www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator ?!


Nighthinker
 Share

Recommended Posts

1. Presupun ca te referi la un amplificator de chitara? Daca da, electrica, acustica, bass? Voi presupune din nou ca electrica.

2. Vrei doar amplificator sau combo? Diferenta dintre ele este ca un combo contine si difuzor/difuzoare in timp ce amplificatorul are doar o mufa de iesire pentru difuzor si in cazuri fericite si o iesire de casti.

 

Oricare ar fi raspunsul la intrebarile de mai sus, iti recomand sa cauti ceva second. Daca te infigi sa-l iei din magazin, la 2 milioane chiar nu prea ai ce pretentii sa ai. Daca totusi il iei second mai poti creste putin pretentiile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

se pot conecta alte boxe la el ,nu ?

Da dar nu vor suna neapărat ca niște boxe de chitară, care sunt un factor important în formarea "tonului". Depinde ce vrei să cânți: pentru jazz poate ți-ar fi suficient și un sistem Hi-Fi.

Vezi http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu te complica, cauta un combo de electrica. Cu sistemele si boxele hi-fi e alta poveste desi nu sunt neaparat incompatibile. Cu oricare din ce ti s-a recomandat mai sus iti faci treaba pentru inceput. Daca il iei de aici de pe RGC si vanzatorul are cateva calificative pozitive si zero negative din punctul meu de vedere poti merge linistit pe incredere chiar si facand tranzactia la distanta.

 

Daca nu, sa se aprinda, sa se auda, sa-i mearga toate switch-urile si potentiometrele si sa nu fasaie/caraie, sa nu aiba membrana la difuzor perforata, sa arate decent dpdv estetic, sa nu aiba urme ca ar fi fost desfacut/reparat, cam ce se aplica la orice produs electronic se aplica si la un amp de chitara, nu e racheta spatiala sa stii :)

 

Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Da, se pot conecta boxe externe la amplificatoarele de chitara, cu conditia ca numarul de ohmi ai boxei sa se potriveasca cu numarul de ohmi ceruti de amplificator si watti pe care ii poate accepta boxa sa fie mai mari decat numarul de watti pe care ii are amplificatorul.

 

Nu te uita dupa nume, ci doar dupa pret. Nu vor exista deosebiri care sa merita notate in gama de pret mentionata.

 

Ca sa te feresti de cele defecte, uita-te la feedback sub numele de utilizator - cum are sam 37 de tranzactii reusite si 1700 de postari, inseamna ca e de incredere - si pune optiunea de "deschidere colet" cand iti vine pachetul daca e din tara, in asa fel incat sa il poti baga in priza si verifica daca merge.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

vin si eu cu o intrebare dubla de incepator:

Daca ai un sistem audio bun la calculator (placa sunet dedicata si sistem 5.1 200W +) are rost achizitionarea unui amplificator sau un pedal board sau procesor de sunet ii suficient pentru efecte?

Si vice versa daca ai un amplificator decent (ex. fender mustang 1) are rost achizitionarea unui pedal board sau procesor pentru efecte?.

Link to comment
Share on other sites

vin si eu cu o intrebare dubla de incepator:

Daca ai un sistem audio bun la calculator (placa sunet dedicata si sistem 5.1 200W +) are rost achizitionarea unui amplificator sau un pedal board sau procesor de sunet ii suficient pentru efecte?

Si vice versa daca ai un amplificator decent (ex. fender mustang 1) are rost achizitionarea unui pedal board sau procesor pentru efecte?.

 

Amplificatorul in sens propriu nu face altceva decat sa amplifice semnalul. Exista amp-uri sau combo-uri (amplificator+difuzor) care au in dotare si diverse efecte, emulari de amp-uri consacrate, etc. De cele mai multe ori (in special la cele entry-level) efectele si simularile suna prost, folosirea unor pedale sau a unui procesor pentru formarea tonului fiind in principiu o solutie mai buna. Acum depinde, ca si pedalele sau procesoarele sunt de calitati diferite. E pe principiul 'atata dai, atata face'.

