www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satanism In Muzica Rock ?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Guest radioman
Cat despre profa mea (si mai am 1 ca ea, de franceza) care a auzit ca ascult rock si mi-a zis : " esti rocker?Sper ca nu", de parca as fi facut ceva rau

 

Pai bine mai elev neascultator, uite ce deranj ai creat din cauza sistemului educational in care esti angrenat!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai bine mai elev neascultator, uite ce deranj ai creat din cauza sistemului educational in care esti angrenat!!!

:)

 

voi toti aveti probleme sociale,si educationale,aveam si io un coleg cu soad ,dimmu borgir,si nush ce,si vai zgarda 666,nush ce vrajeli,si i-am zis tu chiar ai probleme,acsa undeva,uite niste melodii cu rhcp,s-a lasat total de metal,acum calca pe urmele lui flea,si vb serios tipu baga.

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
voi toti aveti probleme sociale,si educationale,aveam si io un coleg cu soad ,dimmu borgir,si nush ce,si vai zgarda 666,nush ce vrajeli,si i-am zis tu chiar ai probleme,acsa undeva,uite niste melodii cu rhcp,s-a lasat total de metal,acum calca pe urmele lui flea,si vb serios tipu baga.

soad si dimmu tare combinatia :) , e ca si cum pui zahar si sare in apa si bei

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Aste cu blacku norvegian satanist is faze de vorbit si aflat in treaba , is chestii de media . Eu am un coleg norvegian , are 24 de ani , e profesor de istorie si are trupa de black metal . Si e de ala adevarat , se machiaza , lanturi , chestii . L-am intreat care e faza la ei cu black metalu si mi-a zis in felu urmator . Majoritatea trupelor de black metal norvegian ( pure black metal ) au treaba cu zeii nordici ( Loki , Thor , Odin ) , care crestinii ii considera pagani . S-au trezit vreo cativa mai suparati sa blameze biserica si crestinismul pt ca au venit si au crestinat pe vikingi . In momentu in care au blamat biserica , aceasta i-a scos ca fiind satanisti . Treaba asta a avut mare succes la public si atunci multe trupe au folosit-o in interes comercial , dar nu are nimeni nici o treaba cu satanistii . Ei sunt doar anticrestini , nu satanisti . Ca merge treaba la copii dilimani cand bagi o de aia cu "**** me Jesus" si " When Satan rule the world" , bravo lor.

Eu singura chestie satanista in adevaratu sens al cuvantului consider King Diamond , care by the way imi place foarte mult.

 

'Alex_Strat69' - ai mare dreptate.

 

Pot ca istoric sa confirm ca dintotdeauna crestinismul a mers pe ideea antitezei. Genu' cine nu e cu noi e impotriva noastra. Tot ce nu intra in tiparele admise de bisericile crestine (catolice, ortodoxe -a se vedea evul mediu in general) era declarat eretic, razvratit iar in spatele actiunii era musai "mana satanei". Satana era si este si in ziua de azi respunzator pentru tot ce in conflict cu preceptele religioase crestine (a se vedea si mentalitatea din mediul rural).

In concluzie orcine este altfel decat majoritatea este ori nebun ori satanist. Deci pana la urma tot religia crestina l-a "inventat" pe Satana si tot sistemul aferent pentru a creea extremele. Dumnezeu bun, Satana rau. Insa ca orice extrema la fel de periculosi sunt si maniacii religiosi (habotnicii) cat si satanistii practicanti (care au dezvoltat o intreaga liteartura, practici si ritualuri tocmai pentru a concura extrema cealalta). Cel mai intelept este sa nu te bagi in nici o parte si daca crezi ca ai nevoie de credinta atunci reflectia este foarte importanta. Credinta este o optiune personala si nu e bine sa o confunzi cu religia care de obicei se manifesta in gasca. Religiile totdeauna au fost avide dupa recrutari de noi membri (care intamplator sunt si contribuabili) mizand tocmai pe ideea de credinta. De ce oamenii confunda lucrurile iar ramane un mister. Cand crestinismul declara ca cineva este pagan, toata lumea echivala termenul cu ceva legat de rau, de diavol, fara a se gandi macar ca pagan nu inseamna altceva decat de alta religie si atat. Dar prin educatie totul se rezolva...totul e sa citesti si sa gandesti critic...extremele sunt pentru cei slabi dintr-un motiv sau altul. Asa ca think twice cand afirmati ca sunteti satanisti, PRM-isti, nazisti....

Link to comment
Share on other sites

Norvegia... in total au fost in jur de 50 de biserici atacate din anii '90 pana azi. Departamentul de investigatii nationale au declarat ca autorii erau black metaleri "satanisti". Un muzician a fost inchis - si inca e in puscarie - 20 de ani pentru chestia asta.

