www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfatul Batranilor


cyfer
 Share

Recommended Posts

Pentru ca tinerii de pe rgc au inceput un thread "junimea", si noi, astia de peste 30, am inceput sa bagam in el tot felul de povesti despre cum era pe vremuri, propun sa incepem un nou thread unde sa se discute asta.

Sorry daca s-a mai discutat.

 

Astea s-au spus pe junimea, si ar fi mai potrivite aici:

Deci, "pe vremea mea" in Constanta, ne strangeam noi forumistii, (dar nu stiam ca suntem forumisti inca), la bere in rockoteca. Unde uneori mai bagam chitarile in statia si boxele de acolo, dar nu prea des ca le buleam sculele. Asta sa fi fost prin '90'-91. Mai avea unul o colectie de tab-uri de-ale lui Clapton trase la xerox dupa alte xeroxuri.Corzi Hora, uneori chiar si unele rusesti.Chitari Reghin, uneori chiar si Orfeus. Efecte rusesti, dar mai degraba manufacturate si puse in cutie de bere goala.Cred ca e suficient. Daca mai sunt unii curiosi cum era pe atunci, mai am chestii de amintit.
asa, dupa cum spuneam

pe vremea mea...un distors rusesc cu pedala de wah si cu mufe de tip "euro"

un reghinar cu corzile intoarse (sunt stingaci) care facuse doua stagii militare

un delay d-ala rusesc albastru (mama ce n-as da sa mai gasesc unu pe undeva)

un pickup pe post de statie

un bass copie de copie de washburn (asta mai prin 96 parca)

a urmat apoi ibanezu pe stinga (cit am balosit la el)

s-au dus pletele...s-a scos cercelu din ureche...s-a terminat facultatea...s-a inceput serviciu

da sa stiti ca ma bucur ca si basu si chitara stau inca la loc de cinste :)

Haha, am acelasi sentiment Cyfer desi am 15 ani...de chitara. Pe langa asta iti dai seama ca poate am elevi pe forum? Sunt prof. de istorie.. :)

Poate ca ar trebui sa avem un topic pentru cei de 28-30 de ani in sus. Acolo ar fi amintiri de genul prima mea piesa ascultata pe Mayak sau Kashtan...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hai ca ma bag eu in seama, desi nu am varsta necesara ,pot sa zic ca am destule experiente fiind inconjurat de Scule de la 2 ani. Imi aduc aminte ca aveam un Rostov si un Akai (dar mie imi placea ai mult Rostovu - dovada ca inca il mai am si e in stare perfecta ) si aveam 100 de benzi (numerotate) . Si cum eram lasat toata dimineata pana la amiaza singur in casa ai mei m-au invatat sa pun discuri si benzi.

Aveam pe banda nr.31 concertul cu Iron Maiden Live after Death , si cum acesta are in jur de 90 minute si nu incapea pe o banda obisnuita taica-miu a adaugat niste banda la una normala . Deci banda nr.31 era cea mai mare . Si eu am inceput sa ascult BANDA MARE . Vazand ca imi place mi-au mai pus , pe banda 96 Somwhere in Time si imi puneau sa ascult piesa cu Alexander the Great si eu eram foarte fericit ( aveam 3 ani , 3 ani jumate ) . Pe la 4 ani a facut rost taica-miu de 2 concerte pe vinil , unu cu Motorhead si unu cu Black Sabbath pe care le-am ascultat de-mi venea cu spume . Vazand ca ma pasioneaza muzica , au inceput ai mei chipurile sa-mi dea misiuni , trebuia in fiecare zi sa ascult un album nou si sa le spun cum mi se pare mie . Tinand cont ca taica-miu era cu muzica progresiva nu m-a atras chiar tot , eu tot cu rocku eram , si asta pt ca si maica-mea tot mai cu metalu era . Dar cu ocazia asta am ascultat mult Pink Floyd, Genesis , King Crimson , Marilion ,ELP , dar si Deep Purple , Zepelin , Jethro Tull (astea ii placeau lu mama) . Astea pe langa Iron Maiden :)

