www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce pene folosim ?


Cosu
 Share

Recommended Posts

Voi ce pene folositi ?

 

favorita mea este un dunlop tortex de 1. ce e fenonomenal la pana asta este materialul din care este facut (tortex - cica ar aduce cu carapacea de testoasa). oricat as transpira pana nu isi pierde aderenta.

Mai am pentru shredding (e mult spus dar in fine ) o pana custom made :D . Cartela connex modelata dupa dunlopul de mai sus. Este facuta cu destula migala si chiar nu prea se simte ca e facuta de un neprofesionist. Imi palce ca e destul de rigida (mai rigida decat dunlopul de sus)

 

pentru acustica am un planet waves de 0.45 care este moale si ma lasa sa zdrangan acorduri cu destul de mare usurinta.

despre planet waves am totusi o parere destul de proasta pentru ca odata mi-a crapat una in mana in timp de cantam :cool:

 

nu suport penele stagg . am un stagg de 3 si e groaznic . in primul rand e monstruos de groasa si in al doilea rand la capitolul aderenta este varza .

Link to comment
Share on other sites

Guest n00binstein

Primul meu post :cool:

 

Imi place mult seria de D'Addario Planet Waves, in special cele rosii, de 0.24, mi se par optime pentru corzile de 0.9 Fender Silver Bullets pe care le am instalate acum.

 

Le-am cumparat de la www.barock.ro, au venit prin posta in 3 zile(!) din provincie. necazul e ca tre' sa faci comanda de minim 500.000 lei, adica mai intra vreo 2-3 seturi de corzi :D

 

 

De unde ti-ai cumparat penele respective, Cosu?

Link to comment
Share on other sites

Guest cealicu_ca

am un fender (rigid, nu stiu exact marimea fiindca e "confiscata" de la fostul meu coleg de camera si un dunlop de, cred, .25 - foarte moale, excelent pentru acustica - zic eu :D)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pt acustic dunlop nylon 0,60 mm. Pt electric dunlop 1,5 mm ca alde ynqwie. foarte rigide si bune de cantat rapid. totusi nu sunt perfecte. mai greu sa faci pinch harmonics cu ele. creca o sa trec si eu pe tortex.

Link to comment
Share on other sites

pt acustic dunlop nylon 0,60 mm. Pt electric dunlop 1,5 mm ca alde ynqwie. foarte rigide si bune de cantat rapid. totusi nu sunt perfecte. mai greu sa faci pinch harmonics cu ele. creca o sa trec si eu pe tortex.

 

Am incercat si eu un Dunlop 1.5 (plastic) - btw, Yngwie, daca nu gresesc, foloseste tot Tortex.

 

Si ce nu-mi place la plastic - se face muci daca faci string scratching.

Link to comment
Share on other sites

STRINGS & PICKS

Yngwie uses 1.5mm Dunlop picks made of Delrin. These are white with Yngwie's signature on. If you wish to use the same pick then ask your store for Dunlop 1.5mm Delrin picks, they will be purple in colour but are the exact same shape and material as Yngwie's.

As for strings Yngwie goes for a custom set made up of: .008 .011 .014 .022 .032 .048 and uses Fender Bullets.

 

Acum sunt sigur.

Link to comment
Share on other sites

cu respect cearny. trebuie sa te contrazic din nou. DELRIN-ul e foarte diferit de tortex. are o suprafata foarte fina (aproape alunecoasa) care iti permite efectiv sa modifici pozitia in care apuci pana in timp ce canti. Spre deosebire de tortex la care cand ai prins-o intre degete asa ramane, in acelasi unghi, cu acelasi atac etc.

 

Mi-am confectionat azi o pana 'custom' :). Punctul de plecare: un Tortex 0.88 standard. Din care am taiat vreo 2 mm (din partea de sus) si am rotunjit suprafata cu o pila de unghii. arata impecabil. Era prea mare la inceput. Acum e ideala. Pe langa penele de 1.5 mm din delrin (care sunt oricum ceva mai mici ca suprafata decat tortexul standard) mai foloseam (mai ales pt ritm) niste pene heavy ibanez mai mici. Dupa dimensiunile lor mi-am ajustat tortex-ul. Dupa parerea mea penele mai mici dau un control mult mai bun la asa numitele 'false harmonics' sau 'pinch harmonics'. Numai ca Ibanez-urile erau din plastic, iar tortexul e din ... tortex. Acum chitara guitza 'a la zakk wylde' foarte precis.

 

Tortex-ul este - parerea mea - un material incredibil si foarte potrivit atat pt riff-uri cat pentru solo, shredding etc. Citesc peste tot despre tot felul de draci care folosesc pene de 2 sau 3 mm . OK, am inteles, 'different strokes for different folks'. Am incercat si eu. Sunt rapide. Da cand e vorba de riff-uri se simt aiurea. Oricum eu am terminat povestea cu penele. Imi era si jena, ma duceam la magazinul de chitare si cumparam pene noi in fiecare saptamana. Nu stiu ce a fost in capul meu de nu am incercat tortex-ul mai demult. Vorba aia: James & Kirk, Zakk, Dimebag Darrell, Slash, Geoge Lynch, toti folosesc tortex. O fi stiind ei ceva.

 

Apropos, stie cineva ce pene foloseste PETRUCCI? Banuiesc ca Earnie Ball, practic el e imaginea firmei in momentul asta. Eu insa nu am gasit nici o informatie precisa.

 

Spor la cantat baieti!

Link to comment
Share on other sites

Mmm mie mi s-au parut similare ca si compozitie si mai ales dpdv a tonului generat. :)

 

Recunosc ca Tortex-ul e materialul cel mai comod pentru cantat cam orice, dar dpa mine corzile de plastic au un ton mai bun (wtf?! :))

 

Asa ca in momentul asta sunt rupt intre Dunlop Plastic 1.5 si Planet Waves Tortex (cat de groase pot gasi).

Link to comment
Share on other sites

Mmm mie mi s-au parut similare ca si compozitie si mai ales dpdv a tonului generat. :)

 

Recunosc ca Tortex-ul e materialul cel mai comod pentru cantat cam orice, dar dpa mine corzile de plastic au un ton mai bun (wtf?! :))

 

Asa ca in momentul asta sunt rupt intre Dunlop Plastic 1.5 si Planet Waves Tortex (cat de groase pot gasi).

 

Sa nu ne certam :) . Poate ca pana aia a te nu e din delrin. Asta e o serie foarte noua de la Dunlop. Poate nu vorbim de acelasi lucru. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

acum am fender de 1.14. mai am si un stagg de 1.50 dar parca imi place mai mult fenderul - imi simt mai bine basul.

nu prea fac pretentii la pene, doar sa fie groase (peste 1 neaparat) si de preferat tortex sau nylon.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.