www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

care a fost prima noastra chitara?amintiri...


Guest turshuanzen
 Share

Recommended Posts

1. Prima chitara ... o chitara western hora montana 3/4(parca) am cantat pe ea 2 ani aproape .. la inceput a fost raiul pe pamant desi era un chin sa canti la ea .. dupa aia am ramas doar la partea cu chinul ... sa ti acordurile pe chitara aia era treaba ce necesita exercitii fizice in fiecre seara .. dar pe o parte a fost bine ca mi-am dezvoltat forta in degete, acuma saraca zace intr-un colt parasita la casa parintilor cu corzile originale inca pe ea si cu gatul dezlipit si indoit un pic (din cauza tensiunii din corzi, e acordata normal, si evident a proastei constructie).

2. Hora iris ... la fel rai la inceput dar si-a ratat destul de rapid toate minusurile ... la un moment dat preferam sa cant cu ea pe rece decat sa o mai bag in amp.

3. o pauza de aproape 1 an :)

4. Epiphone lp goth (actuala chitara) superba chitara .. daca o luam pe asta acum 5 ani era mult mai bine

5. Surpriza

Link to comment
Share on other sites

Prima chitara a fos o acustica a tatalui meu (asta acu vreo 15 ani) care o mai am si acuma ... insa necesita reparatii capitale , apoi o chitara clasica de aia mica .

Prima electrica pe care am pus mana a fost un Ural ... dupa aia am avut vreo 3 copii de strat nush ce natie (una "J.B.Player",a doua "Barclay") dupa care am avut mult timp un squire care suna a naibii de bine (e unu din alea vechi,dar ce stiam eu atunci)...asta pot zice ca fost chitara pe care am inceput prpriu-zis.

Link to comment
Share on other sites

1. Yamaha EG112: p1010086.jpg

Prima mea chitara, a fost cumparata exact cand am implinit 16 ani. Nu o sa uit niciodata ziua aia. M-am dus cu maicamia in magazinul de chitari si am zis in gura mare la vanzator ca vreau o chitara. El calm m-a intrebat de care, la care eu excitat am zis: Gibson! Nu stiu cum de nu a inceput sa rada de mine, dar cu acelasi calm mi-a zis ca cea mai ieftina pe care o are e un Gibson Custom la vreo 2.200 euro. OK, next.... am intrebat de Fender (fiind singurile marci de chitara pe care le stiam), aici avea ceva mai rezonabil dar tot nu puteam sa-mi permit. Asa ca am luat-o pe ea, Suzy.

2. Ibanez RG320FM: Am vandut-o si din pacate nu mai am nici o poza cu ea :).

La exact un an dupa ce am luat-o pe Suzy, am zis hai sa-mi iau ceva mai bun. Ma duc in acelasi magazin de data asta cu profesorul meu de chitara si ma apuc sa incerc niste chitari (2), nu puteam sa-mi permit ceva mai bun. Am avut de ales dintr-o Yamaha AES620 daca nu ma insel si un Ibanez RG320FM. Am ales Ibanez`ul. De atunci numai belele am avut cu el. Am dat mai multi bani la lutier decat pe chitara, asa ca in Martie-Aprilie m-am decis sa o vand si sa nu mai pun mana pe chitari fabricate in alta parte inafara de USA si Japonia. By the way, se numea Joe.

3. Ibanez Jem7VWH: p1010087.jpg

Ea este Eva, my pride & joy. Cu vreo saptamana inainte sa il duc pe Joe inapoi la magazin si sa-l vand vorbisem cu un tip din Milano despre chitara. Tot l-am batut la cap cu detalii si sa ma asigure ca nu are ceva, pentru ca nu are nici un rost sa ma duc pana acolo degeaba. Dupa aproximativ 5 zile de discutii m-am dus la Milano, si am adus-o pe Eva acasa. Era in stare perfecta, doar falsa putin, dar dupa o tura la lutier era ca noua.