Dupa aia in 90 taica-miu a reusit sa plece in Polonia si sa aduca un CD Player si 3 CD - uri : Priest : Ram it Down , Genesis : Nursery Crime si un Tangerine Dream da nu mai stiu care. Atunci stiu ca s-au adunat la mine acasa o multime de prieteni de-ai tatei ca sa facem auditie , sa vedem minunea digitala . A fost prea tare , era ca si cum am descoperit apa calda . Si tin minte ce se mandrea taica-miu cum odrasla lui de numa 6 ani stie o gasca de formatii , albume etc , chiar mai multe decat uni din colegii lui .

Apoi stiu ca prin 89' mi-am uat video si aveam 3 casete pe care le vizionam pana la uzura , Rainbow - Live Between the Eyes , un Kiss si un Modern Talking.

 

Chiar imi pare rau ca eu nu am prins cu generatia mea acele chefuri , excursii etc , care totusi spre bafta mea , le-am prins ca si copil . Pentru ca nu am fost tratat ceva de genu :" Alexandru e tarziu ,treci la culcare " , sau " Noi dam chef tu mergi si dormi la bunica ". Am stat pe capu lor in continuu si asta mi-a prins foarte bine .Cu ocazia asta am ascultat foarte multa muzica disco din perioada aia , care inca imi place foarte tare.

 

Astea si un concert Phoenix vazut pe la 4 ani , cand deja stiam sa inregistrez o banda , cred ca au fost suficiente sa bage microbu care nu cred ca o sa mai iasa vreodata.

A , si de chitara m-am apucat ca nu mai erau locuri la pian si stiu ca am fost foarte fericit deoarece nu-mi placea deloc pianu . Era prea static . SI eu deja ma visam Blackmore :) "

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Ok, sa continuam deci.

 

Prima banda de mag (Rostov) -albumul The Last Command -WASP prin '86. Traiasca Vladi ca mi-a deschis apetitul :)

 

Primul album original pe caseta Hysteria - Def Leppard prin '87.(Traiasca navigatorii care mai aduceau chestii neconforme cu educatia de partid si de stat!) Asculatat si imprumutat pana la distrugere.

 

Primul album original pe CD - Penikufesin - Anthrax prin '90. Nu prea aveam la ce sa il ascult din pacate. Pierdut prin camin in Tei in '97. Aducatorului, recompensa!!!!!!!

 

Prima chitara - Reghin Western 1984. Exista si astazi in stare de functionare, dar nu i-ar strica un lutier...

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Hai ca ma bag eu in seama, desi nu am varsta necesara ,pot sa zic ca am destule experiente fiind inconjurat de Scule de la 2 ani. Imi aduc aminte ca aveam un Rostov si un Akai (dar mie imi placea ai mult Rostovu - dovada ca inca il mai am si e in stare perfecta ) si aveam 100 de benzi (numerotate) . Si cum eram lasat toata dimineata pana la amiaza singur in casa ai mei m-au invatat sa pun discuri si benzi.

Aveam pe banda nr.31 concertul cu Iron Maiden Live after Death , si cum acesta are in jur de 90 minute si nu incapea pe o banda obisnuita taica-miu a adaugat niste banda la una normala . Deci banda nr.31 era cea mai mare . Si eu am inceput sa ascult BANDA MARE . Vazand ca imi place mi-au mai pus , pe banda 96 Somwhere in Time si imi puneau sa ascult piesa cu Alexander the Great si eu eram foarte fericit ( aveam 3 ani , 3 ani jumate ) . Pe la 4 ani a facut rost taica-miu de 2 concerte pe vinil , unu cu Motorhead si unu cu Black Sabbath pe care le-am ascultat de-mi venea cu spume . Vazand ca ma pasioneaza muzica , au inceput ai mei chipurile sa-mi dea misiuni , trebuia in fiecare zi sa ascult un album nou si sa le spun cum mi se pare mie . Tinand cont ca taica-miu era cu muzica progresiva nu m-a atras chiar tot , eu tot cu rocku eram , si asta pt ca si maica-mea tot mai cu metalu era . Dar cu ocazia asta am ascultat mult Pink Floyd, Genesis , King Crimson , Marilion ,ELP , dar si Deep Purple , Zepelin , Jethro Tull (astea ii placeau lu mama) . Astea pe langa Iron Maiden :)

