www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lampa Vs Tranzistor (Varianta Pe Scurt)


sam
 Share

Lampa VS Tranzistor  

62 members have voted

  1. 1. Ce tip de amplificator de chitara (electrica) preferati?



Recommended Posts

Salutare,

 

Mi-ar placea sa cunosc, statistic vorbind, preferintele colegilor de forum legate de controversatul subiect "lampa VS tranzistor". Prin urmare am facut un sondaj fara posibilitate de raspuns multiplu: lampa sau tranzistor?

 

Va rog sa folositi topicul numai pentru a vota, nu si pentru discutii! Multumesc anticipat pentru participare si intelegere :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Ahem... http://en.wikipedia.org/wiki/False_dichotomy

PS: în plus aceste două categorii constructive nu se reflectă în categorii estetice (care țin de preferințe). I.e. nu toate amplificatoarele pe lămpi sună la fel și nici ce pe tranzistori (de care?). Și nici cele hibride. Deci ce comparăm?

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E atat de simplu

Pare simplu pentru că problema e tratată cât se poate de superficial. Iar dacă ar fi simplu nu înseamnă că are și consistență logică. E ca și cum ai întreba dacă preferi merele sau fructele roșii.

 

 

In ceea ce ma priveste nu am dileme, personal mi-am raspuns la intrebare

Ce dileme ai putea avea? Te așteptai să-ți spună altcineva ce preferi tu?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place tortul de ciocolata!

 

Stii cum era la scoala, nu intelegi enuntul si raspunzi pe langa, nu se puncteaza nimic, iei nota 2.

 

Intreabarea era: "Ce tip de amplificator de chitara (electrica) preferati?" cu DOUA variante de raspuns:

1. Pe lampi

2. Pe tranzistori

 

Tortul cu ciocolata nu e pe lista.

 

 

Pare simplu pentru că problema e tratată cât se poate de superficial. Iar dacă ar fi simplu nu înseamnă că are și consistență logică. E ca și cum ai întreba dacă preferi merele sau fructele roșii.

 

1. Nu tratam probleme aici si nici nu faceam logica, am intrebat si eu lumea ce prefera. Daca raspunsul tau nu e pe lista, te rog sa nu votezi.

 

Ce dileme ai putea avea? Te așteptai să-ți spună altcineva ce preferi tu?

 

2. Tocmai am spus ca eu am deja preferintele formate, bune-proaste sunt ale mele si cred in ele. Daca-mi dai 50, 500, 5000 de euro si ma lasi intr-o 'piata' de amplicatoare, voi sti exact daca sa ma duc la raionul de lampi sau la cel de tranzistoare. Acolo poate voi mai avea dileme, dar sigur voi sti daca sa fac stanga sau dreapta.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Sa imi fie cu iertare sam, ca ai cativa anisori in plus fata de mine, dar de acum sa te scarpini daca te mananca :P

 

Eu unul o sa votez lampile, pe motiv ca am acces foarte usor la cele rusesti, transformatoare ieftine de la Romtoroid, componente pasive in stocul personal si, de ce nu, mi se pare fascinant sa lucrez cu ele - modul de operare, stralucirea, posibilitatile pe care le ai (cele de tip ochi magic EM84,EM 11; poze atasate) si ca sunt o schimbare binevenita fata de munca zilnica de automatist.

 

220px-Em11-ani.gif

Edited by Capitanul_Nam
Link to comment
Share on other sites

voi sti exact daca sa ma duc la raionul de lampi sau la cel de tranzistori.

Problema-i că nu-s numai două raioane. Thomann de exemplu le-a împărțit în patru categorii. Nu zic că varianta lor e optimă, dar măcar ei nu pretind să le fi împărțit după criterii estetice.

Dihotomia e inconsistentă și orice rezultat al sondajului va fi prin urmare inutil. Sau, pardon, poate releva doar cât de puțin e înțeles subiectul în comunitate.

Link to comment
Share on other sites

Problema-i că nu-s numai două raioane. Thomann de exemplu le-a împărțit în patru categorii. Nu zic că varianta lor e optimă, dar măcar ei nu pretind să le fi împărțit după criterii estetice.

Dihotomia e inconsistentă și orice rezultat al sondajului va fi prin urmare inutil. Sau, pardon, poate releva doar cât de puțin e înțeles subiectul în comunitate.

 

Ok, thomann le-a impartit in patru, eu le-am impartit in doua. Ma intereseaza exclusiv parerile celor care pot alege dintre cele doua.

Link to comment
Share on other sites

bai eu sunt hipster si am dat un gol de onoare pentru tranzistor. Ca am amp pe lampi, asta e partea a doua. :lol:

Oricum ma impac la sali cu ampuri de 100W pe tranzistori fara nicio problema, asa ca...intrebarea e la fel de inutila pentru mine asa cum ar fi si asta: ce preferi? Metroul sau autobuzul? maaa amandoua te duc acolo, una e mai comoda, alta e mai rapida...ups and downs.Merg cu amandoua daca e nevoie, dar am abonament pe metrou, ceva de genul. Daca ai prins metafora.

