk)" .. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix

..mi-am dat seama ca de fapt am sa cant si eu in festival...pe 20 octombrie...

Big Band Radio dirijor Christian Anker Groen; invitat Nicolas Simion (România, Olanda, Austria)

Link to comment
Share on other sites

am atatea de spus sau simtit in legatura cu jazzul incat nu mai pot sa spun nimic.Am vazut ca atunci cand se aduce un subiect care e exterior majoritatii,ca cel in discutie, oamenii il vor privi evident ca exterior;uneori cateva replici "funny",cativa artististi mai mult sau mai putin stersi amintiti,cateva treziri si aprobari superficiale,e normal! nu stiu de ce spun asta ,poate pare critic, poate sunt usor deprimat,imi cer scuze ,intentii rele nu am!!!

Link to comment
Share on other sites

am atatea de spus sau simtit in legatura cu jazzul incat nu mai pot sa spun nimic.Am vazut ca atunci cand se aduce un subiect care e exterior majoritatii,ca cel in discutie, oamenii il vor privi evident ca exterior;uneori cateva replici "funny",cativa artististi mai mult sau mai putin stersi amintiti,cateva treziri si aprobari superficiale,e normal! nu stiu de ce spun asta ,poate pare critic, poate sunt usor deprimat,imi cer scuze ,intentii rele nu am!!!

 

...daca ai atatea de spus si simtit in legatura cu jazzul, nu ar fi mai bine sa faci cunoscute aceste ganduri? Sunt sigur ca ar fi interesante. Subiectul de fata (in speta, jazzul) este exterior majoritatii dintr-un motiv extrem de simplu: OAMENII sunt cei care tin jazzul acolo, in exterior, si nu am inteles de ce se intampla acest fenomen din '89 incoace. Iar din ceea ce spui reiese ca si tu la randul tau te plasezi in afara subiectului, chiar daca nu ai intentii rele...De ce oare muzicienii de jazz sunt stersi, mai mult sau mai putin? De ce nu au loc mai multe concerte si festivaluri de jazz? De ce nu exista jazzul ca obiect de studiu in scoli si conservatoare asa cum se intampla in toate tarile europene alaturi de care ne chinuim sa ajungem? Simplu. Pentru ca OAMENII (anumiti oameni de 2 lei vechi) tin jazzul acolo, pe margine, pe banda intai. Nu pentru ca muzica de jazz este inaccesibila sau grea, hai sa fim seriosi. Daca e sa divagam, orice muzica este grea daca te gandesti sa o faci sa sune bine. Daca, de exemplu, niste oameni cu bani multi ar avea de ales intre organizarea unui concert (festival) de jazz la Sala Palatului cu toti muzicienii romani de jazz si organizarea unui concert, pe aceeasi scena, cu trupe produse de Marius Moga, ce crezi ca vor alege? Bingo!!! Si oare de ce? Pentru ca NIMENI dintre cei cu bani si parghii se gandesc sa faca ceva pentru jazz....Na, ca m-am incins...

 

Mai spun in incheiere doar un singur lucru. Necesitatea pentru anumite lucruri in viata NU EXISTA DE LA SINE, ci SE CREEAZA DIN EXTERIOR. Cand te duci in supermarket sa cumperi pasta de dinti, nu cumperi Cristal, ci Colgate. De ce? Pentru ca reclamele alea de rahat iti intra in subconstient, si chiar daca nu le urmaresti niciodata pentru ca esti scarbit de ele, piticul plantat pe creier de societatea de consum iti sopteste in supermarket sa cumperi Colgate. Stiu ca este o comparatie stupida, dar reflecta o realitate (cruda). La noi nu se creeaza necesitatea pentru jazz. In schimb se sugereaza prin tot felul de mijloace subtile ideea ca locul jazzului este pe banda intai...

