www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rocksmith: Pro Sau Contra


Recommended Posts

N-am urmarit filmele cap-coada dar in mare am prins ideea. Personal mi se pare o tampenie. E un fel de metoda maimutei care imita ce vede fara sa inteleaga nimic. As prefera de 10 ori un tutorial bine facut in care cineva sa explice si sa cante decat sa mi se plimbe niste linii pe ecran ca la copiii retardati. Singurul avantaj e ca e interactiv.

Si e si scump. Ma rog, asta raportat la puterea de cumparare romaneasca. De banii astia iti iei chitara sau platesti un abonament pe un an pe un site mare/bun de lectii de chitara online si tot iesi mai castigat. In fine, e doar o parere. Nu sunt conservator si sunt destul de prieten cu tehnologia, insa mi se pare un fel de 'sa invatam chitara pentru idioti'.

 

Totusi am vazut ca ai trupa. Sa inteleg de aici ca nu te intereseaza pentru tine ci e doar o discutie de principiu?

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

daca deja stii sa canti si vrei sa te mai distrezi cu ceva nou, merge. Bine, poate fi si frustrant dar in fine, ideea ea ca pt o vreme e o jucarie distractiva. Insa daca cineva-l procura pentru a invata la chitara de la zero, nici nu vreau sa anticipez suita de orori prin care va trece. Asta pana se va lasa oricum, ca o va face destul de curand :) nu stiu, eu n-am jucat efectiv insa nici nu prea as vrea. Perioada aia de 1-2 ore de adaptare, pana ma prind eu cam ce vrea de la mine, cam cum trebuie sa cant ca sa fie ok pt joc, etc. imi face praf tehnica, sunt sigur. Insa asta doar la mine :P

Link to comment
Share on other sites

desi total diferit fata e rock smith asta...eu am instalat aseara jammit si am cumparat o piesa

e simplu da foarte practic, plus e gratis si cumperi cate o piesa doar

iar pana acum nu stiu sa fie solutie in ceva daw sau cu alt soft sa ai isolated track la o piesa sa poti face ce vrei cu ele

ce nu imi place ca nu ti le da alea in format mp3 fiecare track separat sa ti le poti pune tu frumos intr-un daw sa fasci ce vrei

https://www.jammit.com

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am "jucat". E destul de interesant in sensul in care este intuitiv, greutatea exercitiilor si pieselor creste exponential cu experienta acumulata. Nu se bazeaza doar pe piese ci si pe tehnici, acorduri etc. E un joc interactiv destul de interesant, nu stiu cat de mult ar ajuta un incepator - in sensul ca nu ma simt in masura sa apreciez- dar cert e ca e fun.

Edited by Mister K
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca ajuta. Pentru începãtori. Mãcar sa își mai dea mana cu chitara. Te face sa îți vina sa exersezi. Nu e bun pentru a învãța chitara numai cu el dar are și niște exerciții interesante. Titlul topicului e puțin înșelãtor. De ce ar fi cineva contra... Pui mana pe chitara și cânți ceva deci tot e bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Sa fiu sincer eu as sta departe de jocul acesta si nu l-as recomanda unui incepator (ca si mine,de altfel).

Am inceput sa cant la chitara "de plictiseala" acum un an jumatate si, prin octombrie 2013 gasesc un prieten ce avea Rocksmith. L-am rugat sa-mi imprumute cablul pentru a incerca jocul pe PC.

Prima melodie- Satisfaction de la Rolling Stones.N-am reusit sa-l termin. Interfata jocului ma bulverseaza de la inceput, cablul defect aproape facand totul mai frustrant. In plus, eu am reactii destul de tarzii si pentru a coopera cu niste note muzicale care zboara pe ecran, nu pot.

Jocul asta m-a facut mai mult sa-mi doresc sa abandonez chitara, decat sa vreau sa progresez. Nu vad sa fie posibil sa inveti un solo cu tehnica asta, decat daca stii melodia de dinainte. Probabil sunt totusi oameni carora le-a placut jocul si s-au descurcat cu el.

