www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Slabire


ADIDAS
 Share

Recommended Posts

http://www.youtube.com/user/sixpackshortcuts

 

Tipul asta are sfaturi foarte bune pentru multe chestii (dat jos burta, six pack, lucru pe diferite grupe de muschi, luat in greutate etc)

Uita-te prin clipurile lui si alege ce te intereseaza pe tine. Eu aveam tocmai problema ailalta. Eram biscuite-n dunga si mancam ca ultimul porc si nu asimilam deloc. In vreo 4 luni (in care am urmat sfaturile lui atat cu sala cat si cu mancatul) am pus pe mine aproximativ 10 kg.

Patratele poti sa ai din doua motive. Ori ca esti slab ca "lupa", ori ca ai intr-adevar muschii abdominali dezvoltati si nu ai grasime multa peste. Ca sa il lucrezi, sunt n-spe tipuri de exercitii. Gasesti pe youtube si google foarte multe exemple.

Ca sa dai jos grasimea, alergarea e foarte eficienta. Si bicicleta merge, dar nu la fel de eficient.

 

Tine cont ca, pentru a dezvolta muschii, trebuie sa faci fiecare exercitiu lent si sa incordezi doar muschii necesari. In felul asta nu obosesti alti muschi aiurea si mentii zona pe care vrei sa o lucrezi incordata cat mai mult. Asta se aplica si in cazul abdomenelor.

Ca sa arzi grasimi merge si varianta cu lucrat cu greutati mai mici si facut multe repetari sau facute mai repede miscarile (in cazul abdomenelor, de exemplu)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca sunt multe diete si retete si nu stiu care e buna si care nu.

 

M-am gandit sa-mi fac un program de sport zilnic si o data pe saptamana sa bag o zi de post negru.

 

O sa merg sa consult si un nutritionist. Cred ca asta e cea mai buna idee.

 

Am slabit anu' trecut 15 kile, ocazie cu care am invatat o gramada. Treaba nu e asa complicata, dar e greu al dracului de acceptat.

 

Slabesti doar halind (de fapt asimiland, dar hai sa simplificam), mai putin decat arzi. Ei bine, capul meu e lenes, prost si lacom. Pe de-o parte nu ma misc suficient, pe de alta trebuie sa halesc tot ce e in farfurie, si-n plus mai vrea si goodies care nu-mi trebuie.

 

Dieta e in sine o disciplina, cam cum era armata. Te scoli cand da ala desteptarea, nu cand ai tu chef. La fel, mananci ce si cat e programul, nu cat ai baga tu in tine. O data ce treci de dificultatea asta - care e imensa - descoperi ca halesti lejer dublu decat ti-ar trebui, surplus care fireste ca se pune pe burta.

 

So, alege-ti o dieta pe care s-o poti duce. Nu te arunca musai la o chestie infernala - e o treaba de durata, si degeaba te tii de ea doar 2 luni. Pregateste-te sa renunti la o parte din viata sociala - niciodata nu m-am simtit asa rau ca la inceputul dietei cand am iesit la o terasa si toti bagau in ei si eu faceam foamea. Fa miscare zilnic, constant, fara sa scazi sub un timp minim - sa zicem 20 min. In cateva luni o sa ai surprize. Ca veni vorba, nu trebuie sa fie MUSAI sport. Mers pe jos, ceva mai intens. Sapa, grebla, coasa, pricepi tu. Curatenie. Orice, dar relativ intens, sa zicem un 200 kcal - asta insemnand cam 10% peste ce arzi normal.

 

Pentru patratele - intai dai jos sunca, dupa care bagi ceva abdomene, inotat, alea-alea.

 

Repet, partea cea mai dificila e de reprogramat procesorul :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Chestia asta mi-a starnit si mie interesul, poate stie cineva ceva trece dinspre urmatoarea faza:

 

- sunt un timp dintr-o bucata, daca zic ceva asa ramane, sunt foarte incapatanat, adica ma enerveaza oamenii slabi care sunt condusi de anumite vicii, de la cafea la mancare. Sunt pasionat si de bucatarie dar am si o gandire tampita uneori, spre ex: " cum sa dai 30 ron pe o portie de mici la un grill din Buc" non sens pt mine, insa pt niste prieteni de-ai mei nu.