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu jazzul in scoli si conservatoare....da, exista ceva in sensul asta, dar nu la nivelul la care este tratata muzica clasica Si asta pentru ca nu exista profesori care sa sustina materiile specializate pentru jazz. Si revin aici cu ideea sprijinirii jazzului. Legislatia romaneasca nu permite sa fi cadru didactic fara studii de specialitate. Deci, nu se accepta "compromisul" ca un muzician de jazz care rupe instrumentul sa fie profesor daca nu are diploma de conservator. In schimb, daca are diploma de conservator (inclusiv de dramba, ocarina, tuba sau orice alt instrument) poate sa devina profesor de jazz, chiar daca nu improvizeaza nici macar o masura. Cunosc cazuri in ambele situatii, si sunt sigur ca nu sunt singurul care le cunoaste. Exista un curs de jazz la scoala populara de arta, o clasa de jazz in liceul de muzica Dinu Lipatti si un curs optional in conservatorul din Bucuresti...

Link to comment
Share on other sites

Pe Sorin Romanescu l-am urmarit inca de pe vremea cand abia se indrepta timid catre jazz ... Sorin Romanescu pot spune ca acum este probabil cel mai bun si cel mai cunoscut chitarist de la noi, a avut vointa si a reusit ..

 

Frumos inceput de bossa pe pagina lui Sorin Romanescu ... mai pun un link cu informatii despre el si povestea lui ... Art Jazz Club ... cautand asa pe net am mai dat si de alte link-uri catre artisti romani de jazz ... nu trebuie decat sa-i cautati. Sunt foarte buni si foarte bine primiti peste hotare ... ar trebui sa-i primim si noi bine ca altfel zboara si cei care au mai ramas ... :)

 

Revenind ... am facut o modificare in postul meu anterior referitor la Sorin Romanescu ... am sustinut acolo, ca din amintirile mele, Sorin Romanescu sa initiat in jazz impreuna cu un prieten ... l-am cautat totusi pe prietenul meu si mi-a confirmat faptul ca il cunoaste pe Sorin R. din copilarie dar ca nu a facut chitara cu el ... era o amintire foarte veche de a mea, de acum aproximativ 15 ani, atunci cand am auzit pentru prima data pe Sorin R. .. erau vremuri cam tulburi atunci in lumea jazz-ului romanesc si cred ca a avut mult de tras sa se afirme. Daca nu ati avut ocazia sa-l ascultati pana acum nu ratati seara de duminica 16 octombrie 2005 ora 19:00 la ArCuB

 

am atatea de spus sau simtit in legatura cu jazzul incat nu mai pot sa spun nimic...

Salut bozo ... cateodata am si eu senzatia asta ... jazz-ul a insemnat si inseamna foarte mult pentru mine pentru ca atunci cand am intrat in contact cu el, atunci cand am inceput sa il simt, mi-a deschis mintea catre marea muzica ... jazz-ul, prin evolutia lui, a reusit sa faca o sinteza a ceea ce era muzica lumii de pana acum un secol. Sigur, acestea sunt doar vorbe .. jazz-ul il simti, si atunci intelegi, sau nu il simti, si atunci nu intelegi. Pacat, si am mai spus asta, ca cei care fac muzica acum, de orice fel, nu stiu ca fara sa vrea, de fapt canta o mica parte din muzica de jazz. Jazz-ul a influentat mai toate genurile muzicale intr-un fel sau altul .. de la muzica clasica la muzica moderna. As vrea si eu sa pot sa amintesc personalitati ale jazz-ului care mi-au dat aripi ... sunt asa multe ca nu pot sa incep cu cineva anume ... dar poate o sa-mi fac putina ordine in cap si o sa ma apuc vreodata sa vorbesc mai organizat despre jazz.

Pana una alta singurul mod de a intelege putin ce se intampla in lumea jazz-ului la noi este sa frecventam locurile in care se canta jazz ... din fericire sunt tot mai multe locuri asa ca avem de unde alege. Incercati si voi sa mai anuntati aici cate un concert ceva ... iar daca aveti idei, sau ganduri care nu incap intr-un post poate scrieti chiar un articol in revista RGC ... ar fi chiar potrivit dupa articolul despre blues sa mearga in paralel si o istorie a jazz-ului ... fiindca sunt strans legate cele doua subiecte.