Pentru mine, in final, singurul lucru "ingenios" inclus in pachetul jocului e cablul Real Tone ce poate reprezenta cea mai ieftina metoda de a inregistra chitara cu Audacity.

Tot Songsterr si Marty Schwartz sunt baza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, am citit topicurile referitoare la jocul Rocksmith si am ajuns la o concluzie.

 

Rocksmith 2012 e un joc care mai mult te incurca decat sa te ajute sa inveti sa canti piese si nici pe departe sa te ajute sa inveti sa canti la chitara in general.A doua editie a jocului Rocksmith2014 a reusit sa devina mai atractiv, sunt cateva lectii privind tehnici de baza pentru chitara electrica, si piesele suna mai bine plusand si cu faptul ca iti poti selecta gradul de dificultate a unei piese mai usor.

Acum niste >baieti destepti> au reusit sa gaseasca metode altermative CDLC ca sa introduci piesele preferate in joc si peste asta au facut si piese doar pentru a exersa la chitara .Cred ca e mult mai util acum sa exersezi la chitara cu aceste CDLC introduse in Rocksmith2014.

 

CDLC- urile le puteti gasi pe forumul http://customsforge.com/.

Link to comment
Share on other sites

Pfff ... Din lac în puţ ! ... :)

 

 

.

Pentru un incepator, cred ca tutorialele puse de Marty pe youtube sunt excelente. Se pun bazele chitarei prin intermediul unor melodii simple si populare, pe care probabil unul care abia a pus mana pe acest instrument este interesat sa le invete. Si songsterr e ca orice alt site de tab-uri doar ca inveti si ritmul melodiei. Din nou, pt un novice e folositor. Sigur, nu toate melodiile de pe site au tabulatura cum trebuie, dar decat cu rocksmith, mai bine asa. In plus, e moca. Cel putin asta e parerea mea, numai ca pe forumuri de astea cel mai bine cred ca e sa o tin pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

Pentru un incepator, cred ca tutorialele puse de Marty pe youtube sunt excelente. Se pun bazele chitarei prin intermediul unor melodii simple si populare, pe care probabil unul care abia a pus mana pe acest instrument este interesat sa le invete.

 

Dadeam sa raspund, dar mi-a luat-o ramurel inainte. Ce face Marty sunt niste aproximari ale melodiilor, insa nu spune asta incepatorului. E foarte bun la marketing insa. L-am admirat si eu foarte mult o vreme, dupa care mi-am schimbat parerea.

 

Lectii foarte bune sunt la Lick Library, insa majoritatea celor pe care le-am vazut nu se potrivesc incepatorului. Pentru acesta, cred ca Justin Sandercoe e cel mai potrivit.

 

Parerea mea, na :)

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place grozav de mult, o consider o alternativa meseriasa la orice nervi produsi de Dota sau mai stiu eu ce.

Mare pasionat si de primul rocksmith si de asta nou din 2013, le-am terminat pe amandoua, aproape 100% progres, inclusiv o mare parte din minigames-urile de acolo. Am urmatoarele pareri:

 

Pro:

- e fun, foarte fun chiar. mai ales cand esti bun la el (chiar daca esti incepator)

- dificultatea progresiva

- e destul de rewarding, cu cat dai mai bine cu atat ai scor mai mare, deblochezi efecte/ampuri, etc..

- poti trece de mai multe ori printr-o piesa, crescand astfel dificultatea, numarul de note si evident scorul.. pana cand ajungi sa dispara notele si sa canti de unu singur piesa

- SESSION MODE !!! pe rocksmith 2013

- playlistul variat si pachetele de DLC relativ accesibile

 

Contra:

- Cablul - degeaba am o interfata de chitara ultra low latency pe care am dat ceva bani ca sa fiu nevoit sa cant printr-o mizerie de cablu usb (am pus un executabil facut de "niste baieti de pe piratebay")

- Lag spikes cand o arzi foarte smecher si nimeresti toate notele cum trebuie si apar foarte multe, plus explozii artificii si mai stiu eu ce

- Incearca sa canti cu o chitara cu floyd, te pune musai sa acordezi altfel de la o piesa la alta intr-un setlist... la asta zici ca nu s-au gandit

 

Dpdv. al unui incepator, am o cunostinta care a invatat bass cu rocksmith, Nu bine, ce-i drept.. adica nu a prins groove-ul ala de basist inca, insa notele le nimereste bine, si cand e vorba de optimi le duce superb. Si asta in 12 ore de gameplay.

