www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann


Axel Goia
 Share

Recommended Posts

Ok,am citit cateva review-uei. Am ajuns la concluzia ca nu prea merita sa ai o chitara grosmann.

 

Raman eu la washburn-ul meu :-J

:))

Ladies and gents, vă prezentăm cum funcționează brand awareness în România.

Noroc că de Fendăr și Gibon a auzit tot nescăldatul.

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mdea,daca esti crescut pă coclauri,nu-i vina mea.

Vrei sa ne dovedesti ca ce? Ca stii engleza?

Prietene,la orice topic tre' sa dai tu cate un raspuns ''acidulat'' .

De ce? Pai nu stiu,te crezi interesant?

Lasa-ma pe mine sa fiu prost si du-te sa-ti vezi de treburile tale.

Puteam sa traiesc si fara comentariul tau de tot *******.

 

 

Uite cum functioneaza: intri intr-un topic iar daca nu-ti place,te duci in stanga sus(a browser-ului) si apesi pe sageata de ''back''. Sau...si mai bine,ai un ''x'' in dreapta sus. ;)

Edited by Axel Goia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Uite cum functioneaza: intri intr-un topic iar daca nu-ti place,te duci in stanga sus(a browser-ului) si apesi pe sageata de ''back''. Sau...si mai bine,ai un ''x'' in dreapta sus. ;)

 

 

http://i2.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/006/971/Sohardcore.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mesaj pentru cei mai tineri, Grosmann a inceput sa faca instrumente foarte bune. ;) Asa ca ori cititi toata istoria lui ori va abtineti de la pareri daca nu cunoasteti toate datele. Da, este un personaj controversat, au fost multe certuri pe aici si prin alte parti in care el a fost implicat, insa cunosc oameni de incredere care spun ca face instrumente foarte bune.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-l cunosc, nu-i cunosc chitaterele si nici nu l-am track-uit pe net sa vad ce-i cu el dar ce inseamna totusi ca e controversat? Se imbata si face scandal in carciuma, i se dizolva chitarele daca sunt expuse la soare, care-i faza? Ma gandesc ca un producator de instrumente poate fi bun, mediocru sau prost. In ce constau controversele?

 

Personal am un gat de telecaster facut de el insa nu pot generaliza plecand de la un singur exemplar deci nu e relevant.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu-l cunosc, nu-i cunosc chitaterele si nici nu l-am track-uit pe net sa vad ce-i cu el dar ce inseamna totusi ca e controversat? Se imbata si face scandal in carciuma, i se dizolva chitarele daca sunt expuse la soare, care-i faza? Ma gandesc ca un producator de instrumente poate fi bun, mediocru sau prost. In ce constau controversele?

 

Personal am un gat de telecaster facut de el insa nu pot generaliza plecand de la un singur exemplar deci nu e relevant.

 

Eh, a fost mai mult o amestecătură de mai multe care pot coincide cu ceea ce ai înşirat tu.

Mai pe scurt, Grosu a început să făurească chitare cu ceva timp în urmă, timp ce a coincis cu existenţa internetului şi, desigur, a RGC-ului. La început treaba a mers bine, lumea mulţumită de lucrările lui, până când a început să meargă prost. Când scria cineva ceva de rău de el, era foarte vocal şi mergea până la injurii. Şi din ceartă-n ceartă, au început să apară şi unele cazuri în care şi-a cam bătut joc de clienţi, neseriozităţi de cele mai multe ori, amânarea termenelor, lucrări făcute în grabă, etc. Pe urmă, ca pe internet, treaba a continuat să degenereze, el tot se certa, clienţii nemulţumiţi au atras după ei alte grămezi de useri care, cu toate că n-au avut în viaţa lor treabă cu Grosu, îl înjurau cum apucau.

Şi na, uşor-uşor, a fost nevoit să iasă din mediul online, de pe RGC a fost alungat, magazinul online, unde mai vindea chitare, accesorii, piese, etc, a fost închis (asta poate avea treabă şi cu nişte chestii legislative din câte am înţeles) şi s-a orientat mai mult pe piaţa din afară, ajutat de un manager al unor trupe destul de măricele. Prin Grecia, cu băieţii de la Rotting Christ a început treaba, pe urmă şi-au mai făcut alţi artişti de pe la diverse trupe extreme chitare la el.

 

Aşa că e greu să răspundem clar, dacă chitarele Grosmann sunt bune sau nu. Au fost bune când Grosu era băiat de treabă, s-au făcut naşpa când a fost şi el nasol. Acum or fi bune, că băieţii ăştia de şi-au făcut scândurile la el le cântă, fiind lăutari profesionişti. Acum nu prea am mai auzit să apeleze românii la serviciile lui. În afară de cei pe care-i are şi pe site şi care au fost în relaţii bune cu el de la început, nu prea am mai văzut de mulţi ani să apară cineva "mi-am luat un Grosmann" sau "mi-am facut un Grosmann la comandă", lucruri ce erau frecvente acum ceva timp. Înainte făcea şi nişte chitare în serie. Acum probabil s-a rezumat strict la chitare făcute la comandă.

 

Eu am avut o chitară Grosmann şi îmi cam pare rău că am dat-o.

Edited by 'mnezãu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Eu am avut o chitară Grosmann şi îmi cam pare rău că am dat-o.

În afară de cei pe care-i are şi pe site şi care au fost în relaţii bune cu el de la început, nu prea am mai văzut de mulţi ani să apară cineva "mi-am luat un Grosmann" sau "mi-am facut un Grosmann la comandă", lucruri ce erau frecvente acum ceva timp. Înainte făcea şi nişte chitare în serie. Acum probabil s-a rezumat strict la chitare făcute la comandă.

au inceput sa apara chitari bune la preturi bune si pe la d'alde noi, grosu cerea o galagie de bani pe te miri ce si de cele mai multe ori erau naspete

that's all (asta ca sa va arat ca si eu stiu romgleza)...

Link to comment
Share on other sites

Chitara custom:1000-3000 euro. Chitare de serie nu mai face. Parerea mea e sa iti iei gandul de la asa ceva. Nu iesi mai ieftin daca vrei sa faci o copie si daca vrei o chitara complet custom, mai bine gasesti una apropiata din doua motive: gusturile se mai si educa (te obisnuiesti cu o chitara chiar daca nu e fix 100% ceea ce vrei) si pretul de revanzare al unui instrument custor scade dramatic. Iti spun ca si eu ma gandeam la din astea cu putin timp in urma. Oricum, daca te vede pustan si/sau incepator sunt sanse sa te cam fraiereasca.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

scuzati ca dezgrop topicul asta dar am nevoie de niste informatii legate de gaturile facute de grosmann,am vazut ca unii si-au cumparat asa ceva de la el,cum se prezinta freturile? sunt instalate ok,sau trebuie nivelate si bibilite dupaia? daca mi-ati putea spune si cu cat l-ati luat ar fi super :D (pretul mi-l puteti lasa in pm,sa nu fie probleme) 

merci

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.