Lumea nu e alba sau neagra, stii? :)

LE: sam, urmeaza topicul "pedale vs procesor", a ?

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Mi-ar placea sa cunosc, statistic vorbind, preferintele colegilor

 

Nu-i nici o statistică serioasă aici. Dintr-un spectru cromatic variat, tu întrebi "black or white ?"

 

Dar, na, fie, for fun ...

 

Late edit : Erai nambăr uan și ăl mai tare din parcare daca reușeai sa pui la punct o statistica adevărată, nu n-șpe întrebări, cu variațiuni legate de locație, de suprafața locației, de ante-amplif, de loop, de cabinete, de captări...

 

Nevastă-mea e șatenă și, din când în când blondă, a fost și un pic roșcată ! Dar, m-am descurcat ! Sunt bine, mersi ! :)

 

.

Edited by ramurel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ce preferi?

 

1. gel sau spuma de ras

2. stick sau spray deodorant

3. paine alba sau neagra

4. apa plata sau carbogazoasa

5. cola sau fanta

6. pui sau porc

7. vodka sau whisky

8. bere sau vin

 

Ce dracu' e atat de greu si de unde atata hipstereala? Si eu am si lampi si tranzistori dar prefer o anumita categorie. Asta nu inseamna ca arunc pe geam celalalt amplificator sau ca nu cant pe el ca sa-l fac de rusine...

 

PREFERÍNȚĂ, preferințe, s. f. Întâietate acordată unui obiect, unei situații, unei ființe atunci când există posibilitatea de a alege dintre mai multe obiecte, situații sau ființe; înclinație față de o anumită ființă.


Nu-i nici o statistică serioasă aici.

 

Cu tot respectul fata de foarte multi oameni de aici, ti se pare ca ce se discuta aici (pe forum) in general e serios? :) C'mon...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza exclusiv parerile celor care pot alege dintre cele doua.

O astfel de alegere poate fi făcută doar în baza prejudecăților ideologice. Asta te interesează? Poate ăsta era scopul din start și n-am înțeles eu întrebarea. Caz în care pot deja prezice rezultatul.

Dacă nu, hai s-o luăm alfel: când asculți o chitară amplificată poți spune categoric prin ce elemente active a trecut semnalul? Tu auzi lămpi și tranzistori sau tonuri (răspuns în frecvență, relații între armonici etc.)?

 

Si eu am si lampi si tranzistori dar prefer o anumita categorie

Nu, tu preferi anumite modele dintre amplificatoarele pe care le-ai audiat. Dacă se întâmplă ca toate să conțină (exclusiv sau nu) lămpi nu înseamnă că vei prefera orice amplificator care conține lămpi față de unul care nu se bucură de privilegiul acestei tehnologii antice. Valabil desigur și viceversa.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Ce preferi?

 

1. gel sau spuma de ras

2. stick sau spray deodorant

3. paine alba sau neagra

4. apa plata sau carbogazoasa

5. cola sau fanta

6. pui sau porc

7. vodka sau whisky

8. bere sau vin

 

 

 

 

Umplu ibricul cu apă plată , pentru cafea, apoi mă duc sa fac un duș ! Nu înainte de-a da o Cola pe gât și de-a pune halca de porc în cuptorul cu microunde și vinul pe masă !

Ies de sub duș, trag o vodkă mică, pentru vasodilatație, pentru un bărbierit de profunzime și mă spumez . În timp ce spuma pătrunde-n toți porii, desfac o doză de bere și mă dau prin păr !

Dau pâinea prin toaster și arunc un pui câinelui ! Îmi pun un wisky cu Fanta, m-așez la masă și torn vinul în mine !

 

Mă-mbrac și o tai spre muncă !

 

Ah, f***-i ! Am uitat să mă dau cu șprei ! Noroc că am un stick în torpedoul mașinii !

 

 

;)

 

.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Raspunsul corect ar fi: DEPINDE! exista si ampuri proaste pe lampi si ampuri foarte bune pe tranzistori. Deci categorisirea asta mi se pare din start defectuoasa. Ma rog, te superi degeaba.

 

@ramurel: iau fanta cu whisky-ul si cu cola si cu bere si le torn in chiuveta, pe care am baut-o! :lol:

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

O astfel de alegere poate fi făcută doar în baza prejudecăților ideologice. Asta te interesează?

 

Da, da, da. Sunt un mogul al amplificatoarelor, un mason lampist, un discretionar tranzistorist :)

Ma intereseaza sa voteze lumea, lampa sau tranzistor. Restul e can-can...

 

Ma rog, te superi degeaba.

 

Daca exista dreptate in lume rog un moderator sa interzica accesul in acest topic neprihanit tuturor celor care au avut postari si nu au votat inca :P

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am votat "tranzistor" din motive mai mult sau mai putin subiective:

1 - Imi este mult mai la indemana sa construiesc amplificatoare solid-state

2 - Sunt mai mult electronist si mai putin chitarist.

3 - Am impresia ca degeaba ai un super-amp pe lampi daca tot lantu' audio incepand cu dozele chitarii si terminand cu cabinetul nu sunt pe masura lui. Bine, asta-i valabila si viceversa.