4. Ibanez RG7620: p1010083.jpg

Si a venit si majoratul meu. Am zis sa-mi mai iau o chitara. Deoarece nu am prins o perioada buna si bugetul era cam mic, nu am putut sa-mi permit un Ibanez Universe asa ca am ales modelul exact sub Universe. Sunt cam aceeasi chitara numai ca aia are finisajele mai misto si un sunet care imi place mai mult. Oricum si pe asta am gasit-o pe internet. Din pacate nu am putut sa ma duc dupa ea pt. ca era prea departe cel de la care am cumparat-o si bine am facut ca nu m-am dus. Cand mi-a ajuns chitara acasa, era intr-o stare incredibil de rea. Nu puteam sa cred ca cineva s-a purtat asa de urat cu un instrument atat de frumos. Grif-ul era f. stramt, plin de "clabuci", tastele cosumate de tot, dereglata, infine... vai de capul ei. Vazand ca am dat o gramada de bani pe ea si nici nu vroiam sa o vand iar am dus-o la lutier. S-a uitat oleaca la ea.... si mi-a dat un pret acceptabil (90 - 100 euro). Cand s-a apucat de ea a vazut intr-adevar in ce stare era, si mi-a dat telefon. Tastele trebuiau schimbate, sa indrepte grifu, trebuia sa o faca pe Tom Cruise in Mission Impossible, circuitele erau cam prafuite etc... si mi-a zis ca pretul final este de 270 euro. Eh... neavad de ales... l-am platit, si dupa o saptamana mi-a dat telefon sa ma duc sa iau chitara ca este gata. Cand am pus mana pe ea... a fost ceva incredibil. Daca mi-as permite i-as mai fi dat niste bani. Cred ca nici o chitara noua nu e la fel de buna cum mi-a facut-o el. Ah... uitasem ... ea se numeste Victoria :).

 

Si cam asta este povestea chitarilor mele... pt. ce care ati avut robdare sa cititi totul, sper sa nu va fi plictisit prea tare.

 

Toate cele bune,

 

 

Alex.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

.......

Si cam asta este povestea chitarilor mele... pt. ce care ati avut robdare sa cititi totul, sper sa nu va fi plictisit prea tare.

 

Toate cele bune,

Alex.

 

 

sa-mi fie cu iertare,pentru ca nu are nici o legatura cu titlu topicului,dar omul asta e genial... :) am citit cu interes ce a scris si mi-am amintit cu nostalgie de povestile cu care adormeam in copilarie...cata blandete in cuvintele astea....bravo mah... :)

Link to comment
Share on other sites

1. Prima chitara, o acustica reghin 3/4 cumparata in clasa a 5'a (acum 8 ani) de la un coleg care o avea aruncata in podul casei si nu avea ce face cu ea, am platit foarte putin pe ea .. banii de pachet in ziua respectiva. Chitara era intr'o stare jalnica (asa tin eu minte, sau sa fi fost eu de vina ca nu stiam sa cant la chitara) A ajuns foarte curand bucati avand un accident cu peretele camerei mele.

2. A doua chitara, tot o acustica reghin 3/4 cumparata in clasa a 6'a din vama veche (era agatata deasupra unui bar) ... nu mai stiu cat am dat pe ea, dar tin minte ca era intr'o stare destul de buna si ca m'a ajutat mult sa invat sa cant. Nu a stat nici ea prea mult la mine dar a avut parte de o soarta mai buna, este intreaga si in ziua de azi dar la un prieten acasa.

3. A treia chitara, o clasica hora, cumparata de noua in clasa a 7'a (wow, o chitara pe an) ... a insemnat o schimbare in bine pentru mine ... avea un sunet mai cald si era mai usor de cantat pe ea ... din pacate nu a avut aceeasi soarta buna ca precedenta si s'a lovit si ea de un perete ...