 

In 2013 (cand Cyfer era plecat prin Asia si posta pe blog) citeam postarile si chiar ma gandeam sa fac un pariu cu mine, si uite asa in iulie 2013 am zis papa la carne (porc/pui/vita/alea alea) sunt un fel de strutocamila lacto-ovo-vegetarian de putin peste 1 an, dar nu asta conteaza.

 

Deci repet, nu am facut asta cu gandul de a slabi, am facut un pariu cu mine sa vad daca sunt in stare, iau masa cu prieteni, gatim, lor le fac cu carne, mie fara, am taiat si porc de Craciun si n-am avut nici o problema, am preparat carnati, friptura, prietena mea manca normal.

 

Intreb, exista vreo dieta/program de care sa ma tin ca sa fiu fit? momentan spre rasul tuturor nu am dat jos nici macar 1 kg in timpul asta, asta pt ca sunt un trantor, si nu fac miscare (de curand mi-am luat si bicicleta dar nu ma prea tin de ea).

 

Dieta cu low carbs e cu carne?

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Asta cu "am zis pa-pa la carne" nu cred că e la subiect, adică, nu prea are a face cu calculele proporțiilor de proteine și carbohidrați dintr-un program nutrițional, după părerea mea.

 

În cazul tău, [ presupun, din ce spuneai tu ] cred că e un exces de ... cum le zice... prăjiturelele alea de-ți place ție să le faci la cuptor... :) Prea mulți carbo, părerea mea !

 

Surprinzător sau nu, din tot ce-am citit eu, însuși procesul de digestie crește rata metabolică. Ăsta-i motivul pentru care mulți recomandă mai multe mese pe zi [ mese mai mici, binențeles ] și să nu mănânci după ora 18, deoarece, de la om la om, la unii digestia e mai lentă și te culci "cu burta plină", pt că în somn sistemul digestiv doarme și el ...

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Intreb, exista vreo dieta/program de care sa ma tin ca sa fiu fit? momentan spre rasul tuturor nu am dat jos nici macar 1 kg in timpul asta, asta pt ca sunt un trantor, si nu fac miscare (de curand mi-am luat si bicicleta dar nu ma prea tin de ea).

 

 

Heh, vezi ce-am scris mai sus. Parerea mea personala e ca orice dieta functioneaza DACA vrei sa functioneze. O comparatie pe care cred c-o sa inteleaga majoritatea de aici: un plod pe care-l trimit parintii sa studieze instrumentul cu Steve Vai, dar care are chef sa bata mingea, n-o sa invete sa cante la chitara. Unul care vrea, o sa invete si de pe net.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa dai jos grasimea, alergarea e foarte eficienta. Si bicicleta merge, dar nu la fel de eficient.

Bicicleta nu te scapă de boiler. Eu am greutate normală pentru înălţimea mea, dar colacii de jumări nu dispar cu una, cu două, chit că merg destul de mult cu bicicleta. Grăsimea de pe mîini şi craci s-a dus, dar a crescut masa musculară şi grutatea e aceeaşi. Burta e neatinsă. Mai scădea cînd mergeam pe munte, numai că anul ăsta s-a dovedit a fi unul extrem de zgîrcit cu timpul liber şi nu am decît vreo 10 ieşiri.

Link to comment
Share on other sites

Sa reluam, eu nu vreau sa scap de burta neaparat, vreau sa fiu in stare sa fac miscare fara sa obosesc in secunda 2, si fara sa transpir 10 litri de apa dupa ce alerg 1 km. Intelegi? daca bag 10km cu bicicleta in regim alert pe drum cu inclinatia zero, pot sa storc tricoul de pe mine, si afara nu trebuie sa fie 30 de grade, e destul sa fie 22-25 grade. Cu alte cuvinte am dus o viata sedentara cat eram student, si asa am ajuns de la 75 la 105 kg, si actual ~ 95kg la doar 1.76m.

