www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Compact Si Coco Sound !


Alex_Strat69
 Share

Recommended Posts

Sa va povestesc niste intamplari foarte interesante si educative , sa vedeti si voi ce fel de oameni is unii din "greii" muzicii noastre !

 

 

De revelion la Botosani au fost invitati sa cante Compactu , iar cu scena a venit basistu lor Coco , cu firma sa Coco Sound and Light . Coco a vorbit cu cateva zile inainte cu un prieten de-al meu cu care mai colaborase inainte, si l-a rugat sa ii gaseasca cativa oameni care sa ajute la montat scena. S-au dus 3 baieti , au lucrat 3 zile - scena s-a montat pe 30 , pe 31 au ajutat pe acolo , iar pe 1 ianuarie incepand cu ora 3 s-au dus la demontat , deci la oameni nu le-a tihnit revelionu . Ei , pentru toata treaba asta cu scena Coco a incasat ( impreuna cu Compactu ) 11 mii de euro , iar pe baieti ia platit cu 500 mii pe fiecare . A scuze , le-a mai dat la fiecare cate o pizza. RUSINEEE ! Plus sa nu mai zic ca la scena le lipseau suruburi , le lipseau niste cabluri de rezistenta si s-a folosit sfoara ca doar ce daca au fost platiti , merge oricum .

 

A doua parte interesanta . La cantarea respectiva , am cantat si eu cu niste prieteni de ai mei cu care am o trupa de coveruri . Am cantat piese destul de dificile ( Highway Star , Thunderstruck , Poison , You Give Love a bad Name etc. ) , in trupa se canta pe 5 voci ca aveam backing vocals de la liceu de arte , eu eram venit cu 3 chitari una si una , statie peavey pe lampi , captura Shure Sm 57 etc , chitaristu celalalt nici el nu sta rau la dotari , etc. La probe de sunet , totu a fost brici , suna de inghetai . La cantare insa , microfoanele de backing erau oprite , s-a stricat dintr-o data canalu pentru celalalt chitarist , reglajele din monitoare erau cu totul altele .... In fine , ne-au facut .... Dupa care , nesimtitii urca pe scena si..... PLAYBACK . DA PLAYBACK jenant , adica s-a prins bunica-mea :)) . Era de-ajuns sa te uiti la Lelutz si iti dadeai seama ca sunt din alt film .

 

Apoi , ca sa umple paharu , in ziarul de a doua zi , acelasi magnific Lelutz , are tupeul sa declare ca " ma bucur ca inca este pulic pentru muzica live" . Ca sa nu mai spunem ca concertul facea parte dintr-un turneu ce promoveaza albumul "Compact - Live "( sau ceva asemanator ) .

 

Am sa cant si eu piesa aia

" Stai cu mine

Pentru 500 de mii

Stai cu mine

Pentru 500 de mii "

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Sa va povestesc niste intamplari foarte interesante si educative , sa vedeti si voi ce fel de oameni is unii din "greii" muzicii noastre !

 

 

De revelion la Botosani au fost invitati sa cante Compactu , iar cu scena a venit basistu lor Coco , cu firma sa Coco Sound and Light . Coco a vorbit cu cateva zile inainte cu un prieten de-al meu cu care mai colaborase inainte, si l-a rugat sa ii gaseasca cativa oameni care sa ajute la montat scena. S-au dus 3 baieti , au lucrat 3 zile - scena s-a montat pe 30 , pe 31 au ajutat pe acolo , iar pe 1 ianuarie incepand cu ora 3 s-au dus la demontat , deci la oameni nu le-a tihnit revelionu . Ei , pentru toata treaba asta cu scena Coco a incasat ( impreuna cu Compactu ) 11 mii de euro , iar pe baieti ia platit cu 500 mii pe fiecare . A scuze , le-a mai dat la fiecare cate o pizza. RUSINEEE ! Plus sa nu mai zic ca la scena le lipseau suruburi , le lipseau niste cabluri de rezistenta si s-a folosit sfoara ca doar ce daca au fost platiti , merge oricum .