Dupa aia in 90 taica-miu a reusit sa plece in Polonia si sa aduca un CD Player si 3 CD - uri : Priest : Ram it Down , Genesis : Nursery Crime si un Tangerine Dream da nu mai stiu care. Atunci stiu ca s-au adunat la mine acasa o multime de prieteni de-ai tatei ca sa facem auditie , sa vedem minunea digitala . A fost prea tare , era ca si cum am descoperit apa calda . Si tin minte ce se mandrea taica-miu cum odrasla lui de numa 6 ani stie o gasca de formatii , albume etc , chiar mai multe decat uni din colegii lui .

Apoi stiu ca prin 89' mi-am uat video si aveam 3 casete pe care le vizionam pana la uzura , Rainbow - Live Between the Eyes , un Kiss si un Modern Talking.

 

Chiar imi pare rau ca eu nu am prins cu generatia mea acele chefuri , excursii etc , care totusi spre bafta mea , le-am prins ca si copil . Pentru ca nu am fost tratat ceva de genu :" Alexandru e tarziu ,treci la culcare " , sau " Noi dam chef tu mergi si dormi la bunica ". Am stat pe capu lor in continuu si asta mi-a prins foarte bine .Cu ocazia asta am ascultat foarte multa muzica disco din perioada aia , care inca imi place foarte tare.

 

Astea si un concert Phoenix vazut pe la 4 ani , cand deja stiam sa inregistrez o banda , cred ca au fost suficiente sa bage microbu care nu cred ca o sa mai iasa vreodata.

A , si de chitara m-am apucat ca nu mai erau locuri la pian si stiu ca am fost foarte fericit deoarece nu-mi placea deloc pianu . Era prea static . SI eu deja ma visam Blackmore :) "

 

Pai esti prea tare, frate :) Eu am crescut cu Sandra, Adriano Celentano, sisi chatci B) Cand mi-a adus tata din Polonia vinil Michael Jackson Thriller m-a dat pe spate :(

Link to comment
Share on other sites

Mda. E posibil sa fiu singurul care inainte de '89 avea vreo 30 de casete audio trase de la Vocea Americii? Era un tip acolo, nu mai stiu cum il chema, care avea, joia parca, o emisiune rock. De la Hendrix pana la Metallica. Aveam un casetofon amarat, pe care resuseam sa prind Vocea Americii, si uite-asa trageam zeci de casete, jumatate muzica, jumatate bruiaj+comentariile tipului. Daca ma apuc sa caut prin casa sigur mai gasesc asa ceva. Oricum, eram super fericit, bruiajul cred ca dadea tot farmecul.

Link to comment
Share on other sites

Mda. E posibil sa fiu singurul care inainte de '89 avea vreo 30 de casete audio trase de la Vocea Americii? Era un tip acolo, nu mai stiu cum il chema, care avea, joia parca, o emisiune rock. De la Hendrix pana la Metallica. Aveam un casetofon amarat, pe care resuseam sa prind Vocea Americii, si uite-asa trageam zeci de casete, jumatate muzica, jumatate bruiaj+comentariile tipului. Daca ma apuc sa caut prin casa sigur mai gasesc asa ceva. Oricum, eram super fericit, bruiajul cred ca dadea tot farmecul.

Da, si eu il tin minte. Era un pushti din romania. Se plangea intr-o emisiune ca n-a putut sa intre la un concert Bon Jovi pentru ca n-avea 18 ani.

Acolo am ascultat prima oara Iron Maiden, Van Halen, Metallica...

Eram fan Maiden, aparuse albumul "Seventh Son Of A Seventh Son" in '88

 

Si eu inregistram pe casete :)

Link to comment
Share on other sites

Pai........asta-i gradinitza ..