 

Legat de conectarea la sisteme de boxe de PC, home cinema-uri, sisteme hi-fi, eu am incercat tot felul de combinatii insa fara sa obtin rezultate notabile. Uite aici un post de-al meu mai vechi pe tema asta: http://forums.rgc.ro/topic/94740-monitoareboxe-hi-fi/?p=842108

 

Concluzia mea, ia-ti un amp de chitara ca mai devreme sau mai tarziu tot aici vei ajunge.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

sincer...mai bine iti iei un Fender Frontman (sau orice alt amp care are 1 canal de clean si cam atat - eventual chiar unul mic pe lampi, gen Fender Champ 600)...preferabil ceva cu dif de 12" (aici excludem Champ 600, are dif mic) si un procesor...nu merita sa ai Mustang / Peavey VIP SI procesor...

 

O alta solutie e o generatie noua (si destul de scumpa) de procesoare (gen Boss GT-100 / POD HD500x, etc) cu port USB, care poate actiona ca si interfata audio...problema e ca difuzoarele de PC nu sunt chiar cele mai grozave la redat sunet...adica sunt OK pt jocuri, etc, dar la cantari...they kinda suck! :P

Edited by m0rgul
Link to comment
Share on other sites

Amplifuri cu "efecte " ...

 

ptr banii invetsiti trebuie urmarit sa aiba puterea dorita si cel mai important !! difuzor cu SPL cat mai mare ..

100dB ..103dB .......!!!

 

efectele trebuie sa fie mai "mobile" ca sa-ti poti transporta formatoarele de ton pe orice scena unde nu mai ai ce sa faci cu un amplif mic ce nu are rost sa-l cari ptr efecte ..

 

 

Un amplif de 30-50W cu difuzoare cu SPL de minim 100dB ridicat pe o cutie deja face fata pe scena mai mare ... dar nu strica 103dB --106 dB si mai bine in loc de 1x10" sau 12" cu 4x12"(10") au si un castig de +6dB !!...aproape putere "auzita" dubla fata de 1x12" ( sau 10").

 

de ex. fata de 100dB SPL ( ce este deja un SPL bunicel ) 110dB se aude dublu de tare cu aceiasi amplificator !! un castig ENORM !!! ce cu un dif ( referinta noastra in acest caz cel cu SPL 100dB) ar avea nevoie de un amplif de 10 ori mai puternic ~!!!

 

Deci un dif bun sau boxa cu mai multe difuzoare bune creste enorm randamentul cu aceiasi amplif ...asa ca in loc sa cari o tona de amplifuri mai bine cari difuri bune ..

 

Este bine sa ai iiesire de boxa externa la unele combo-uri ca sa poti cupla boxa de 4x10"(sau 4x12") ptr cazul cand canti in sala mai mare sau scena mare .

 

efectele sa fie un procesor de sine statatoir sau diferite pedale , altfel platesti de mai multe ori efectele ..in loc sa investesti banii in difuri bune ....

Degeaba ai "ton" daca nu te auzi !Pe scena ai nevoie sa se auda chitara cu aprox 80dB de chitarist dar si de colegii de trupa ..Pe boxele de control ale sonorizarii nu prea poti sa te bazezi ..doar daca exista un mixerist bun ptr instalatia de control de pe scena si daca exista boxe bune ce redau fara distorsiuni ..chitara si restul de scule ...

 

Nu mai intru in prea multe explicatii cu "dB" caci ptr incepatori este complicat.

Pe cine intereseaza sunt exemple explicatii

aici pe rgc.ro cat si pe internet ..

 

Amplif simplu ptr chitara cu putere suficienta rezistenta la suprasolicitare + boxa /dif cu SPL mare ..peste 100dB ..rezistente pa putere electrica dubla ce poate furniza ampliful .

 

Unele combo-uri au difuri foarte bune ..la altele daca ampliful este OK se pot inlocui difurile cu de ex..Celestion sau Eminence ... cu SPL mare .

 

Dar un SPL mare face tonul foarte "tight" poate in detrimentul soundului vintage ./.de blues ....trebuie testat ...

 

Azi in talcioc am vazut difuri de toate felurile , doua combo mici ptr instrument ...diferite amplifuri HIFI , boxe .subwoofere ..etc .

 

Mai scriu inca odata ptr incepatori ...

 

pe scena mare la PA de 20-50KW sau mai mult ....basul (si toba mare ) se ridica la puterea aprox maxima cr radiaza aproape la fel de tare si catre scena !!! adica ai /auzi cei 20-40KW de bas din fata catre scena ..in schimb mediile pleaca numai catre public !!