Tobarul de la Emperor? a injunghiat un o persoana de 37 de ori, omul era homosexual, dar nu cred ca era nevoie sa-l omori pentru asa ceva.

Un membru din Dissection e in puscarie pentru ca a rascolit 250 de morminte. Apropo, alt membru tot de la ei fost acuzat impreuna cu alt satanist de atacuri de catre diferite persoane.

3 tineri din America, care aveau formatie numita Hatred au ucis un copil de 15 ani ca sacrificiu satanist. Au fost acuzati Slayer ca i-a influentat, dar asta e o absurdidate :) .

Lista poate continua...

 

Nu ma intereseaza religia, ei sunt impotriva cresinitatii si crestinitatea e impotriva lor. E vice versa, nu asta conteaza.

 

Stanismul face rau sigurantei persoanei, am vazut intr-un documentar care trata si subiectul asta (cred ca se numea headbanger, l-am vazut acum 1 an si ceva parca) a aratat niste black-eri care au spus ca toti crestinii trebuie pusi la respect, convertiti, ca asta e numai inceputul ca o sa fie mult mai multe intamplari de genul etc. Poate a zis-o numai pentru spectacol (radea Alice Cooper de ei in documentar pe seama asta), dar poate fi considerata o amenintare directa.

 

Mie unul nu-mi convine sa vina cineva si sa-mi dea in cap pe motiv ca e satanist, sa mearga cineva si sa-si faca de cap la mormantul unei persoane dragi mie pentru ca e satanist.

 

Asta e parerea mea (hac), satanismul in muzica rock e un lucru rau pentru ca are consecinte grave. Daca ar sta pe fundul lor si nu ar face prostii nu as avea treaba cu ei. Nu sunt un om religios sa zic mergeti in iad & sh*t, dar trebuie opriti intr-un fel sau altul. Nu numai satanistii, dar si musulmanii/crestinii/budistii/evreii fanatici care se ocupa cu astfel de lucruri.

 

Si de aici e politica...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

doua lucruri:

 

Another one bites the dust [anoda` uan baits (th)a dast]..intre paranteze e transcrierea fonetica,ok?

scriem transcrierea invers [tsad a(ht) stiab nau anoda]. Daca reuseste careva sa pronunte asta "it`s time to smoke marijuana" e tare. ma anuntati si pe mine.

 

2 Sincer m`am saturat! nu a fost de ajuns publicitatii ca freedy o fu bisexual..akma mai e canta si cu fumator de marijuana. Mi`a ajuns sa zica toata lumea ca rocku e satanist. In special profii de religie...care sunt nish retarzi d p m d v. Am avut cu profa o discutie...ea o tinea p`a iei...ca a ascultat ea nush unde rock satanist.... degeaba ii explici ca sunt doar sunete scoase din diafragma...si alte chestii...ea tot zicea ca i se facea pielea gaina

 

Suntem..dupa km am mai spus... o tara de manelari...care poarta tricouri cu "And justice for mall" si zic ca noi estem satanisti... daca led e satanism...atunci dimmu e ce?

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Norvegia... in total au fost in jur de 50 de biserici atacate din anii '90 pana azi. Departamentul de investigatii nationale au declarat ca autorii erau black metaleri "satanisti". Un muzician a fost inchis - si inca e in puscarie - 20 de ani pentru chestia asta.

Tobarul de la Emperor? a injunghiat un o persoana de 37 de ori, omul era homosexual, dar nu cred ca era nevoie sa-l omori pentru asa ceva.

Un membru din Dissection e in puscarie pentru ca a rascolit 250 de morminte. Apropo, alt membru tot de la ei fost acuzat impreuna cu alt satanist de atacuri de catre diferite persoane.

3 tineri din America, care aveau formatie numita Hatred au ucis un copil de 15 ani ca sacrificiu satanist. Au fost acuzati Slayer ca i-a influentat, dar asta e o absurdidate :) .

Lista poate continua...

Nu ai inteles ce amvrut sa zic ..... SATANIST = de ala care il venereaza pe satana . ANTICRESTIN = de ala care care nu ii place ce tine de religia crestina . Desi au unele elemente in comun , nu inseamna aceeasi chesttie . Daca un musulman suparat pe occident da foc unei biserici asta nu inseamna ca e satanist , dar inseamna ca e anticrestin.

Eu am zis de norvegieni ca nu au nici o treaba cu ideologia crestina , adica nici cu ala de sus da nici cu ala de jos . Ei pur si simplu is anti . Ca sunt si exceptii , vor fi mereu asta nu e o noutate .