 

dupa ce am explorat "tzytera" lu bunicu , am cantat prima data cu muzicutza , Arrivederci Roma , Hep Mambo..Mambo italiano..., prima piesa R&B ( noi nu stiam ca-i R&:) era una .."Tom Dooly " versiune nemteasca cu Roy Black ,....apoi Hully Gully , Twist Again cu Chubby Checker , si bineinteles marele BOOM ptr chitariisti : The Shadows , The Ventures, si a inceput nebunia cu chitaristi ..in parcuri , la plaja, la scoala..Cliff Richard , Bobby Solo, Elvis,...

Nu prea avea lumea magnetofoane , aveam cam toti radio cu pickup si ascultam cate un disc vinyl pana trecea acul prin el , mai ales cand am inceput sa invatam "solouri" de chitara.

 

In liceu in clasa a X-a mi-am facut prima chitara electrica ( pana atuncea cantam cu chitara acustica a unui vecin) , si normal a urmat prima trupa cu colegi de clasa. Apoi cluburi, se canta la dans de doua ori pe saptamana si odata bal ...si a inceput hora ......

 

Se canta la dans!!Cred ca din aceasta cauza nu aveau cum sa intre toti septari in diferite trupe , nu puteau sa cante in ritm nu aveau ce sa caute pe scena.

 

Apoi a aparut Kinsk ,.The Who ...... Hendrix si s-a schimbat lumea chitaristica.. si de atuncea se chinuie chitaritii sa treaca de Hendrix sa mai faca un pas , dar nu prea iese nimic .au aparut doar cativa interpreti ,showman-i, ce fac circ pe scena si cam atat.

 

Si iata marea stagnare de vre-o 25 de ani ce se cheama elegant "tranzitie"

 

Totusi "udergroundul" a functionat si functioneaza , multumita internetului se poate colabora cu oricine din orice parte a pamantului , acest lucru poate va aduce ceva nou sau ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Pai esti prea tare, frate :) Eu am crescut cu Sandra, Adriano Celentano, sisi chatci :( Cand mi-a adus tata din Polonia vinil Michael Jackson Thriller m-a dat pe spate :)

sisi keci e belea ... aveam pe o banda heart break hotel ... mama ce imi placea piesa. Are taica-miu un var care prin 80 si ceva dadea discoteca in Iasi , si tipul era plin de pile, mai ales cu negrii veniti ca tudenti , si aduceau astia toate noutatile si multe ajungeau si pe la noi . Stiu ca mai aveam toto cutugno , art company , eruption (pesa One way Ticket cred ca e una din cele mai tari piese disco). Prin 90 stiu ca a fost boom-ul ala cu 2 Unlimited-I got the power.

Is multe , partea buna e ca mai am casetele :) !

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Sunteti tari... io ascultam la Pcific-u' meu Alexandru Jula ... ca deh aveam numa vo 2 discuri, noroc de un unchi la care am gasit niste Frank Zappa si... Cenaclu' Flacara

Prima chitara... cred ca prin clasa II-a , da pe aia am rupt-o de spinarea lui frate-meu :)

 

Mishto de tot Luci, am avut si noi experimente de astea. De exmplu eram singurul din bloc care avea casetofon. Cumparase tata de la niste studenti africani din Cluj prin '85 un radiocasetofon Sanyo. A dat o carca de bani pe el. Facusem rost de la un vecin de o caseta cu Iris si cantam dupa ei, eu chitara si frate-miu voce "De ce aoare ai plecaaaaaat". Geamul deschis si o vecina incepe sa strige la noi: Ce aveti mai nebunilor de tipati asa? ...de faza cu pletele nu mai amintesc ca toti au patit-o la capitolul asta. Asta merita amintit: prima chitara electica reghin, primele tobe- Doina, primul bass Jolana-made in Cekoslovakia prin 80 si ceva, prima statie-magnetofonul, a doua, un pick-up, a treia un tehnoton sau electronica nu mai stiu. Cel mai mandru de o caseta: adusa din Germania- Sepultura "Beneath the remains" originala.

