www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare Pe Lampi Home-Made


Variant
 Share

Recommended Posts

Acest topic va fi numai cu amplificatoarele pe care le fac eu.

Celalalt topic va ramane exclusiv pentru kituri. Pana aflu cum pot edita un topic, ramane asa.

 

Primul amplificator - VANDUT

-preamp 1xECC83 si final 1xEL84(6N14P) - 5W, volum si reglaj ton.

post-3928-1233079298_thumb.jpg

 

Al doilea:

-preamp 1xECC83(6N2P) si 1XECC81(6N1P) si finala 1x6P3S - 7W

Reglaje Gain, Bass, Medii, Inalte si Master volum.

post-3928-1233079574_thumb.jpgpost-3928-1233079589_thumb.jpg

PRET 260 RON.

 

Al treilea:

-preamp 1xECC83(6N2P) si finala 1x6P3S - 6W

Reglaje Gain, Bass, Medii, Inalte si Master volum.

post-3928-1233079688_thumb.jpgpost-3928-1233079710_thumb.jpg

PRET 260 RON.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

interesant... ar fi bine daca ai trage niste sample-uri :)

 

Ok, cel rosu clona dupa Fender Tweed Princeton a ajuns la mine. Din prima pot sa spun ca sunt foarte multumit de achizitie. Clean-ul este foarte curat, broom-ul este aproape insesizabil cu ECC82 in preamp. Pentru un ton mai cald si mai puternic i-am pus un ECC83 JJ in preamp. Ce pot sa spun ..e nebunie ce bine suna in combinatie cu fenderul meu. Pentru cei care-si pun problema volumului va spun ca inchis este la ora 7, iar la ora 9 deja e foarte tare pentru apartament, iar daca in loc de 6P14P pui un EL84 JJ sau RFT deja intri in conflict cu toti vecinii. Se impaca bine si cu o pedala de distors/procesor etc pentru a evita problemele unui volum prea mare.

 

ar mai fi de amintit grija cu care sunt facute, estetic vorbind (asezarea pieselor, lipituri, etc).

Apelati cu incredere la pfr...

Link to comment
Share on other sites

Treceti la un amplificator pe lampi autentic, lasati tranzistorii si integratele pentru altceva, nu pentru un amplificator de chitara care sa sune aproape de "adevar" ! :)

Green Lagoon, 5W pentru studiu sau jam! Pret negociabil.

------------------------------------------------------------------

Negociem orice, model si pret !

Astep solicitari pentru head-uri de sala/concert, 25-50W !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti face la comanda un amplificator intre 1-30MHz cu o putere intre 5 si 100W ? (in acest interval).

Un amplificator de semnal cat mai simplu posibil dar il vreau pe lampi.

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

Poti face la comanda un amplificator intre 1-30MHz cu o putere intre 5 si 100W ? (in acest interval).

Un amplificator de semnal cat mai simplu posibil dar il vreau pe lampi.

mersi

 

sorry, dar nu ma ocup cu asa ceva acum.

 

Pentru achizitionarea pachet a amplificatorului verde Green Lagoon si a pedalei clona Boss DS-1, care face un overdrive excelent pentru acest amp fara high gain, pretul este de 310 RON !

Transport on me.

 

post-3928-1234609977_thumb.jpg

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

Deci acel High Octane a ajuns la mine.

In primul rand , a fost foarte bine ambalat, n-a patit absolut nimic desi a fost trimis cu PR.

Am ramas foarte placut suprins de acest mic "monstru".Intr-adevar este facut ca la carte si suna exceptional ptr. cat costa.L-am testat pe 3 chitari:

1) LTD Viper 400: as putea zice aproape ca e noiseless chiar si la gain foarte mare, n-as putea spune ca exceleaza pe clean, insa pe overdrive suna exact cum trebuie sa sune, se simte faptul ca sunt doze high-output.Folosind overdrive-ul statiei , se poate obtine un sunet gen AC/DC foarte usor.

2) Squier Telecaster: un clean foarte bun, atat pe doza de bridge,cat si pe neck.Un sunet cald, exact cum ma asteptam .Desi imi place sunetul cu inalte date mai tare, a trebuit sa dau mai incet din treble ptr. ca imi rupea urechile,care de altfel e specific la Telecaster-uri din cate am citit.

