www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satanism In Muzica Rock ?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

La orele de psihologie profesoara profita de dezinteresul nostru pt. disciplina ei asa ca ne baga pe gat sa vedem niste casete video in care rockerii sunt denigrati, in care un asa zis fost rocker(care dadea cantari mari pe la concerte si cica era foarte bun, dar si-a dat seama ca rockul inseamna satanism) ne explica de ce a renuntat el la rock.

 

Din ce am vazut la documentarul acela aceste formatii sunt sataniste:

Queen, Led Zeppelin, Beatles, Elvis Presley, Michael Jackson, Madonna, Jimi Hendrix, Kiss, niste cantareti de rap si muzica country(nu mai stiu numele) precum si unii cantareti greci de manele(seamanau cu manelele de la noi).Cam multi satanisti :)

 

 

Ce m-a frapat cel mai mult a fost spre sfarsitul documentarului unde au luat 2 melodii:

 

Led Zeppelin - Starway To Heaven

Queen - Another one bites the dust.

 

Au rulat refrenul normal,dupa aceea l-au rulat invers(de la sfarsit spre inceput) si intr-adevar continea niste mesaje ciudate.

 

Insa teoretic e imposibil sa creezi o melodie care rulata normal suna bune si rulata invers contine astfel de mesaje, drept urmare eu consider ca persoanele care au facut aceasta caseta video(si in special invinovatesc Biserica, ca ea isi baga coada unde nu-i fierbe oala) sunt demne de dispretul tuturor, sunt niste persoane de toata jena, pentru ca au "masluit" caseta si au introdus din burta acele mesaje :|

 

Si ca sa terminam o data cu chestiile astea, ,rog pe cineva care se pricepe sa editeze cele 2 melodii de mai sus astfel incat sa ruleze de la sfarsit spre inceput, ca sa vedem daca intr-adevar exista acele mesaje satanice.

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Profa voastra e putin inchisa la minte. "Documentarul" (cu greu se poate numi documentar - poate in spritul Spinal Tap : mockumentary ) se gaseste in varianta lui scrisa aici: http://sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

E foarte prost facut , bazat pe inchipuiri, cazuri extreme si intelegere proasta a fenomenului. Pare sa fie destul de vechi (epoca VHS) si este probabil facut de o "secta" mai mult sau mai putin obscura si nu de o autoritate bisericeasca, fie ea catolica protestanta sau ortodoxa(desi apar elemente specifice ritului ortodox).

Cand a aparut materialul (Cred ca a ajuns si la tveu acum multi ani) au aparut tot soiul de exaltati care ii dadeau dreptate sau care luptau cu o inversunare demna de o cauza mai buna impotriva lui. Nu cred ca merita asa multa atentie :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Stairway_to_h...#Satanic_claims

http://en.wikipedia.org/wiki/Another_one_b...ged_backmasking

Si un thread de la inceputurile forumului : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...p;hl=subliminal

Link to comment
Share on other sites

A common urban legend surrounding this chorus is that, when played backwards, it contains the messages "It's fun to smoke marijuana" and "Start to smoke marijuana". In fact, the recording does not contain any deliberately backmasked vocals: it is simply a coincidence that the phrase "Another one bites the dust" sounds vaguely like "It's fun to smoke marijuana" when played backwards. You can hear the song backwards here. This reverse sentance is not only influenced by the words said but also the way in which they are said. if you yourself were to record the words "Another bites the dust" and then reverse the recording it does not sound like "It's fun to smoke marijuana".

 

Puteti gasi aici linkurile pt. cele 2 piese, ,care ruleaza invers:

 

http://www.albinoblacksheep.com/flash/stairway.php

http://www.albinoblacksheep.com/flash/queen.php

 

Eu cred ca este o simpla coincidenta.Mesaje subliminale and shit... nu cred in prostiile astea :|

Link to comment
Share on other sites

Prin 90 am auzit ºi eu de "grozãveniile" astea ºi am ascultat Led Zeppelin I, II, III ºi IV cu bandã întoarsã... În afarã de unele chestii pur accidentale în care chiar se legau douã trei cuvinte n-am auzit nimic de genul frazelor întregi care-l venereazã pe diavol.