Link to comment
Share on other sites

aaaa...si-mi mai amintesc iar o faza misto. Balurile de pe sate. Cred ca multora o sa li se para cunoscut ceea ce zic.haha. Rock, rock dar mai trebuia sa faci un ban si te duceai nene la baluri in comune, sate, cum erai chemat. Pe atunci PR -ul se facea din gura in gura.

Regula primordiala la cantarea pe sate: NU exista piesa care sa nu o stii sau pe care nu vrei sa o canti. Asta ca sa scapi intreg. Si acum mi-aduc aminte de un malac rupt de beat care a venit la "gurist" si i-a zis: Bai baga " Ai fost prima mea iubire" ca de nu joc fotbal cu capu' tau. Asta saracu vine la noi si ne intreaba daca stim piesa...cine dracu s-o stie. In fine merge claparu care era mai tupeist si-l ia pe malac de o parte si-i zice: Frate, n-am mai cantat piesa asta de mult, hai zi si mie rogu-te la ureche cum suna? Malacu cum era si beat nu se prinde si ingana si el niste versuri si o tentativa de linie melodica. Vine claparu inapoi si ii zice vocalului vre-o 4 versuri si catre noi astilalti ...bagati din La minor ..."Si acum cu dedicatie din partea lui Petrica pentru Nela- Ai fost prima mea iubire" si noi rapid din La minor cu Re minor .....Show-ul de pe lume cu ala care striga "Astaaaaaa-i, manca-v-as p....voastra de adevarati"

In fine, nu stiu cum dracu se facea ca toate piesele astea "la cerere" de care n-aveam habar incepeau din La minor.

Vi s-a intamplat ceva asemanator?

Link to comment
Share on other sites

aaaa...si-mi mai amintesc iar o faza misto. Balurile de pe sate. Cred ca multora o sa li se para cunoscut ceea ce zic.haha. Rock, rock dar mai trebuia sa faci un ban si te duceai nene la baluri in comune, sate, cum erai chemat. Pe atunci PR -ul se facea din gura in gura.

Regula primordiala la cantarea pe sate: NU exista piesa care sa nu o stii sau pe care nu vrei sa o canti. Asta ca sa scapi intreg. Si acum mi-aduc aminte de un malac rupt de beat care a venit la "gurist" si i-a zis: Bai baga " Ai fost prima mea iubire" ca de nu joc fotbal cu capu' tau. Asta saracu vine la noi si ne intreaba daca stim piesa...cine dracu s-o stie. In fine merge claparu care era mai tupeist si-l ia pe malac de o parte si-i zice: Frate, n-am mai cantat piesa asta de mult, hai zi si mie rogu-te la ureche cum suna? Malacu cum era si beat nu se prinde si ingana si el niste versuri si o tentativa de linie melodica. Vine claparu inapoi si ii zice vocalului vre-o 4 versuri si catre noi astilalti ...bagati din La minor ..."Si acum cu dedicatie din partea lui Petrica pentru Nela- Ai fost prima mea iubire" si noi rapid din La minor cu Re minor .....Show-ul de pe lume cu ala care striga "Astaaaaaa-i, manca-v-as p....voastra de adevarati"

In fine, nu stiu cum dracu se facea ca toate piesele astea "la cerere" de care n-aveam habar incepeau din La minor.

Vi s-a intamplat ceva asemanator?

Da neaparat mi major dupa ...... ca aia cu "nu e nimeni pe strada" ... !

Link to comment
Share on other sites

Am copilarit in Constanta iar bunicii mei nu aveau nici posibilitatea, nici dorinta probabil, de a da banii pe un pick-up. Am fost rezumat la vechiul radio SOLO (parca) si la melodiile patriotice ale epocii post-revolutionare. Gen Cenaclul Flacara, Hrusca, Seicaru. Plingeam cind ascultam "Ruga pentru Parinti"; eu cintam, mamaia-mea cinta cu mine, si plingeam amindoi. Bunicii mei, cu mama , sora si fratele ei vazusera Cenaclul in '80 si ceva si mi-au ramas intiparite adinc in minte cuvintele bunicului meu despre acea epoca, inspirate din poeziile lui Paunescu.