 

A doua parte interesanta . La cantarea respectiva , am cantat si eu cu niste prieteni de ai mei cu care am o trupa de coveruri . Am cantat piese destul de dificile ( Highway Star , Thunderstruck , Poison , You Give Love a bad Name etc. ) , in trupa se canta pe 5 voci ca aveam backing vocals de la liceu de arte , eu eram venit cu 3 chitari una si una , statie peavey pe lampi , captura Shure Sm 57 etc , chitaristu celalalt nici el nu sta rau la dotari , etc. La probe de sunet , totu a fost brici , suna de inghetai . La cantare insa , microfoanele de backing erau oprite , s-a stricat dintr-o data canalu pentru celalalt chitarist , reglajele din monitoare erau cu totul altele .... In fine , ne-au facut .... Dupa care , nesimtitii urca pe scena si..... PLAYBACK . DA PLAYBACK jenant , adica s-a prins bunica-mea :) ) . Era de-ajuns sa te uiti la Lelutz si iti dadeai seama ca sunt din alt film .

 

Apoi , ca sa umple paharu , in ziarul de a doua zi , acelasi magnific Lelutz , are tupeul sa declare ca " ma bucur ca inca este pulic pentru muzica live" . Ca sa nu mai spunem ca concertul facea parte dintr-un turneu ce promoveaza albumul "Compact - Live "( sau ceva asemanator ) .

 

Am sa cant si eu piesa aia

" Stai cu mine

Pentru 500 de mii

Stai cu mine

Pentru 500 de mii "

 

 

 

 

naspa...

Link to comment
Share on other sites

hmmm...am avut si io ocazia sa-i vad o data pe Compact in concert...nu stiu cat de live cantau, insa pot spune ca nenea Coco ala era cam de forma pe scena.ma gandesc ca nu-i era foarte greu sa zdrangane 2 corzi la bass si sa mai scoata un backing mic...

imi povestea apoi cineva ca, dupa un concert, s-a dus sa-i ceara o pana, si domnu' Coco i-a intins una medie :) tipu' care-i ceruse pana, basist fiind, s-a uitat cam ciudat la el...onorabilu' muzician bineinteles ca nu s-a prins :)

Compact sunt totusi niste veterani ai rockului din Romania, nu?ma gandesc oare dupa ce criterii s-a facut alegerea noului basist, dupa plecarea lui Theo Peter (odihneasca-se in pace)...

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Nu mai vreau sa aud de Compact.Din pacate eu am fost unul din baietii care au lucrat la scena.Am stat in frig si am pierdut revelionul pentru 50Ron.Si`a batut joc nenea Coco de noi.Cand am vorbit cu ceilalti baieti ai lui cat luau mi`au spus ca intre 3 si 4 milioane iar noua ne`au dat 50Ron.Cand am sunat sa zicem de ce a dat asa putin raspunsul lui a fost :"Da am dat si de mancare".Sa nu mai zic ca la montat scena au venit baietii fara cuie,suruburi etc etc si schela de sus pe care au fost agatate 16 Macuri si restul luminilor a fost sustinuta de cateva suruburi si restul legat cu sfoara(ca la romani normal).Lasand astea deoparte cand au venit baietii la probe Coco a stat 30 min ca sa faca o captura de la un amp iar in timpul concertului ba nu se auzea unu ba altu si asa mai departe, in plus au taiat si progamul baietilor .In loc sa se cante 8 piese au cantat 4 parca.Nici scena buna,nici sunet bun,nimic bun la Coco Sound & Light.

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

in stilul sid vicious. Ii scoti chitara din amp. ceva asemanator banuiesc ca e si aici. Daca se face playback, e foarte posibil sa mimeze pe inregistrarile lui Theo Peter. cine stie, le`o fi trebuit un om acolo...de forma.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Eu cred ca l`au luat mai mult pentru ca are foarte multi bani si atat.El ca si basist nu e cine stie ce si ca Theo Peter nu o sa cante niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

Proconsul a facut playback la Bacau fara nici o jena.....acu cine s-a dus stie cum a sunat, ca eu nu m-am obosit....

