www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stangaci...


Guest AlexSasha
 Share

Recommended Posts

Guest AlexSasha

Salut , probabil aceasta tema a mai fost discutata pe forum (daca da imi pare rau ca o (re)deschid dar am cautat pe multe siteuri si tot nu m-am decis)

Sunt stangaci si imi doresc foarte mult sa cant la chitara si as dori sa imi cumpar o chitara (acustica cred) si sa o tin pana imi cumpar una electrica (oricum ceva timp) problema este ca unii chitaristi spun sa imi cumpar o chitara normala deoarece ar putea fi un avantaj pt ca mana stanga este folosita mai mult iar altii spun ca ar conta mai mult ca acesta (instrumentul) sa fie confortabil si o sa fie mai greu daca o sa cant invers (adevarul este ca atunci cand iau o chitara in mana imi vine sa o intorc)

Va rog ... niste sfaturi

Sa imi cumpar chitara normala sau pt stangaci?

Nu vreau sa imi iau o chitara si apoi sa imi para rau ca nu am luat normala sau invers.

Edited by AlexSasha
Link to comment
Share on other sites

da, s-a mai discutat p-aici chestia asta.

daca esti total incepator la chitara, si oricum nu ai mana formata, invata sa canti pe dreapta...e mai usor sa iti gasesti chitare pe dreapta, sa le vinzi apoi, sa canti pe chitarile altora (in caz ca te apuci de furat instrumente), la un magazin de instrumente poti sa incerci o varietate mai mare, si tot asa. asta-i sfatul unui stangaci. pe mine nu m-a sfatuit nimeni, si am invatat de unul singur, cum mi-a traznit mie...mi-e foarte greu sa gasesc chitari pe stanga, mai ales electrice, intelegi ideea.

just saying...

Link to comment
Share on other sites

Guest AlexSasha

Multumesc mult pt pareri. Alin tare faza :)).

Sincer acum singurele motive care ma fac sa ma mai gandesc la o chitara lefty sunt : faptul ca ma simt mai "normal" atunci cand tin o chitara invers si Kurt Cobain

Link to comment
Share on other sites

Daca esti stangaci nu ai nici un motiv sa inveti sa canti pe chitara de dreptaci . Exista destule de modele de chitara care pot fi folosite inversate de un stangaci . Cel mai bun exemplu ar fi un Strat , ai motivul perfect pentru a tine un strat inversat ceea ce mie personal mi se pare super :

 

Jimi_Hendrix_1967.png

Link to comment
Share on other sites

Psihologico-medicalo-stiintific cica nu e bine sa-ti blochezi reflexele de a face lucrurile natural daca esti stangaci. Am vazut un documentar cat se poate de serios pe tema asta si nu e ok pentru creier sa te fortezi sa faci lucrurile pe dos. E general valabil la stangaci, nu e vorba doar de chitara. N-as putea sa-ti argumentez stiintific, dar cica supui creierul unei presiuni imense daca-l obligi sa functioneze contrar vointei lui. Iar efectele/sechelele pot fi destul de urate.

 

Conform acelei teorii, invata 2 acorduri, du-te si pune mana pe 2 chitare (stanga si dreapta) si vezi care ti se pare naturala.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlexSasha

M-am interesat mai mult (foarte mult) pe net si am decis sa imi cumpar o chitara lefty multumesc mult pt sfaturi.

Motive : -Multi artisti care au reusit si cu stanga

-Daca tot sunt stangaci de ce as canta cu dreapta (pt. ca am inteles ca este aproape aceelasi lucru)

-Unii cred ca sunt stangaci pt. ca scriu cu stanga dar eu sunt stangaci cu totul deci nu as putea canta asa bine

-Pt. ca intr-un fel imi place ca sunt stangaci.

Link to comment
Share on other sites

da, pari mai special daca esti stangaci, asta e drept. clar, depinde si cum ti-e tie mai comod la inceput, sa nu fii descurajat pe masura ce inveti sa canti la chitara daca nu esti confortabil cu pozitia de cantat. pe termen lung insa, merita sa fii dreptaci. rupi gatul chitarei inainte de un jam session? imprumuti de la altul. te duci la o don'shoara acasa, si are o chitara pe sifonier? cel mai probabil e pe dreapta, ai mai multe sanse sa ii gadili coarda sensibila (intelegeti voi, pacatosilor :) ). repet, vrei sa te apuci de ciordit instrumente? ai de unde alege. cred ca merita sa sacrifici imaginea oarecum "speciala" de chitarist pentru avantajele astea.

dar din nou, "whatever floats your boat", cum ar zice francezul

Link to comment
Share on other sites

Salut , probabil aceasta tema a mai fost discutata pe forum (daca da imi pare rau ca o (re)deschid dar am cautat pe multe siteuri si tot nu m-am decis)

Sunt stangaci si imi doresc foarte mult sa cant la chitara si as dori sa imi cumpar o chitara (acustica cred) si sa o tin pana imi cumpar una electrica (oricum ceva timp) problema este ca unii chitaristi spun sa imi cumpar o chitara normala deoarece ar putea fi un avantaj pt ca mana stanga este folosita mai mult iar altii spun ca ar conta mai mult ca acesta (instrumentul) sa fie confortabil si o sa fie mai greu daca o sa cant invers (adevarul este ca atunci cand iau o chitara in mana imi vine sa o intorc)

Va rog ... niste sfaturi

Sa imi cumpar chitara normala sau pt stangaci?

Nu vreau sa imi iau o chitara si apoi sa imi para rau ca nu am luat normala sau invers.

 

NU CONTEAZA

 

nici pe dreapta si nici pe stanga nu poti sa canti la inceput este neimportant din punct de vedere al dezvoltarii ulterioare pe ce parte incepi.

 

Ladislau Herdina chitaristul solo de la ProgresivTM este stangaci si canta pe dreapta .

 

De fapt incepatorilor li-se pare ca pozitia "normala" ar fi cu stanga pe ggatul chitarei ( mana cu care nu face nimic doar tine gatul si cu dreapta care este "rodata" poate sa nimereasca, vai si amar ,ceva mai usor zdranganitul corzilor libere , de aici impresia ca asa este mai usor sa canti cand de fapt habar nu are cum se canta..

Apoi dupa un timp vede ca de fapt nu conteaza .caci are de executat miscari cu stanga ce depasesc complexitatea rolului maini drepte ( adica ciupitul corzilor /zdranganitul) si toata executia depinde in mare perte de mana stanga .

 

 

Avantajul daca canti pe dreapta ar fi ca gasesti usor instrumente pe dreapta pana ce pe stanga o sa gasesti poate mai greu sau poate chiar trebuie sa dai comanda ..etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.