 

Ca "intro" la emisiunea Viata Satului (parca), se cinta bucata de vioara din Negru Voda, si un pic din fraza de ghitara. Tin minte ca de fiecare data cind ascultam melodia aceea superba se facea o liniste mormintala in bucatarie, ne opream cu totii ca la un semn din tot ceea ce puteam face in momentul acela, si trei priviri, doua calde si pline de respect, si una fascinata si uimita, erau indreptate catre magnificul difuzor al Albatrosului. Tataia m-a luat deoparte si m-a intrebat "Iti place?" si eu am raspuns "da...". Numai privirea din ochii lui o mai tin minte.

 

La bucatarie se asculta Hrusca si folk la Albatros, iar in camera dinspre strada, cu mama (cind venea de la Bucuresti) si matusa, ascultam AC/DC , Metallica, Iron Maiden ... tin minte ca saream prin pat ca dementul dind din cap (hmm, oare de unde stiam cum se face :) ?). Aveam o ghitara Orpheus acustica prin casa , a mamei, nu avea decit o coarda, sau doua, dar nu am zdranganit pe vremea aia decit foarte putin. Aveam totusi un pian rusesc de jucarie, cu placute de metal (tot al mamei ) care imi ocupa mare parte din timpul de joaca. Un adevarat pian Fender daca i-ai fi pus doze ...

 

Mult mai incolo s-a cumparat si primul casetofon, care a vazut rind pe rind casete cu Gheorghe Gheorghiu, Stefan Hrusca, Jethro Tull parca, disco mai pe la inceputurile lui, Queen in perioada de glorie a casetofonului, cind am si inregistrat Veronica si vocea ei fantastica, Mircea Rusu Band cu "Omu' bun si pomu' copt ", ascultata fiind de mamaia care tot zicea "Pai asta e folk ! Si folkul e FRUMOS". Prin gradinita am cintat live la una din televiziunile locale, MTC parca, o varianta a Jingle Bells in limba romana. Era fain, io cintam si lumea se spargea de plins. In sensul bun al cuvintului. Educatoarea zicea ca am voce de inger :|

 

Pe toate blocurile scria "IRON MAIDEN", "METALLICA", "SEPULTURA", "NIRVANA", "MANOWAR"... iar eu incercam disperat sa vad cine dumnezeului tot scrie ca sa-i cer niste casete sa le copiez...

A venit epoca MTV, si formatiile de mainstream, iar cind m-am mutat in Bucuresti (prost) in a intiia , am pierdut orice contact cu muzica. Cu citiva ani in urma, am reascultat Ride The Lightning, mi s-a parut cunoscut, The Number of the Beast, la fel... Ce naiba ? mi-am pus intrebarea. Si intr-un moment de inspiratie mi-am dezgropat trecutul. E bine sa cinti la ceva, iar eu am (re)pus ghitara in mina intr-a noua. :) ... Sunt citiva ani de atunci.

 

Nu am virsta necesara, cum a zis si Alex_Strat69, dar sper ca am reusit sa surprind putin din atmosfera acelor ani tulburi de dupa Revolutiie, cind intr-un oras sarac precum era al meu, luxurile erau totusi, un LUX.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

@Alex_Strat69 cred ca avem o soarta comuna...desi ai o varsta mai mare ca a mea...(am 15 ani by the way)

Si io cand eram mic ascultam rock... dar desigur nu maiden si alte chestii... The Beatles, Queen, Pink Floy... Iron Butterfly...aveau un solo de tobe lung care ma tinea lipit de magnetofon mult timp...

