www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Photo

Diferenta Dintre Chitara Acustica Si Clasica?!?

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 ival_chicken

ival_chicken
  • Nume:Tudor
  • Trupa:NeverGoingHome

Posted 03 July 2007 - 08:35 PM

Imi explica si mie cineva va rog care este diferenta dintre chitara acustica si cea clasica...Am o chitara Hora Reghin model Laura N cu corzi de nilon 6 corzi si 18 spatii? ce este clasica sau acustica?!?
Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#2 George M.

George M.

Basist în strungărie și strungar în muzichie.

• Veteran
  • PipPipPipPipPip
  • 1984 posts
  • Interests:Muzica, ingineria si viata in general.
  • Nume:George Maxim
  • Trupa:Fara Zahar

Posted 03 July 2007 - 08:39 PM

esti de vreo 10 luni pe forum si n-ai prins discutiile, ca-s 1000 numai despre diferenta dinre clasica si acustica

daca are corzi de nylon e clasica

da S E A R C H

Pentru o vizualizare corectă, clic dreapta pe imagine, apoi clic pe "Vezi imaginea".

Micro-dictionar_zps133d5c91.png

Vand Bass Ibanez SR1006 Prestige 6 Corzi

#3 Sylviu

Sylviu
  • Interests:music, chicks, strange modern art..
  • Nume:Sylviu

Posted 03 July 2007 - 08:46 PM

acustice sunt amandoua numai ca una e clasica si una e western

clasica : grif mai lat, cute de rezonanta mai mica, corzi de nylon

western : grif mai subtire, cutie de rezonanta mai mare, corzi de metal

ps : ce cauta topicu asta la publicitate ?
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#4 Cosu

Cosu
  • Nume:Cosmin Dumitru

Posted 03 July 2007 - 08:50 PM

1. chitara clasica foloseste corzi de nylon iar cea acustica (zisa si western) foloseste corzi de otel
2. chitara clasica are gatul mai lat iar cea acustica are de regula gatul mai ingust intocmai ca la chitara electrica
3. la chitara acustica se intalneste de obicei si o tija ingropata in gatul chitarei ce serveste la ajustarea tensiunii. La chitara clasica nu apare elementul asta deoarece corzile din nylon nu exercita o tensiune intr-atat de mare incat sa curbeze sesizabil gatul chitarei. Exista si chitare clasice cu tija dar sunt cam rare.
4. diferentele de sunet :) mai "dulce" la chitara clasica si mai briliant la chitara acustica (in mare parte corzile sunt de vina!)

#5 ival_chicken

ival_chicken
  • Nume:Tudor
  • Trupa:NeverGoingHome

Posted 03 July 2007 - 09:11 PM

Ok am inteles multumesc...deci chitara pe care o chinui este una clasica.Eu sunt tobar..de ce ma complic??? iertare..am pus din greseala topicul aiurea.

Edited by ival_chicken, 03 July 2007 - 09:14 PM.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#6 karpi

karpi

Posted 03 July 2007 - 10:07 PM

Imi explica si mie cineva va rog care este diferenta dintre chitara acustica si cea clasica...Am o chitara Hora Reghin model Laura N cu corzi de nilon 6 corzi si 18 spatii? ce este clasica sau acustica?!?

diferenta este ca amandoua sunt " acustice" adica functioneaza in banda audio dar una-i clasic acustica iar cealalta neclasic acustica .lol.

cele spaniole si "clasice" au gatul mai lat .

cele "acustice" au gatul mai subtire .

cutia de rezonanta este de diferite marimi in functie de tonul dorit.
si ce au mai descris colegi anterior

dai si tu un GOOOGLE si gsesti texte........

Edited by karpi, 03 July 2007 - 10:08 PM.

The Owls Are Not WhatThey Seem

compoziti si teme audio si video @karpi

AcidPlanet

http://www.acidplane...s=386149&T=6797
Video pe AP :
http://www.acidplane...o...6646&T=9125
JamWave
http://www.jamwave.c...orytellerguitar
Video pe Jamwave :
http://jamwave.com/u...?cid=18906&UT=B
Youtube:
http://www.youtube.c...orytellerGuitar
http://www.youtube.c...ohnnyLennon2008
http://www.youtube.com/user/westsound

viodeourile au fost filmate si prelucrate de @johnnylennon

Chiar daca un milion de oameni cred intr-o prostie, tot o prostie ramane. (Murphy)

#7 denis_symbiotic

denis_symbiotic
  • Nume:Denis

Posted 03 July 2007 - 11:04 PM

eu stiu ca ghitarile clasice au si corzi de otel.