4. A 4'a chitara, o alta clasica hora cumparata la sfarsitul clasei a 8'a de la un prieten cu 500.000 lei, a fost chitara pe care chiar am cantat si am invatat sa zdrangan metallica :) inevitabil s'a lovit si ea de perete ceea ce ne aduce la numarul ...

5. A 5'a chitara a fost in acelasi timp si prima electrica, o copie de Les Paul pe care mi'am format mana si .. uhh .. reflexele pt a canta pe o electrica ... a avut o soarta foarte buna, traieste si astazi, poate fi vazuta / auzita la TB_TM :)

6. A 6'a chitara a fost un bass jalnic :) ma saturasem de acorduri si game si de sunetul prea moale al unei chitari ... vroiam corzi groase ... si am aflat astfel ca nu ma pasioneaza bass'ul de nici un fel dar imi era greata sa ma intorc la les paul asa ca ..

7. A 7'a chitara a fost un Ibanez :( sau cel putin asta scria pe grif, modelul nu imi era cunoscut in nici un fel dar era super tare chitara B) m'a ajutat sa invat ce ii ala floyd, cum se foloseste, cum se ajusteaza .. dar mi'a facut si mii de draci din cauza aceluiasi floyd asa ca ajuns si ea bucati ...

8. A 8'a chitara a fost o alta clasica hora cumparata din necesitatea de a zdrangani ceva ... mi s'a parut imposibil sa mai cant pe grif atat de lat asa ca am vandut'o mai departe unei prietene care a pus corzi de metal pe ea .. nu are rost sa explic in ce stare se afla acum chitara ...

9. A 9'a chitara este un Hohner Rockwood Pro cumparata in iarna trecuta de catre prietena mea ca sa am ce zdrangani si eu ;) si este in prezent chitara mea de baza si cel mai de pret lucru ...

10. Urmeaza sa achizionez un 7'string .. detalii despre el cand va fi cazul ...

Link to comment
Share on other sites

prima mea chitara a fost o Cremona bulgareasca, asimetrica si cu doua gauri de rezonanta, de culoare cherry sunburst, cumparata de parinti in 1966 din magazin cu 600 lei!

prima chitara electrica pe care am cantat a fost o Yolana cehoslovaca, prin 1968.

prima mea chitara electrica, cumparata "second hand" prin 1975, m-a costat 7300 lei si a fost o copie dupa Gibson SG (wine red), cu vibrator ingropat (ca la modelul Angus Young), fabricata de firma germana Hoyer.

prima mea chitara Fender a fost un Telecaster din '76, blonde, maple neck, cumparata sh cu 12000 lei in 1977.

prima mea chitara Fender Stratocaster era fabricata in 1978 si am cumparat-o, tot sh, in 1980, cu 20000 lei.

prima mea chitara electrica Gibson a fost un Les Paul Custom, black beauty, cu 2 doze, in 1993.

prima mea chitara, in prezent, este cea din avatar, dar olympic white.

Link to comment
Share on other sites

3. Ibanez Jem7VWH: p1010087.jpg

Ea este Eva, my pride & joy. Cu vreo saptamana inainte sa il duc pe Joe inapoi la magazin si sa-l vand vorbisem cu un tip din Milano despre chitara. Tot l-am batut la cap cu detalii si sa ma asigure ca nu are ceva, pentru ca nu are nici un rost sa ma duc pana acolo degeaba. Dupa aproximativ 5 zile de discutii m-am dus la Milano, si am adus-o pe Eva acasa. Era in stare perfecta, doar falsa putin, dar dupa o tura la lutier era ca noua.

 

 

asta da chitara :):) s-o stapanesti sanatos :):(

Link to comment
Share on other sites

io am avut un reghin clasic, ff buna scula pana cand am inceput sa-i pun corzi de metal :) ...grifu s-a dus dracu, falsa la greu, insa a fost prima chitara, am tinut mult la ea, fusese cadou de la tatal meu de craciun cand terminam clasa a 6a...urmatoarea a fost un stagg pe care l-am vandut aici p forum lui noxxes, ff tare chitara, copie de ovation, surprinzatoare pentru un stagg...a urmat electrica bergenbier la pachet cu ampul, mari scule :) ...am umplut chitara de stickere, am anarhizat-o bine!!!...a urmat iubirea mea suprema, Ibanez SZ, Uber SCULA de chitara, o tin cat oi trai !!!