 

Apropo de magnetofon...inca il am, inca porneste, inca pot sa ascult la el, si cu pickup`ul la fel.Daca as avea loc in casa si daca as avea timp...daca as scoate pickupu sa ascult nish phoenix...nish sabbath...cred ca mi`ar da lacrimile...Tin minte...am cumparat de la cineva prin 99`..98` un cd player...big one!... cum am ajuns acasa i`am scos cablurile si l`am pus la magnetofon...primul meu disc a fost cu hendrix...priumu disc cumparat de tata..nu ma pricepeam io p`atunci la d`astea...L`am ascultat pe hendrix la disperare

 

Tin minte...au venit odata nish prieteni d`ai tatei p`aksa p la noi...eram mic...cred ca aveam vreo 4 -5 ani... s`au apucat barbatii de fuamt si de vorbit...io m`am dus sa ma joc la magnetofon, le`am pus queen.. ce mandru eram...

 

mai am avut o zi in viata..pe care inca o vad clar ca lacrima prin ochii mintii.. aveam un`prieten` cretin rau...vine sata la mine.. io tot cu muzica...deschid capacu la pickup. Ii trage prostu o palma la brat...sare de pe disc..se opreste din cantat...eram in stare sa`l omor pe copil...dar...fiind faarte mic..am inceput sa plang cu vorbe...era sf lumii pt mine....

 

In concluzie..noi invatam de la batrani din povestile lor de viata..dar..mai avem si noi prostioare de zis;))

 

Mda. E posibil sa fiu singurul care inainte de '89 avea vreo 30 de casete audio trase de la Vocea Americii? Era un tip acolo, nu mai stiu cum il chema, care avea, joia parca, o emisiune rock. De la Hendrix pana la Metallica. Aveam un casetofon amarat, pe care resuseam sa prind Vocea Americii, si uite-asa trageam zeci de casete, jumatate muzica, jumatate bruiaj+comentariile tipului. Daca ma apuc sa caut prin casa sigur mai gasesc asa ceva. Oricum, eram super fericit, bruiajul cred ca dadea tot farmecul.

 

Ai face un lucru nemaipomenit pentru astia mici ca mine daca ai lua cateva benzi si le`ai digitaliza...sa le faci mp3uri sau ceva...si sa le pui pe forum... io sunt chiar curios cum se auzea metallica in romania.

 

@glass: am modificat...nu era "deviate" era "de viațã"

 

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Am copilarit in Constanta...

Pe toate blocurile scria "IRON MAIDEN", "METALLICA", "SEPULTURA", "NIRVANA", "MANOWAR"...

 

 

Hehehehe, in ce cartier stateai? :)

Link to comment
Share on other sites

Tomis 3, Aleea Zmeurei (linga Bulevardul Tulcea) , linga unitatea militara de graniceri ...

 

Ma pomenesc ca erai tu acuma ... ai tu idolu copilariei mele ! Iti dau o ciocolata adusa din America de comandantu' de vapor de la 1 pe o caseta cu ce vrei tu :)

Link to comment
Share on other sites

Pacat ca nu stie tata sa foloseasca netul :) Am auzit la povesti de la el,cum cumparau ei casete cu pink floyd,led zeppelin,rolling stones si multe altele sau cum ascundeau ei ca au parul lung la scoala ca sa nu-i tunda(se dadeau raciti si trebuiau sa aiba parul lung sa nu le fie frig sau il dadeau cu zahar :)) ),plus multe altele.I-am cumparat de curand un vinyl cu phoenix si i-a placut la nebunie toata ziua la ascultat.

Link to comment
Share on other sites

eu am crescut cu magnetofonul kashtan.. (parca asa se scrie) si eram fascinat de queen si de phoenix...cat eram in pantec ascultam Hendrix, ac/dc, Baniciu... iar cand plangeam mama imi punea "nunta" si adormeam instantaneu...

Am incercat azi sa sterg pickupu de praf si sa ascult niste Led Zepp.. dar ori pickupu e stricat (ca se repeta parti...) ori vinilul e de vina...

 

Dar se aude super cu fasaituri si pocnituri !!!!

 

Nu se merita digitalizate aceste albume vechi... nu o sa sune asa cum trebuie... pacat ca s-a dus era aia si nu am prins-o calumea.. deh plodan la 3 ani.. ce stiam eu despre roackeri?? :)

 

Acum.. Digitech, Boss, mp3 player-e... GPS... ... damn !!