Searching order in the Universe
I find reality...
Could this be the imperfection
That gives us identity?

#8 GrP

GrP
  • Interests:Chitara, muzica, programare, fotografie...
  • Nume:Grezer Peter
  • Trupa:Scars of a Story

Posted 03 July 2007 - 11:15 PM

eu stiu ca ghitarile clasice au si corzi de otel.

Poi daca ii pui corzi de otel, atunci normal ca are corzi de otel... :) :)

noah alta diferente decat cele indicate mai sus nu cred k sunt...asa ca scz pt offtopic

:)

#9 DoomShadow

DoomShadow

Posted 05 July 2007 - 07:46 AM

Dak i-ai pus corzi de otel pe classica ... ai poibilitatea sa iti faci o banana mare din griff ... nu prea are trus rod :)

#10 black2oo5

black2oo5
  • Interests:Computers, Programming, Guitar, Music
  • Nume:Alex

Posted 17 July 2007 - 10:48 PM

Dak i-ai pus corzi de otel pe classica ... ai poibilitatea sa iti faci o banana mare din griff ... nu prea are trus rod :)

imi poate explica si mie cineva de corzile de nylon...din ce sunt facute???...sau e pur si simplu plastic????am citit pe guitar shop ca sunt din argint

#11 EPSYLON_CURSE

EPSYLON_CURSE
  • Location:Undeva departe prin Galati, dar mai nou prin Bucuresti
  • Trupa:In curand

Posted 18 July 2007 - 09:06 AM

primele trei sunt din nylon simplu - ultimele trei, alea mai groase sunt din naylon infasurat cu metal.
Muzica consumata excesiv provoaca dependenta si dementa

#12 SunShine Guitar

SunShine Guitar

Posted 16 August 2009 - 07:12 PM

Este cumva o diferenta ca chitara clasica are altfel modul de prindere a corzilor in cap? Sau ca unele au marcaje? Chitara mea este din anii 70 si se descrie astfel: grif lat, fretul 12 se uneste cu cutia de rezonanta, are marcaje la freturile 5, 7, 12, 17, corzile sint prinse in modul in care sunt prinse si chitarile electrice si sunetul corzilor este metalic, cred ca corzile sunt din otel. Poate sa-mi zica si mie cineva ce chitara am? Western sau clasica? Sau o combinatie intre ele?
Guitar is the only instrument that can ROCK!!!..and drums, bass and other...

Posted Image

#13 AlinMetallica

AlinMetallica
  • Nume:Alin

Posted 17 August 2009 - 04:16 PM

sincer sa fiu eu am pus corzi de otel pe clasica si griff-ul e inca drept.... Posted ImagePosted Image

si o tin si acordata cu o octava mai sus decat "basic"... dar sincer nu stiu de ce... cred ca fiindca mi s-a stricat microfonul si tunerul e pe computer si imi e lene sa imi pun urechea la treaba.... dar in fine

Edited by AlinMetallica, 17 August 2009 - 04:18 PM.

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#14 CristiFlippeR

CristiFlippeR
  • Nume:Cristian Juravle
  • Trupa:In prezent: Megiddo Productions, Diverse proiecte - Studioul din Ploiesti. Trecut: Experience Magnum (2010), MKS7 (2011), 6GRADE (colaborari, 2011-2012), si inca doua proiecte.

Posted 17 August 2009 - 08:40 PM

sincer sa fiu eu am pus corzi de otel pe clasica si griff-ul e inca drept.... Posted ImagePosted Image

si o tin si acordata cu o octava mai sus decat "basic"... dar sincer nu stiu de ce... cred ca fiindca mi s-a stricat microfonul si tunerul e pe computer si imi e lene sa imi pun urechea la treaba.... dar in fine

O octava?:|

#15 Riff Hudson

Riff Hudson
  • Trupa:The Slyders

Posted 17 August 2009 - 08:56 PM

si o tin si acordata cu o octava mai sus decat "basic"...