Link to comment
Share on other sites

Prima mea chitara : hora reghin clasica din 'aia mica...

A doua mea chitara : hora reghin mai maricica tot clasica...

A treia : hora reghin western (din aia mare...)

A patra : hora reghin (nu fac reclama... :( ) electrica, un model vechi si vai de capul lui...

A cincea : Yamaha eg-112...

 

1. Yamaha EG112: p1010086.jpg

 

...deh, am si eu una...a stiut el ce a stiut vanzatorul ala...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
prima mea chitara a fost o Cremona bulgareasca, asimetrica si cu doua gauri de rezonanta, de culoare cherry sunburst, cumparata de parinti in 1966 din magazin cu 600 lei!

prima chitara electrica pe care am cantat a fost o Yolana cehoslovaca, prin 1968.

prima mea chitara electrica, cumparata "second hand" prin 1975, m-a costat 7300 lei si a fost o copie dupa Gibson SG (wine red), cu vibrator ingropat (ca la modelul Angus Young), fabricata de firma germana Hoyer.

prima mea chitara Fender a fost un Telecaster din '76, blonde, maple neck, cumparata sh cu 12000 lei in 1977.

prima mea chitara Fender Stratocaster era fabricata in 1978 si am cumparat-o, tot sh, in 1980, cu 20000 lei.

prima mea chitara electrica Gibson a fost un Les Paul Custom, black beauty, cu 2 doze, in 1993.

prima mea chitara, in prezent, este cea din avatar, dar olympic white.

 

 

Am si eu un Hoyer model LP Junior, doze DiMarzio Superdistorsion (bridge), Seymour Duncan SH-2n Jazz (neck)

Pot sa spun ca e prima mea chitara buna. :)

 

Din pacate nu am gasit pe net prea multe date despre marca respectiva ... se pare ca nu se mai produce.

Te-as ruga daca poti sa-mi dai ceva detalii despre chitarile Hoyer.

 

Multumesc mult,

Mihai

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Prima chitara am primit-o in clasa a 6-a de la un coleg de-al tatalui meu care emigra in Germania. Era o acustica Reghin, crapata pe o muchie, plina de stickere si cu ceva corzi lipsa. Am cantat-o ceva, pana cand la mijlocul liceului mi-a fost furata intr-o tabara la Sadu. (deci chiar s-a gasit cineva care sa se bucure la scandura aia)

 

A doua chitara a venit imediat dupa disparitia primei chitari; colegii de liceu mi-au cumparat de ziua mea o clasica Reghin, o chitara initial buna dar care acum e cam paradita. Ma gandesc sa o dau pe degeaba, si-asa ocupa loc prin debara.

 

A treia chitara, si prima mea electrica, a fost un Grosmann Fat Strat, pe care am pus o doza Jackson in bridge, cumparata de la Baumwolle. Ma rog, pentru cat am dat pe chitara, s-a comportat ok, iar doza Jackson suna mai bine decat as fi crezut - cea mai mare problema a fost ceva fret buzz, de care nu am putut sa scap oricat am incercat si faptul ca tunerul corzii G s-a bulit relativ repede; in fine, probabil ca daca as fi schimbat hardwareul cu ceva mai de soi (Schaller,etc.), ar fi fost ok, dar nu am vrut sa mai investesc in ea pentru ca...

 

...a venit chitara a patra, cumparata zilele trecute de la Barbarossa : Epiphone Les Paul Standard Plus, cu set SD '59. Suna mai bine decat orice am avut pana acum, si sper sa ma tina cativa ani pana strang bani de ceva mai bun.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.