www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Chitara Electrica Doina Anii 70- Pareri, Sfaturi, Ajutor


Recommended Posts

Sunt incepator si am facut rost recent de o chitara electrica, care s-a dovedit a fi o chitara Doina din anii 70 (ca cea din poza).

Chitara este destul de veche, si as vrea sa o revopsesc si reconditionez/imbunatatesc. Intrebarea mea este daca stie cineva ceva despre aceasta chitara, de exemplu tipurile de lemn folosite si ceva despre doze, si daca credeti ca se merita reconditionata.

post-30648-0-51029600-1406248557_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

.... arata ca faimoasa chitara Reghin "de 1290 (lei)" .... sau era 1270, nu mai stiu... Anyway, heavily chopped :))) (corpul original avea forma de Tele) .... si la headstock s-a umblat. Lemnul in principiu era ok, totul depinde aici de gat/limba/taste, adica de conditia in care se afla -- si care ar fi un factor de decizie asupra unei (eventuale) reconditionari. Dozele sint penale, semnal mic/microfonie/etc, am desfacut una odata, de curiozitate, ca sa constat cu stupoare ca bobina era infasurata peste un "izolator" facut dintr-un smoc de hartie creponata (sau poate era hartie igienica, tot un drac) ... not kidding! :death:

Mult succes cu ea :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.... arata ca faimoasa chitara Reghin "de 1290 (lei)" .... sau era 1270, nu mai stiu... Anyway, heavily chopped :))) (corpul original avea forma de Tele) .... si la headstock s-a umblat. Lemnul in principiu era ok, totul depinde aici de gat/limba/taste, adica de conditia in care se afla -- si care ar fi un factor de decizie asupra unei (eventuale) reconditionari. Dozele sint penale, semnal mic/microfonie/etc, am desfacut una odata, de curiozitate, ca sa constat cu stupoare ca bobina era infasurata peste un "izolator" facut dintr-un smoc de hartie creponata (sau poate era hartie igienica, tot un drac) ... not kidding! :death:

Mult succes cu ea :respect:

asa sunt bobinate si dozele trisonic.cel putin cele facute de Adeson.diferenta e ca alea mai si suna.:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.