 

...daca ai atatea de spus si simtit in legatura cu jazzul, nu ar fi mai bine sa faci cunoscute aceste ganduri? Sunt sigur ca ar fi interesante. Subiectul de fata (in speta, jazzul) este exterior majoritatii dintr-un motiv extrem de simplu: OAMENII sunt cei care tin jazzul acolo, in exterior, si nu am inteles de ce se intampla acest fenomen din '89 incoace. Iar din ceea ce spui reiese ca si tu la randul tau te plasezi in afara subiectului, chiar daca nu ai intentii rele...De ce oare muzicienii de jazz sunt stersi, mai mult sau mai putin? De ce nu au loc mai multe concerte si festivaluri de jazz? De ce nu exista jazzul ca obiect de studiu in scoli si conservatoare asa cum se intampla in toate tarile europene alaturi de care ne chinuim sa ajungem? Simplu. Pentru ca OAMENII (anumiti oameni de 2 lei vechi) tin jazzul acolo, pe margine, pe banda intai. Nu pentru ca muzica de jazz este inaccesibila sau grea, hai sa fim seriosi. Daca e sa divagam, orice muzica este grea daca te gandesti sa o faci sa sune bine. Daca, de exemplu, niste oameni cu bani multi ar avea de ales intre organizarea unui concert (festival) de jazz la Sala Palatului cu toti muzicienii romani de jazz si organizarea unui concert, pe aceeasi scena, cu trupe produse de Marius Moga, ce crezi ca vor alege? Bingo!!! Si oare de ce? Pentru ca NIMENI dintre cei cu bani si parghii se gandesc sa faca ceva pentru jazz....Na, ca m-am incins...

 

Mai spun in incheiere doar un singur lucru. Necesitatea pentru anumite lucruri in viata NU EXISTA DE LA SINE, ci SE CREEAZA DIN EXTERIOR. Cand te duci in supermarket sa cumperi pasta de dinti, nu cumperi Cristal, ci Colgate. De ce? Pentru ca reclamele alea de rahat iti intra in subconstient, si chiar daca nu le urmaresti niciodata pentru ca esti scarbit de ele, piticul plantat pe creier de societatea de consum iti sopteste in supermarket sa cumperi Colgate. Stiu ca este o comparatie stupida, dar reflecta o realitate (cruda). La noi nu se creeaza necesitatea pentru jazz. In schimb se sugereaza prin tot felul de mijloace subtile ideea ca locul jazzului este pe banda intai...

 

Vad ca a aparut, spre bucuria mea, inca un user qtguy pasionat de jazz, bine ai venit si ramai asa incins ... si eu ma aprind repede la subiectul asta fiindca am asteptat tare mult sa se intample ceva pozitiv cu muzica asta in Romania...astept de vreo 15 ani, sunt doar pasionat de jazz si un simplu spectator ... asa ca astept, ca si tine, oameni dispusi sa bage bani in concerte ... sunt uimit de fiecare data cand vad Sala Palatului plina pana la refuz de oameni dornici sa asculte jazz ... hmmm...deci public este...oare ce naiba nu merge? Problema prezentei jazz-ului in scoli este iara un subiect care ma oftica pur si simplu ... cand am inceput sa fiu pasionat de jazz am vrut sa fac si eu un curs ceva ... la Marius Popp era plin mereu si cu toate ca am reusit sa intru la clasa lui din Scoala Populara, cred ca prin 89-90, nu am participat decat la orele teoretice sa zic asa ... la instrument era ocupat peste masura si nu am apucat sa fac nimic. La un moment dat am renuntat convins ca pot sa invat si singur ... :) ... mai sunt si acum convins de asta ... din pacate!