Si am mai zis , e chestie de bani .... O treime din PIB-ul Norvegiei este asigurat de trupele de Black Metal !!!

Link to comment
Share on other sites

chestia naspa e ca nu e nimeni din cealalta parte sa se bata cu roacarii satanisti de pe forumu asta

cat despre profii de religie care te sodomizeaza cu crucea, n-am avut parte. ne-a dat odata chiar sa facem un referat in a 10a cu ceva legat de religie si ceva contemporan, si eu am facut cu muzica rock si religia(am vrut sa impac ambele tabere si chiar am reusit, nu mi-a zis nimeni "taci ba satanist infect")

culmea era ca un coleg de-al meu a facut tocmai invers, si a adus cateva poze de album(printre care si unu de rolling stones) ala pe care e o capra cu picior de femeie, si alte minunatii de genu. :)

btw ce circ incredibil a fost cu cantecu "better by you better than me" a lu priest...ce bine au facut ca l-au cantat live dupa proces, sa demonstreze ca nu mai moare nimeni, nici expus la doze mari.

am vazut si eu documentaru in cauza acum mai mult timp...extremist omu. nu-mi vine sa cred ca ala a fost odata chitarist/bandie/whatever.. si de stairway to heaven...nu mai am ce sa zic, chiar nu mi-a venit sa cred cand a adus-o in discutie. a fost si este in continuare o mel de-a mea preferata, si nu am receptionat NICI UN mesaj subliminal (daramite unu satanic) cat timp am ascultat-o(si am ascultat-o de cel putin 100 de ori)

asa am auzit si eu odata la o tipa(e din moldova, dar e f desteapta nonetheless) dupa ce au castigat lordi eurovision, a zis ceva de genu "nu i-ai vazut cum erau imbracati? parca era iuda pe scena"(as fi vrut eu sa fie iuda(judas) pe scena :()

 

dar ma surprinde faptu ca nimeni nu a adus in discutia asta semnul universal al rockului \m/ sau |m| sau :) :) cum vreti. din cate stiu eu, semnu a fost "inventat" de ronnie james dio, care l-a preluat de la bunica-sa, ea facand semnu cand vroia sa dea sau sa ia asa numitul "malocchio"(ochiu' rau, sau mai simplu dracu) la/de la oameni, o superstitie italiana veche.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

nu stiam ca babele arata semnu ala... cu rulez.gife o gramada de discutat...parca simboliza ceva de genul unui cap de tap...sau steaua aia a satanistilor...care are 2 varfuri in sus si arcuite...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
am auzit chestia asta pe la TV pe undeva si zicea in felul urmator

cica daca rulezi CDul cu Windows XP inapoi ai sa auzi mesaje sataniste

da..dar daca il rulezikm trebuie instaleaza xpu :s

Link to comment
Share on other sites

Nu e putin cam mult? :)

Asa zice intr-un documentar despre black metal unde sunt interviuri cu trupele din norvegia . Apara acolo unu de la Satyricon care are lentile de contact ca ochii de sarpe . E detul de interesant ,prezinta latura ecnomica si politica, sa il caut si am sa zic exact cum se cheama. Era o vreme pe DC .

Link to comment
Share on other sites

Stanismul face rau sigurantei persoanei, am vazut intr-un documentar care trata si subiectul asta (cred ca se numea headbanger, l-am vazut acum 1 an si ceva parca) a aratat niste black-eri care au spus ca toti crestinii trebuie pusi la respect, convertiti, ca asta e numai inceputul ca o sa fie mult mai multe intamplari de genul etc.

 

Documentarul se numeste "A heabanger's Journey". Am auzit ca tipul a mai scos un documentar - continuare la cel mentionat - la cererea norvegienilor care au considerat ca le-a fost lezata imaginea. Are 30 minute si este exclusiv despre black metalul norvegian.

Link to comment
Share on other sites

Vorbiti nedocumentati.

Satanist=satan worshipper => poate doar pentru americanii retarzi.

 

Crestinismul ca religie se bazeaza pe dezvoltarea comunitatii, pe importanta mai mare a comunitatii decat a individului.

Satanismul ca religie este exact opusul crestinismului: promoveaza ideea dezvoltarii sinelui, a individului, importanta acestuia fiind mai mare decat a comunitatii.

 

Intelegeti ce vrei de aici, dar va rog, nu mai vorbit din auzite ... nu va face nici o cinste.