Asa ca un amplif de control de 3-5KW pe scena greu face fata la puterea enorma a basilor ..cea ce inseana ca nu ai control bun la instrumentele pe medii ...orga , chitare etc ..esti nevoit sa ai ampliful tau de chitara de putere corespunzatoare ce sa-ti asigure ca sa auzi bine chitara si sa nu dai "blana" volumul ca sa ai si loc de "headroom" ptr expresivitate cat si ca sa nu strici soundul ditorsionand-ul in overdrive prea mare din etajul final al amplifului de chitara ..

 

in birturi mici / bar /club de pana la 100 locuri merge un amplif bun de 30-50W cu dif bun ..si fara a fiu preluat in PA .unde de fapt PA-ul este numai ptr voce ...eventual se mai amplifica usor toba mare si basul dupa genul si sonoritatea dorita .

 

In consecinta nu este OK sa dai banii pe amplif cu efecte incorporate .eventual doar ptr rexersat acasa ,..daca nu ai si alte amplifuri ptr scene mai serioase ..

 

Daca sunt bani cu nemiluita ...cumparati de toate ...este " antidepresiv " ca si la muieri care cumpara posete ..pantofi ...etc etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

problema e ca difuzoarele de PC nu sunt chiar cele mai grozave la redat sunet...adica sunt OK pt jocuri, etc, dar la cantari...they kinda suck! :P

Nu toate "difuzoarele de PC" sunt la fel, cum nici toate amplificatoarele pentru chitară nu-s. Omu' zice că are "sistem bun", whatever the fuck that means.

Restul discuțiilor despre cât merită sau e inevitabilă achiziționarea unui combo de 2 lei sau de ce ai nevoie pe scenă sunt degeaba atâta timp cât nu știm ce vrea să facă cu ele.

Link to comment
Share on other sites

ceva de genu sam :D oricum merci de info

Ideea ii ca majoritatea ampurilor de prin reviews is cotate dupa sunetu scos cu gama de efecte cu care este dotat (+ ca difera de la review la review, chitara, microfonu cu care inregistreaza si asha mai departe) ceea ce pe mine nu ma incanta foarte mult pentru ca intr un final doresc sa am chitara, amp si pedal board/procesor de efecte, dar momentan fiind limitat de fonduri speram sa pot 'anula ' ori pedal boardu ori ampu.


Nu toate "difuzoarele de PC" sunt la fel, cum nici toate amplificatoarele pentru chitară nu-s. Omu' zice că are "sistem bun", whatever the fuck that means.

Restul discuțiilor despre cât merită sau e inevitabilă achiziționarea unui combo de 2 lei sau de ce ai nevoie pe scenă sunt degeaba atâta timp cât nu știm ce vrea să facă cu ele.

That means: Logitech Z5500, si nu intra vorba de scena nici macar in viitoru indepartat :( deci un amp de maxim 35 W zic ii arhisuficient

Edited by Loque
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Logitech Z906, urmatorul model dupa Z5500, generatia noua cum ar veni. Desi sistemul suna excelent pe muzica si filme (poate un pic deficitar la capitolul inalte pentru ca nu are tweetere), dupa urechea mea nu e nici pe departe ce trebuie pentru chtiara (l-am testat cu procesor). Cum am spus si in postarea la care am facut referire mai sus, MULT mai bine sunau Genius-urile astea pentru ca au diametrul difuzorului mai mare si incintele de lemn ceea ce conteaza enorm.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

ms de link,

Am zis ca merg pe Fender mustang I sau Peavey VIP 1 pentru amplificator si un boss me 25 sau me 70 pt pedal board doar ca tot uitandu-ma la review uri de 1 luna la amplificatoare mai ales am zis ce rost are un pedal board daca amplifu are deja o gama relativ larga de efecte care suna decent.

 

Daca te hotarasti la procesor, sa tii cont ca ME-urile de la Boss sunt doar lanturi de efecte (ME=multi effect) adica intr-un ME vei gasi majoritatea pedalelor facute de Boss, care teoretic vor suna la fel ca originalele. In timp ce GT-urile au si modelare de amp-uri captate cu diverse microfoane, diverse cabinete, etc. Personal am avut de ales de mai multe ori intre ME si GT si de fiecare data am preferat GT-urile. Acum depinde si ce vrei sa faci, cat vrei sa investesti, etc.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.