Lol, nu e cam...mult? :)

#16 CristiFlippeR

CristiFlippeR
  • Trupa:In prezent: Megiddo Productions, Diverse proiecte - Studioul din Ploiesti. Trecut: Experience Magnum (2010), MKS7 (2011), 6GRADE (colaborari, 2011-2012), si inca doua proiecte.

Posted 17 August 2009 - 09:56 PM

Lol, nu e cam...mult? :)

Ba da,creca daca imi ridic cu o octava mai sus imi zboara pe rand:mi,si,sol,re,la,mi in fata:)))
poate a vrut sa zica un ton:)))))
sau poate o octava mai sus in momentul in care o are acordata cu o octava mai jos:)))) :rofl:

#17 Gady_paul

Gady_paul

Posted 18 August 2009 - 04:13 PM

Acustice cu corzi de nylon nu sunt? sau nu se pot pune (bine, cu ajustarea de rigoare).

#18 Vladimir Tepes

Vladimir Tepes
  • Interests:law, anatomy, judgement, combating crime, philosophy, music, painting, etc.
  • Nume:Vladimir
  • Trupa:Heptad Gates

Posted 18 August 2009 - 04:45 PM

miroase a desert nuclear
Posted Image

#19 SkullpturA

SkullpturA
  • Interests:aruncatul cu privirea
  • Nume:Cretu Mihai

Posted 18 August 2009 - 06:04 PM

miroase a desert nuclear

pute deja. era ingropat din 2007.
...

#20 CristiFlippeR

CristiFlippeR

Posted 18 August 2009 - 08:52 PM

Da-ti close la topic:)) Mi se pare inutil deja.explicatii au fost.Imi aduce aminte de topicul ala cu vopsitu chitarii clasice cu vopsea de masina:))

#21 AlinMetallica

AlinMetallica
  • Nume:Alin

Posted 19 August 2009 - 10:08 AM

Ba da,creca daca imi ridic cu o octava mai sus imi zboara pe rand:mi,si,sol,re,la,mi in fata:)))
poate a vrut sa zica un ton:)))))
sau poate o octava mai sus in momentul in care o are acordata cu o octava mai jos:)))) :rofl:

te asigur ca stiu ce spun...
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#22 Doctor X

Doctor X
  • Interests:None (of your business)
  • Nume:Mircea Negulici
  • Trupa:None

Posted 19 August 2009 - 10:56 AM

te asigur ca stiu ce spun...

Io bag mana-n foc ca nu stii. Iaca:

OCTÁVĂ, octave, s.f. Interval între două sunete ale gamei la distanță de opt trepte. Sursa: DEX '98

OCTÁV//Ă ~e f. 1) Treapta a opta a gamei diatonice de la o treaptă dată. 2) Interval dintre două sunete ale gamei diatonice care cuprinde opt trepte ale scării muzicale. 3) Parte a scării muzcale temperate formată din șapte trepte diatonice sau douăsprezece sunete cromatice, de la „do” până la „si” inclusiv. Sursa: NODEX

OCTÁVĂ s.f. 1. (Muz.) Interval într-o gamă diatonică, care cuprinde opt note consecutive. Sursa: DN

OCTÁVĂ s. f. 1. (muz.) interval de opt trepte; treapta a opta de la o treaptă dată. Sursa: MDN

Daca tu iti tii chitara clasica, pe care in prealabil ai pus corzi de acustica, acordata cu o octava mai sus, ar trebui sa-ti cumperi sageti si sa o folosesti pe post de arc. Asta in cazul fericit in care nu ti-au pleznit corzile! :)
"You should never underestimate the predictability of stupidity."Bullet Tooth Tony

http://www.intotheworld.eu/
http://micadu.ro/

http://servicemotor.ro/

#23 CristiFlippeR

CristiFlippeR

Posted 19 August 2009 - 01:51 PM

Io bag mana-n foc ca nu stii. Iaca:

Daca tu iti tii chitara clasica, pe care in prealabil ai pus corzi de acustica, acordata cu o octava mai sus, ar trebui sa-ti cumperi sageti si sa o folosesti pe post de arc. Asta in cazul fericit in care nu ti-au pleznit corzile! :)