Link to comment
Share on other sites

sa zicem ca doi pushti au masacrat vreo 13 colegi. ce facem mai intai? nu ne intrebam de unde au avut armele... incepem sa dam vina pe jocurile violente si muzica rock

 

satanisti = o droaie de pushti rasfatzatzi ce mananca creiere de vaca (nu stiu de unde am auzit-o pe asta :) )

in ce priveste satanismul in muzica rock... mai multe formatii il sustin doar de spectacol... adik nu cred ca niste capete de liliac au gust prea bun :)

Link to comment
Share on other sites

poi si de penticostali ce sa mai zici, care scot sunete ciudate si se manifeste ca niste descreierati (ok, am exagerat)

aia de ce nu sunt facut satanisti?

tzaca..eu sunt penticostal..vorbesti prostii cat tine de mari..in fine..nu eshti primul..

oricum tot threadul asta e o mare prostie...am mai facut valuri cu lordi...si s-a despicat firu-n 4...n-aveti ce face??...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

sau de porumbel(ozzy osborne)

 

OFFTOPIC: Imi place rau discutia asta..e prima data cand sunt cu mai multi care sustin aceeasi parere!

Link to comment
Share on other sites

@dire straits: esti evreu nu penticostal; am un amic evreu. si ce? oricum nu imi plac sectele "crestine" (daca vrei iti argumentez si de ce)

@thrall: nu ma intereseaza ce gust are liliacul, imi place foarte mult animalul si ar trebui sa fie chemata peta (50% vorbesc serios, urasc violenta fata de animale)

@ismael: sunt de acord cu tine si personal nu imi plac satanistii; de fapt nu imi place nici o forma de manifestare religioasa care imi impune ceva sau imi lezeaza demnitatea si integritatea fizica si psihica sau mi se pare enorm de dogmatica si se manifesta ca o fabrica de indobitocire masiva a populatiei, fie ideea de religie superioara (gen know-it-all)

@dumi cel auriu: la transcrierea fonetica inversa trebuia sa lasi tot (th), nu (ht) pt ca e un semn fonetic care inlocuieste pronuntia (theta, scris θ)

@alex strat69: satan rides the media, la asta cred ca te referi

 

 

satanismul folosit in muzica mi se pare doar o chestie comerciala (prinde la public, dar personal ma enerveaza si mi se par puerile versurile sataniste). si nu e folosit numai in muzica rock sau metal (a se vedea Psyclon Nine sau :Wumpscut:)

 

pe de alta parte, cei care foloseau tematica satanica cu adevarat si se manifestau intr-un mod "inuman" probabil aveau ceva la capsor :)

 

 

later edit: @marcel: don't take it personal

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Bazele si dogma crestina s-au pus la cale la Niceea in antichitate (tarzie) insa satanismul a devenit religie/cult nerecunoscut oficial de abia in secolul 20. Nu as insista pe ideea de Inchizitie, protestantii au fost cei care au raspuns actiunilor inchizitiei iar din secolul 15-16 pana-n prezent e cale lunga. Satanismul n-are nici o treaba cu inchizitia decat poate ca a imprumutat unele metode de tortura/maltratare. Iconografia si imaginea diavolului cu toate trasaturile care i s-au atribuit au evoluat in timp. Inclin si eu sa cred ca e tot o chestie de PR, genul ca daca ai probleme cu capul/personalitatea iti ofera alternative. Ca si manifestari nu mi se pare deloc diferit fata de alte grupari extremiste gen AUM, fanaticii musulmani, canibalismul contemporan, etc. Da-i unuia care nu e sanatos la cap un "scop in viata" si omoara pe cine vrei pentru a-si atinge scopul. Multi tineri se apropie de curentele acestea extreme din teribilism si din dorinta de a fi rebel si razvratit. sa fie ALTFEL decat ceilalti, sa iasa in evidenta cu ceva. Insa care ar un gram de minte isi revine repede pe cale acea buna. In democratie intr-adevar ai libertati de gandire, de asociere, de credinte etc. atata vreme cat prin actiunile tale NU DERANJEZI pe nimeni. In momentul in care prin ceea ce faci deranjezi esti in afara legii...deci condamnabil. N-am zis-o eu insa dau dreptate expresiei "mai bine in the mainstream" decat in afara lui.

Si una peste alta nu se interzice nicaieri sa faci piese in ale caror versuri sa-l venerezi pe Satana (manelistii venereaza banii si bogatia) dar daca din starea pe care ti-o provoaca acele versuri (si muzici) ai vrea sa-i mananci ficatii vecinei de la 2 atunci ai probleme.....se cheama pericol social, patologic bun de dus Balaceanca.

 

Aici ii dau dreptate si lui @marcel: acest topic n-ar trebui sa existe si numai din faptul ca Romania n-a fost si nu face parte dintre natiile de dezaxati mental care promoveaza extremismul de orice forma este el. N-are nevoie sa scoata bani din asta. PIB-ul il poate face si din altceva ...gen cules de capsuni sau constructii, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.