 

În ceea ce priveºte Another One Bites The Dust, se aude vag "Start to smoke marijuana"... ªi??? Eu am ascultat cântecul ãsta de zeci de ori, n-am avut nici un impuls sã fumez marijuana :) O fi avut cineva? :)

 

Haideți sã fim serioºi. Vorba lui Petre Magdin, despre susținãtorii unei campanii apãrutã prin 95 împotriva "satanismului" din muzica rock, "Iarta-i doamne cã nu ºtie ce face". :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

Eu sunt de parere ca grozaveniile astea prind la o anumita categorie de oameni. Eu am trecut de clasa a patra, deci sunt imun!!! Acum, serios vorbind, sunt niste scorneli ale cine stie carei secte americane (astea-s cu miile).

Link to comment
Share on other sites

Da!...este oare cum adevarat!...Led Zepelin tind sa cred ca au inclinatii spre ocultism (Page locuieste in casa lui Aleister Crowley si am auzit acu ceva vreme cum ca ar face toti parte dintr-o secta numita Steaua de argint).Totusi foarte multe chestii sunt intamplatoare sau folosite cu scop comercial.

Jimmi Hendrix satanist?... :| sa fim seriosi...

Nici macar Marylin Manson care chiar e Refernd in LaVey's Church of Satan si care desi s-a folosit de asta ca sa-si asigure succesu nu prea se oboseste sa vorbeasca despre asta...si multi multi altii...

Iar daca aste-as trupe sataniste de Deicide,Slayer etc. ce se poate spune? :))

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Problema asa-zisului satanism in muzica rock e veche. Tuturor celor care chiar vor sa auda/vada satanisti reali sa bage un ochi la Gorgoroth spre exemplu, sau la alte trupe nordice specializate pe asa ceva. Ce nevoie ai de mesaje subliminale si alte porcarii ascunse, cand exista libertatea de expresie? Un semn de 18+ pe ecran sau pe coperta e suficient.

Din seria "ce mai cenzuram azi ca ne plictisim" pot fi date exemple gen Howard Stern (care e si rocker, hehe) sau revistele lui Larry Flint. Iar ei americanii puritani nu au reusit sa bage pumnul in gura libertatii de exprimare.

Nu-ti place, nu consumi. Trebuie insa sa ai de unde sa alegi.

 

Ah, ca uitasem...de "satanistii" de la Lordi... :):):)

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

In 1985, British heavy metal band Judas Priest was sued over a suicide pact made by two Nevada schoolboys. One of the two boys survived, and the lawsuit by their families claimed that a 1978 Judas Priest album contained hidden messages.

 

Judas Priest members commented that if they wanted to insert subliminal commands in their music, killing their fans would be counterproductive, and they would prefer to insert the command "Buy more of our records."

 

Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Backward_message

Link to comment
Share on other sites

Americanii, si ma rog, in general lumea incuiata la minte, o sa caute scuze pentru orice. "Nu parintii sunt de vina, si nu nu era bolnav psihic, si-a impuscat toti colegii ca asa a vazut la televizor. Ah, si ca asculta Deep Purple". Acu vreo 20 de ani un tanar american s-a omorat. Maica-sa a zis ca s-a omorat pentru ca a jucat D&D(dungeons and dragons) si l-a "blestemat" un prieten. Ca orice mama americana care se respecta si tine la binele tarii, s-a apucat si a dat pe toata lumea in judecata. Evident ca a pierdut, ideea e ca acuma e (inca) in puscarie pentru santaj, evaziune fiscala si inca ceva(lapsus). Baiatul cu pricina sufera de o forma de schizofrenie. Aceeasi poveste, alt subiect.

Link to comment
Share on other sites

John: Hey, by the way, Nicky, check this out, what's Ozzy tryin' to say there?