Am tot cautat pe net un forum in care sa fie discutii despre jazz ... slabut din pacate .. aici insa am gasit destul de multa lume aparent pasionata de acest subiect ... si sper, usor, usor, sa mai vina si altii. Daca tu ai informatii despre jazz, link-uri, ganduri, concerte si alte jam'uri ... si ai timp, spune-ne si noua te rog... Aici este o comunitate formata de putin timp, dar care merge tot mai bine ... sper sa revii aici si sa te simti bine pe forum. Multa Bafta!

post-241-1128597042_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Am tot cautat pe net un forum in care sa fie discutii despre jazz ... slabut din pacate .. aici insa am gasit destul de multa lume aparent pasionata de acest subiect ... si sper, usor, usor, sa mai vina si altii. Daca tu ai informatii despre jazz, link-uri, ganduri, concerte si alte jam'uri ... si ai timp, spune-ne si noua te rog... Aici este o comunitate formata de putin timp, dar care merge tot mai bine ... sper sa revii aici si sa te simti bine pe forum. Multa Bafta!

 

Pai...exista un forum legat de jazz chiar pe pagina lui Sorin R, care e aproape gol....ceea ce dovedeste cu usurinta (cred) interesul pentru jazz :)

 

 

Vad ca a aparut, spre bucuria mea, inca un user qtguy pasionat de jazz, bine ai venit si ramai asa incins ... Daca tu ai informatii despre jazz, link-uri, ganduri, concerte si alte jam'uri ... si ai timp, spune-ne si noua te rog... Aici este o comunitate formata de putin timp, dar care merge tot mai bine ... sper sa revii aici si sa te simti bine pe forum. Multa Bafta!

 

Multam de urari, bine v-am gasit pe toti si sa ne fie (cat mai) bine la toti!

Link to comment
Share on other sites

Pai...exista un forum legat de jazz chiar pe pagina lui Sorin R, care e aproape gol....ceea ce dovedeste cu usurinta (cred) interesul pentru jazz :)

Ai dreptate, dar aici ar trebui sa dai vina pe cei care se ocupa de aceste pagini si care atunci cand fac un forum pe pagina personala a cuiva (acelasi lucru se intampla si la Baicea si la 4x4) nu mediatizeaza indeajuns munca lor. Fluturasi pe la cantari si asa mai departe .. Si acest forum a fost gol la inceput, insa cu interesul dat de admini, usor, usor acesta a luat amploare ... tot cu fluturasi si reclama in locuri publice.

 

Ca sa nu fiu prea offtopic, uite si un link catre o artista de jazz din Romania ... Irina Sarbu ... sunt si piese la download.

 

http://www.irinasarbu.ro/pags/en-download.html

Link to comment
Share on other sites

salut! ,ma bucur ca ati scris,stiu ca am exagera cu atributele,dar voi sunteti asa de caldurosi si ok !si pasionati si rabdatori,si eu devin bucuros cand se comunica fain.mi-e greu sa ma exprim coerent,imi fug mii de idei(acum ascult abercrombie-class trip) prin minte printre care si aceea ca tipul asta de comunicare prin sait e rece si parca orice fraza "grea" e usurata de mica farama de poezie,desi stiu ca nu asta e scopul,sa ne exprimam poetic,metaforic ci concis si rapid,dar...scuze alunec si eu...Era vorba la un moment dat de dorinta de a studia jazzul la noi in Romania:la noi in timisoara s-a infiintat in cadrul universitatii tibiscus ,FACULTATEA DE JAZZ!!! nici noua nu ne vine sa credem,da uite!Ttrebuie sa spun ca nu e mare organizare dar e mare schema ca(pur si simplu ) e !!,eu m-am inscris la chitara! si am facut prima ora de armonie cu Eldad Tarmu,un percutionist(vibraphone) din America ! Eldad s-a Mutat in romania sa predea !

Mai vin si altii!!! ,si din bucuresti se pare sau ar trebui( tiberian,dedeian,moshu,)mai e pedro negrescu(contrabas),milos krstic(belgrad),eu o sa fac cu toni kuhn . vestea mai putin buna e ca ..............700euro/an!

