www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri Schecter Vs Ibanez Prestige


iulian
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Oscilez intre :

 

http://www.thomann.de/ro/schecter_c7_hellraiser_fr_bc.htm

 

si

 

http://www.musiciansfriend.com/guitars/ibanez-rgd2127z-prestige-7-string-electric-guitar.

 

Ma intereseaza niste pareri fondate despre diferentele de calitate intre cele doua si in special despre performanta tremului.

Preferabil ale unor owneri de chitari schecter / ibanez prestige sau premium

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Din cele 2 eu as alege din start Schecter din urmatoarele motive (unele tin de preferintele mele personale): corp si gat din mahon - sustain mai bun ca basswood, armonice care mie imi plac mai mult, doze EMG superioare celor facute de Ibanez inhouse, gat mai gros decat cel ultra subtire al Ibanez. Si cam atat, din punct de vedere al soundului, pentru preferintele mele Schecter este peste Ibanezul acesta.

Link to comment
Share on other sites

no, acum ai 2 pareri total diferite, pe care o alegi ? :wee:

 

Ca fost si posibil viitor posesor de Ibanez Prestige pot sustine acelasi lucru ca Mr. Vintage, odata ce ai incercat/cantat pe un gat Wizard greu il mai uiti. Foarte corecta si remarca privind tremolo de la Ibanez, singura firma care a investiti in dezvoltarea unui tremolo plecand de la originalul Floyd Rose.

 

Din punctul meu de vedere daca vrei sa canti in acordaje joase si sa schimbi aceste acordaje des, mai bine optezi pentru un bridge fix, poate chiar un neck thru, ai alta stabilitate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de probat nu am cum sa probez.. schecter nu stiu sa fie in vreun magazin in buc. Ibanez am probat uv70 la mcmusic si e ok ca grif dar nu are zps. cel mai tare ma intereseaza ca tremul sa lase chitara perfectly in tune.


no, acum ai 2 pareri total diferite, pe care o alegi ? :wee:

 

Ca fost si posibil viitor posesor de Ibanez Prestige pot sustine acelasi lucru ca Mr. Vintage, odata ce ai incercat/cantat pe un gat Wizard greu il mai uiti. Foarte corecta si remarca privind tremolo de la Ibanez, singura firma care a investiti in dezvoltarea unui tremolo plecand de la originalul Floyd Rose.

 

Din punctul meu de vedere daca vrei sa canti in acordaje joase si sa schimbi aceste acordaje des, mai bine optezi pentru un bridge fix, poate chiar un neck thru, ai alta stabilitate.

Vreau sa cant standard tuning pentru 7 string B E A D G B E.

 

Merci mult tuturor pt feedback :)

Link to comment
Share on other sites

Un Schecter precum cel ales de tine are, daca nu ma insel, userul @James D. Trunks, ai putea eventual sa-l intrebi si pe el cum e chitara. Chitare Schecter din cate stiam au cei de la esound, nu stiu daca au chiar modelul ala, dar poate gasesti ceva de probat pe-acolo.

Edited by mike_KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Din cele 2 eu as alege din start Schecter din urmatoarele motive (unele tin de preferintele mele personale): corp si gat din mahon - sustain mai bun ca basswood, armonice care mie imi plac mai mult, doze EMG superioare celor facute de Ibanez inhouse, gat mai gros decat cel ultra subtire al Ibanez. Si cam atat, din punct de vedere al soundului, pentru preferintele mele Schecter este peste Ibanezul acesta.

Mai sus sunt motivele pentru care si eu am ales Schecter. Nu am probat niciodata acel Ibanez din linkul tau, dar am avut Ibanez K7 si nu mi-a placut chiar asa mult.

Gatul nu mi se pare GROS. E mai gros ca la Ibanez, dar am probat si ESP pe 7 corzi, care depasea SH la grosime. Schecter mi se pare numai bun pentru mana mea :)

Un alt lucru ce imi place foarte mult, este constructia. Toate amanuntele mici, sunt perfecte.