Adica dupa 12 ore, poate citi o tabulatura cu mici rezerve, si stie sa abordeze o piesa noua.

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca imbina foarte fain utilul cu placutul, asadar nu vad de ce as fi impotriva.

 

Acum, on a totally unrelated but somewhat related note... pe mine ma enerveaza Marty "Shpantz" asta la culme. Pur si simplu nu il suport, nu am putut sa ma uit la un video de-al lui pana la final niciodata. (Is it just me? :huh: )

 

Il prefer oricand pe Justin Sandercoe care face o treaba minunata oferind lectii, foarte faine, gratis.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Reinvii topicul, pentru c-am capatat un Rocksmith 2014.

De acord in mare cu Comanel. Perspective personale dupa ce-am jucat cateva ore:

 

Pro:

- fun

- te prinde

- are suficiente chestii diferite ca sa nu te plictisesti

 

Contra:

- toate instinctele mele urla ca nu e soft de invatat chitara. Inveti CEVA, dar n-as baga mana-n foc ca e muzica :)

- prezentarea... OMFG o amestecatura de culori si simboluri si numere care vin spre tine intr-o mare-mare zapaceala. Si sau stii dinainte, sau nu stii ce canti. "Privirea" e dintr-o parte, nu in lungul chitarii - cu alte cuvinte acelasi numar 5 in cam aceeasi pozitie pe ecran poate sa insemne tasta 5 pe oricare coarda, in functie de culoare. Ma jur ca e cu fundul :)

 

La concret. I-am zis ca-s incepator. L-am abordat pe cele trei linii: solo, ritm si bass.

 

Ritm: L-am rugat sa ma invete Blitzkrieg Bop. Pana mea, punk. Cat de greu poate fi? Raspuns: greu. Cum as invata eu pe cineva ritmul respectiv: 1. formula ritmica; 2. acordurile; 3. exercitiu pana se ajunge la viteza; 4. floricele. Ca veni vorba: http://tabs.ultimate-guitar.com/r/ramones/blitzkrieg_bop_ver2_crd.htm

 

Rocksmith are alta varianta. Intai, iti arde cate-o NOTA la 2-3-4 masuri. Nu-ti spune ca e nota sau masuri. Dupa aia incepe sa indeseasca notele. Dupa aia din nota, te arunca, tot fara sa-ti zica in powerchords. Si-o vreme-ti serveste amestecuri. Cand considera ca te-a zapacit bine, incepe si amesteca powerchordurile cu acorduri normale. Dupa ceva vreme, ajungi doar in acorduri. Si incepe sa ti le bage si pe alea din ce in ce mai dese, fara logica anume.

 

Solo: We are the champions. Nici pe asta nu-l stiam. La ritm, te mai scoti. Is cateva acorduri, faci o oarece asociere intre ce damblageala coloristica iti pune pe ecran si acord - relativ usor. La solo insa... te plimba pe tot griful. Si sa mor daca mi se duce mana din prima in 17 sau 19 sau 20 cand citesc acolo. Daca-mi zici 17 pe mi gros, tre sa-l caut. Daca zici La pe Mi gros, mana stie ca e fie-n 5, fie-n 17 si se duce singura. Metoda de predat solo seamana cu aia de la ritm: intai iti presara uniform 20 de note (sa zicem) in tot cantecul, dupa care mai adauga 20, samd. Eu pana acum am invatat pasaj cu pasaj, si parca face mai mult sens.