Link to comment
Share on other sites

sisi keci e belea ... aveam pe o banda heart break hotel ... mama ce imi placea piesa. Are taica-miu un var care prin 80 si ceva dadea discoteca in Iasi , si tipul era plin de pile, mai ales cu negrii veniti ca tudenti , si aduceau astia toate noutatile si multe ajungeau si pe la noi . Stiu ca mai aveam toto cutugno , art company , eruption (pesa One way Ticket cred ca e una din cele mai tari piese disco). Prin 90 stiu ca a fost boom-ul ala cu 2 Unlimited-I got the power.

Is multe , partea buna e ca mai am casetele :) !

 

 

Care discoteci?

la Iustin-pe fundatie?

Club 56 in Tudor...

sau poate la Casa Armatei...

Povesti nemuritoare :)

Link to comment
Share on other sites

Astazi reflectam la pretul sculelor de muzica (cat de cat acceptabile). Holly Jesus, cat de ieftine sunt comparativ cu vremurile cand m-am apucat de muzica. Atunci mi se parea ca era aproape imposibil sa-ti iei un Fender, Gibson, etc. Nu mai vorbim de un mixer ca lumea, puteri, etc.

Habar n-are tineretul liceean din ziua de azi ce sanse au! Cu banii de alocatie iti poti lua o pedala de exemplu...damn!

Asta nu era posibil atunci.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Tomis 3, Aleea Zmeurei (linga Bulevardul Tulcea) , linga unitatea militara de graniceri ...

 

Ma pomenesc ca erai tu acuma ... ai tu idolu copilariei mele ! Iti dau o ciocolata adusa din America de comandantu' de vapor de la 1 pe o caseta cu ce vrei tu :)

 

Ah, nu...sorry...in zona aia erau altii...eu activam pe la Casa de Cultura...am ratat momentu' se pare.Raman fara ciocolata!!

PS Merge de-o bere insa!! :)

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Eram prin clasa a 8-a cand un prieten mai in varsta ca mine, care facea scoala la

Timisoara, a venit acasa cu o caseta originala AC/DC - High Voltage.

Ascultasem eu ceva Beatles, CCR, putin Pheonix dar cel mai mult eram obisnuit cu

"crap"-ul de la radio si tv1: "un albastru infinit" si alte prostii din astea.

Era pentru prima oara cand ascultam ceea ce prietenul meu numea "hard rock" si am

ramas aproape socat. Nu mi-as fi putut inchipui ca exista asa ceva. Riff-urile

inebunitoare, sound-ul de chitara disorsionat, vocea lui Bon ragusita, piese care se

intrerupeau si incepeau din nou, finaluri explozive, versuri repetate pana la obsesie

("can I sit next to you girl"), poza de pe coperta cu Angus cu limba scoasa, in

costumul specific cu cravata, dar tenisi in piciare.... toate astea, la vremea aia, m-au dat pe

spate. Am ramas asa cu o "sechela" si nu conteaza cand si unde - ascult piesele de

pe albumul asta cu mare placere.

 

Prima chitara electrica am cumparat-o de la consignatia (ciudat mi se pare cuvantul

asta acuma) si se numea Diamond - un fel de copie cehoslovaca de Les Paul.

Primul efect - un fuzz - facut dupa o schema din revista Tehnium de un prieten. Avea

carcasa facuta dintr-o cutie de tabla rodunda, din alea in care se vindeu drajeuri.

Si bineinteles cablul - din cablu de antena tv.

Link to comment
Share on other sites

Prima chitara electrica am cumparat-o de la consignatia (ciudat mi se pare cuvantul

asta acuma) si se numea Diamond - un fel de copie cehoslovaca de Les Paul.

Primul efect - un fuzz - facut dupa o schema din revista Tehnium de un prieten. Avea

carcasa facuta dintr-o cutie de tabla rodunda, din alea in care se vindeu drajeuri.

Si bineinteles cablul - din cablu de antena tv.

 

pentru senzatii tari : http://meatexz.com/cheesyguitars/jolana_diamant.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.