Link to comment
Share on other sites

de la inceput iti spun iarta-ma!, gtguy ,s-ar putea sa para rau intentionat ceea ce iti voi spune,dar nu e ,dimpotriva. Nimic exterior nu exista !,e o iluzie! suna filozofic si complicat,dar e simplu ,poate dura sau sa nu dureze deloc sa ajungi la concluzia asta ,oricine are dreptul la ea si chiar o revendica in subconstient ,daca vrei!, nu e o treaba de elita cutare sau de acces limitat ,decit cand ti-l limitezi tu,ma rog cam asta cred eu...sunt totusi multe de spus despre Nimic. CE e grozav e ca exista saitu asta de care am dat recent,ca existam noi sau discutiile despre jazz,sau Faculta de jazz din timisoara.A propos -george(abdul_jazzix) stie de ea ,m-am intalnit cu el la tabara de jazz de la jupanesti unde a fost superb,n-am cuvinte,probabil ca stiti ca au fost si 6 profi din america!,si ca abdul e un chitarist excelent!

Link to comment
Share on other sites

... Faculta de jazz din timisoara.A propos -george(abdul_jazzix) stie de ea ,m-am intalnit cu el la tabara de jazz de la jupanesti unde a fost superb,n-am cuvinte,probabil ca stiti ca au fost si 6 profi din america!,si ca abdul e un chitarist excelent!

Da si tu informatii mai complete ... :) ... cum se poate merge intr-o astfel de tabara (daca se mai face) .. Cum afla lumea? ... Este deschisa oricui sau doar elevilor si studentilor din scolile de profil ... inteleg ca este un proiect al unei Facultati de Jazz din Timisoara ... bun, bun ... daca se mai fac nu ne anuntati si pe noi ... va roooog ..

 

http://www.jazzhouse.org/library/index.php3?read=mihaiu3

http://www.expres.ro/vest/?news_id=190024

http://www.curentul.ro/curentul.php?numar=...00&subart=20200

Link to comment
Share on other sites

daca se mai tine ceva de genu asta sau alte workshopuri cu profi din strainatate ,care sunt si artisti,va voi anunta imediat! apropos,eu am pus o piesa d'a mea pe AudioStreet.Net si astept confirmare.daca vreti s-o ascultati ,cecuiti la noapte,sper sa fi aprobat pagina si songu:dan mitrofan-changes in february

 

cred ca ti-am scris gresit(sunt foarte cu capu in nori) 1000 de scuze ,adresa e www.arcgotic.ro ,iar cea de pe audiostreet.net inca nu e aprobata(dan mitrofan),astept si eu ,cecuie pe la noapte...

Edited by michel2233
Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix

Mersi Bozo, esti baiat misto!!!

Imi pare bine sa vad ca jazz-ul se extinde asa rapid, si ca avem membrii de valoare :)

Cred ca ar trebui sa deschidem o rubrica separata numai de jazz, sau sa ne mutam pe forumul lui romanescu...

:)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar trebui sa deschidem o rubrica separata numai de jazz, sau sa ne mutam pe forumul lui romanescu...

Rubrica exista ... topicurile le deschideti voi dupa bunul plac ... daca sunteti numai "jazzy" mergeti la Sorin Romanescu pe forum ... m-am inscris si eu acolo si pare un loc promitator ... iar daca sunteti si chitaristi, mai treceti si pe aici din cand in cand ... Pe de alta parte, cu toate ca m-am prins ca era o gluma ... as vrea sa-ti spun ca nici-un rock-er de aici nu a incercat sa va trimita, inclusiv pe mine, pe pagina lui sorin sau a altuia, pentru faptul ca suntem pasionati de alt stil decat cel care predomina, nu numai pe acest forum, ci in general in randul chitaristilor, rock-ul... nici nu ai idee cat ma bucur cand vad, unul, macar unul care posteaza aici si spune ... hmmm .. am inceput sa simt jazz-ul ... Ma bucur fiindca nici pe mine nu a stiut nimeni sa ma indrume ce si cum sa ascult ... iar aici, tu, eu si cei care iubim acest gen, avem datoria sa invatam si pe altii. Deci mergeti unde vreti voi pe net-ul asta, dar, please!! nu ne parasiti sau macar nu ma lasati singur aiiiiiiiiiiiiiciiiii.... :)

 

P.S. Presimt deja ca Marina scumpa noastra colega de forum va trece pe aici sa ne spuna ceva ... :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur ca cei de pe acest forum nu il vor parasi. De ce cred asta? Pur si simplu. Vad ce se intampla aici.