Eu imi vand chitara pentru ca nu mai vreau 7 corzi. Dar daca e sa imi iau alta, va fi Schecter Blackjack Sustainiac pe 6 corzi. Constructia lor e impecabila :)

Link to comment
Share on other sites

Din cîte știu, Ibanez RGD are gîtul diferit de toate celelalte Ibanez-uri. Am probat un Ibanez Prestige RG1527, am un Ibanez Apex II (ambele, cu gît Wizard) și am probat un RGD7321. Gîtul RGD este un pic mai gros în spate, e forma mai pronunțată de "D", ca să zic așa. Schecter nu am probat, dar, din preferințele mele personale, aș da oricînd gîtul Wizard pe unul mai "cărnos" cum are RGD-ul (chiar dacă doar cu un pic).

 

Ibanez RGD ar trebui să aibă MC Music, ai putea să te duci să compari Wizard-ul de pe Universe/alt Prestige sau chiar Premium-ul RG927, dacă-l mai au cu RGD (iarăși, dacă mai au). Apoi te poți duce la MuzicaStore și/sau la Guitarshop și vezi un LTD cu 7 corzi (cel al lui Stephen Carpenter cred că-l au), chiar și niște Jackson la Guitarshop și-ți faci o idee dacă într-adevăr gîtul Wizard e "de neuitat".

 

Nu contest în niciun caz preferința nimănui, dar pentru mine lucrurile stau așa:

1. Prefer un gît mai grosuț, nu foarte subțire ca la Ibanez;

2. Nu mi se pare un argument decisiv profilul gîtului. M-am putut obișnui pe toate chitarele pe care le-am cîntat/probat, după ceva vreme.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

de probat nu am cum sa probez.. schecter nu stiu sa fie in vreun magazin in buc. Ibanez am probat uv70 la mcmusic si e ok ca grif dar nu are zps. cel mai tare ma intereseaza ca tremul sa lase chitara perfectly in tune.

Vreau sa cant standard tuning pentru 7 string B E A D G B E.

 

Merci mult tuturor pt feedback :)

tremul sa lase chitara perfectly in tune.

 

tremul lasa dar coarda daca se intinde ...si se cam intinde .....deci vise ...vise

 

Exersezi sa canti si sa te acordezi in timpul cantatului ....tii 3-4 chitare identice acordate ca sa poti trece pe alta chitara acordata daca dupa o sesiune de zgomot /bombdive/vajaierli ...nu poti acorda chitara din mers din cateva miscari .

 

Si chitarele fara trem se dezacordeaza ,daca tragi de corzi . lovesti puternic ,..etc ...schimbare de temperatura ..umezeala ...etc.

 

Gandestete ca si pianul se dezacordeaza si nu are "trem" din cand in cand trebuie sa fie acordat ..

Link to comment
Share on other sites

tremul sa lase chitara perfectly in tune.

 

Gandestete ca si pianul se dezacordeaza si nu are "trem" din cand in cand trebuie sa fie acordat ..

Noroc ca pianul nu se dezacordeaza asa de repede ca si chitara, ca ar fi mai greu sa schimb pianele in timpul concertului :)

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

cum au zis altii mai sus: mergi in magazine si vezi gaturile mai groase / late/ bombate cum ti se par in comparatie cu cele tip Ibanez care in general sunt mai subtiate peste tot comparativ cu alte marci. asta chiar daca nu gasesti fix cele 2 chitari mentionate de tine, isna stii din start ca schecter is in prima categorie clar !

 

personal prefer gaturi mai slim si mai ales la 7 corzi... nici nu incape discutie. daca esti un tip inalt cu o mana de ursache :)) s-ar putea totusi sa iti placa prima categorie.

cand am ales o chitara cu 7 corzi la mine profilul gatului a fost prima conditie si apoi restul....mentionate si de tine :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.