4 - Mentenanta este mult mai usoara si in general consta in stergerea prafului.

5 - In mod sigur se poate gasi un ton pe gustu' oricarui chitarist folosind solid-state.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am votat "tranzistor" din motive mai mult sau mai putin subiective:

1 - Imi este mult mai la indemana sa construiesc amplificatoare solid-state

2 - Sunt mai mult electronist si mai putin chitarist.

3 - Am impresia ca degeaba ai un super-amp pe lampi daca tot lantu' audio incepand cu dozele chitarii si terminand cu cabinetul nu sunt pe masura lui. Bine, asta-i valabila si viceversa.

4 - Mentenanta este mult mai usoara si in general consta in stergerea prafului.

5 - In mod sigur se poate gasi un ton pe gustu' oricarui chitarist folosind solid-state.

 

Multumim pentru raspunsuri si pentru argumentatie insa desi am omis sa specific (greseala mea), sondajul se referea la chitaristi, nu la constructorii de amp-uri.

 

In contextul asta:

1. Din punct de vedere al consumatorului e irelevanta implicarea producatorului cu costuri de productie, comoditate si tot ce deriva de aici dpdv al productiei. Poate doar costurile finale sa conteze dar acestea fac obiectul unei alte discutii

2. Vezi punctul 1 (e forum de chitaristi nu de electronisti)

3. Relativ corect

4. Chitaristii in general canta, nu fac mentenanta la amplificatoare/scule

5. Corect, insa discutia era despre preferinte, nu despre substitute :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ăsta vrea să fie un flame? Că altă explicaţie nu găsesc.

 

Ce preferi?

 

Nu e acelaşi rahat ca bere vs vin, astea fiind produse diferite prin definiţie. În cazul "lampă vs tranzistor" vorbim de componente care nu definesc neapărat tonul. E ca şi cum ai întreba ce maşini preferăm, cu roţi de 15 sau de 20. Unele sunt mai potrivite cu 15, altele mai potrivite cu 20. Nu poţi stabili un criteriu ce poate defini alegerea.

 

În plus, mai e o problemă. Diversitatea şi performanţele amplificatoarelor din cele două categorii. În cazul tranzistorilor, majoritatea amplificatoarelor sunt entry-level, iar în cazul lămpilor, majoritatea modelelor sunt mai performante. Din motivul ăsta, comparaţia asta, în cazul multora e ceva de genul Marshall MG10 vs Peavey 5150 cu 4x12.

 

Dar dacă o luăm aşa, ţărăneşte, lampă, frate, că-i mai bună decât toate. Nu contează model, performanţă, lampă să fie.

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma amuză un pic rezultatul polului !

Adică ieri era și mai amuzant, când era vreo 7 la 1 :P [ sic ** ] pentru lămpi, iar ăla unu' era un tip care s-a muncit săptămâni bune să-și construiască cu mânuța lui un amplificator pe lampă :)

 

 

- Ce faci, iepurașule ?

- Curăț pușca, să-l împușc pe lup, măi ursule !

.... Apare lupu' :

- Ce faci, iepurașule ?

- Iaca, curăț pușca și vorbesc prostii !

 

:)

 

 

** Late edit : "Haai cu egalaaareaaaa !!!" 1st.gif.pagespeed.ce.jpvwq9HAjE.gif

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu. Orice amplificator digital este, in esenta, unul pe tranzistori, procesoarele fiind alcatuite dintr-o gramda de tranzistori foarte mici, dar exista si posibilitatea de a folosi tranzistori de sine statatori pentru a amplifica semnalul analogic, fara a il transforma in 0 si 1 (digital)

Edited by Capitanul_Nam
Link to comment
Share on other sites

Deci NU

 

Lampa vs. Tranzistor

 

ci

 

Tranzistor shregh -vis-a-vis Lampa ( Lampa lu' ILICI ? adica SOVTEK

 

OK intrebarea este prea "savanta" este un progres semnificativ dupa ani de zile de dezbateri din care am putut sa tragem concluzia ca :

 

- Nu exista doua tonuri 100 % identice

-Nu aud chitaristi la fel , simt diferit acelasi ton .

-Nu poate nimeni sa descrie clar care ar fi diferentele ...gras , tare,moale, cald ,rece , inchis ,deschis ,intunecat,rece,cristalin, labartat, strans ,ferm,de rahat ...etc

 

toate descriu ce simte cate un om auzind /simtind un sunet anume ..

 

Toate cele amintite sunt valabile si ptr Tranzistor si ptr Lampa ...

 

Dexi care ar fi diferenta ...analizata ,CLAR ?

OK au fost discutate toate ,...deci nu vad rostul unei noi discutii ce nu duce nicaieri ...erventual sa citeasca cine doreste cele discutate pana acum si sa coiteasca si link-urile catre alte pagini /articole ....poate gaseste raspunsuri ...

 

Nu pot sa aleg intre T si Lampa ..amplif construit ca la carte este OK indiferent cu ce piese ( bune ) se folosesc intr-o schema proiectata corespunzator .

 

Apropos vorbim de amplifuri de chitara ! la care se admit mari neliniaritati /distorsiuni de toate tipurile .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.