Daca te referi la faptul ca nu sunt prea hotarati sa mearga spre jazz te inteleg ... si eu am luat-o mai greu din loc. Daca ti se pare ca sunt prea multe discutii pe langa subiectul muzica pe forum si aici ai dreptate ... sunt destul de multi useri, tineri, care vor sa vorbeasca si despre altele ... fete, scule, filme, scoala ... cam despre asta vorbeam si eu pe la 16-20 de ani .. Sper totusi forumul asta sa prinda si o alta fata ... sa fie un loc unde informatia sa se gaseasca mai usor, grupata, eu stiu ... in taburi, lectii, pe stiluri ... in fine. Stai pe aproape. Vad ca esti pasionat de jazz ... asa ca, recomanda-ne si noua ce sa mai ascultam, artisti romani sau nu ... sau ceva de studiat, sau incanta-ne cu muzica ta .. cred ca nu ai postat nimic pana acum (audio), iar eu unul (cel putin) ma intreb ... oare ce canta acest "baiat cu chitara" ... ?

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt un "novice" in materie de jazz!Am inceput sa fiu interesata de acest gen de muzica in mometul in care am prezentat un referat despre istoria jazzului si am observat,atunci,cat de interesant si de "viu" este.

Stiu ca Blazzaj nu este o formatie de jazz clasic,dar asta am ascultat eu prima data.Apoi am fost la Sibiu intr-un club de jazz si acolo am ascultat toata seara numa jazz si mi-a placut ft mult!

Acum am descoperit pe programul Mezzo ca in fiecare seara de la ora 20:00 dau numai jazz clasic si cand am timp imi mai delectez urechea ascultand de acolo!

Stiu despre festivalul de jazz,unde mi-as dori sa pot ajunge,desi nu cred pentru in aceasta perioada am multa treaba si abia mai apuc sa trec pe la rgc... :)

Asa ca o sa continuu sa citesc recomandarile voastre si dupa ce o sa ajung sa imi fac o idee mai elaborata o sa incerc sa imi dau si eu cu parerea si sa ma avat si eu in discutiile voastre.

Multumesc Michel ca mi-ai "dat un impuls"! :)

Numa bine!

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt un "novice" in materie de jazz!Am inceput sa fiu interesata de acest gen de muzica in mometul in care am prezentat un referat despre istoria jazzului si am observat,atunci,cat de interesant si de "viu" este.

Stiu ca Blazzaj nu este o formatie de jazz clasic,dar asta am ascultat eu prima data.Apoi am fost la Sibiu intr-un club de jazz si acolo am ascultat toata seara numa jazz si mi-a placut ft mult!

Acum am descoperit pe programul Mezzo ca in fiecare seara de la ora 20:00 dau numai jazz clasic si cand am timp imi mai delectez urechea ascultand de acolo!

Stiu despre festivalul de jazz,unde mi-as dori sa pot ajunge,desi nu cred pentru in aceasta perioada am multa treaba si abia mai apuc sa trec pe la rgc... :)

Asa ca o sa continuu sa citesc recomandarile voastre si dupa ce o sa ajung sa imi fac o idee mai elaborata o sa incerc sa imi dau si eu cu parerea si sa ma avat si eu in discutiile voastre.

Multumesc Michel ca mi-ai "dat un impuls"! :)

Numa bine!

Ma bucur daca am reusit ... ma bucur si ca nu mi-ai inselat presimtirile ... :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Cosu ... ar trebui spus ca in general, si nu stiu de ce, in jazz-ul smooth activeaza tare multi chitaristi, cam predomina chitara in aceste piese. Piesele sunt usor de ascultat si foarte placute.