 

 

Ca si target as vrea sa dau jos 20-25 kg si sa fiu rezistent la miscare.

 

Nu stiu daca are vreo legatura cu transpiratia excesiva dar beau foarte multa apa, gen 3 litri pe zi minim, uneori si mai mult. Tin minte acum 2 ani am testat o dieta drastica, era cred ca dukan, m-am tinut de ea 1 luna sau 2. In orice caz dupa dracovenia aia am ajuns de la 104kg la 93kg si pur si simplu puteam sa merg pe jos oricat ca nu mai transpiram deloc, cred ca am eliminat o canitate uriasa de apa din corp.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Eu in decursul timpului (cam in ultimii 9 ani) m-am ingrasat si am slabit de mai multe ori.

Saptamana aceasta am reusit sa dau 2.5 kg jos doar reducand cantitatea de mancare cu 20 %, iar in astia 20 % intra painea (mananc mai putina) si dulciurile (mancam zilnic).

La fel, nu mai beau mai mult de 500 ml de suc pe saptamana.

M-am apucat putin si de miscare pentru a ramane aproximativ la aceleasi dimensiuni, dar nu gras ci cu o masa musculara mai dezvoltata.

Momentan merge bine, nu fac mai mult de 15-20 de minute de miscare zilnic (gantere de 8kg, exerc. de 15 repetari a cate 4 serii, pentru spate/piept si brate).

Eu pot sa slabesc repede fara un regim special, dar sunt mai mancau de felul meu.

Va mai fac un update saptamana urmatoare, targetul este de a mai da jos 4 kg intr-o luna si sa inlocuiesc grasimea cu masa musculara (momentan am 89 kg si 1.86m inaltime)

Link to comment
Share on other sites

Sa reluam, eu nu vreau sa scap de burta neaparat, vreau sa fiu in stare sa fac miscare fara sa obosesc in secunda 2, si fara sa transpir 10 litri de apa dupa ce alerg 1 km. Intelegi? daca bag 10km cu bicicleta in regim alert pe drum cu inclinatia zero, pot sa storc tricoul de pe mine, si afara nu trebuie sa fie 30 de grade, e destul sa fie 22-25 grade. Cu alte cuvinte am dus o viata sedentara cat eram student, si asa am ajuns de la 75 la 105 kg, si actual ~ 95kg la doar 1.76m.

 

Tot 1 metru 76 am şi eu, doar că oscilez între 73-75kg, în funcţie de cîtă bere am băut şi dacă am fost sau nu să mă piş.

 

Ciclismul e un sport aerobic, care-ţi solicită foarte mult plămînii. E fix ca la chitară: devii mai rapid, mai precis şi mai relaxat pe măsură ce exersezi. Nu sînt ciclist profesionist, dar îţi pot spune ce am învăţat pe propria piele. Pedalează pe urcuşuri susţinute, nu pe plat. Bagă sprinturi de cîteva zeci de secunde, apoi menţine o viteză constantă cîteva minute. Iniţial o să simţi că tragi foc în piept şi dacă simţi că-ţi ard muşchii, n-o lăsa mai moale, insistă. După ce treci de pragul ăla de durere nu mai ai treabă. Corpul se obişnuieşte.

 

Transpiraţia e inevitabilă. Eu şi acum transpir, beau aproape la fel de multă apă ca tine, dar doar cît fac efort. În rest nu beau aproape deloc, fiindcă nu simt nevoia. Pe măsură ce creşti perioada de pedalat, vei vedea că îţi intră corpul în ritm şi nu vei mai obosi aşa de repede. Mie, de exemplu, după 1200km de pedalat anul ăsta mi-a crescut media de viteză de la 17km/h la 26km/h pe acealaşi traseu. Ultima mea experienţă mai intensă cu ţoacla a fost chiar în weekendul trecut. După două zile prin munţi (vreo 170km în total), luni m-am întors de la Vîlcea la Sibiu pe Valea Oltului. 113km în 4h38 cu un mountain bike echipat pentru XCM, fără să trag prea tare.

Edited by ratza_sb
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.