 

Bass: am luat basu pretenei si am atacat 5 minute Every breath you take. Aceeasi treaba: in loc sa-ti dea schema ritmica si schimbarile, o ia cam alandala. N-am invatat inca nimic, insa sunt destul de sigur ca o sa raman cu 3 0 3 in loc de sol, mi, do.

 

Tehnica: mi-a sugerat lectie de benduri. Bine mosule, facem. Acu, sfatul cel mai bun referitor la benduri pe care l-am primit vreodata e sa pisti nota sursa, nota destinatie, dupa care sa impingi/tragi sursa spre destinatie, sa se obisnuiasca si urechea, si mana. Softu iti zice doar s-o urci cu un semiton sau un ton.

 

L-am cam masacrat, insa, repet, e foarte fun. Mi-e clar c-o sa-l frec muuuult. Plus ca procentele alea sunt foarte rewarding - ai reusit 95% - hell yeah!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am jocul rocksmith2014 si as vrea sa cumpar si cablul usb original.costa 130ron.momentan il joc cu placa pc onboard si am un delay sub 10 care cred ca e destul de bun.am si o placa xonar d1 cu asio dar nu merge la fel de bine ca placa onboard.acum am o intrebare.va fi mult mai bun cablul usb de la ei, se va simti o diferenta,sau nu se merita sa il cumpar?ma gandeam sa mai pun 40lei si sa imi iau o interfata behringer ucg102.folosesc si guitar rig 5 cu placa asio,dar pe viitor vreau sa renunt la guitar rig 5si sa imi iau un zoom g3x sau g5.e mai ok decat guitar rig?se aud mai bine efectele?va rog un raspuns ca nu stiu ce sa fac.multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Dacă funcționează placa onboard ar trebui să funcționeze și oricare alta, atâta timp cât e corect instalată. Dar dacă-i întrebi pe Ubisoft sunt sigur că vor spune să folosești doar jucăria lor.

Sincer, m-aș gândi mai degrabă la ce altceva mai poți face cu o asemenea interfață. Dacă te-ai hotărât să faci achiziția, ai răbdare și folosești Zoom-ul ca interfață.

Link to comment
Share on other sites

Cablul ala poate fi chiar util si in alte circumstante, chiar daca se comporta ca un convertor analog/digital mediocru.

 

Eu il folosesc uneori trimitand din loop-ul ampului semnal in PC, si pun o pedala de volum intre. In PC am un convertor wav-midi, care da intr-un VST dinasta cu viori si alte macareze.

Cand dau acorduri lungi si vreau viori epice pe fundal, calc pedala de volum :)

Link to comment
Share on other sites

Io nu pricep deloc o chestie. Cum a ajuns Marty Schwarz expert si sa fie in aceeasi oala cu Jerry Cantrell?

 

Marty Schwartz are piese la care nu e in stare sa faca decat refrenul de strofa nici nu indrazneste sa se atinga sau daca o face iese un dezastru in genul Science of the Stupid. "Nu incercati acasa".

 

Cred ca Marty Schwartz e dovada vie a numarului mare de oameni cu dizabilitati stiintifice si muzicale.

 

Bisericile lampii si chitarii vintage concureaza biserica Ortodoxa deci prin urmare de ce nu ar avea si Marty Schwarz turma lui?

 

Nu mai tin minte la ce piesa am cautat o lectie online si am dat peste Marty Schwarz si din ce imi amintesc fix partea la care aveam eu probleme lipsea cu desavarsire la el. Nu am nici un chef sa caut din nou dar m-am convins ce poate expertul Marty.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca vrea cineva sa cumpere Rocksmith 2014, in weekend e la reducere 75%, costa doar €12.49 aici: https://www.humblebundle.com/store/promo/ubisoft?utm_source=Humble+Bundle+Newsletter&utm_campaign=c0112be6b8-Humble_Store_Ubisoft&utm_medium=email&utm_term=0_990b1b6399-c0112be6b8-121197789

 

NB: N-am nicio afiliere, am primit doar newsletter de la ei si mi-am amintit ca se discuta despre acest joc aici. Poate-l mai vrea cineva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.