+1

Frate,e inutil sa mai discutam,Userul cu o octava mai sus(decat chitara bass poate)are 12 ani:))
cel cu vopsitu chitarii avea 11 ani,Nu inteleg de ce au acces la internet la varstele astea:)),ar trebui sa ii lase parintii sa se joace pe un calculator fara net:))

#24 SkullpturA

SkullpturA
  • Interests:aruncatul cu privirea
  • Nume:Cretu Mihai

Posted 19 August 2009 - 02:04 PM

+1

Frate,e inutil sa mai discutam,Userul cu o octava mai sus(decat chitara bass poate)are 12 ani:))
cel cu vopsitu chitarii avea 11 ani,Nu inteleg de ce au acces la internet la varstele astea:)),ar trebui sa ii lase parintii sa se joace pe un calculator fara net:))

@ ALIN: nu stii ce vorbesti. poate tu referi la un semiton(?) dar nu la 12. hai sa fim seriosi....ce chitara ai tu de iti rezista? folosesti cauciuc in loc de corzi?
...

#25 CristiFlippeR

CristiFlippeR

Posted 19 August 2009 - 03:12 PM

@ ALIN: nu stii ce vorbesti. poate tu referi la un semiton(?) dar nu la 12. hai sa fim seriosi....ce chitara ai tu de iti rezista? folosesti cauciuc in loc de corzi?

Poi aia am zis si eu mai devreme - Un ton cred ca vrea sa zica,ca mai aud ca sunt incepatori care canta in fa ca sa isi faca forta in degete..

#26 NecroticCH

NecroticCH

Posted 24 August 2009 - 07:12 PM

E vreo diferență semnificativă între clasică și acustică? Întreb fiindcă am o clasică, dar știu că în general se folosesc acusticele western când e vorba de cântat ceva folk sau baladă. Ar fi o greșeală dacă, știind să cânt, aș aduce totuși chitara clasică ("spaniolească") acolo? S-ar auzi aiurea, nu s-ar potrivi cu celelalte instrumente? Instructorii de chitară ar aștepta până mi-aș cumpăra una western ca să mă primească la probă?

Fiindcă mi se pare cam scump să-mi cumpăr un instrument care sună asemănător cu ce am deja...

Edited by NecroticCH, 24 August 2009 - 07:14 PM.

#27 Gady_paul

Gady_paul

Posted 24 August 2009 - 07:23 PM

Se poate ridica cu o octava. E un tuning nu stiu cum care da un feeling de chitara cu 12 corzi dar pentru care trebuie sa amesteci cateva seturi de corzi ca pocnesc. Justin vorbeste de el aici: http://www.justingui...villeTuning.php.

#28 CristiFlippeR

CristiFlippeR

Posted 24 August 2009 - 09:09 PM

Se poate ridica cu o octava. E un tuning nu stiu cum care da un feeling de chitara cu 12 corzi dar pentru care trebuie sa amesteci cateva seturi de corzi ca pocnesc. Justin vorbeste de el aici: http://www.justingui...villeTuning.php.

Da,am uitat,da baiatul in cauza nu a facut asa.bag mana in foc;)

#29 bart

bart
  • Nume:S. Catalin

Posted 17 October 2009 - 08:24 PM

app de chitara clasica ... pt chitara mea clasica credeti ca ar merge corzile astea http://guitarshop.ro...dus.php?pid=155

WARNING!: THIS USER HAS BEEN KNOWN TO BE AN OPINIONATED ASS. ALWAYS USE CAUTION WHEN READING POSTS AND NEVER USE NEAR AN OPEN FLAME.USE ONLY AS DIRECTED.KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN.

OMG ZOMBIES!

Do You Hate Grapefruit?

Posted Image

#30 R.M.O.

R.M.O.
  • Nume:Postaru Dan
  • Trupa:Dava

Posted 04 November 2009 - 09:23 PM

primele trei sunt din nylon simplu - ultimele trei, alea mai groase sunt din naylon infasurat cu metal.

si nu numai... chitara acustica are si alt sistem de prindere al corzilor in bridge si alt tip de cordar, la clasica avand cheitele in jos si la acustica in lateral

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users