Nicky: John, absolutely nothing, the blizzard always came straight with his messages, but wrap your minds around this, gentlemen.

[Pulls out a Chicago album]

Todd: I love this song.

[Nicky plays the album backwards -"I command you, in the name of Lucifer, the spill the blood of the innocent..."]

Peter: Oh my God, Chicago kicks ass!

Citat din filmul "Little Nicky". :)

Link to comment
Share on other sites

@Al3x_Skater:

 

Este posobil ca profa voastra (daca are creier in cap) sa va fi aratat filmul pur si simplu pentru a va trezi interesul si a va atrage intr-o dezbatere, mai mult sau mai putin teoretica, pe tema respectiva (ceea ce ar fi de admirat), fara sa va impuna un punct de vedere...

 

Daca nu este asa (adica daca din start ea sustine o anumita teorie, situandu-se de o anumita parte) mai mult ca sigur ca este sectanta (si/sau saraca cu duhul).... Sectele americane produc foarte multa muzica asa zis "crestina" chiar rock si incearca o forma de promovare a ideologiei (dar si a muzicii ca produs de piata) prin negarea si denigrarea "concurentei". Este o abordare tipic americana (si nu in sensul bun al cuvantului) a conceptului de religie, teologie, s.a.m.d., amestecand spiritul cu marketingul (la greu).

 

Concluzie: nu tot ce vine de la "ei" e bun, in multe privinte sunt inca naivi - asta fiind rezultat al faptului ca reprezinta o civilizatie si o cultura foarte tanara (in raport cu Europa sau Asia spre exemplu), care a cautat tot timpul "sa ajunga din urma" prin combinarea superficiala a unui conglomerat de culturi si concepte imprumutate.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Satanisti, Crestini ... wtf ... eu ascult muzica ce o canta si ii venerez pe ei sau pe diavol ... si chesti cu derularea inapui /:) let's be serious ... ca sa intelegi mesajul trebuie sa asculti inapoi ... eu ascult melodiile normal ... deci no f... effect ... si la bisericile baptiste se mai canta pe rithmuri de Rock :) ... Enjoy the music, don't listen to losers ... pe vremea lu' Ceaushescu era rock si regimul era destul de strict :)

Link to comment
Share on other sites

Tare documentaru ala ... la noi a venit cand eram intr-a 9-a profa de religie si a facut lectie deschisa in aula liceului cu toate clasele de boboci . A adus cu ea si un preot de ala fanatic care incerca sa ne explice ce si cum . Tin minte ca atunci cand au ajus la Number of the Beast m-am ridicat in picioare si am inceput sa dau din cap si sa cant versurile. M-au dus la director si au zis ca eu vreau sa fac o secta in randu tinerilor ai au chemat-o pe maica-mea la scoala . A venit si a zis ca am mai multe de invatat din muzica rock decat din balivernele unui preot parvenit pe care "probabil l-a inselat nevasta cu vreun motociclist pletos " !!!

Link to comment
Share on other sites

poi si de penticostali ce sa mai zici, care scot sunete ciudate si se manifeste ca niste descreierati (ok, am exagerat)

aia de ce nu sunt facut satanisti?

 

hey respect my autoritha i`m jew

 

nu judeca oamenii,pana nu sti,eu sta langa o biserica de acest,gen si am fost invitat de cateva ori,nu ii chiar asa,se roaga dooar in comun ,si mai striga cate unu 2 pe acolo,iar cand canta depinde tinerii canta mai rock,batranii mai manele style,sau gospel.

Link to comment
Share on other sites

Interese peste interese, oameni inchisi la minte care nu cunosc nici macar o iota din ce inseamna muzica rock.

 

Sunt de acord ca exista influente sataniste in genul asta de muzica (aici ma refer in special la death metal-ul gen Norvegia) dar e prea de tot zici ca Led Zepp, Hendirx si altii sunt satanisti... nici macar Black Sabbath nu sunt satanisti, chiar daca discuta de chestia asta in unele piese de-a lor.