Link to comment
Share on other sites

Alex, o experient la fel de naspa am avut si eu cu cei de la CocoSound si am auzit de la mai multa lume, inclusiv trupe mari ca pur si simplu asa fac ei treaba.

Feriti-va de magarush :)

 

 

Ala-i coco? :)

Prezinta...hmm...siguranta si incredere =))

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Din cate stiu eu tipul din poza a testat intrumentele inainte de concertul de la scorpions.El arata bine pe langa ce au fost pe aici.Ziceai ca acu o ora au lasat oile pe camp si au venit la montat :).

Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte, pe ce suma v-ati inteles.

Sa nu-mi spuneti ca ati lucrat 3 zile (si de sarbatori) fara sa discutati gajul inainte.

In cazul acesta Coco v-a servit (fara sa vrea probabil) o lectie mult mai valoroasa decat cele 2-3 milioane bani gheata.

Gajul se discuta inainte si se si incaseaza (cel putin partial).

 

asta nu scuza cu nimic mizeria...

Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte, pe ce suma v-ati inteles.

Sa nu-mi spuneti ca ati lucrat 3 zile (si de sarbatori) fara sa discutati gajul inainte.

In cazul acesta Coco v-a servit (fara sa vrea probabil) o lectie mult mai valoroasa decat cele 2-3 milioane bani gheata.

Gajul se discuta inainte si se si incaseaza (cel putin partial).

 

asta nu scuza cu nimic mizeria...

 

Acest lucru am vrut si eu sa-l spun. Juma de bani inainte .Avans .

 

Sa nu va povestesc ce de tzepe am luat pana m-am invatat minte .

 

Organizatori si "managerii" cu gura mare si texte "roman fluviu" si la care fiecare al doilea cuvant este .."nu-i problema ".

 

Absolut nimic sa nu faceti fara avans , daca se poate jumatate inainte .Fie vorba de cantat sau sonorizat sau carat/montat scule.

Avansul sa-ti acopere cheltuielile si in caz de nu iese ceva sa ramai si tu cu un ban . Idea ar fi ca in timpul pierdut poate faceai altceva mai util sau castigai bani mai multi cu o alta munca.

 

Iar daca nu e buna sonorizarea un singur lucru se face .Se anunta in microfon dorintele .....ca sa auda toata lumea .Daca este tare rau si nu-ti trebuie banii de la concert ...lasi totul si cobori de pe scena ...Nu canti .

 

Bineinteles ar trebui sa existe un contract in care se specifica clar ...nu esti multumit de sonorizare , ramai cu avansul si NU CANTI , sau sa aveti macar o intelegere verbala cu organizatorul ....si apoi mai vedeti ...

 

 

Daca trebe banii ...si mergi pe linia generala "multi aud putinii pricep " , cauti sa canti cat mai bine in conditiile date si asta e .Sa nu crezi ca toti canta in conditii perfecte incontinu , se intampla destul de des ca suna de groaza chiar cu trupe legendare invitate din west care au cantat pe ce au avut , EU n-as fi cantat in locul lor .Presupun ca ei daca au venit trebuia sa ia banii si s-a mers pe varianta "multi aud putinii pricep " .Si nu doar la un concert am vazut acest lucru.

Asa ca nu aveti de ce sa va mirati.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Am vorbit si de bani inainte ca doar nu mergeam pe incredere.Am vorbit de minim 2-3 milioane dar greseala a fost probabil si a noastra ca nu am cerut o parte din bani inainte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gabrel

Compact a sunat absolut infiorator in deschidere la Scorpions, la Sibiu. Cu aceeasi firma de sonorizare. Probele de sunet pentru Compact s-au facut cand deja piata era pe jumatate plina de lume, si a fost de-a dreptul hilar cand ii vedeam pe angajatii respectivei firme cum se agita pe scena ca sa regleze monitoarele. Singurul element luminos al intregii cantari a fost prestatia lui Dan Stetco la clape - restul a fost varza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.