3) Invasion Les Paul cu set EMG 81/85: Un sunet iarasi cald,insa mai orientat spre bassy, se intelege de minune cu OD-ul statiei, am incercat si cu un boost dat de un DS-1, se poate canta metal pe el linistit.chiar si fara acel DS-1, are un overdrive foarte high-gain, ceva in genul unei pedale Marshall Jackhammer pe modul de overdrive.

Per total , avand un 12AT7 si un 12AX7 in preamp, pot spune ca e un amp versatil, care suna bine atat pe clean cat si pe overdrive, cu o pedala mai rasarita gen Metal Muff sau chiar Metal zone,se poate canta metal pe el linistit,dar in acelasi timp suna bine si pe clean.

In viitorul apropiat o sa-i construiesc o cutie , am sa revin cu poze dupa ce l-am terminat.

La pretul acesta, nu cred ca are termen de comparatie.Pentru cine doreste un sunet gen JCM800 dar nu vrea 50W/n-are bani sa cumpere originalul, e o optiune demna de luat in considerare.

Il recomand pe pink_floyd_rose ,apelati cu incredere , se pricepe in ceea ce face :)

Link to comment
Share on other sites

Guest tudorika
Inca valabil amplificatorul verde.

-preamp 1xECC83(6N2P) si finala 1x6P3S (6V6GT) - 6W

Reglaje Gain, Bass, Medii, Inalte si Master volum.

 

230 lei. 310 lei cu impreuna cu distorsion-ul Boss DS-1 de aici !

 

 

aa deci laguna verde cu tot cu difuzor e 310 lei?

Link to comment
Share on other sites

aa deci laguna verde cu tot cu difuzor e 310 lei?

 

:) binenteles ca nu ... amplificatorul si boss ds-1 la 310 ... dif. sau combo e sarcina ta

 

LE. Nu prea am timp saptamana asta de lucru, iar cealalta zero absolut, dar tocmai mi-a sosit o tura de trafuri ... este material pentru vreo 4 amplificatoare de-acum incolo :) ... si nu oricare!

In mintea mea, zic c-o sa fie cam asa, pe baza a ce am la dispozitie, urmatoarele replici ("proiecte", ca e un termen la moda):

1. un VOX AC4 - very soon and very vintage :D

2. o schema personala, o combinatie de pre Marshall cu 2 canale, foot switch si bucla efecte, eq 3 benzi samd si final de vreo 12W - unicat, cum ar veni ...

3. un Marshall JCM 2204 de 50W, replica cat mai fidela, sper, 3xECC83 Tesla si 2xEL34 RFT(?) ... sau un Plexi50 Lead ... vedem

4. o incercare de Mesa Boogie Dual Rectifier, probabil ceva mai simplificat, mai ales la switch matrix si canale .. orange etc., cu ecc83-uri RFT si final 2x6V6GT; o sa vad cum iese schema la momentul respectiv

5. posibil un 18W-20W cu EL84 PP ... inca nu e traful de iesire, dar vine curand, tot un clasic, probabil Fender, nu stiu inca.

6. un HIWATT pentru sufletul meu de Gilmour iubitor, cu 6L6GC GE USA! Lampi de vreo 200$, cred, si restul calitate prima!

 

Daca o sa vrea careva, bine, daca nu, loc in pod am :) .

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Promis mai demult, VOX AC4, un amplificator care respecta exact schema originalului amplificator scos in 1960 de VOX. Super amp si sound very british!

Caracteristici:

- FULL lampa - 4 la numar

- rectificare cu lampa EZ80

- circuit tremolo cu foot-switch pentru activare/dezactivare efect

- preamplificare cu celebrul EF86, popular in amplif-urile VOX

- finala cu EL84 (Tesla) pt. 4W putere

- 2 intrari mixate in paralel

- iesire pe jack pentru cabinet

E absolut fara brum, rectificarea pe lampa si filtrarea facand diferenta, precum si alimentarea cu priza la masa pentru filamente. NU este un amplificator de crunch, nu scoate distors "suparat" la volum maxim, just a wonderful british clean amp. :)

 

post-3928-1241284053_thumb.jpgpost-3928-1241284082_thumb.jpg

post-3928-1241284120_thumb.jpgpost-3928-1241284131_thumb.jpg

 

Scuze de poze, dar n-am avut la dispozitie decat telefonul; realitatea e si mai buna :).

Amplificatorul este sub forma de head, dupa cum se observa, tolex si panza, maner, etc.

Foarte portabil, se preteaza in special pentru repetitii, si e ideal pentru apartament, ca nu e foarte galagios.

 

Pretul: 490 RON.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.