 

Apropo de sinucideri, acuzatiile astea ca tinerii se ucid din cauza muzicii sunt aberatii. Daca te sinucizi pentru ca asa auzi intr-o melodie atunci meriti sa mori.

 

E o idiotenie sa dai in judecata o formatie pentru ca un cretin care era fan de-a lor si-a ucis jumatate din liceu - paralela la masacrul de acum cativa ani din America, unde multi au dat vina pe faptul ca looserii aia doi ascultau Rammstein.

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Interese peste interese, oameni inchisi la minte care nu cunosc nici macar o iota din ce inseamna muzica rock.

 

Sunt de acord ca exista influente sataniste in genul asta de muzica (aici ma refer in special la death metal-ul gen Norvegia) dar e prea de tot zici ca Led Zepp, Hendirx si altii sunt satanisti... nici macar Black Sabbath nu sunt satanisti, chiar daca discuta de chestia asta in unele piese de-a lor.

 

 

SATANISM MY A**!!!

 

Adica ne demonstram aici, noi insine, ca nu suntem satanisti.

As vrea sa vada si aia de baga aberatii de astea in capul copiilor!!!!

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

In postul anterior am vrut sa zic black metalul norvegian nu death.

 

Iar catre cei care spun ca nu exista formatii sataniste in muzica rock (satanism my ass :) ) sunt orbi ca aialalti care spun ca tot rock-ul e muzica satanista...

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Hai sa va mai bag ceva despre satanisti.

 

Sectiuni dintr-un articol publicat acum cativa ani despre satanistii din Constanta, si care are ca sursa comunicat al SRI pe tema asta:

 

 

Prima "roire" a nucleului bucureştean a avut loc înspre Constanţa, cu sprijinul a doi satanişti locali - D. Marius (zis "Şacalul"), elev la Liceul "ENERGETIC", şi M. D. Andrei (zis "Hiena"), fără ocupaţie, care au acceptat să se implice în traficarea drogurilor vehiculate de emisari ai "Fraţilor Stăpânului", revânzându-le în mediul elevilor de la "ENERGETIC", "TRAIAN" şi "GEORGE CALINESCU" din Constanţa. Printre boschetarii constănţeni racolaţi s-au numărat Pintilie Horaţiu, fratele său, Pintilie Tiberiu, şi Andronache Cristinel - toţi fără ocupaţie, care, sub influenţa halucinogenelor, au săvârşit două crime abominabile ( 3 şi 8 mai 1995).

 

În unele cazuri, personajele sunt de-a dreptul pitoreşti - spre exemplu D. G., poreclit 'PARANOIA', care bate rockotecile constănţene cu Biblia Satanică la subraţ, încercând să convingă turiştii "să-şi piardă sufletele", ori Nagy R., care a contactat presa din Miercurea-Ciuc, anunţându-şi calitatea de "purtator de cuvânt al sataniştilor din judeţ". Am incheiat citatul.

 

 

 

Deci, D. Marius (zis "Şacalul"), elev la Liceul "ENERGETIC", şi M. D. Andrei (zis "Hiena"), alaturi de Paranoia. Ii cunosc de mult si al dreaku sa fiu daca sunt satanisti. Pentru cunoscatori, Paranoia avea si o trupa pe aci prin '93, se numea Incultura. Paranoia era acum 2 ani bodyguard la un magazin...:)

Uitasem de Nagy R....el e acum in Ungaria, bine merci, om normal. El a fost tobosar in Anarhia intr-o vreme. Io-te satanistii!!!

 

 

In postul anterior am vrut sa zic black metalul norvegian nu death.

 

Iar catre cei care spun ca nu exista formatii sataniste in muzica rock (satanism my ass :) ) sunt orbi ca aialalti care spun ca tot rock-ul e muzica satanista...

 

M-ai inteles gresit. Sustin ca satanismul e neglijabil in contextul muzicii rock. Citeste ce am scris mai sus!!!!

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

DEAD HORSE.

LOL, inca se mai discuta subiectul asta? What's next, o sa zica cat de indecent e minijupul, sau sa dai din fund pe muzica. Puh-leeeeeez!