Nu stiu sa dau o definitie a acestui stil, stiu doar ca George Benson a inceput sa scoata discuri in genul asta cam de acum 10 ani ... mie mi se pare ca stilul este o latura ceva mai comerciala a jazz-ului, dar nu si slaba calitativ.

 

Spicuiesc si eu acum .. poate intereseaza pe cineva ... in seara asta ...

CLUB PROMETEU - la ora 21:30

P-ta Natiunilor Unite 3-5 ... spre Casa Poporului

Live Night Jazz: Mircea Tiberian Quartet (va colabora pe scena cu chitaristul abdul_jazzix)

alaturi de Luiza Zan

 

Maria-Luiza Zan

Nascuta 7 octombrie 1980 in Tulcea, urmeaza Liceul de Arta din Piatra Neamt, sectia canto, pana in 1999, cand este admisa la Universitatea de Arte G. Enescu Iasi.

Cateva din realizarile sale ...

* noiembrie 2002-premiul I la concursul international de jazz Brasov

* iulie 2003-premiul special al juriului la concursul "Shure Montreux Jazz Voice Competition" in cadrul Festivalului international de jazz din Montreux (probabil cel mai mare festival de jazz din lume)

* martie 2004-premiul confirmarii valorice in cadrul galei premiilor jazz-ului romanesc-Bucuresti

Colaborari:

A sustinut concerte, festivaluri sau workshopuri de jazz, cu saxofonistii Rick Condit (USA), Jurgen Bothner (Germania), Soweto Kinch (Anglia), pianistii Razvan Boroda, Ion Baciu Jr., Romeo Cosma, Armen Donelian (USA), Geri Allen (USA), Mircea Tiberian, Puiu Pascu, Trompetistul Tom Kirkpatrick (Italia) si 4Given.

 

Art Jazz Club - ora 22

Bd. N. Balcescu nr. 23A

"Swing du Paris" cu Emy Dragoi Quartet (Franta)

* Concertul are loc si la ora 19:00 la Sala Elvira Popescu - Bd. Dacia 77 - in cadrul Festivalului de Jazz)

 

Green Hours 22 Jazz Cafe - ora 20:00

Calea Victoriei 120

"Brasilian Night"

Eiras Marcinho (Brazilia) - chitara

Decebal Badila (Germania) - bass (un mare, mare bassist roman - merita auzit)

Vlad Popescu (Romania) - Tobe

 

Sala ArCuB - ora 19:00

Str. Batistei 14

Bucharest Jazz Festival

Sorin Romanescu Trio

Liviu Marculescu Trio

Contemporan + 1 (Romania), Jaroslav Smietana Quartet (Polonia)

 

 

Daca nu ... sariti pe postul ala de radio ...

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix

Pentru cei interesati de concerte:

Rezervarea la Green Hours la Decebal Badila este 250000 lei (dar merita si mai mult de atat). Vine cu un chitarist brazilian care cica e un geniu...

La ARt Jazz e cantare stilul Django Reinhard. Sunt 2 chitaristi francezi care rup chitarile in doua!!

 

Merita vazut Jaroslav Smietana Quartet (Polonia). Jaroslav Smetana e unul dintre cei mai buni chitaristi de jazz polonezi. L-am auzit aseara la Art Jazz. E foarte bun!!!

Si sa nu uitam de Sorin Romanescu...

 

Lasati calculatoarele si veniti la cantari!! Azi e seara chitaristilor!!!

Edited by abdul_jazzix
Link to comment
Share on other sites

Eu merg la Tiberian, abdul_jazzix si fata aceea cu vocea de aur ... sper.

Moisoiu .. nici macar nu stiu ce cantare este la Institutul Francez ... stiu doar ca francezii sunt mai zgarciti de felul lor .. cel putin asa se spune ... eu unul nu am constatat asta. Daca nu reusesti te astept in PROMETEU.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.