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
DEAD HORSE.

LOL, inca se mai discuta subiectul asta? What's next, o sa zica cat de indecent e minijupul, sau sa dai din fund pe muzica. Puh-leeeeeez!

 

Ai dreptate, subiectul asta e timp pierdut si neuroni arsi degeaba.

Gata!!!!!

Link to comment
Share on other sites

M-ai inteles gresit. Sustin ca satanismul e neglijabil in contextul muzicii rock. Citeste ce am scris mai sus!!!!

 

Scuza-ma daca te-am inteles gresit, dar satanismul nu e neglijabil (nu numai) in cazul muzicii rock, poate in cazul in care e facut asa de fatada, ca da bine la public e de neglijat - Black Sabath 'God hates us all' nu am nimic cu ei, doar ca ii ascult mult pe ei si contemporanii sai :)

 

Aici nu ma refer in contextul credintei si a religiei, dar in momentul in care se apuca cineva si da foc bisericilor nu mai e de neglijat...

 

Poti sa fi ateu, sa nu crezi nici in iad, rai sau religie, e treaba ta, dar satanismul in muzica rock e un pericol pentru societate, multi cad in extrema.

 

EDIT: Asta nu numai in rock, si asa ajungem de unde am plecat...

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

In postul anterior am vrut sa zic black metalul norvegian nu death.

 

Iar catre cei care spun ca nu exista formatii sataniste in muzica rock (satanism my ass :) ) sunt orbi ca aialalti care spun ca tot rock-ul e muzica satanista...

Aste cu blacku norvegian satanist is faze de vorbit si aflat in treaba , is chestii de media . Eu am un coleg norvegian , are 24 de ani , e profesor de istorie si are trupa de black metal . Si e de ala adevarat , se machiaza , lanturi , chestii . L-am intreat care e faza la ei cu black metalu si mi-a zis in felu urmator . Majoritatea trupelor de black metal norvegian ( pure black metal ) au treaba cu zeii nordici ( Loki , Thor , Odin ) , care crestinii ii considera pagani . S-au trezit vreo cativa mai suparati sa blameze biserica si crestinismul pt ca au venit si au crestinat pe vikingi . In momentu in care au blamat biserica , aceasta i-a scos ca fiind satanisti . Treaba asta a avut mare succes la public si atunci multe trupe au folosit-o in interes comercial , dar nu are nimeni nici o treaba cu satanistii . Ei sunt doar anticrestini , nu satanisti . Ca merge treaba la copii dilimani cand bagi o de aia cu "**** me Jesus" si " When Satan rule the world" , bravo lor.

Eu singura chestie satanista in adevaratu sens al cuvantului consider King Diamond , care by the way imi place foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

E un pericol pentru ''rockeri 666'' care dobandesc instincte de autoflagelare, multilat matze si dat foc bisericilor. Amin

Link to comment
Share on other sites

Intrati pe linkul acela care ruleaza melodii rock invers si ascultati fara lyrics, sa vedeti ca nu intelegeti nimic din toata chestia aia.

Insa daca activati lyricsurile dintr-o data vi se pare ca intr-adevar suna exact ca acolo, e o chestie de auto-sugestionare, nu-i nimic real, totul e in mintea voastra.

 

Deci am cam dat raspunsul: simpla coincidenta, imaginatie si multa auto-sugestionare :)

 

 

 

Cat despre profa mea (si mai am 1 ca ea, de franceza) care a auzit ca ascult rock si mi-a zis : " esti rocker?Sper ca nu", de parca as fi facut ceva rau, va spun sigur ca e sectanta sau chiar mai rau, ne miruieste pe la ore si ne pune sa facem rugaciuni =)) Deci it's just full of bullshit si saraca de ea chiar crede ce zice in documentarul ala facut de preoti idioti nervosi pe lume ca se duce in discoteca in loc sa treaca pe la biserica sa le faca vanzare la lumanari :)

 

I'm just sick of retarded people!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.